Jump to content

Comenzi Pe Volan


lile
 Share

Postare recomandată

4abc, codul de mai sus e corect, eu l-am avut termiat cu BC, dar se incadreaza in aceeasi clasa:

Type II (Compatible to Slip Ring: 1K0-959-653-C, 1K0-959-653-D)

Midline

Part Numbers: 1K0-953-549-F, 1K0-953-549-AF, 1K0-953-549-AH, 1K0-953-549-AP, 1K0-953-549-BC, 1K0-953-549-BF

Supported Features: Cruise Control, Trip Computer

Deci nu este compatibil cu comenzile de pe volan... din pacate...

Cele compatibile cu comenzile de pe volan au urmatoarele coduri :

Highline

Part Numbers: 1K0-953-549-G, 1K0-953-549-AG, 1K0-953-549-AK, 1K0-953-549-AL, 1K0-953-549-AQ, 1K0-953-549-BD, 1K0-953-549-BK

Supported Features: Cruise Control, Trip Computer, Multi-Function Steering Wheel

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci se pare ca voi renunta ;).

Mersi mult pentru ajutorul acordat! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura idee ar fi sa gasesc la vreun Schrrot prin DE o masina cu comenzi pe volan si sa cumpar la un pret mai bun acel calculator! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista diferente intre mufa cu 8 pini, alimentare cu tensiune, CAN-Bus, dezactivare sonor telefon a RCD300 si RDC310

9 - Can High

10 - Can Low

11 - Dezactivare sonor telefon

12 - Racord minus, clema 31

13 - Nealocat

14 - Nealocat

15 - Racord plus, clema 30

16 - Semnal de comandă pentru protecţia electronică antifurt, SAFE

asta e pentru RCD300

9 - Can High

10 - Can Low

11 - Afişaj, alimentare cu tensiune, cuplat, plus

12 - Racord minus, clema 31

13 - Afişaj, CAN-Bus, minus

14 - Afişaj, CAN-Bus, plus

15 - Racord plus, clema 30

16 - Semnal de comandă pentru protecţia electronică antifurt, SAFE

asta e pentru RCD310

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In document scrie ca trebuie facute schimbari la pini doar daca ai magazie de cd-uri sau aux.

Si unde pot face codarea asta a radioului in gateway ? Aia de la PBN au zis ca nu se poate.

Modificat de madalex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai incercat sa faci o scanare?ce defecte iti da?La montarea altui sistem audio decat cel original ca sa nu ai defect in gateway acesta se codeaza fara radio.Daca tu ai montat radio original si ai si cablajul de can conectat ar trebui sa ai un defect in gateway-Control unit incorect coding.Daca asta ar fi problema asta este si cauza de nu functioneaza nici comenzile de pe volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am facut nici o scanare ca n-am avut unde. Poate ma ajuta un coleg forumist:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate da cineva codurile de la modulul (calculatorul coloanei de directie) compatibil ptr volan multifunctional la un Passat B6?.

Sunt date intr-unpost anterior , dar am impresia ca sunt pentru golf ( sau n-are importanta?) Eu stiu ca la Passat B6 codurile incep cu 3 CO.

De fapt, practic ma intereseaza numai literele din urma codului : 3CO 953 549 .......

Spirala trebuie inlocuita pentru volan cu comenzi sau nu , stie cineva sigur ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie inlocuita spira iar despre coduri o sa caut si o sa le trimit in pm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calculatorul colaonei de volan cu comenzi pe volan,la Passat este 3C0953549M

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-au raspuns cei de la VW Germania si mi-au zis ca RCD310 este compatibil doar cu masinile model minim 2008...masina mea fiind model 2005 nu este compatibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Calculatorul colaonei de volan cu comenzi pe volan,la Passat este 3C0953549M

Multumiri ptr raspuns...chiar daca sunt mai intarziate (abia acum am mai intrat pe topic-ul asta)

O alta intrebare : stie cineva daca volanul complet (inclusiv airbag-ul ) de Passat CC se poate adapta la Passat B6? Mentionez ca B6 e echipat cu RCD 300. Exista alte diferente, probleme la airbag , alte incompatibilitati?

PS: scuze ca postez aici intrebarile, dar la subforumul ptr. Passat, nu prea gasesc raspuns...

Modificat de criv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am inceput un nou mic proiect la masina. Dar avand experienta neplacuta de la multiplele modificari facute pentru a avea BC+ si tempomat cred ca de data asta renunt, in stadiu in care ma aflu acum pentru nu stiu daca mai pot indura atat de multi nervi. :(

In acest moment situatia sta in felul urmator: Am cumparat volan in 3 spite din piele cu comenzi, impecabil. Insa imi mai trebuie airbag-ul. Momentan nu am resurse financiare sa il cumpar. Incerc sa il vand pe al meu in 4 spite si apoi sa mai pun diferenta si sa iau airbag-ul in 3 spite.

Astazi toata ziua am sunat in stanga si in dreapta si nu prea am ajuns la nici o concluzie.

1. Schimb-uri de airbag_uri nu vrea nimeni. Totusi am gasit la un tip un airbag pentru volan in 3 spite fara comenzi si eu am acum volan in 3 spite cu comenzi. (de fapt il am in vitrina momentan). Tipul respectiv spune ca difera airbag-ul intre volanul in 3 spite cu comenzi si volanul in 3 spite fara comenzi, in sensul ca airbag-ul pentru volanul cu comenzi mai are ceva in plus, un fel de mufa. Din ce am citit pe forum se pare ca nu difera, ca se potivesc avand acelasi sistem de prindere. Inca nu sunt sigur cum sta situatia legata de aspectul acesta.

2. Sunt sanse ca " calculatorul coloana volan" sa nu se "pupe" perfect cu volanul pentru a merge comenzile. Aici nu ar fi problema ca am posibilitatea sa il schimb fara sa dau nimic in plus.

3. Am mai inteles ca imi mai trebuie un cablu special pentru a functiona comenzile. Aceasi chestie am patit-o si la "cruise control" m-au innebunit toti ca imi trebuie cablu special, am facut rost de el, am mers cu el la alectronistul care a reusit sa imi faca modificarile iar el mi-ai spus ca nu e bun si a pus alt cablu care a trebuit.( de fapt l-a creat el pur si simplu). Deci nu ma stresez de cabluri ca aici o sa isi dai el seama ce trebuie. Problema e ca omul e foarte ocupat iar eu nici macar nu am airbag-ul care imi trebuie.

4. Eu acum in bord DVD 2 DIN ( navigatie replica) si se pare ca nu a reusit nimeni sa faca toate comenzile sa functioneze. Nu merge la nimeni tastele de derulat > < . Explicatia ar fi ca aparatul care nu e original, nu comunica cu CAN-BUS asa cum o face RNS510, spre exemplu. Eu nu cred ca este imposibil. Daca as reusi impreuna cu electronistul meu sa facem sa mearga toate comenzile ar fi super cool.

5. Dupa ce voi reusi sa am si airbag-ul pentru volan in 3 spite, va urma montarea lui, inclusiv realizarea operatiunilor pentru a avea cat mai multe comenzi functionale.

6. . In acest moment, nu stiu cam cat m-ar costa manopera pentru urmatoarele operatiuni:

- demontare volan si airbag in 4 spite ( asta e posibil sa fie facuta inainte de a ajunge la electronist, adica sa ma duc la el cu volanul in 3 spite montat si fara airbag si cu airbag-ul in 3 spite impachetat in "scutece").

- eventual demontare calculator coloana volan si montarea altui calculator de comfort compatibil cu noul volan.

- fire/cabluri necesare pentru a functiona comenzile. ( cele care vor functiona, desi imi doresc enorm sa functioneze toate)

- montare volan in 3 spite si airbag pt volan in 3 spite ( sa vad cat de repede voi reusii sa il am).

7. Din informatiile pe care le-am primit azi de la colegul @ili2k2 se pare ca mie imi trebuie airbag Single Stage, indiferent daca este in 3 sau 4 spite. Chiar daca eu iau airbag care sa se pupe perfect cu volanul pe care il am acum, exista riscul de a nu scapa de "eroare de airbag".

Sincer va spun ca in acest moment sunt destul de confuz. Orice sfat/informatii pretioase sunt binevenite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi spune si mie cineva daca butoanele din dreapta dupa volan functioneaza pt schimbarea posturilor radio sau a track-ului?

La mine nu merg decat sa ma plimb prin meniul BC-ului.

Help please!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

(...)

Tipul respectiv spune ca difera airbag-ul intre volanul in 3 spite cu comenzi si volanul in 3 spite fara comenzi, in sensul ca airbag-ul pentru volanul cu comenzi mai are ceva in plus, un fel de mufa. Din ce am citit pe forum se pare ca nu difera, ca se potivesc avand acelasi sistem de prindere. Inca nu sunt sigur cum sta situatia legata de aspectul acesta.

(...)

7. Din informatiile pe care le-am primit azi de la colegul @ili2k2 se pare ca mie imi trebuie airbag Single Stage, indiferent daca este in 3 sau 4 spite. Chiar daca eu iau airbag care sa se pupe perfect cu volanul pe care il am acum, exista riscul de a nu scapa de "eroare de airbag"

(...)

Gresit, tie iti trebuie airbag DUAL-STAGE :icon_thumright:

De prin 2004 Volkswagen a introdus pe toate modele sale airbag-urile dual-stage pt volan (in special la modele golf5/eos/jetta5/passat B6/tiguan etc.), asa ca tie iti trebuie dual stage.

...la golf 4/passat B5(.5)/bora etc. trebuie airbag single stage :)

Cine te-a mintit ca nu merge ?! :P

Ai mai intrebat si pe topicul lui WVWZZZ si cum ti-am raspuns acolo, e EXACT la fel!

Deci, daca iti faci rost de airbag pt volanu' in 3 spite, nu-ti mai pune atatea probleme, el va merge :D

2. Sunt sanse ca " calculatorul coloana volan" sa nu se "pupe" perfect cu volanul pentru a merge comenzile. Aici nu ar fi problema ca am posibilitatea sa il schimb fara sa dau nimic in plus.

Sigur nu se va potrivi, decat daca tu intre timp cand ti-ai montat tempomatul, ai schimbat modulul J527 cu altu' care sa suporte Bord Computer, tempomat si comezi volan :)

Spre exemplu, masina mea a venit din fabrica doar cu BC, fara tempomat, fara comezi, etc. (codurile calculatorului coloanei de volan e 3CO 953 549 A, iar codul split ring-ului e 1C0 959 653 la mine)

Deja am pe drum un volan in 3 spite multifunctional castigat pe ebay, iar pt am face active comezile, mie unu imi trebuie calculatorului de volan - modulul J527 cu urmatorul cod: 3CO 953 549 B (suporta BC, comezi si tempomat).

Atat, nimic mai mult :cool:

Saptamana viitoare sper sa am toate piesele si sa ma apuc sa-l montez, asa ca daca vrei te tin la curent cu evolutia si cu solutiile tehnice ;)

:huh: safe

Riddler

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Multumita Manualului de instructiuni:

post-3944-1239647552_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este relativ simplu sa schimbi volanul cu 4 spite cu unul cu 3 spite. Toata operatiunea, cel putin in cazul meu, dureaza 10 minute.

Airbagul daca e pe volan in 3 spite, se potriveste fara probleme.

Cablul de care vorbiti, nu este un cablu oarecare ci este cablajul de la airbag care pe langa firele care vin pe airbag mai are un fir care preia informatia de la butoane.

Calculatorul de coloana este cel mai important, acela trebuie sa suporte acele comenzi....trebuie sa fie compatibil si cu spirala de volan si cu BC.

Cam asta este..

Daca aveti nevoie de ajutor sau informatii, le dau cu cea mai mare placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comenzile mele arata altfel...

sorry, dar in partea stg am volumul, telefonul si "steluta" iar in partea dr. am sageata sus - jos, ok si inca o tasta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andy_nr10 "Cablul de care vorbiti, nu este un cablu oarecare ci este cablajul de la airbag care pe langa firele care vin pe airbag mai are un fir care preia informatia de la butoane."

Atunci inseamna ca tipul de la care am luat volanul are oarecum dreptate cand spune ca airbag-ul pt volan in 3 spite cu comenzi si

airbag-ul pt volan in 3 spite fara comenzi difera. De fapt difera acest magnific cablu. Si probabil airbag-ul pe care il are nu "contine" si acest cablu.

@Riddler Calculatorul coloana volan este schimbat. A fost schimbat pentru a suporta BC+ si cruise control. Acum nu ii stiu codul dar il pot afla cand il desfac. Oricum nu asta e problema, pentru ca pot schimba calculatorul coloana volan fara sa mai platesc diferenta.

Si ca sa lamurim chestiunile legate de codurile de la calculatorul coloana volan, postez aici informatiile primite de la @WVWZZZ (sper sa nu se spupere).

In functie de spirala volan (unele au mai putini zimti, altele mai multi zimti):

Categoria A

Lowline

Part Numbers: 1K0-953-549

Supported Features: None

Midline

Part Numbers: 1K0-953-549-A

Supported Features: Cruise Control, Trip Computer

Highline

Part Numbers: 1K0-953-549-B, 1K0-953-549-D, 1K0-953-549-AM

Supported Features: Cruise Control, Trip Computer, Multi-Function Steering Wheel

Categoria B

Lowline

Part Numbers: 1K0-953-549-E, 1K0-953-549-AE

Supported Features: None

Midline

Part Numbers: 1K0-953-549-F, 1K0-953-549-AF, 1K0-953-549-AP, 1K0-953-549-AQ, 1K0-953-549-BC

Supported Features: Cruise Control, Trip Computer

Highline

Part Numbers: 1K0-953-549-G, 1K0-953-549-AG, 1K0-953-549-AK, 1K0-953-549-AL, 1K0-953-549-BD, 1K0-953-549-BK

Supported Features: Cruise Control, Trip Computer, Multi-Function Steering Wheel

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Airbagul nu difera! Eu am avut volan in 3 spite din piele fara comenzi si l-am inlocuit cu unul cu , comenzi. S-au potrivit fara probleme, singura chestie este cablajul acela, care la dealer costa 150 lei. Nu e asa o problema.

Informatiile de mai sus, sunt corecte atat timp cat ai grija sa se potriveasca si cu slip-ringul care este montat pe masina. Primele variante sunt mai vechi iar urmatoarele mai noi.

La mine de ex. masina fiind din 2005, s-a potrivit calculatorul cu 1K0-953-549-B.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calculatorul meu de volan initial pentru masina din semnatura a fost cel cu codul "1K0-953-549". L-am schimbat dar nu mai exact daca la sfarsit codul respectiv avea o litera sau doua. Am fost nevoit sa schimb si spirala volan. Repet nu asta e problema, pentru ca il pot schimba fara probleme acest calculator de comfort.

Din cauza asta imi spune tipul ca nu se potriveste airbag-ul pe care il are acum. Pentru ca nu are acest "cablu" special. Probabil ca el nu relizeza ca acest cablu se poate monta si ulterior. El stie ca airbag-ul pe care l-a vandut pentru volanul cu comenzi a mai avut ceva in plus, pentru a functiona comenzile.Adica exact cablu despre care vorbim noi aici. Acum m-am lamurit cu airbag-ul. O sa incerc sa il iau la schimb pe al meu in 4 spite. Sa vad daca reusesc pentru ca initial mi-a cerut o gramada de bani in plus.

Legat de single stage/double stage am vorbit cu mai multe persoane abilitate si au spus ca asta nu reprezinta nici o problema. Daca airbag-ul este de golf 5 functioneaza perfect. Functionarea comenzilor ramana singura dilema.

Ceea ce este foarte intersant este ca tastele de derulat <> nu merg nici in combinatia volan cu comenzi+ RCD300. Deci nu ar fi nici o problema daca nu mi-ar merge nici mie, care am schimbat RCD300 cu DVD 2DIN. Probabil ca functioneaza perfect comenzile, adica toate, in combinatie cu RNS510.

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codurile calculatoarelor de coloana compatibile cu butoanele pe volan difera in functie de acel slip ring de care spui tu. In cazul celui care este pe masina mea, vechiul calculator avea codul cu terminatia BC iar cel nou are terminatia BK (compatibilitatile calculatoarelor cu codurile respective sunt trecute mai sus de Cily). Tu ai slip ringul diferit, asta fiind motivul pentru care codul la tine se termina numai cu B.

In Vag Com,

Codul calculatorului de pe coloana apare la adresa 16 - Steering wheel - la VAG Number.

Sau, aceeasi adresa 16 - Steering wheel apare la Auto Scan la Part no SW.

LE: Eu nu pot garanta ca nu exista nicio posibilitate sa mearga butoanele de schimbat melodiile sau posturile radio. In mare mi s-a spus in service ca daca nu face asta inseamna ca nu e capabil RCDul. Eu am incercat in nenumarate randuri sa schimb codarea din Vag Com, doar doar or merge, dar si cu codarea perfect facuta tot nu merg...

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine comenzile arata altfel, dar nu cred ca are vreo importanta. Am RCD300 si nu stiu ce sa-i fac sa mearga butoanele de schimbat posturile radio sau melodiile. O sa analizez totusi prin cartea masinii daca nu cumva scrie pe undeva ca RCD300 nu este capabil sa faca asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andy_nr10 tu ai tot RCD300 acum pe masina?

Daca cineva care si-a montat volan cu comenzi ulterior achizitiei masinii si ii merg toate comenzile, il rugam sa ne spuna si noua ce player are pe masina? Sau mai bine spus ce are in mijlocul bordului? :)

Asta cred si eu ca RCD300 sau DVD 2 DIN AM nu prea sunt ele capabile sa "primeasca" comenzile de derulat.

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!