Jump to content

Probleme Cu Ambreiajul


Love
 Share

Postare recomandată

Din cate stiu eu, daca prinde sus inseamna ca e pe duca ambreiajul si va veni timpul sa-l schimbi. Daca nu patineaza, daca nu pleaca singura desi ai ambreiajul calcat si daca intra in viteze ok, atunci nu-ti fa griji. Mergi cu ea asa pana cand incep simptomele de mai sus si atunci schimbi kit-ul de ambreiaj. Cat te va mai tine asa depinde de cum conduci pe unde si cum.

ok sper sa ma mai tina ca cu criza asta banii stii cum sunt putintei

mersi de sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 353
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • lupo_bv

    29

  • v@sy

    14

  • Love

    10

  • Alex.

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu cred ca are rost sa te chinui sa nu folosesti ambreiajul ca pana acum, doar ca sa-i lungesti viata. (Ca oricum nu reusesti prea mult :D )

Ca totusi, una e sa mergi sute de km pe autostrada unde stai linistit in viteza a 5-a si nu mai atingi ambreiajul, si alta e sa faci sute de km in Romania prin orase unde la fiecare 300 m ai semafor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare Am si eu o problema si vas ruga daca poate cineva sa-mi dea un raspuns. am un golf 3 1.6 din 94 problema consa in faptu ca atunci cand apas pedala de ambreiaj se aude un zgomot cidat ceva de genul uni bazait ,ce credeti ca ar putea fi ? mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa fie rulmentul de presiune de la ambreiaj. Preferabil sa o asculte un mecanic, daca nu ai cunostinte in domeniu..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

De cateva zile am masina desfacuta intr-un service cu prestanta de la mine din oras.Mi-au comandat ei un kit ambreiaj de la luk,l-au montat si cand se dea la automat,caraia ceva la electromotor.Cand ne-am uitat pe gaura la electromotor nu se invartea normal volant,ca si cum ar fi fost ovala.O da mecanicu jos,a crezut ca e placa defecta.Acum zice ca nu se potriveste volant pe kitul LUK,cica imi trebuie neaparat volant de la LUK si ca aia e 9 mil.Ce dracu sa fac ca volant noua eu nu cumpar.Dau 18 mil sa imi schimbe un rahat de kit ? 5 mil kitul de la luk + volant 9 mil + manopera 4 mil parca as avea passat din 2000 nu golf din 93.Mi-a zis ca volant veche e de la valeo si imi trebuie kit valeo dar ala nu se gaseste.Poate ma ajutati voi cu un sfat ceva?

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca zici ca ei ti-au comandat kitul poate este cumva gresit ce au comandat ei. De ce nu le zici sa comande alt kit de exempu de la Sachs si sa il returneze pe cel de la Luk. Incearca si varianta asta. Personal cand am schimbat ambreiajul am avut surpriza sa vad ca volant mea avea anul de fabricatie identic cu cel al masinii adica 1995, dar nu mi-a facut nici un fel de probleme dupa ce am montat kitul nou de ambreiaj.

Modificat de robert28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine dimineata merg la ei si le zic sa incerce si varianta asta,nici nu stiu ce sa mai fac altceva.Daca nici asa nu merge duc masina la reprezentanta si gata.Si-a mai pus cineva kit ambreiaj de la luk?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pus kit ambreiaj de LUK, asa era si originalul. 4 jumate m-a costat si manopera gratis-pus de mine. am 1 an de zile si 35 mii km si nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 3 variante.

1.Caut kit valeo.

2.Caut o volant originala la sh.

3.Cumpar volant noua luk.

In 10 luni am bagat 35 mil in masina ca imi vine sa ii dau foc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kit de la valeo se poate gasi. eu mi-am comandat un disc de ambreiaj de la reprezentanta volkswagen locala (Tess) si spre uimirea mea a costat 124 ron doar(cu cel vechi la schimb original) tot valeo mi-au dat. Supriza si mai mare a fost cand mi-au facaut o reducere de 25% pentru ca am o masina mai veche de 8 ani. :)

poate gasesti. succese maxime !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit kit valeo la un magazin de piese.La 3 cand vin piesele ma duc sa le compar cu cele vechi.Sper sa se potriveasca.Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare Trebuie sa imi schimb si eu kitul de ambreiaj si nu stiu ce sa iau, datimi si mie o solutie sa nu patesc si eu ce a patit Byz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au venit piesele si nu se potrivesc.M-am hotarat sa schimb doar discul si rulmentul ca placa e buna.Maine merg cu discul vechi la reprezentanta si sper sa scap ca m-am saturat pana peste cap.Ceea ce e ciudat ca placile de presiune care mi le aduc ei sunt perfect rotunde pe cand al meu are niste urechiuse pe care se fixeaza in volant.Am inconjurat pe poza ca sa vedeti exact despre ce vorbesc.

post-31559-1247666857_thumb.jpg

Am vazut in poza lui robert28 ca discul sau de la luk pt ADZ presupun avea urechile respective.Ce naiba sa se potriveasca kitul de pe ADZ?

post-31559-1247667034_thumb.jpg

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut byz

eu zic ca daca ai ajuns pana in momentul asta cand ai tot ambreiajul desfacut eu zic ca ar fi bine sa schimbi tot pentru ca acum schimbi doar rulmentul si apoi peste o vreme trebuie sa schimbi placa...sau discul. Eu am avut acum 2 luni probleme cu ambreajul, patina, pedala tare...si am comandat kit ambreiaj pe SACHS si cand am desfacut am vazut ca discul era uzat, placa si rulmentul mai mergeau...si am schimbat tot kit-ul. Am zis ca nu mai vreau sa mai desfac cutia inca o data. Acum stiu ca cel putin cateva zeci de mii de km nu o sa am probleme cu ambreajul :)

E doar parerea mea. Dai acum mai multi bani dar e mai bine si ptr tine si pentru masinuta.

salutare Trebuie sa imi schimb si eu kitul de ambreiaj si nu stiu ce sa iau, datimi si mie o solutie sa nu patesc si eu ce a patit Byz

salut, cum am scris mai sus eu am folosit kit ambreiaj SACHS. pana acum sunt multumit de el si eu consider ca ar fi printre cea mai buna marca.

Repet, parerea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine nu o fost nevoie de rulment

l-am cumparat degeaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Byz cumpara placa cum este cea in poza mea pentru cod motor ADZ daca este buna. Daca te ajuta cu ceva iti dau seria VIN a masinii ca sa o poti comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la reprezentanta si am comandat numai discul exact cum era al meu.Ciudat ca pe calculatorul lor placa de presiune aparea exact cum imi trebuie mie si astia la magazine si la service imi trimit diferita.In fine,astept pana marti sa`mi vina discul sper sa fie ala care trebuie ca m-am saturat de cate drumuri am facut pt un ambreiaj.Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvato pana la urma.Am comandat la reprezentanta doar discul ,mi-au adus unu SACHS la 100 ron + cel vechi la schimb.L-am montat si merge perfect...

Numai bine ! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

sa va spun patzania mea. acum vrea 2 luni am bagat de seama ca ambreiajul meu atunci cand il apasam la fund scotea un sunt ca un scartzait<bazait infundat> asa ,si parca se atingea ceva o tabla sau ceva de genul.am intrebat pe cineva un mecanic mi-a zis k pe la rulmentul de presiune ar fi ceva.la un moment dat sunetul a incetat si nu am mai facut decat dupa ce am facut vreo 2 drumuri bv-ct si bv-bz dar de data asta sunetul se auzea mult mai intens si se mai auzea si un tiuit.mi-a mai confirmat cineva ca e rulmentul de presiune.am hotarat sa nu mai merg cu ea pana nu o fac.dupa 2 sapt de cand nu o mai miscasem ,cand am vrut sa merg la mecanic am auzut un troscanit si pedala de la ambreiaj era la podea si nu mai puteam baga in viteza.am dus-o tractata la mec.am mers la piese am comandat kit nou SACHS 430lei <rulment presiune.disc ambreiaj si placa de presiune>.cand am desfacut masina intr-adevar rulmentul era praf,bucati facut,discul tocit pana la nituri si placa uzata si ea destul ..am pus kitul complet pe ea si masina se tura dar nu avea forta.imi patina discul!! am mers la mag de piese unde mecanicul meu se cunostea cu ei! au mai comandat ei alt kit complet pe care nu l-am platit sio am luat din el doar placa de presiune. am pus-o si discul tot patina. "soarele " era moale,piesele decalite .am hotarat sa punem la loc placa de presiune veche-surpriza mergea! e drept mai patineaza daca o fortez tare .trebuie neaparat sa schimb placa ,am gasit deja la dezmembrai 85 de lei. iddea e k cei de la piese auto nu vor sa imi dea banii pe placa ca cica nu am facut-o la service autorizat..ce e de facut .?am vreo sansa sa imi iau banii pe piesa?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

masinutza mea a inceput sa fie mai lenesa,adica pleaca mai greu de pe loc cu pedala de abreiaj aproape sus,in rampe inainte daca urcam in viteza a patra acum reusesc in a doua si imi intra si mai greu in ture.

DE LA CE SA FIE ?

SA FIE DUS DISCUL SAU PLACA?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

masinutza mea a inceput sa fie mai lenesa,adica pleaca mai greu de pe loc cu pedala de abreiaj aproape sus,in rampe inainte daca urcam in viteza a patra acum reusesc in a doua si imi intra si mai greu in ture.

DE LA CE SA FIE ?

SA FIE DUS DISCUL SAU PLACA?

din cunostintele mele ai discul de ambreiaj praf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un sfat:

NU folositi elemente second-hand la ambreiaj

Inlocuiti TOT kitul nu doar placa,rulment sau disc.Mai mult...daca se poate inlocuiti si semeringul de palier...

Krapoo trebuie inlocuit kitul ambreiaj.Gata,si-a facut treaba.Altul.

Drumuri bune !

Modificat de andreas 38
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citisem pe primele pagini ca unde e ok sa prinda ambreiajul ar trebui sa fie pana la mijloc sau mai jos.

la mine e aproape sus..cam la 3/4 din cursa pedalei... masina merge ok, trage...

si inca o nelamurire...imi scartie pedala nu pot sa imi dau seama...doar ca nu scartie tot timpul...

dimineatza sau daca o las mai mult...cateva pedale nu scartie...dupa incepe sa isi faca de cap.

e vreo problema daca e asa ?

e cumva vreun semn ca cere schimbat ?

offtopic. nivelul uleiului in cutia de viteza se poate verifica ? si daca da...cum ?

multumesc

Modificat de LordGhost
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un sfat:

NU folositi elemente second-hand la ambreiaj

Inlocuiti TOT kitul nu doar placa,rulment sau disc.Mai mult...daca se poate inlocuiti si semeringul de palier...

Krapoo trebuie inlocuit kitul ambreiaj.Gata,si-a facut treaba.Altul.

Drumuri bune !

da man..am inlocuit dar degeaba.placa noua nu era buna.am pus tot placa mea veche si mergea. am mai pus nou: rulment presiune si disc de ambreiaj..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Christi Trabi

Salut !

Am un Golf 3 , 1.8 , 90 CP cu autoreglaj pe cablul de ambreiaj (care face pe nebunul , lucreaza doar cand vrea ) . Pot inlocui cablul meu cu unul clasic , fara autoreglaj ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!