Jump to content

Probleme servodirectie


dj-alexz
 Share

Postare recomandată

adica invarti volanul cu amandoua mainile si cu multa forta:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 293
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Deadly

    20

  • marius1982.11

    14

  • F l o r i n

    12

  • Bogdan Moraru

    9

Mda,nu e normal. Mecanicul a masurat presiunea la pompa noua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe pompa de servo desfa una din conducte/unul din holendere are o supapa cu bila/vezi daca nu cumva e blocata bila !!

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti un sfat, am schimbat cureaua de transmisie si am observat la pompa servo un joc,sa fie axul pompei uzat pe camasa rulmentului?? adica joc tragi si impingi de fulie sau asa trebuie sa fie.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

caseta de directie se poate verifica cumva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca se poate verifica, un mecanic care stie ce face poate sa iti spuna daca merge cu ea sau daca se uita sub la ea și verifică caseta. Daca aceasta are joc il  simti si tu in volan când iei de el si faci stânga dreapta scurt. Daca ești din bucuresti, pot sa iti dau eu un contact care repara casete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

28 minute în urmă, Nikey a scris:

caseta de directie se poate verifica cumva?

În cazul tău nu se poate verifica doar după desfacerea casetei.

 Mă  repet ție îți trebuie o caseta de direcție și dacă nu o schimbi curând o sa pice și pompa noua pentru ca sânul generat acum de caseta ajunge și în pompa

1 minut în urmă, papi_grasu a scris:

În cazul tău nu se poate verifica doar după desfacerea casetei.

 Mă  repet ție îți trebuie o caseta de direcție și dacă nu o schimbi curând o sa pice și pompa noua pentru ca sânul generat acum de caseta ajunge și în pompa

Nu pot edita.

Am vrut sa spun spanul. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 1/15/2016 at 8:36 AM, topaul said:

am o intrebare si nu stiu daca sunt in topicul corect: la viteza mare (<80) cand accelerez brusc, se misca volanul (nu vibreaza) in stinga sau dreapta. La pompa de servodirectie se vede putin umezit pe langa axul pompei dar nu cred ca de aici ar fi prolema. vreo idee ?

am gasit problema: amortizorul antibalans de la cutia de viteza plus capetii debara, bucsele de la brate, telescoape, bieletele antirului. O gramada :) Am crezut ca o fi din cauza pompei de servodirectie sau a casetei de directie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

defapt era doar de la bucsele de la brate, dar bine ca ai schimbat tot, acum nu o sa ai probleme o vreme :)

Eu am constatat asta la un pug, am pus un brat de o firma dubioasa pe o parte(comandat si monntat de servis) si un lemforder pe cealalta(comandat de mine dupa seria de sasiu). doar cand mergeai constant tinea directia, in frana de motor tragea intr-o parte si pe acceleratie in cealalta. ceea ce insemna ca trebuia sa compensez din volan ca sa mearga drept. posibil ca bratul mai naspa sa fi fost si de 206 simplu, dar cert e ca nu aveau aceeasi textura si duritate bucsele din el.

In ambele cazuri a fost refacut unghiul de fuga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi amintesc de Marian Godina (politistul cu umor) care relata undeva despre un sofer care atunci cand l-a intrebat daca a consumat bauturi alcoolice, el a raspuns ca a baut 2 pahare doar atat cat sa regleze jocul din volan :) . No tot asa mergea si masina mea:cand eram in frana de motor tragea intr-o parte si cand acceleram tragea in cealalta parte. Daca m-ar fi vazut politia cum umblam pe drum sigurat m-ar fi oprit sa-mi puna fiola :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Uitasem sa precizez ca intr-un final am pus lemforder si pe cealalta parte si problema a disparut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pus totul pe lemforder pt ca asa mi-a recomandat mecanicul , in afara de telescoape care sunt sachs. Bineanteles ca nu vreau sa fac reclama doar sa precizez ca problemele la directie au disparut complect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua,

Ieri am observat un zgomot cand roteam de volan si dupa ce am parcat, am vazut o pata sub masina. Se scurge lichidul de la servodirectie langa roata stanga fata, am verificat si borcanul si este cu mult sub minim. Am facut si o poza in zona unde se vede ca e umed si pare ca e ceva rupt. Ma puteti ajuta sa-mi spuneti ce este in poza si cat de costisitoare e reparatia? mi-e frica sa nu trebuiasca sa-mi iau alta caseta de directie

Multumesc.

IMG_20160413_153210.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea imi dai seama 100%, dar pare fusurata, rupta teava de servo, coapta cu siguranta e. Ori iei una SH dezmembrari ori una noua, care e destul de scumpa, in jurul a 5-600ron daca retin bine.

Nu cred ca e afectata caseta de directie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut baieti! O intrebare am si eu la voi,se potriveste caseta de directie de la diesel la benzina? Ca a mea m-a cam lasat,pierd uleiul de servi pe la burduful de pe partea dreapta. Masina mea este un golf 4 1.6 16v cod motor azdMultumesc abticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Trebuie sa schimb pompa de servo la 1.6 16v azd. Stie cineva cine face pompele oe sau sa imi recomandati un producător bun? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sincer as cauta in dezmembrari pentru ca nu cred ca merita investitia(este parerea mea si atat).Vezi pretul aicia pe bosch http://www.epiesa.ro/pompa-hidraulica-sistem-de-directie-vw-golf-iv-1j1-1-6-16v-bosch-ks01000503/14590/10299/articol-1449834/ si asta este cea mai ieftina printre multe altele.Am cautat si originala dar fara succes(codul il ai pe pompa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare ! Poate din experiențele voastre îmi da ți un sfat , m am uitat la furtul de servo și la îmbinările de pe furtun intre partea metalica și cea cauciucata flexibila se observa o ușoară umezeala de ulei  .Ar trebui sa îl înlocuiesc preventiv sau se poate folosi în continuare.  Menționez ca nivelul este constant fără a fi o pierdere vizibila . Mulțumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am si eu o problema: brusc a inceput sa scoata un zgomot  de fiecare data cand rotesc volanul. 

Am completat cu lichid de servo si am observat ca a inceput sa faca spuma.

La cateva minute dupa a aparut un delay - cand incerc sa misc rotile initial volanul nu prea se misca dupa care apare zgomotul si se misca putin.

Masina e un golf 4 din 2003 1.6

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia schimbat nu completat...probabil nu s au ''pupat'' si de aia a facut si spuma(adica s au separat)schimba l urgent pentru a nu intra in alte probleme(eventual uzezi pompa din cauza ungerii deficitare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Cătălin Cătu

Buna ziua. Am si eu o problema daca ma poate ajuta cineva cu un sfat. Am un Golf 4 an 2002 1.4 si volanul a inceput de ceva timp sa mi se miste greu , adica daca fac o parcare deja depun un efort mult prea mare decat inainte. Stiu ca servo la Golf e un pic mai greoaie dar cred ca a mea a exagerat.

Astept pareri

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica intai nivelul lichidului servo, apoi pompa si caseta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

Am o problema cu masina din semnatura: la cuplarea AC, la turatii 1700-2000rpm, pompa de servo face un zgomot neplacut (ca un huruit). Zgomot nu exista in alte situatii (AC oprit, si in alte turatii). Nu exista scaderi sesizabile de servocomanda , nici in drum drept nici la viraje.

Am primit pana acum 2 sfaturi - 1) sa incerc reconditionarea pompei (demontare, reparatie, montare), 2) sa cumpar o pompa servo noua aftermarket, si sa o montez in service.

Ce opinii aveti d-voastra ?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica si rola cu ambreiaj de pe alternator daca functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!