Jump to content

Schimbare Culoare


flopem
 Share

Postare recomandată

salut

ce demersuri tre sa fac daca vreau sa schimb culoarea la o masina?

am o fabia pt prietena mea dar e alba si as vrea sa o vopsesc alta culoare dar nu stiu ce demersuri tre sa fac?

merita oare?

nu as da-o pe cea alba si sa cumpar alta deoarece e impecabila si putin rulata si tin la ea!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Topicul face subiectul altei arii, deci se muta la LEGISLATIE SI ASIGURARI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Administrator

Trebuie sa mergi la RAR, unde iti vor face modificarea in CIV.

Dupa care, vei preschimba certificatul de inmatriculare.

Eliberare certificatului de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebai daca merita...parerea mea ca nu, decat doar daca este o culoare dementiala, eu stiu, o culoare de rosu cu firicele de aur prin el, sau ceva asemanator :(. Am exagerat, dar cam asta e ideea. +ca ar trebui sa o faci intr'un service cat mai bun, sa se apropie cat mai mult de vopseaua originala (ca si calitate). eu personal nu as face'o decat daca vopseaua este sarita de pe masina, intr'un procewnt destul de mare incat sa arate urat.

BR

BogyM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa schimbi culoarea si vrei sa o faci ca la carte duci masina la un service bun care o dezechipeaza complet sa ramana doar caroseria goala si apoi o vopsesc atat interior cat si exterior, altfel la toate inceieturile sau cand demontezi ceva de pe masina se va vedea vechea culoare si chiar da prost si daca peste cativa ani o sa vrei sa o vinzi o sa-i mai cada pretul.

Sfatul meu daca o faci fa-o ca lumea si nu doar la suprafata iar daca nu las-o asa.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in locul tau NU as vopsi masina in Romania.Eu am vrut ceva deosebit la masina mea si am gasit pe cineva care mi-a pus o folie.Singurul loc in care se vede ca e folie e la antena radio daca te uiti chiar in acel loc.Si nu mi-a fost scos de pe masina decat semnul "Audi" de pe spate si placutele de inmatriculare.Eu o am pe masina de aproximativ 10-11 luni si am spalat o si la perie si cu spuma ,deci nu e sensibila.(Nici nu se compara cu folia pusa pe taxiuri.....)

http://vwforum.ro/index.php?showto...t=0&start=0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
Trebuie sa mergi la RAR, unde iti vor face modificarea in CIV.

Dupa care, vei preschimba certificatul de inmatriculare.

Eliberare certificatului de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

colanteaza masina si scapi de un stres cu vopseaua.Si iesi si mai ieftin cu mult..iar omologarea o faci tot la RAR

simplu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la RAR te duci cu masina si ei isi fac treaba in hangar. O pozeaza, o verifica (probabil). Nu stiu cat costa, dar nu cred ca e prea scump.

La politie te costa doar 37 lei costul unui nou certificat si cat dai sa faci dosarul la copiat acte.

In total nu e prea mult.

culorila trecute de RAR in cartea masinii va fi una din cele predefinite, fara nuante, coduri de culoare sau altele. Simplu alb, albastru, ... si care or mai fi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Cauta cu gogu, iio firma in bucuresti care are folii, tot ei le si monteaza, imitatii de carbon, folie carbon, folii transparente si colorate, ceva legat de carbon sistem - poate iti ofera ei o solutie! Altfel, cum zic si colegii, nu merita sub nici o forma o revopsire completa, decat daca altceva nu se mai poate face!!

Spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Masina este albastra, am vopsit plafonul si capota pe mijloc cu negru,as vrea sa vopsesc toata capota(sa o fac neagra) ,stie cineva daca trebuie sa trec in talon schimbarea.

post-77148-1287122939_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Da! Este obligatorie mentiunea in certificatul de inmatriculare si cartea de identitate. Trebuie trecute ambele culori. Treaba asta o face RAR-ul. Este o modificare esentiala a aspectului exterior si trebuie atestata ca atare. Altfel, iti poti pierde certificatul in orice moment. Si nu il recuperezi decat dupa ce le vopsesti in culoarea din acte. Ca la folie neautorizata!

Bafta si drumuri... bune! RO%20flag.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Nu trebuie ca noua culoare sa depaseasca un anumit procent din suprafata totala a masinii ca sa fie nevoie de mers la RAR? Sau se aplica doar la inscriptii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

eu sunt de acord cu colegul BogyM... oricum apar fel de fel de masini ciudat tunate....

Clar este ca atunci cand iti vopsesti masina pe o suprafata mare e bine sa iei contact cu rarul sa nu ramai fara talon...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

nu e chiar asa, suprafata vopsita in alta culoare decat culoarea originala a masinii nu trebuie sa depaseasca un procent de 20 sau 30%, cun un telefon la rar aflati exact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cei de la rar au fost pusi in incurcatura , cand am intrebat pentru asta :

broascaGenis001.jpg

broascaGenis002.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:))) prea tare.....de ce in incurcatura...puteau trece la culoare: curcubeu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Vreau sa imi foliez toata masina negru mat...bun ma duc la RAR dar intrebarea mea este trebuie sa dau jos xenoanele o sa se ia de problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!