Jump to content

Comenzi Pe Volan


lile
 Share

Postare recomandată

Uite sit-ul cu inelul respectiv dar asta vad ca este la 25e,dar am gasit si la 15e

http://cgi.ebay.de/VW-Golf-5-V-Touran-Ruec...1QQcmdZViewItem

Si inca niste preturi

http://search.ebay.de/search/search.dll?so...earch&fgtp=

post-10722-1215941251_thumb.jpg

Modificat de S!mpL3 M3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volanul meu este la fel ca cel din prima poza.Am incercuit cu rosu casutele ce trebuie schimbate si suruburile care sunt incercuite si ele.Comenzile care vreau sa le montez sunt in a doua poza.In a treia poza este volanul cu princina(cel cu comenzi)si in care se vede cum comenzile sunt prinse cu suruburile in locul plasticelor acelora.Dilema mea este ca nu se poate monta comenzile in locul acelor plastice dupa spusele a mai multor oameni.Se vede ca firele de la comenzi decurg frumos pe langa airbag

post-10722-1215941614_thumb.jpg

post-10722-1215941621_thumb.jpg

post-10722-1215941648_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai noi acolo avem un volan de golf 5. Si in semnatura avem un passat B5. :salut:

Ai reusit sa pui acel volan pe acea masina ? Acel "inel" e "spirala de la airbag" si pe acolo ar trebui sa fie cablate toate semnalele electrice; si e o piesa destul de specifica masinii/dotarilor ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ady intre timp mi-am schimbat masina si am un golf 5 dar pe care nu il afisez pana nu o sa fie gata si nu o sa arate cum vreau eu(cel putin),de aceea vorbesc aici.La passat chiar nu ai cum sa montezi comenzi pe volan daca nu are volanul dar am vazut la un coleg pe forum pe un golf 4,un volan de golf 5 GTI cu comenzi(golful este albastru si nu este din romania,1.8T).Inelul acela stiu ca pentru volan cu comenzi este un pic diferita(la mufa),nu stiu exact cum dar altfel nu vad motivul pentru care ar fi diferita

Modificat de S!mpL3 M3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt foarte interesat de a pune in practica, are cineva idee de unde putem cumpara cele necesare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce anume ca am vorbit de mai multe piese?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate cele necesare:volan multifunctional,spirala, calculator coloana volan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aflat azi si stiu suta la suta cum se rezolva(am vorbit cu un electrician).Trebuie urmatoarele chestii:

-comenzile propriu zise,nu trebuie volanul

-computerul

Spira nu trebuie ca este universala si nu conteaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu vreau o varianta si mai usoara... cine ma poate ajuta.

Volan nou de GTI sau R32 in locul celui cu 3 spite pe care il am. oare de unde il iau si la ce bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Computerul insemnand acel calculator din volan nu?

Se pare ca e adevarat ce scriam eu mai sus...daca nu m-ati crezut :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cam asa se pare...

in poze se vede clar cam care este diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4abc computerul acela despre care vorbim nu se afla in volan ci in plasticul acela de unde reglezi inaltimea volanului si acela difera de la model la model(daca ai pilot,comenzi,si alte optiuni).Asa ca trebuie sa fi foarte atent cand iti procuri altul nou ca este posibilitatea sa nu iti mai functuioneze pilotul sau alte comenzi.NNW volan de vrei tu le gasesti pe ebay dar vezi sa nu iei teapa ca mine si sa te pomenesti in cel mai bun caz(la mine)cu un airbag.Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

super tare... hai ca m-ai incurajat de m-ai omorat...

mai degraba poate este cineva care si-a comandat la sigur si ii si merge... ca de tzepe parca nu ma tzine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pun pariu pe cat vrei tu dar numai sa cumperi piesele de care ti-am zis.Comenzile si computerul de se afla in plasticul ce inconjoara sistemul de directie.Nu are cum sa functioneze deoarece m-am interesat la cineva care si-a pus si lucreaza cu asa ceva.Este electrician la o reprezentanta de.......!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-ar interesa si pe mine un volan de gti, cu cusaturi rosii(scuzati cacofonia). stie cineva unde gasesc??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bertz1`, incearca pe ebay.de. Bun link, WNS. Si pe mine ma tenteaza treaba asta, dar piesele necesare sunt greu de gasit (SH) si prea scumpe noi, din cate am vazut.

Si totusi, si-a montat cineva de pe-aici, de unul singur sau nu, comenzi pe volan in 3 spite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine cumparat volanu cu totu, e si din piele si arata si mult mai bine. La vreo 300 de euro scapi usor :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Petrut, volanul cu comenzi in 3 spite e aproximativ 350 de euro pe tmtuning.com si asta fara airbag. Pe langa asta iti mai trebuie restul pieselor care s-au mai discutat pe aici si care cred ca se ridica la inca vreo 350 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru masinile mai vechi da, la modelele noi controlleru este deja , airbagu se potriveste, ramane numa volanu cu butoanele de skimbat. o sa montez in curand pe jetta mea , cine se ocupa cu d-astea a zic ca merge 100% ca a mai montat pe modele noi ( 2007-2008). Si eu l-am gasit la 300 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca am gasit raspunsul:

3C0419091N------volan dsg= 1900 ron,

1K0971584L----conector = 175 ron,

1K0-953-549-AK,-----modul volan = 680 ron,

se aduc pe comanda in 4-5 zile

--------------------

www.volksparts.ro, Topic magazin

cam mult....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am si eu o mica nelamurire.. sper sa ma puteti ajuta :D. La golful meu, am comenzi pe volan, merg ok, mai putin tasta de apel.. Masina a fost luata din Fr. Ce as mai avea nevoie ca sa-l conectez cu tel? din cate am citit prin manualul masinii, ar trebui sa mai am un kit in care se prinde telefonul, cu conectare prin bluetooth sau cablu..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
pinguinuldestepa

Salut

Scuze ca scot topicul de la naftalina

AM o nelamurire. Am gasit un volan multifunctional pentru masina mea de la o alta masina dezmembrata. Stie cineva daca la passat B6 mai imi trebuie calculator sau cabluri? Eu credeam ca doar se monteaza si se activeaza functiile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, trebuie calculatorul schimbat (acel modul volan). Asa am facut eu. Ar fi bine sa faci operatiunea asta la un service autorizat, ca sa-ti seteze corect si acel calculator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!