Jump to content

Photo

Schimbare Culoare

• Please log in to reply
17 replies to this topic

#1 flopem

flopem
  • Oraş:Cluj-Napoca
  • Maşina:audi
  • Model:a6
  • Motorizarea:2.0D

Posted 11.02.2008 @ 00:05

salut
ce demersuri tre sa fac daca vreau sa schimb culoarea la o masina?
am o fabia pt prietena mea dar e alba si as vrea sa o vopsesc alta culoare dar nu stiu ce demersuri tre sa fac?
merita oare?
nu as da-o pe cea alba si sa cumpar alta deoarece e impecabila si putin rulata si tin la ea!?

Posted Image

#2 DRAPAR

DRAPAR

Membru Senior

• Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Skoda
  • Model:Octavia II FL 2012
  • Motorizarea:1.6 TDI 105CP

Posted 11.02.2008 @ 09:51

Topicul face subiectul altei arii, deci se muta la LEGISLATIE SI ASIGURARI.

#3 Marius

Marius

Moderator

• Oraş:Craiova
  • Maşina:VW
  • Model:1J5
  • Motorizarea:ATD

Posted 25.02.2008 @ 10:15

Trebuie sa mergi la RAR, unde iti vor face modificarea in CIV.
Dupa care, vei preschimba certificatul de inmatriculare.

Eliberare certificatului de nmatriculare n urma modificarii unor date despre proprietar sau vehicul
Documente necesare :

a)cererea solicitantului;
b)cartea de identitate a vehiculului, cu modificarile tehnice operate de catre Regia Autonoma „Registrul Auto Romn”, original si copie;
c)fisa de nmatriculare a vehiculului, vizata de organul fiscal competent al autoritatii administratiei publice locale, numai n cazul modificarilor care se refera la schimbarea domiciliului, sau, dupa caz, a resedintei, pentru cetatenii straini, ori a sediului n cadrul aceluiasi judet sau la schimbarea motorului cu altul de o capacitate cilindrica diferita;
d)vechiul certificat de nmatriculare;
e)dovada de plata a contravalorii certificatului de nmatriculare;
f)actul de identitate al solicitantului, n original si n copie;
g)alte acte necesare pentru clarificarea unor situatii particulare.

#4 BogyM.

BogyM.
  • Oraş:Iaşi
  • Maşina:volkswagen
  • Model:passat 2007
  • Motorizarea:2.0 140cp BMP

Posted 25.02.2008 @ 11:09

intrebai daca merita...parerea mea ca nu, decat doar daca este o culoare dementiala, eu stiu, o culoare de rosu cu firicele de aur prin el, sau ceva asemanator :(. Am exagerat, dar cam asta e ideea. +ca ar trebui sa o faci intr'un service cat mai bun, sa se apropie cat mai mult de vopseaua originala (ca si calitate). eu personal nu as face'o decat daca vopseaua este sarita de pe masina, intr'un procewnt destul de mare incat sa arate urat.

BR
BogyM.

#5 gordan1

gordan1
  • Oraş:Arad
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Passat 2003, AWX
  • Motorizarea:1.9TDI 131CP

Posted 27.02.2008 @ 20:53

Daca vrei sa schimbi culoarea si vrei sa o faci ca la carte duci masina la un service bun care o dezechipeaza complet sa ramana doar caroseria goala si apoi o vopsesc atat interior cat si exterior, altfel la toate inceieturile sau cand demontezi ceva de pe masina se va vedea vechea culoare si chiar da prost si daca peste cativa ani o sa vrei sa o vinzi o sa-i mai cada pretul.
Sfatul meu daca o faci fa-o ca lumea si nu doar la suprafata iar daca nu las-o asa.
Bafta!

Posted Image

#6 ALEX4RAL

ALEX4RAL
  • Oraş:Botoşani
  • Maşina:Fiat
  • Model:Bravo
  • Motorizarea:1.4 T , 150 HP

Posted 28.02.2008 @ 00:03

Eu in locul tau NU as vopsi masina in Romania.Eu am vrut ceva deosebit la masina mea si am gasit pe cineva care mi-a pus o folie.Singurul loc in care se vede ca e folie e la antena radio daca te uiti chiar in acel loc.Si nu mi-a fost scos de pe masina decat semnul "Audi" de pe spate si placutele de inmatriculare.Eu o am pe masina de aproximativ 10-11 luni si am spalat o si la perie si cu spuma ,deci nu e sensibila.(Nici nu se compara cu folia pusa pe taxiuri.....)

http://vwforum.ro/in...o...t=0&start=0

#7 masster

masster
  • Maşina:Skoda
  • Model:Felicia 1997
  • Motorizarea:1.3

Posted 19.04.2010 @ 19:59

Trebuie sa mergi la RAR, unde iti vor face modificarea in CIV.
Dupa care, vei preschimba certificatul de inmatriculare.

Eliberare certificatului de nmatriculare n urma modificarii unor date despre proprietar sau vehicul
Documente necesare :

a)cererea solicitantului;
b)cartea de identitate a vehiculului, cu modificarile tehnice operate de catre Regia Autonoma Registrul Auto Romn, original si copie;
c)fisa de nmatriculare a vehiculului, vizata de organul fiscal competent al autoritatii administratiei publice locale, numai n cazul modificarilor care se refera la schimbarea domiciliului, sau, dupa caz, a resedintei, pentru cetatenii straini, ori a sediului n cadrul aceluiasi judet sau la schimbarea motorului cu altul de o capacitate cilindrica diferita;
d)vechiul certificat de nmatriculare;
e)dovada de plata a contravalorii certificatului de nmatriculare;
f)actul de identitate al solicitantului, n original si n copie;
g)alte acte necesare pentru clarificarea unor situatii particulare.

dar PRACTIC ce inseamna vizita la RAR ?
iese un nene in curte si se uita la masina sa vada pe care din cele 10 culori o trece in CIV ?
vrea si bani pt asta ? :Driver:

apoi la Politie cat mai costa un nou cert. de inmatriculare ?

#8 C.T.C.

C.T.C.
  • Maşina:BMW
  • Model:E39
  • Motorizarea:2.5i 192 CP

Posted 20.04.2010 @ 21:36

colanteaza masina si scapi de un stres cu vopseaua.Si iesi si mai ieftin cu mult..iar omologarea o faci tot la RAR
simplu

#9 g.mar.

g.mar.
  • Oraş:Caracal
  • Model:A3/1HN-VENTO
  • Motorizarea:1Z 1,9 TDI 66KW

Posted 22.04.2010 @ 21:08

la RAR te duci cu masina si ei isi fac treaba in hangar. O pozeaza, o verifica (probabil). Nu stiu cat costa, dar nu cred ca e prea scump.
La politie te costa doar 37 lei costul unui nou certificat si cat dai sa faci dosarul la copiat acte.
In total nu e prea mult.
culorila trecute de RAR in cartea masinii va fi una din cele predefinite, fara nuante, coduri de culoare sau altele. Simplu alb, albastru, ... si care or mai fi

#10 caraman_ion

caraman_ion
  • Maşina:Citroen
  • Model:C4
  • Motorizarea:1.6 HDI 92HP

Posted 19.06.2010 @ 16:43

Salut,
Cauta cu gogu, iio firma in bucuresti care are folii, tot ei le si monteaza, imitatii de carbon, folie carbon, folii transparente si colorate, ceva legat de carbon sistem - poate iti ofera ei o solutie! Altfel, cum zic si colegii, nu merita sub nici o forma o revopsire completa, decat daca altceva nu se mai poate face!!
Spor

#11 973MAK

973MAK
  • Model:GOLF MK4 2001
  • Motorizarea:1.9TDI PD 115CP

Posted 15.10.2010 @ 08:09

Masina este albastra, am vopsit plafonul si capota pe mijloc cu negru,as vrea sa vopsesc toata capota(sa o fac neagra) ,stie cineva daca trebuie sa trec in talon schimbarea.

Attached Files

#12 KatBlade

KatBlade
  • Oraş:Constanţa
  • Maşina:Audi
  • Model:A6
  • Motorizarea:2.0 tdi

Posted 09.10.2011 @ 14:26

Da! Este obligatorie mentiunea in certificatul de inmatriculare si cartea de identitate. Trebuie trecute ambele culori. Treaba asta o face RAR-ul. Este o modificare esentiala a aspectului exterior si trebuie atestata ca atare. Altfel, iti poti pierde certificatul in orice moment. Si nu il recuperezi decat dupa ce le vopsesti in culoarea din acte. Ca la folie neautorizata!
Bafta si drumuri... bune! Posted Image

#13 the_punkreas2003

the_punkreas2003
  • Maşina:Audi
  • Model:A6 4F Allroad 2009
  • Motorizarea:240 CP

Posted 09.10.2011 @ 14:39

Nu trebuie ca noua culoare sa depaseasca un anumit procent din suprafata totala a masinii ca sa fie nevoie de mers la RAR? Sau se aplica doar la inscriptii?

#14 ti3sto

ti3sto
  • Model:N
  • Motorizarea:Regenerabila

Posted 08.11.2011 @ 00:19

eu sunt de acord cu colegul BogyM... oricum apar fel de fel de masini ciudat tunate....

Clar este ca atunci cand iti vopsesti masina pe o suprafata mare e bine sa iei contact cu rarul sa nu ramai fara talon...

#15 speed_fane

speed_fane
  • Model:3BZ 2003 1.9 TDI
  • Motorizarea:140+ CP

Posted 06.01.2012 @ 08:31

nu e chiar asa, suprafata vopsita in alta culoare decat culoarea originala a masinii nu trebuie sa depaseasca un procent de 20 sau 30%, cun un telefon la rar aflati exact

#16 cristobob

cristobob
  • Maşina:Volkswagen Kafer
  • Model:1965
  • Motorizarea:1200 benzin

Posted 06.01.2012 @ 08:40

si cei de la rar au fost pusi in incurcatura , cand am intrebat pentru asta :
Posted Image
Posted Image

#17 speed_fane

speed_fane
  • Model:3BZ 2003 1.9 TDI
  • Motorizarea:140+ CP

Posted 06.01.2012 @ 12:56

:))) prea tare.....de ce in incurcatura...puteau trece la culoare: curcubeu

Posted Image

#18 dakul

dakul
  • Oraş:Suceava
  • Maşina:volkswagen
  • Model:golf 4
  • Motorizarea:1.4 75CP BCA

Posted 24.03.2012 @ 09:33

Vreau sa imi foliez toata masina negru mat...bun ma duc la RAR dar intrebarea mea este trebuie sa dau jos xenoanele o sa se ia de problema asta?

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users