Jump to content

Achizitia unui Tiguan (5N & 5N2) din strainatate


zerocold
 Share

Postare recomandată

Multumesc pentru raspuns, asteptam un raspuns.

 Te rog foarte mult argumenteaza, de ce nu cu trapă, de ce nu cu 170 de cai, etc...

 Nu ca nu as crede, dar as intelege mai usor lucrurile .

 

Multumesc.

 

Am mai avut intrebari, in masura timpului liber, va rog sa îmi răspundeți, trebuie sa iau o decizie in curand.

 

Multumesc !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intotdeauna la o masina primul lucru care trebuie sa-l ai in evidenta este motorul. Masina este destul de grea si daca ai posibilitatea alege varianta cu cei mai multi cai. De la 140 la 170 nu este prea mare diferenta. Daaar...de acel cuplu si acei caluti care sunt in plus, o sa ai nevoie pe autostrada sau DN-uri cand vrei sa te angajezi intr-o depasire si nu-ti place sa stai cu morcovetul langa fundulet. 

Trapa este un moft, nu te sfatuiesc....cu timpul chederele vor imbatrani si te vei trezi ca vei avea nevoie de umbrela cand conduci masina.

Pentru oras este foarte buna o cutie automata....nu mai mesteci toata ziua-buna-ziua la viteze.

Restul optionalelor se aleg in functie de necesitati..

Si sa nu uit....neaparat 4x4. Un Tiguan care nu are 4x4 este exact ca o femeie frumoasa fara sani si fara fund. Iti faci treaba cu ea, dar....parca nu este ca una dotata.

Sporuri.

Modificat de mac01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Croconelu, ia-ti tot ce poti la banii care ii ai. Nu sunt probleme serioase la trapa, eu mi-o doresc dar nu cred ca se mai poate monta aftermarket decat improvizat.La topicul cu probleme in aproape 7 ani când a aparut masinuta sunt numai 32 de pagini de posturi...asta cam insemana ceva!

O sa fii supermultumit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze, putin Off-topic: ce probleme sunt la trapă ???

 

Multumesc pentru raspunsul dvs si astept in continuare sugestii observatii si lămuriri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre trapa; poate ploua prin ea....poate nu ploua....da si daca ploua!

Oricum s-ar parea ca nu toata lumea stie ca nu e bine sa ai o gaura in acoperis  :D

 

140 versus 170 CP: am mai spus-o , am avut posibilitatea sa le testez pe ambele....evident este o diferenta, dar este minima

Si apoi unde sa gonesti ca si Germania este plin de restrictii iar din proprie experienta iti spun ca nu am fost niciodata in impas pe zecile de mii de Km parcursi pe autostrazile din Vest.

Cit despre depasiri si morcovi este bine sa ne reamintim ca aceste depasiri se fac atunci cind  exista conditii , nu la limita provocind  soarta.........

 

Daca poti, cumpara o masina din Belgia. Aici este obligatoriu la vinzare sa ai un CARPAS care nu poate fi falsificat si ai istoria ADEVARATA a masinii!

Modificat de dexim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu recomand sa nu cumperi din Belgia.

4x4 aduce 120 de kg in plus. Motorul de 140 devine slabut in varianta asta plus apar costuri suplimentare de expluatare. Gandeste-te bine daca chiar ai nevoie de el.

Modificat de radurdu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca masinile bune cu 1 proprietar si cu istoric la reprezentanta sunt fff scumpe. In schimb sunt tot felu de masini rupte la preturi derizorii care apoi ajung in ro la vanzare ca masini super. CARPAS-ul e =0; Belgienii sunt fff zgarciti si daca au masina calumea cer preturi fff mari. Daca vrei o sa iti mai detaliez niste mici amanunte fff importante despre masinile din be.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult, am touran-ul din 2008 cumparat din Belgia si sunt foarte multumit de el, nu era intretinut ca omasina din Germania dar merge.Intentionez sa plec peste cateva zile in Belgia sa-mi iau tiguan si cateva sfaturi mi-ar prinde bine.Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!