Jump to content

Achizitia unui Tiguan (5N & 5N2) din strainatate


zerocold
 Share

Postare recomandată

As aprecia daca stie cineva detalii privind achizitia modelului din strainatate,probabil chiar Germania.

Care ar fi diferenta

de pret?

Ce taxe se platesc la aducerea in tara?

Se poate achizitioana nou direct de la dealer?

Am pus aceste intrebari deoarece pentru a achizitiona un Tiguan nou in Romania pe langa faptul ca ai de asteptat un "secol" cred ca sunt si preturile mai mari.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suntem in UE, nu te astepta la nici o taxa pentru ca aduci masina, in afara celebrei taxe de prima inmatricula/taxa de mediu/ sau cum mai vrei tu sa-i zici. Masina o vei putea ridica mult mai rapid din Germania, am inteles ca la noi se asteapta chiar si 10-11 luni pentru un Tiguan. In schimb vei avea costuri suplimentare ce tin de omologarea masinii in Rromanica. Ridicat de la un dealer local nu mai ai nevoie sa faci verificare si omologare la RAR(sau poate ca depinde doar de dealer), in schimb la masina adusa de dincolo se va considera SH chiar si daca are o zi, astfel vei fi nevoit sa suporti taxele aferenta inmatricularii. Oricum este o suma modica fata de castigul pe care-l faci cumparand de dinafara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi amintesc Tiguan-ul este mai scump in Germania cu aprox. 2000-2800 Euro. Poti foarte usor sa iti faci aceeasi configuratie pe configuratorul de .ro si cel .de (putin problema cu limba eventual) si vezi exact. Nemtii au unele dotari extrem de scumpe comparativ cu preturile de la noi. De ex la sistemul audio daca la noi il iei cu 200-300 Euro acolo ai surpriza sa fie 500-700 Euro. Unele pot fi chiar mai convenabiile decat la noi, dar per total diferenta de pret este. Acum pentru 2000 Euro sunt siguri ca sunt ceva romani care ar prefera sa cumpere din Germania.

Conform finantelor o masina poate fi considerata noua daca are sub 6000 km si maxim 6 luni parca. Dar iti este chiar in avantaj daca e considerat SH pentru ca taxa e mai mica, cel putin in noua varianta vehiculata, dar sa vedem daca se voteaza sau nu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti cauta cu atentie pe situri in Germania o sa gasesti destule ,in Franta sunt deja la vanzare avand intre 1000KM si 5000KM variaza pretul din ce am gasit intre 26000 si 34000e .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

la o masina noua astepti la fel de mult si in germania,iar pretul dupa cum spunea sorin_g este mai mare in germania.in plus gandeste-te si la banii pe care ii cheltui cu drumul si timpul pierdut,ca sa nu mai vorbim de faptul ca daca nu stii germana nici nu ai ce sa faci acolo pentru ca in engleza nu vei rezolva nimic.succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Eu am fost cu un prieten de familie sa-si ia un CX-7 din Germania. Masina fusese comandata din Romania, platita aproximativ 40% in avans, si cand am ajuns acolo s-a facut plata pentru restul de 60%. Masina ne astepta pregatita de livrare, dar am mai stat 1 zi pentru confirmarea platii (traiasca Romania!). Per total, pretul a fost mai jos cu putin mai mult de 2,000 EUR, deci tinand cond de costurile de transport, etc, am ajuns la o reducere de aproximativ 1,200 EUR. Ma rog, scopul principal al aducerii acesteia din afara a fost ca "dom'ne masina este destinata pentru vanzare in Germania, deci este mai buna calitativ". Nu stiu ce sa zic despre asta, probabil ca ramane un mit care nu se poate demonta sau verifica... Sa zicem ca masina nu a "patit" nimic pana acum, insa a fost adusa in Noiembrie anul trecut, si este totusi Mazda, deci nu este foarte relevant acest lucru.

Toata lumea cu care am interactionat acolo (de la agentul de vanzari, la seful de service si domnul contabil (cu care am fost la banca lor pentru confirmare) stiau engleza, la un nivel mai mult sau mai putin acceptabil. Toata povestea (drum pana acolo, asteptare, drum inapoi, a durat 4 zile (Joi - Duminica). Au venit in mod exceptional Sambata la servici si au facut livrarea masinii, pentru ca plata a fost confirmata de banca lor Vineri dupa-amiaza. Nu pot sa va spun cat a costat drumul si sederea acolo, pentru ca nu are prea mare relevanta - fiecare sta cum si unde ii place sau isi permite...

Masini ar fi disponibile "spot" - daca te uiti pe site-uri, o sa vezi o gramada de Tiguane care se dau ca masini de drive-test, cu cateva mii de km la bord, pentru care poti primi si un discount frumusel... Ramane insa problema pretului per ansamblu, exact cum a spus si alex_tox: adauga la pretul negociat toata costurile, si vezi daca iesi mai bine sau nu...

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot scris ca in Germania, la deal-eri se fac reduceri serioase. La noi, a crescut pretul; iata sa va dau un exemplu de configuratie dupa cum a comandat cineva in DE, si la sfarsit puteti vedea reducera si pretul; la lucruri de genul acesta, iar imi vine sa sar in sus. Iara imi vine sa ma iau de cei de la PBN!

Tiguan Sport & Style 2,0 l TDI mit Dieselpartikelfilter 103 kW (140 PS) 6-Gang

Deep Black Perleffekt

Ambiente-Paket

Licht- und Sicht-Paket mit Dauerfahrlicht

Gep

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca preturile pe mobile.de, la Tiguan noi noute sunt mai mici decat la PoRo. Si sunt diferente de cateva mii de oro. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@aalex2006

As vrea sa ii raspund lui alex care vad ca e foarte revoltat ca in germania comerciantii vand masini mai ieftin decat cei din Bucuresti. As vrea sa ii spun ca am "trecut" si eu prin Gemania de cateva ori si am mancat la restaurant platind mai putin decat in Bucuresti, mi-am cumparat lucruri din supermarket mai ieftine decat in Bucuresti si haine de firma mai ieftine decat in Bucuresti...

Si atunci, facand o analogie simpla , ma intreb oare de ce se mira amicul alex ca poti gasi in Germania masini mai ieftine decat in Bucuresti??

Sau il mai intreb de ce nu se revolta la fel de tare cand bea o apa plata sau o cafea in mall sau in cafenelele de pe dorobanti, floreasca & Co si plateste 6-7 ron sau 10-12 ron stiind ca pretul lor de achizitie de la furnizori este de 1 ron??

Preturile la masini sunt ca si preturile la alte bunuri in Bucuresti, adica mari.

Dar nimic nu se compara cu mandria de a trai intr-o Capitala minunata cum e Bucurestiul , nu-i asa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca preturile pe mobile.de, la Tiguan noi noute sunt mai mici decat la PoRo. Si sunt diferente de cateva mii de oro. :)

Am configurat un T&F TDI 140 M6 undeva la 32.000! Am pus aceleasi optiuni pe mobile.de si am gasit vreo 40 de masini incepand cu 33.900€!

Cum ai ajuns tu la concluzia ta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu nu am cautat masina cu anumite optiuni...Am vazut doar ca de ex la Trend & Fun pe mobile.de iti iei diesel la banii de benzina la noi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu nu am cautat masina cu anumite optiuni...Am vazut doar ca de ex la Trend & Fun pe mobile.de iti iei diesel la banii de benzina la noi...

Cum asa? La noi T&F 2.0 TDI M6 + vopsea este aprox 27.500€!

Pe mobile din 771 de anunturi de tiguan sub 27.500 sunt doar 4: una costa 8000€ - asta da afacere, a doua este din estonia si nu are in pret optionalele care exista pe masina, a 3a este reclama la un handler(masian fictiva) si a 4 este pret net de export la care adaugi 19%TVA.

Tot nu cred!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e, nu crezi e dreptul tau.

Ca sa inchei, din 1100 de masini ce apar la o cautare, primele 4 pagini sunt cu preturi de la 25 la 27k. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CostinM: Eu cred ca 60 masini din 1,100 nu reprezinta totusi regula... Anumite masini insa sunt mai ieftine in Germania decat in Romania, insa asta tine destul de mult si de politica dealer-ului respectiv... Daca un anumit dealer doreste sa atinga un prag de vanzari pentru a beneficia de alte preturi din partea producatorului si pentru asta acorda un discount la un numar limitat de masini, asta nu inseamna ca in general acele masini se vand mai ieftin decat aici. De asemenea, dimensiunile pietei din Germania si politicile comerciale ale distribuitorilor fac sa existe un numar de masini returnate catre dealeri, si un numare mare de masini de showroom care trebuie vandute... Am scris mai sus ca am fost pana in Germania cu un prieten de familie sa luam o Mazda CX-7: inainte sa plecam eram decis sa cumpar un Outlander, si cautam asiduu pe site-uri o ocazie buna: am gasit, dar cand sunam mi se spunea ca acela este pretul pentru varianta de echipare de baza... Pana la urma am gasit ceva interesant, la aproximativ 2,000 EUR mai jos decat pretul de la importatorul din Romania. Cand am inceput sa adaug asigurarea masinii in Germania, costul cazarii acolo, motorina pana in Romania, omologare, am ajuns la 1,000 EUR mai ieftin, ceea ce nu inseamna foarte mult la o valoare de 33,000 EUR.

Pe de alta parte, inclin sa cred ceea ce spunea aalex2006, si anume ca anumiti dealeri au inceput sa acorde discount-uri semnificative la Tiguan. Am inteles ca si la noi se acorda ceva discount-uri pentru modele de cativa ani vechime (ex: Touareg), dar la anumiti dealeri, si in anumite conditii... Totul este sa prinzi o ocazie de genul asta - a se vedea masina luata de bogdanb descrisa aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

adilucaciu1976: Intrebare: sunt curios daca ai obtinut de la dealerul din Ungaria o oferta pentru masina configurata de tine, iar daca da, ce pret ai obtinut (cu tot cu discount)? Daca vrei sa ne spui, bineinteles.

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adilucaciu1976

Am sa-ti raspund la intrebare deoarece nu este nimic de ascuns. Daca in Romania am obtinut maxim 1000 de euro discount la aceasi configuratie in Ungaria am obtinut fara macar sa solicit acest lucru (nota bene!!!) un discount de 3200 euro! Este vorba de un Tiguan S&S 2.0 CR tiptronic in urmatoarea configuratie:

- lumini ambientale;

- pachet lumini II;

- Climatronic;

- jante pe 17 Los Angeles;

- volan multifunctional;

- pachet off road;

- trapa panoramica;

- sistem de navigatie in combinatie cu RNS 510;

- tempomat;

- park asist + camera;

- pachet piele Vienna;

- pachet iarna;

- plasa despartitoare portbagaj - bancheta spate;

- alarma antifurt Plus;

- portbagaj fara roata de rezerva (in locul acestuia gasindu-se un spatiu modulabil suplimentar)

Toate acestea la un pret final de 29.000 euro (aprox. in functie de cursul valutar). Mentionez faptul ca oferta este valabila pt. persoane juridice platitoare de TVA care in acest caz va plati pretul net mentionat, aceasta fiind considerata achizitie intracomunitara. Ramane saptamana viitoare sa ma decid in urma unui drive test cu un model similar.

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adi, am incercat sa configurez masina cu dotarile alese de tine, si am ajuns la un scor fara TVA de 31,658 EUR, fara optiunea cu portbagaj fara roata de rezerva (nu stiu cat costa, dar nu cred sa fie mai scumpa de 300 EUR). Daca pretul obtinut de la dealer-ul din Ungaria este de 29,000 EUR, asta inseamna intr-adevar un discount de 3,000 EUR, care este substantial si nu are nevoie de alte comentarii. Ar putea fi util daca ai putea sa ne spui dealer-ul de la care ai facut achizitia, poate mai sunt si alte persoane interesate din zona de vest care i-ar putea contacta.

Din cate stiu, atunci cand vei dori sa inmatriculezi masina va trebui sa te ocupi si de partea de omologare RAR (de care are grija de obicei dealer-ul local).

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un exemplu de Tiguan aflat la vanzare in Franta,

Break - Diesel - 1 000 km

Manuelle - 4 p avec hayon - 140 CV

1ère mise en circulation en 2008

Localisation du bien : xxxxxxxxxx

ABS, ESP, Filtre à particules, à 4 roues motrices, Verrouillage centralis

post-20258-1207697716_thumb.jpg

post-20258-1207697745_thumb.jpg

Modificat de iulian_1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iulian_1976: asa este, man. Din poza nu imi dau seama ce fel de dotari are masina, dar luand in considerare jantele care par de tabla si caroseria, pare un Trend & Fun 2.0 TDI CR cu bare de acoperis negre ca si dotari. In Romania, pe configurator pretul cu TVA ar fi de 27,916 EUR, ceea ce inseamna cu ceva mai mult de 5% in plus fata de pretul mentionat de tine de 26,500 EUR. Exista si alte exemple pe forum: in topicul acesta, un coleg spune ca a obtinut o oferta de pret cu un discount de 10% sau mai mult de la un dealer din Ungaria. Asta este - ca sa citam clasici in viata: "traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul" :nono: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=1

Ce ziceti de asta(sper sa mearga linkul)? In configurator asa ceva face peste 41.000€. Mai este o greseala. zice ca are clima man. si in poze apare dualzone climatronic. Este TEAPA?

Eu as lua unul din Germania, pt ca aici am primit sapt de fabricatie 40, insa pe configuratia mea sunt mai scumpe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La banii care ii dati,eu recomand dealeri in Germania afiliati VAG.

Pretul cu siguranta e mai mic ca in Romania,principalul dezavantaj este al dotarilor, ce sa-i faci a configurat-o altcineva :icon_thumright:

Modificat de iulian_1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca era mai mic o luam de acolo :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Bună sunt din ce in ce ma interesat sa imi cumpăr un tiguan, din păcate doar varianta sh imi pot permite si pt asta încă mai fac eforturi ( adun banii )

Întrebările mele sunt următoarele :

- Ce părere aveți despre cei care aduc din germania astfel de masini ? Sunt tot felul de oameni, tot felul de masini, n variante dedotări ( ajungem si acolo ) uni dau seria de sasiu fără probleme ( uneori e data si in anunturi ) alti nu prea... La fel uni accepta orice test... Cartea service la indemana, totul relativ transparent. 

Pot fi de încredere acesti oameni ? Se pot face treburi urâte dacă îti da seria de sasiu si cartea service si accepta orice test ??? Ma refer in special la accidente si nr de km

 

 

- la ce trebuie sa fiu atent, dacă o să cumpăr o masina de la astfel de oameni si nu numai ?

 

- Imi trebuie obligatoriu diesel, ce variante ati alege 140 de cai sau 170 la 2.0 tdi ?

 

- ca si dotări ce ati alege ? Cu sau fără trapă panoramică ?  Mie imi place cu... Dar vad tot felul de discutii pe forum ca apar tot felul de greierii prin masina de la trapă, e corect ? Îmi place volan cu virgula comenzi, însă nu toate au, care au le lipsesc alte dotări...

- scaune de piele sau velur ?

- Ce alte dotări sunt  " most have" ?

 

Si acum un exemplu concret : am gasit la un dealer in Bucuresti un tiguan din 2012 cu 98.000 de km pare ok... Dar nu are trapă si nici comenzi pe volan si are piele crem, de care personal nu sunt ff încântat ( sper sa ma contrazica / lămurească cineva cu argumente ) in schimb ma atrage altceva : nr de km , pretul ca se poate factura, plus ca per ansamblu masina ( vazut in poze, recunosc ) arată bine...

Altă varianta văzută live, cu trapă, 170 de cai, comenzi pe volan etc de care sunt Fff încântat cu - ca are km dublu e din 2011 si nu se poate factura pt deducerea tva

 

Cam lungă postarea mea, as mai avea de spus, dar ma opresc aici in speranta ca nu plictisesc si obtinerea de răspunsuri pertinente.

 

Cum speranta moare ultima, va multumesc anticipat.

Modificat de croconelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa fii multumit cu 2  L /140 CP 

 

nu m-a impresionat prea mult 170 CP 

eu le-am testat pe ambele si  multe alte modele

deci mi-am luat 140 ultradotat cu DSG

nu te sfatuiesc trapa

e ffff indicat sa ai ( sau sa ii pui) camera pe spate

dupa parerea mea este cea mai importanta dotare

in rest dupa buzunar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!