Jump to content

Comenzi Pe Volan


lile
 Share

Postare recomandată

Da. acel computer a trebuit schimbat ca sa functioneze volanul corespunzator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci salculatorul coloana volan trebuie schimbat.

Dar trebuie schimbata si spirala coloana volan?

Oricum eu am schimbat aceste doua lucruri si nu pentru a avea volan multifunctional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Tocmai ce am primit volanul de aici. In acest moment de ce am nevoie exact pentru a fi functionale butoanele? Este nevoie si in cazul meu de piesele pe care le-a mentionat doctor's mai sus ? Difera ceva?

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, eu la Golful meu am deja comenzi pe volan doar ca functioneaza din cand in cand... Mai mult nu, iar cand nu functioneaza, nu-mi merge nici claxonul. Aveti idee ce ar putea fi? eroare de airbag nu am pe bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce am primit volanul de aici. In acest moment de ce am nevoie exact pentru a fi functionale butoanele? Este nevoie si in cazul meu de piesele pe care le-a mentionat doctor's mai sus ? Difera ceva?

Trebuie sa verifici daca controllerul de pe masina ta suporta comenzi pe volan ... daca nu suporta atunci trebuie sa-l schimbi si pe ala .. eventual poti da un PM lui c4linutz care si-a montat si el AM volan multifunctional (pe octavia II dar cred ca e aceeasi chestie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S!mp3 M3 am gasit pe ebay asa ceva.

Acum intrebarea este...inafara de ce e acolo ii mai trebuie si altceva.Sunt complet aiurit si nu am inteles care si cum se potrivesc.Eu am si cruise control si BC.

Vwwzzzz mersi pentru raspunsurile pe PM.Sper sa ma lamuresc.Nu as vrea sa treca toata distractia de 100 eur de asta le vreau de pe ebay(se de fapt sunt OEM).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4abc, in ultimul PM ti-am aratat poze exacte, sper sa fi inteles acum. Da, in plus fata de ce este pe ebay ai avea nevoie de un cablaj, si probabil calculatorul de pe coloana, depinde ce ai acum pe masina.

SorinN, daca s-a umblat la calculatorul de pe coloana probabil este de vina un contact, daca nu, o scanare nu ar strica :) Oricum cablajul de la airbag este diferit de cel de la butoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea cand am cumparat-o avea instalat un radiocd becker cu navi. Azi am incercat sa montez un RCD310. Am scos adaptorul oem-iso si am bagat mufa in spatele rcd-ului dar aceasta nu avea si mufa (sau mufele) de la comenzile de pe volan. Le-am cautat prin tot bordul, am demontat toata consola centrala cu tot cu climatizare si nu le-am gasit. Masina are volan multifunctional si nu inteleg de ce nu gasesc mufele respective.

Stie cineva care ar putea fi problema si cum s-ar putea rezolva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu le mai cauta. :)

Comenzile de la butoane sunt trimise catre RCD310 prin magistrala CAN-BUS.

In mod normal, daca ai comenzi pe volan, RCD310 ar trebui sa reactioneze la ele. Daca nu, probabil ar trebui recodat ori RCD310 ori controlerul care "are in grija" comenzile de pe volan, ca sa dialogheze intre ele.

Cel putin asa e la mine, cu controlerul de volan (controlerul cu adresa 16) si MCD (adresa 56).

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mufa respectiva sunt 2 locuri libere unde ar fi trebuit sa intre respectivele mufe de la comenzile de pe volan si am vazut si pe schema de pe RCD310 ca acolo unde lipsesc sunt conectorii de la comenzile de pe volan. Si la descrierea restului de pini nu era nimic scris de comenzi.

Esti sigur ? Si daca da, unde as putea sa fac reprogramarea asta ?

Mai am si alte probleme cu RCD310 asta aici:

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=52419&st=0

Poate ma poti ajuta si cu asta:)

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica daca ai in mufele oem cele 2 fire de can. daca cd-ul montat anterior era after-market cred ca au fost deconectate cele 2 fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai nevoie de alte mufe pentru comenzile pe volan asa cum a zis si Alex Pescaru acestea comunica prin can-bus,trebuie doar sa incerci sa codezi calculatorul de coloana volan daca acesta iti permite lucrul asta.Ar trebui sa verifici daca ai calculatorul comenzilor de pe volan si cablajul dintre calculator si spira.Da-mi mai multe detalii despre anomaliile in functionare in pm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uups... S-ar putea sa gresesc eu... In cazul meu, cu MCD-ul, stiu ca asa este.

La fel, apropo de celelalte probleme ale tale, informatia despre ON/OFF si intensitatea luminii, la Delta 6, si poate si la RCD310, deoarece este un "urmas", vine pe CAN-BUS.

Daca ai un fir la pinul incercuit din pozele atasate (pinul 13), incearca sa-l deconectezi.

Teoretic, nu ar trebui sa ai pinii 13 si 14 cu fire pe ei. Eu ti-am zis mai sus doar de 13. Daca e si 14, atunci izoleaza-l si pe el.

13 - Remote on-off to amp

14 - Dash illumination (dimmer)

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand nu inteleg de ce ati unit topic-ul meu cu acest topic, pentru ca eu nu mi-am instalat dupa comenzi pe volan ci masina a venit din fabrica cu aceste comenzi pe volan.

Revenind la subiect, o sa-l desfac iar azi sau maine si o sa ma uit dupa acele fire. Ce mai era neobisnuit cand am deconectat rcd-ul aftermarket am observat mai veneau 2 fire singure de undeva din bord si erau conectate direct la rcd-ul aftermarket, unul scria ca este "Switched Plus" si celalalt "Speed dependant volume control". Si am doua mufe cu capat un fel de mini-coaxial, unul e antena care intra in spate si celalalt nu intra nicaieri.

Din poza de mai sus imi lipsesc mufele incercuite de mine cu rosu, care, dupa parerea mea, ar fi trebuit sa fie comenzile de pe volan.

post-14589-1228045451_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai spun odata, poate retii: informatiile de la comenzile de pe volan se transmit head-unit-ului (RCD-ului) prin CAN-BUS.

Nu ai mufe separate pentru comenzile de pe volan la RCD.

Ce ai incercuit tu este pentru conexiunea cu cd-changer-ul (una din mufe) si telefonul plus conexiunea de date pentru navigatie intre RCD si instrumentele de bord (cealalta mufa).

Iaca o poza.

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, am inteles...credeam ca acolo lipsesc. O sa ma duc cu ea la VW cand o sa am timp, poate ei pot rezolva.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat la Midocar, am fost la PBN...toti au zis nu pot face nimic. Am si gasit un document pe net de la VW care spune cum se face upgrade-ul de la RCD300/500 la RCD310, scrie ca trebuie facut ceva coding, dar am primit acelasi raspuns de la PBN: "Nu sunt compatibile".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu cred lucrul asta.nu conteaza ce RCD ai pe masina atata timp cat cat este original trebuie sa functioneze comenzile de pe volan,daca calculatorul de coloana volan permite acest lucru si bine inteles daca nu lipseste ceva.Ce codare ai pe calculatorul de volan?Ai calculatorul comenzilor in volan?Dar cablajul dintre acesta si spira?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are comenzile pe volan din fabrica. Nu s-au pus ulterior.

Am atasat un document de la VW care explica cum se instaleaza RCD310 pe masini care au RCD300/500 sau MFD2 instalate. Spune clar ca trebuie facute niste modificari cu VAG-COM.

RCD310_English.pdf

Modificat de madalex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca maine sa reusesc sa citesc si eu codul de pe coloana volanului si am sa il postez aici.Poate imi poate spune cineva daca e compatibil sau nu cu comenzile. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"After fitting the original equipment radio, the vehicle must finally be coded for operation with radio RCD 210, 310

or 510 using a vehicle diagnostics, measuring and information system"

Daca te referi la asta cred ca este vorba de codarea radioului in data bus diagnostic interface (gateway).O sa ma interesez mai mult pe tema asta si o sa gasesc pana la urma care e problema. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am reusit sa aflu codul computerului: 1k0 953 549 F

Acum cum pot sa aflu daca e compatibil sau nu? :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am acelasi cod si am inteles ca nu merge. mi se pare ca trebuie sa fie alta litera la sfarsit, parca D ca sa fie compatibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atasez o poza cu ce zice Etka

Tare sunt curios,ca daca e zilele astea imi cumpar butoanele :P

post-10235-1229027334_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fie cu BK la urma ca sa poata fi codat cu comenzi pe volan.Acelasi cod avea si WVWZZZ,daca nu ma insel si a trebuit sa-l inlocuiasca.O sa ma interesez maine poate reusesc sa gasesc ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!