Jump to content

Ce Ulei Sa Bag La Golf 4 1.6 16 V Azd


K I D
 Share

Postare recomandată

Salut.

Ce ulei ar fi bun pt un vw bora din2001 1.4axp?cand am luat.o am schimbat uleiul si am pus revanol nu stiu exact de care.trebuie sa il schimb si as vrea sa stiu de care ar trebui...motorul bate putin si poate mai scap si de zgomot daca schimb uleiul...ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai.marian089

Salut,

 

Eu pentru Bora 1.6 BCB 2003 i-am pus Ravenol 5w40 VSI. Il folosesc de 3 ani si merge foarte fin motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Ce ulei ar fi bun pt un vw bora din2001 1.4axp?cand am luat.o am schimbat uleiul si am pus revanol nu stiu exact de care.trebuie sa il schimb si as vrea sa stiu de care ar trebui...motorul bate putin si poate mai scap si de zgomot daca schimb uleiul...ms

Cind zici ca bate motorul te referi la sunetul de semidiesel la relantiu ? Din ce am folosit personal,nu mai insir cel mai ok a fost cu Lmoly 5w40 ca sunet si consum.Si motul ok,o idee mai zgomotos parca.

Ps. Nu uita norma 502 00 si la 8-12000km jos,in funtie de utilizare,posibilitati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da zgomotul semidiesel la relanti si un mic tacanit la accelerare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa fac toate 1,4 cu motoare nedesfacute/reparate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu un 1.4 BCA. Merge ulei original VW LongLife III 50W30?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ai vrut sa zici 5w30..merge,suntem of,scuze.Nu il tine 30000km in motor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

ce ulei imi recomandati pentru un golf 4 cod motor AZD din 2002? are 152000 km

ulei de motor, ulei de cutie si filtre

 

Modificat de justjohnny22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna

am tot citit postarile aproape pe toate pot sa zic si nu stiu ce sa mai fac

am golf 4 1,4 16 v an 99 160 d mii d km cu siguranta sunt dati inapoi si masina ii adusa din germania.

mananca grav ulei am incercat mobil 10w40 si nici o schimbare pana mam hotarat sa o duc la mecanic si mi a bagat pistoane,secmenti,supape,valve, tot nou in motor si filtre plus ulei 10w40 castrol a3b4

dupa o luna incepe sa manance iarasi ulei cam 500 ml la o luna si parcurg cu masina in fiecare luna aproape 1500 de km

am inteles ca trebuie sa schimb supapa si valva egr si sau curatate plus sa schimb epuratorul

ce ideei imi puteti da mai ales despre ce ulei sa bag in motor si in cutia de viteze cod akq????

 

Modificat de dannyyx
adaugare cod motor si ulei cutie de viteze
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai facut un test de compresie dupa ce ai schimbat totul in motor?
La tine nu uleiul este problema ci motorul. Au fost honuiti cilindrii inainte de baga noii segmenti? Pistonele de ce le-ai schimbat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, ma scuzati nu stiu daca e locul potrivit dar intreb, i-mi apre in bord mesajul "SERVICE JETZT",  am inteles ca e legat de ulei, ca ar trebui schimbat, m-am uitat la joja si e la minim. Intrebarea mea este: pot sa-i mai adaug din ce mi-a ramas dupa ce l-am schimbat, pe la inceputul anului trecut? zilele trecute l-am cam turat putin :D chiar foarte tare aproape de 5000 :Dgolf 4, 1.4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca poti sa adaugi din ce ti-a ramas si chiar daca nu ti-a ramas poti sa mai cumperi. Inainte si dupa un drum lung sau periodic se recomanda sa mai verifici nivelul uleiului ca la vechimea asta a masinii mai consuma ulei, mai ales la turatii mari pe autostrada. Mesajul din bord apare la fiecare 15.000 Km sau un an si-ti reaminteste sa mergi la service. Mesajul poate fi resetat astfel: tine apasat  butonul de langa vitezometru in timp ce pui conctactul... astepti 3 secunde apoi ii  dai drumul si rotesti butonul de langa turometru spre dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am si eu o intrebare as dori sa bag ulei Castrol 10w60 in loc de Castrol 10w40,credeti ca este ok? Vreau sa bag 10w60 deoarece am observat ca 10w40 isi pierde repede proprietatile daca este incins la un drum pe autostrada si devine f subtire, si dupa aceea incepe sa il pape (ca am observant ca mi-a scazut si nivelul).

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca vine vara, cred ca este bun 10W60. Cred ca de consumul de ulei este responsabil si faptul ca motoarele astea pe autostrada au peste 4000 ture la 130-140 Km/h reali.  Sa mergi ore intregi cu turatia asta cu o masina de 16 ani...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Ebi said:

Normal ca poti sa adaugi din ce ti-a ramas si chiar daca nu ti-a ramas poti sa mai cumperi. Inainte si dupa un drum lung sau periodic se recomanda sa mai verifici nivelul uleiului ca la vechimea asta a masinii mai consuma ulei, mai ales la turatii mari pe autostrada. Mesajul din bord apare la fiecare 15.000 Km sau un an si-ti reaminteste sa mergi la service. Mesajul poate fi resetat astfel: tine apasat  butonul de langa vitezometru in timp ce pui conctactul... astepti 3 secunde apoi ii  dai drumul si rotesti butonul de langa turometru spre dreapta.

M-am mai uitat si la kilometri si ma apropii de 10000 mai am vreo 500 de facut, cam pe la 10000 se schimba?

Modificat de aragorn2033
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   In carte scrie ca se schimba la 15.000 sau un an si asa schimb si eu. Cine tine la masina schimba la 10.000 uleiul si filtrul de ulei normal. Masinile noi care se vand acum au ulei long life si tine 2 ani sau 30.000 Km sau cand te anunta senzorul de calitate ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baga 5w40 nu posirca gen 10w60.Cumperi 5 litri si completezi pe parcurs.Daca faci mai mult de 10-12 k INCA ai un motor bun !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, Marius-Dan said:

Baga 5w40 nu posirca gen 10w60.Cumperi 5 litri si completezi pe parcurs.Daca faci mai mult de 10-12 k INCA ai un motor bun !

10w60 nu e nici pe departe posirca, este un ulei excelent atata timp cat stii in ce conditii trebuie folosit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut Castrol Magnatec, 10w-40 A3/B4, azi m-am uitat la joja si era la limita.. m-am speriat :)) in bidon mai ramasese aproape 1L,  am adaugat putin, mi-a mai ramas cam 500 gr, la joja nivelul e intre min si max, asa cum tre sa fie, cat de curand o sa-l schimb, inca nu i-a sunat ceasul :)) cand i-am facut schimbul, anul trecut, aveam 187722km iar acu am 197296km, as mai avea vreo 500 de facut, la schimbul care urmeaza tot de acest tip sa pun? Castrol Magnatec, 10w-40 A3/B4. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, Andrei trebuia sa scriu smintina...10w60 iarna nu prea e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o masina Wv Bora din 2001 cu motor 16. 16V AZD care imi papa uleiul, masina o am din vara si sunt la primul schimb de ulei la ea la care i-am pus: MANN-FILTER - W 712/52 si ulei Motul 8100 Motul 8100 X-clean, 5W40 , problema e ca in 3000-3500 KM de la schimb am mai completat cu 400-500ml ca sa revin cu nivelul la mijlocul indicelui de pe joja.

Ce ulei imi recomandati, as vrea sa merg pe un 10W40, si ma gandeam la:

1. Ulei de motor Mobil 1 10W-40 High Mileage Full Synthetic 946 ml x4buc 175lei

2.Ulei de motor Polytron fully sintetic 10W-40 4L 185.48 Lei

3. Ulei Motor VALVOLINE MAXLIFE 10W40 4L 113.40 Lei

4. Ulei motor Castrol Magnatec A3/B4, 10W40, 4L 91 LEi

sau sa merg pe ceva mai scump: 2 buc * Ulei motor Motul 300V Chrono 10W40, 2L la 15000 Lei/buc ?

Ce spuneti sunt bune?

Modificat de ionutzt90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În primul rând trebuie rezolvată problema consumului, pentru ca 1L la 3000-3500 km e foarte mult. Problema nu e de la ulei, ci de la motor. 

După schimb,uleiul era la maxim sau și-au mai oprit și cei de la service ceva?

Modificat de DiLivio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa schimb, nivelul de ulei era fix la jumatetea jojei, si restul de ulei din bidon a ramas la mine, uleiul l-am schimbat la un vecin, nu se pune problema sa ma fi "tras in caramida" :), ma gandesc sa nu fi fost prea lichid uleiul 5w40, masina are 201K KM( indicati in bord, eu suspectez ca are mai multi).

Acelasi vecin/ prieten mi-a zis sa incerc prima data sa pun un ulei 10W40 si sa urmaresc daca masina il mai consuma, si daca problema persista urmeaza sa vedem ce mai trebuie schimbat. Ce imi recomandati din uleiurile de mai sus?

Este mai bine sa merg pe asa ceva : 

ULEI MOTOR VAPSOIL VW 10W40 502-505.00 ?

Modificat de ionutzt90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Producatorul ce tip de ulei recomanda pentru 1.6 16v AZD 5w40 sau 10W40?

ULEI MOTOR VAPSOIL VW GROUP NORMA 502.00/505.00 5W40 1L

 

ULEI MOTOR VAPSOIL VW 10W40 502-505.00 1L

Dintre cele doua, nu stiu care este cel mai bun pentru masina mea,, ce sa aleg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!