Jump to content

Ce Ulei Sa Bag La Golf 4 1.6 16 V Azd


K I D
 Share

Postare recomandată

A venit timpul sa fac si schimbul de ulei.Ce imi recomandati: Liqui Moly 5w-30 sau Motul 5w-30? Ma intereseaza sa fie motorul mai silentios.

Ma apropii de 9000 de km cu fostul ulei,  Castrol Edge Titanium 5w-30, nu mi-a consumat deloc, doar ca m-i se pare putin cam zgomotos.Mentionez ca motorul a fost segmentat acum aproximativ 9000 de km, i-am schimbat si toate filtrele.Sa schimb iar filtrul de ulei, sau sa il mai tin pe asta? Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricare dintre ele, obligatoriu si filtru nou, dar eu as recomanda LM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, am nevoie de un sfat! Am achizitionat de curand un VW Bora 1.6 16V AZD si i-am facut primul schimb de ulei si filtre ( ulei Castrol Magnatec 5W40 ). La aproximativ 2000 km de cand am facut schimbul, am ajuns sub minim cu nivelul uleiului. Mecanicul mi-a recomandat sa trec pe 10W40, lucru pe care l-am si facut, dar il mananca si pe asta. Am luat legatura cu fostul proprietar al masinii si mi-a spus ca lui nu i-a consumat gram de ulei si folosea Mobil 1. Se poate sa fie asa de mare diferenta intre ele? Daca da, ce Mobil imi puteti recomanda?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Magnatecul il bea ca pe apa si la mine.Lm,motul ok dar 5w40,macar iarna.Cauta sa nu ai pierderi,epurator,etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca papa mult cere segmentare. Al meu nu a scapat de segmentare dar acum nu mai papa gram si am 5w30 de la castrol si in 10 mii nu  i-am completat nimic, acum urmeaza al 3 lea schimb si nici vorba sa imi pape macar 10 ml intre schimburi. Am avut mecanic bun, piese de calitate, nici din fabrica nu arata motorul asa de curat cum arata al meu dupa segmentare. Daca te apuci sa ai faci segmentarea schimba si semeringurile de la supape, nu sunt scumpe ca tot desfaci motorul si pune segmenti de calitate, ( eu am Goetze) si pana acum nu am niciun fel de problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie clar in cartea Azd ului ulei 5w30 long life...nu inteleg de unde veniti cu 10w40 si induceti lumea in eroare fara suparare...omul a cerut un sfat pe acest forum de incredere si asteapta un raspuns pe masura...cei ce induc in eroare si posteaza doar pentru +1 ar trebui sanctionati...deci specificatia uleiului din cartea masinii mele este VW 50300...este valabil pentru toate azd urile indiferent de caroseria pe care este pus acest motor.Poti incerca cu Mobil 1 5w30 Esp Formula...verifica compresia si apoi tragi concluzia...fostul proprietar oricum te a mintit ca sa scape de tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-aveti ce sa faceti cu 10w40 iarna.

Puteti alege din variantele de 5w30 : Ravenol HCL 5w30, Valvoline MaxLife 5w30, Fuchs Titan Supersyn 5w30

Daca consuma ulei, se poate incerca o varianta de 5w40 mai gros: Ravenol VSI 5w40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri, o sa ma sa duc sa ii fac o compresie cat de curand. Ideea este ca dupa ce am luat masina si pana i-am facut primul schimb de ulei si filtre, am mers peste 2000 km cu uleiul vechiului proprietar si nu a mancat nici un gram... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
alonso_first_one

Am facut schimbul la masinuta mea si dupa ce am bagat Castrol 10w40,a luat-o razna,in sensul ca imi da fum si tachetii fac zgomot.Am verificat nivelul uleiului si a scazut putin.Sa incerc un alt ulei mai vascos?Care mi-ar fi mai folositor,fiindca inaintea schimbului de ulei masina nu dadea deloc fum,exceptie facand la rece,cand e abur,si nici nu se auzea vreun tachet.Ce ulei ar fi mai bine sa ii pun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce bagi un rand de segmenti in motor poti sa incerci orice ulei care are norma aprobata pt motorul tau , gasesti listele in topicul dedicat .Cat despre fum si zgomot de tacheti poti sa intrebi  fostul proprietar/samsar ce cocktail de aditivi si marmelada o bagat in motor sa nu loveasca fum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Eu am tot Castrol 10w40 si nu am probleme. Si nu sunt neaparat segmentii de vina pentru fum. A mea spre exemplu scoatea fum de ziceai ca e locomotiva si bineinteles consuma si ulei, asa ca m-am gandit direct la segmenti, doar ca segmentii nu aveau nimic, problema era de la simeringurile de la supape.

Modificat de Xerox01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut colegi ,vreau sa fac schimbul de ulei si as dori sa schimb uleiul  adica foloseam castro 10w40 si acum as vrea altceva ,masina este g 4 1 6 16v azd si are 188 mi km 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal. Ultimul schimb am folosit LM Leichlauft 5w40. In 6000 a mancat cam 1 litru. As vrea sa-l schimb dar nu stiu cu ce. Motorul este azd si are 185k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus Castrol Edge 5w-30 si in 5000 de km nu am completat nimic, e la nivelul de max.Dar am segmentat motorul ca papa 500 ml la 100 km parcursi. Acum nu mai papa gram de ulei si merg de regula.mai sportiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare prieteni, am un golf 4 1.6aus si vreau sa fac schimbul de ulei, momentan folosesc Motul 10 w 40 dar al papa rau de tot , ce imi recomandati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un set de semeringuri la supape si unul de segmenti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca asta era raspunsul care vroia sa il auda :mellow:...10w40 ar fi cam ultimul ''tratament'' din carte care mai mergea(nu incerca cu ulei mai gros ca il faci praf de tot) si concluzia este ca ori o ''mariti'' ori faci o gaura in buzunar de vreo 3000 de lei si pui motorul la punct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Sau o foloseste bine mersi fara sa-i faca nimic verificand uleiul inainte de drumurile lungi si dupa, si adaugand cand este necesar. (nu se scrie "al papa", se scrie "il papa", nu se scrie "vroia", se scrie "voia"). Oricum, trebuia sa spui consumul de ulei cu cifre exacte, ca pentru unii rau de tot inseamna si 1L LA 5000 kM iar pentru altii acelasi consum inseamna ca "a mea nu consuma ulei". 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca haleste ca a mea 500 ml la 100 km eu zic sa o dai sau daca o iubesti prea mult trebuie sa ai faci segmentarea ca la carte. Eu am facut-o si nu mai consuma 1 ml la 10 mii  si nici fum albastrui. Eu am Castrol Edge 5-30 inainte am avut 10w-40 si a mers perfect. Eu mai am un diesel care am avut aral 10w-40 si imi papa cam 400-500 ml la o  luna. Acum am un alt ulei mai ieftin se numeste NordClass 10-40w si vreau sa spun ca nu mai consuma aproape deloc. In 10 mii  ai pun cam 1 litru dar mentionez ca  mai pierde pe la semeringul de la arborele cotit si pe la capacul de la culbutori. Motorul are 395 de mii fara sa fie segmentat. Incearca-l si u acest ulei poate se mai diminueaza. Dar daca papa mult trebuie sa il segmentezi sau o vinzi !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 17.09.2008 at 15:38, VladuL. a scris:

Salutare colegi forumisti! Ce parere aveti de uleiul asta: Castrol GTX Magnatec 10W-40 4L ?

Pentru golf4 1.6 16V AZD

Multumesc anticipat, bafta!

Salut ce ulei e bun pentru golf 4.1.6.16v am băgat TRONIC 10W.40.si nu e bun

Modificat de Sluser ion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Pana acum am bagat 5w40 magnatec, observ ca dupa 10k km se duce nivelul de la full la minim.

Ma apropii de 15k si as vrea sa schimb, oare sa pun 5w40 dar sa fie edge, asta: https://www.autokarma.ro/piese-auto-universale-ulei-motor/ulei-motor-5w40-5l-cas-edt-5w40-5l-castrol?filtru=a3%3A61462%3Ba1347%3A60434%2C60559%3Ba1348%3A60171%3B si am vazut ca tot edge e recomandat si de castrol, nu magnatec. Sau ar fi 5w30 https://www.autokarma.ro/piese-auto-universale-ulei-motor/ulei-motor-5w30-5l-cas-ed-5w30-5l-castrol?filtru=a3%3A61462%3Ba1347%3A60434%2C60559%3Ba1348%3A60171%3B dar mi-e ca il consuma fiind 30 nu 40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bun Edge. Magnatecul mi s-a parut mai zgomotos dupa 8k. de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Edge folosesc majoritatea celor din service poti merge cu el.Cu aia 10 k la schimb si cat este mancat stai bine nu te plange mai ales ca ai si gaz parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aral 5W40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!