Jump to content

Cheie Vw


cristi148
 Share

Postare recomandată

2 intrebari:

1 - se poate schimba carcasa de la cheie? vb doar de partea de plastic, invelisul de plastic ca sa fiu mai explicit?

2 - bateria de la cheie, este o baterie tip bios care ar trebui sa tina 2 ani.. mie dupa 6 saptamani mi s-a terminat si am trecut pe cheia de rezerva.. (probabil vreun angajat Porsche Vest 2 avea nevoie de o baterie noua, si cum eu cumparasem masina bateria se potrivea perfect). Am schimbat bateria deja insa intrebarea e: bateria de la cheie se poate schimba pe garantie? Asta asa ca daca nu-mi arata un coleg cum se desface o cheie de WV probabil as fi dat 100ron pe baterie+manopera 70ron (30minx20eur) la baietii de la Porsche...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gokey

    15

  • Aditu

    6

  • alin 105

    4

  • andrei_221

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

unde gasesc si eu o baterie de tipul asta?

In orice calculator, pe placa de baza.. in general pe orice vechitura de calculator bateria e buna, pt ca practic bateria nu se consuma decat intr-o masura f mica.. La placile de baza stricate, din nou in general bateria e buna! Daca lucrezi intr-o firma unde au casat vreun calculator de ex. poti sa-i iei bateria..

Daca totusi vrei noua, gasesti la orice magazin it.. sau chiar si in piete ;) Bateria este de 3V tipul ei fiind CR2032, deci in orice magazin unde au baterii poti sa intrebi, sau chiar prin carrefour/cora cand astepti la casa sa platesti, de obicei bateriile le tin acolo..

Raspunsul "de la reprezentanta" e chiar sarcastic.. baiatul cred ca lucreaza acolo.. Practic aici vb de gratis vs "nu f scumpa". Btw cu prima ocazie voi intreba cat costa o baterie "la reprezentanta" in speta Porsche/Midocar si "comparam preturile"...

gokey: tip briceag

Modificat de cristi148
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe net vad ca pretul la baterie este sub 3 lei (RON), intre 1.48-2.49,...nu este cam mult pentru manopera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cheia mea e clasica , insa are o fromamai ciudata...partea superioara e are un dimanetru mai mare iar cea inferioara mai mic...

nu e pentru inchidere...am impresia ca doar imi aprinde un led... :emthup:

dar mi-ar placea sa meraga si ala... Pana cand o sa pun o alarma cu pager nu ma bag la alte solutii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bateria respectiva este pentru aprinderea led-ului care sa-ti lumineze yala noaptea sau alte mofturi.

Cheia se desface in doua iar sub butonul respectiv este o baterie cu o forma mai ciudata (ca o palarie).

Bateria este Varta si are un cod inscris pe ea si eu am gasit-o la un magazin foto unde aveau stand de baterii Varta.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok gordan1...buna ideea.

ai dreptate... insa am constatat ca nu doar bateria e de vina ci si ledul ala care e desprins din soclu :)

ala nu am de unde sa il iau...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa-l inlocuiesti cu un alt led care sa incapa in locul respectiv si sa fie compatibil ca si voltaj.

Cu niste mici inginerii ai sa reusesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog cine stie, spuneti-mi si mie cum se desface o telecomanda de B6 cu KESSY, pentru schimbarea bateriei (chiar sunt curios). Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D da...deja am avut o tentativa esuata...am incercat ceva fara lipituri. o sa apelez data viitoare la cateva puncte de lipitura...inca nu am "timp" sa schimb cheia cu una tip briceag.

Konti, incearca sub emblema...parca se dezlipeste si sub ea ar fi niste surubele... Dar mai bine asteapta un raspuns de la cineva care e sigur :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce se aprinde nu este LED ci este un bec de 1.5V

Bateria la fel ( 1.5V ). Nu este baterie cu Li-Io ci baterie normala.

Se poate comanda si becul ~ 5RON si bateria ~ 7RON

Mihai

Modificat de mihai60
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog cine stie, spuneti-mi si mie cum se desface o telecomanda de B6 cu KESSY, pentru schimbarea bateriei (chiar sunt curios). Multumesc

konti (si cei care mai au aceasta intrebare), vedeti ultimul post (al meu) din topicul din aria B6 legat de bateria de la cheie. Pe viitor va rog sa cautati intai daca exista informatia, inainte de a posta intrebarea. Multumesc

Link: http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=650703

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, bec este si bateria...baterie :)

de unde ai comandat tu? ca vad ca stii si preturi? sau unde pot gasi? pe la ce gen de magazine gasesc becul?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rapier Multumesc si imi asum observatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baterie de la Vitacom.

Bec se poate comanda la Porshe :icon_thumright: sau in alte locuri. Magazine piese auto.

Mihai

post-5732-1204135990_thumb.jpg

post-5732-1204135996_thumb.jpg

Modificat de mihai60
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da....exact asa ceva am :)

as pune o cheie tip briceag...si cu deschidere din telecomanda...dar nu sunt dispus sa fac investitia acum.

Asa ca o sa ma uit de bec si baterie ;)

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 9 months later...

Stie cineva daca pentru Passat B6 se pot adapta chei second hand?? Nu de alta dar se pot cumpara de pe net la preturi mai rezonabile...si daca se vand ..inseamna ca se pot si reutiliza ulterior, deci logic se pot readapta...Totusi, stie cineva sigur?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faptul ca se vand nu inseamna neaparat ca se pot si programa pe o alta masina !

problema este la cip ,

cipul odata programat pe o masina se inchide si astfel nu se mai poate refolosi pe o alta masina

deci acele chei sunt eventual bune pentru carcasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

gokey, abia acum am vazut raspunsul tau.

Dar tu, care te pricepi si te ocupi de chei, poti schimba cipul vechi cu un cip nou intr-o cheie de B6? A Am inteles ca e IMMO 4 (!?)

Scuza-mi intrebarea, poate ti se pare idioadta, dar asta e, nu ma pricep la chei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat bateria de la cheie (tip briceag)la magazinele cu alarme din targul Vitan.Costa 10 roni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De reparat, stie cineva unde sa ma indrume? Am scapat-o pe jos si....au sarit piesele din ea:D noroc ca mai aveam una !

Va rog , cine stie pe unde se repara, sau daca nu, de unde pot cumpara o alta cheie tip briceag, sa...scrie aici ! Ms frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema cu cheia/inchidere centralizata.Cheia este de tip briceag, inchidere centralizata+alarma puse de fabrica , masina din semnatura.Astazi cand am apasat pe butonul de deschidere de pe cheie nu s-a intamplat nimic. Culmea ca portbagajul se ridica din telecomanda, chiar si armarea alarmei se poate face din telecomanda, doar deschiderea usilor respectiv dezarmarea -nu.De intrat am intrat totusi- prin portbagaj :icon_thumright: , am deschis usile cu butonul de pe consola centrala, ala de langa frana de mana.Cu cheia de rezerva totul functioneaza normal.

Intrabari:

1.Bateria din telecomanda e "dusa"?

2.Daca da, cum desfac cheia ca sa schimba bateria?

Multumiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!