Jump to content

Probleme Cu Ambreiajul


Love
 Share

Postare recomandată

Chestia cu frecatul poate aparea de la timonerii. Am patit-o recent. S-a rupt pur si simplu tija respectiva si in orice treapta bagam tot in a 3-a intra.

Inseamna ca iti patineaza daca nu pleaca de pe loc. Adica trebuie sa il schimbi cat de curand, mai mult ca sigur e prajit.

Modificat de v@sy
Nu mai da quote la postul anterior.Foloseste Fastreply sau Addreply
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Replies 353
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • lupo_bv

    29

  • v@sy

    14

  • Love

    10

  • Alex.

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut..

M-am uitat prin tot topic-ul si nu am gasit , de aceea va intreb ... Kit-ul de ambreiaj contine si placa sau doar rulmentul si discul ? ... pt ca pe net la anunturi tot vad (e adevarat , nu pentru golf 3 ca nu am gasit pt golf 3) "Kit ambreiaj+ placa" si costa in jur de 16 milioane (din nou , nu erau de golf 3 ci de golf 4 , passat ).

Sper ca nu o sa coste tot atat si pt 3-ul meu.. :( ..am vazut in topic ceva de genu 400 RON ceea ce e destul de rezonabil , mai ales daca este inclusa si placa in kit.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un kit complet contine: discul, placa de presiune si rulmentul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si costa in jur de 400 ron la autokarma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o rugaminte.la ambreiaj se pune lichid de frina sau ulei?ce tip de lichid de frina daca DA ? si citi litri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok...multumesc pentru raspunsuri ...

Numai bine .. :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pyw01 daca ai ambreiaj hidraulic se pune lichid de frana DOT 4 dar ca sa fi si tu mai sigur trage un ochi pe borcanelul de pe pompa cu frana scrie pe el ce norma trebuie sa pui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare,am si eu un golf 3,motor 1,8 gt,66 kw,la viteza 1 intra greu,doar cand franez,deci calc si frana si pedala de ambreiaj in acelasi timp,intra mai usor.....ma ajuta cineva????????? :Driver: :blah: mmmmm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mica problema si la mine... dupa cate cred eu amb reiajul este inca bun ca incepe sa tina la jumatatea cursei si nu sus. Problema cea mare e in rampe la plecarea de pe loc... nu stiu cum naiba sa-l tin in rampa din ambreiaj ca numa nu reusesc sa-i gasesc pozitia si ori imi moare motorul ori trebuie turata ca sa nu moara. E normal asa ceva? Ca la Espero cel vechi merge fara probleme si e cursa destula pentru rampa.

Alta problema un pic offtopic e ca agata undeva in cutie la mers inapoi si I-a dar nu prea des. E posibil sa nu aiba ulei in cutie? Ce ulei se foloseste la completat?

Multumesc,

Cristian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

75w-90..daca vrei sa schimbi uleiul

Daca agatza cateodata marsalierul...e normal, avand in vedere ca treapta de mers inapoi nu e sincronizata. Daca agata, e bine sa dai prima data 1-a (sau orice treapta de vit) si sa mergi putin mai in fata, dupa aia ar trebui sa intre usor.

Modificat de szrobik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema de mentionat aici , am observat de ieri ca masina face un zgomot aiurea , mai exact bocane cand schimb viteza , se aude un "POC" cand calc ambreiajul ...

Salut,la fel ca si alex_abd se aude si la mine dar nu este planetara sau altceva din motor pentru ca am schimbat rulmentii la roti si e totul in regula,chestia e ca se aude la pedala si nu mereu,ma calca pe nervi si pacane doar o data cand este calcat ambreiajul,multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu bocane si nu caraie nimic, doar ca nu stiu cum s-o tin in rampa... e normal sa nu stea in rampa din ambreiaj sau trebuie sa ma gandesc la schimbat kit-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic,nu ma pricep la ambreiaj dar iti pot spune ca nu e normal sa nu stea in rampa.daca nu stii cum,e foarte usor:opresti masina intr-un deal,nu foarte abrupt,bagi a a-ntaia cu ambreiajul si frana calcata si ridici usor ambreiajul pana trepideaza putin apoi dai drumul la frana si gata dar ai grija sa n-o opresti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ultimu_neuron

salut,

am si eu o problema cu ambreiajul...cred

in treapta a 5-a pana nu trec de 2100 de ture nu se opreste dintr-un suierat/fluierat usor. nu se aude foarte tare iar dupa 2100 rpm se oprestee. face asta numa in treapta a 5-a.

de la ce sa fie oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alexdinu: Multumesc de raspuns. Chestia e ca stiu cum se tine o masina in rampa din ambreiaj... am avut pe rand Golf 2, Ford Fiesta, Espero (inca il mai am) si Golf 3. Nu sunt un incepator :icon_thumright:

La toate a mers faza excelent, doar la Golf 3 nu vrea. De aceea spun ca e posibil sa fie o problema de ambreiaj. Pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, imi poate spune cineva care ambreiaj se potriveste la mine inafara de originalul 1.6 abu 55kw, sau imi poate da cineva niste coduri pt ambreiajul meu ca sa pot cauta pe net? va intreb pt ca am gasit pe net niste kituri de ambreiaj si nu stiu daca merg si la mine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hunior, la 1.6 ABU discul are 200 mm diametru.

Sunt 2 coduri dupa manual: 032 141 032 A si 032 141 031 QX.

Dar practic e foarte posibil sa gasesti sa-ti vina si de la alte multe motoare de vw, audi, seat, skoda, tot de 200 mm dar cu cod diferit.

Modificat de dorur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ... am o mica mare intrebare ...lamuriti-ma si pe mine cand apas pedala de ambreiaj scoate un sunet ciudat un fluierat ... k sa nu intru la costuri si sa merg direct la mecanic am zis sa intreb in stanga si in dreapta ce ar putea fi ... uni mi-au zis k poate fi rulmentu de presiune ... ok zis si facut am mers la un mecanic , un prieten dea lu batranu wink.gif) si mi-a zis in felul urmator ... "tu nu ai rulment de presiune" cel putin modelul asta ... asa sa fie ? model 94 ABU daca stie careva pls PM ... sau daca aveti alta idee ce ar putea fi same biggrin.gif PM pls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu inca o intrebare aveti care idee cat m-ar costa placa ambreiaj si disc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca are... mecanicul ala nu mai vazuse masini straine. La golf rulmentul se afla in partea opusa. E actionat de parghie printr-o bara lunga de metal ascutita ca un creion. Vezi ca s-a discutat pe forum despre cutie, a pus Paul si niste poze utile cu cutia desfacuta. Cauta, citeste, sa nu te mai pacaleasca mecanicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi Sacalul

Salut,

Am devenit de o luna posesorul unui Golf III 1.6 , ABU, si am deja o problema la el.

Se intampla cateodata sa apas pedala de ambreiaj si sa mearga sacadat pana la podea, pot sa scot din viteza dar cand vreau sa bag in alta treapta de viteza nu mai pot numai daca dau drumu la pedala si mai apas odata. :(

Daca m-ati putea ajuta cu un un sfat, o parere si un cost al reparatiei v-as fi recunoscator.

Multumesc :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare a fi placa de presiune. Recomand un kit nou - undeva pe la 500 lei + manopera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi e posibil sa inlocuiesti kitul cum a precizat si paul dar daca ai ambreiaj hidraulic fa-i o aerisire si dupa aia vezi daca ar fi nevoie de inlocuire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ambreiajul este pe cablu.

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!