Jump to content

Servodirectie


golf3gti
 Share

Postare recomandată

bieletele de directie nu se potrivesc de la una la alta. Prinderile pe punte sunt la fel. Incearca sa iei tot - caseta, bielete, capete de bara si bridele de prindere pe punte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutari. am o problema destul de mare.am schimbat caseta de directie acum o luna , caseta capete de bara si bielete de directie, pompa de servo a fost reconditonata, deci nu am probleme, caseta cea noua sa zic asa nu curge ( e luata din dezmembrari)

problema este: dupa schimbarea casetei si a capetelor plus bielete a inceput sa traga stanga in mers. daca iau mana de pe volan imi pleca masina in stanga nu mult se vireaza putin dar daca dau cu spatele volanul se duce in maxim stanga deci pur si simplu vireaza la maxim daca nu tin mana pe el. si ce am observat este ca in mometul in care incercam sa virez dreapta mergea grelut, am schimbat lichidul de servo si acum mi se pare ca merge ok in ambele parti. 

de la ce ar putea fi? geometria? e facuta de un mecanic. cu o sfoara etc. rotile cad perfect. se vede si la ochiul liber. deci nu cred ca e asta

sau Caseta din cate stiti are 2 conduce una duce in stanga una in dreapta. e posibil sa fie infundata una din ele? (instalatia de servo sunt 50% ca avea gunoaie, ( in vechea caseta bagam numai ulei de motor ars. curgea un vas pe noapte. nu avea rost sa dau bani pe lichid de servo si mergea perfect.) sa nu mai zic ca aveam niste bielete moarte complet. aveau joc groaznic. si masina statea perfect pe drum./

trebuie sa plec la mare in 4 zile . nu mie frica sa plec asa. ca nu trage sa nu o pot tine. trage f usor. si nu imi da senzatia ca o sa imi sara ceva etc. 

ce parere aveti? sa incerc sa curat cele 2 tevi ? am si caseta veche. cred ca au si supape de sens. as putea cel mai bine sa pun tevile de la caseta veche... caseta asta presupun ca a stat ceva timp in dezmembrari. deci tot cei posibil sa fie infundata vreo teava.(cred ca avea si lichid in ea cand am luato, erau 2 din care am avut sa aleg dar nu mai stiu daca asta avea lichid. sau cealalta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ungiul de fuga trebuie facut, nu cel de cadere si se face pe aparat nu cu sfoara. Din moment ce iti lucreaza servo nu are cum sa fie infundata vreo teava (una e tur si una retur)

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nyku, mergi si fa o directie cum trebuie la un service pe un aparat modern, ce ai facut cu sfoara este o prostie, risti sa-ti rupi gatul cu masina, nu te juca.Te costa pana in 70 ron, daca zici ca ai totul schimbat pe la directie, ai nevoie de un reglaj bun.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar nu inteleg de ce naiba se vireaza singura. cand dau cu spatele vam zis pur si simplu vireaza maxim !plus ca cand virez dreapta dupa ce se incalzeste motoru sa zic asa merge putin greu in dreapta eu sunt 100% ca nu a ajuns lichid calumea sau are aer intruna din partile pistonasului din caseta dar doresc o confirmare :D cand e rece vireaza la fel in ambele parti usor. dar cand e cald vireaza umpic greu in dreapta.) si daca merg mai mult de o ora pe loc daca virez zici ca nam servo asa greu merge. pompa e proasta.stiu foarte bine. dar nu inteleg de ce face treaba asta.cu viratul singura. si chiar daca fac pompa tot asa o sa faca. la rece merge bine pompa)

prima data cand am pus caseta am pus tot la loc  am bagat lichid si iam dat cheie si rotile au plecat maxim stanga(era ridicata)


nu mie frica sa merg:)) totul a fost strans pneumatic :) 2 piulite pe capetele de bara cu autoblocare(cu plastic) deci nu mie frica sa merg asa  si am observat azi ca mia scartati roata intro curba la dreapta (roata de pe stanga) pe asfalt. poate ca nu scartaie ca nu au o aderenta sportita cauciucurile.(sunt destul de uzate)


ps : si tevile una e tur una e retur care intra in caseta. eu ma refer la cele care pleaca din partea coloanei de directie si vin una in stanga una in dreapta casetei( alea nu sunt direct legate de instalatia care este pana la caseta


ca sa fiu mai explicit. tevile care sunt pe caseta si nu au treaba sunt inconjurate. observati una vine in stanga una in dreapta Pistonasului de pe mijloc . si unde am facut sageata intra turu si returul care vin de pe instalatia de servo. (pompa e cam stricata pierde presiunea in timp ori e lichidul inca combinat cu putin ulei . orcum am sa dau pompa jos si am sa o reconditionez iar.)


deci esentialu eu cred ca e una din tevi obturata sau supapa de sens care nu inchide calumea sau care nu deschide. nu stiu exact cum lucreaza dar sunt sigur  ca pe acolo baga lichid. ori e nearisita. dar eu zic ca trebuia sasi faca aerisirea. orcum mai schimb lichidul odata. ca sa se curete complet. dar e ceva care nu deschide si nu lasa lichidu sa intre intro parte. (Caseta avea lichid din ce tin minte. ma gandesc sa nu cumva sa fi avut si mizerie...ceva e putred


si inca ceva. eu nu calc in service :)) am sa calc sa-mi fac unghiurile pt ca nu am cum sa le fac singur. reusesc intrun final dar nu ma chinui atat. eu imi fac totul singur.(caseta tot eu am schimbato) si de asta intreb si va cer un sfat. sau orice va trece prin cap. e destul de inaccesibila caseta si nu vreau sa ma bag sa fac teste pe sub masina. plus ca nu prea am unde sa o fac. am pe cineva cu garaj si canal dar e ocupat.


a si in momentul in care am bagat lichid masina era inclinata in stanga era ridicata cu cricul pe dreapta... posibil sa fi patruns lichid aiurea.doar intro parte

post-147134-0-47309200-1438708884_thumb.

Modificat de Nyku1001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dute frumos si fati unghiul de fuga la un servis autorizat sa faca asta,nu cu sfoara.Vezi ca in situatia care esti acum daca te prinde ploaia pe drum si ai si ceva denivelari,damburi,zbori sigur dupa drum.Pentru 60 lei nu merita sa stai asa.Si cand iti faci unghiul sa te uiti atent pe ecranul cu masuratorile si sa nu te miri cate sunt cu rosu .Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce descrii tu sunt exact simptomele unghiului de fuga necorespunzator, nu mai fi toma necredinciosu si mergi si fa-l si ai sa vezi ca nu mai vireaza singura si nici nu mai scartie rotile in curbe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare oameni buni! Arunc si eu o intrebare rapida daca nu e cu suparare. Se potriveste sistemul de servo(pompa, caseta directie, etc) de pe 1.8 ABS pe 1.4 ABD? :) daca s-a mai discutat, imi cer scuze anticipat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut de curand am descoperit ca am joc foarte mare in caseta de direcție sunt hotarat sa o schimb insa am si un zgomot ciudat "bazait" de la pompa de servo sa fie din cauza uleiului? Sau din cauza casetei ca are joc? Sau e dusa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca bazaitul este la capat de cursa, atunci e normal pentru ca se forteaza pompa si nici nu este recomandat sa se tina volanul in acea pozitie. In cazul in care pompa are tot timpul acel bazait poti sa incerci printr-o schimbare a uleiului, poate e necorespunzator sau foarte uzat. Daca schimbul de ulei nu rezolva problema, se cere alta pompa sau poti sa o desfaci pentru a vedea ce piese sunt uzate si eventual inlocuite daca se gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bazaitul este tot timpul chiar daca rotile sunt drepte cu cat accelerez mai tare cu atat sunetul este mai puternic uleiul e negru ma rog mai mult transparent 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Buna ziua. Am observat o pata sub masina in partea stinga, am verificat si pierde ulei. Sa fie vorba de semering?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare comunitate! Sunt nou in toata chestia asta cu Golf 3 . Deci am un Golf 3 1.4 benzina serie sau cum so numi (D2) 1HX0 . As dori sa stiu daca la acest tip de motor pe care il am se poate pune servodirectie. Dat fiind faptul ca nu am :D . Daca m-ati putea lamuri ar fi perfect :) . Multumesc anticipat :D .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!