Jump to content

Oglinzi Passat B6


mypassat
 Share

Postare recomandată

IA de aici, ca ne-ai stresat in vreo 7 topic-uri cu intrebarea ta.

mirror.pdf

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi pt. interesu dat, si pt ce mi-ai postat, numa ca pe mine ma intereseaza doar partea aceea de jos, cea care atunci cind iesi din masina se aprinde un bec sa vezi pe unde calci, deci becul ala ma intereseaza sa-l schimb, sa pun un led, banuiesc ca nu trebuie sa defac toata oglinda sa schimb becu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca tu reusesti sa scoti partea de dedesupt fara pasii indicati de ELSA inseamna ca esti mai tare decat cei care au construit oglinda.

Si daca o sa pui LED acolo nu o sa se aprinda si o sa ai eroare de bec ars.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai normal ar fi sa ai acces la acel bec daca se arde, cum naiba il schimbi desfaci tota oglinda pt un singur bec??? ti se pare normal?? daca au construit asa oglinda insemna becu tine o vesnicie dupa stiinta lor.

ideea de a schimba becul cu led, este faptul ca seara cind inca e ziua afara sau in garaj,ziua, ele se aprind, si la 2 leduri ar avea un consum mult mai mic .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ledu se zice ca are durata mare de viata si nu ai ocazia sa il schimbi de prea multe ori acea parte, poate doar in caz de accident cand tre sa schimbi toata oglinda, sper ca intelegeti pe unde bat :)

Modificat de Alinushu2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, dar problema e, ca acolo nu e led, e bec normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simplu. Ideea lor a fost ca acele becuri vor functiona atat de putin incat durata de viata va fi foarte lunga. Partea aceea a oglinzii nu se desface din motive evidente. Si asa masina e destul de "Lego". ;)

Modificat de animalutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar din cate am vazut eu pe fiecare oglinda se afla cate un led, nu bec

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti se pare ca e lumina data de un led?? sper ca nu la semnalizare te referi :banghead: , deorece eu ma refer la acele becuri de sub oglinda care iti "lumineaza calea" noaptea.

m-am uitat si eu mai atent si am vazut ceva chestie care ar semana cu un led, dar cred ca ala e senzorul de lumina..

Modificat de ertypolys
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

credeam ca te referi la ledurile de la semnalizare, intradevar acele lumini care se afla sub oglinda si bat in jos cred 100% ca sunt becuri, cate unu pe fiecare oglinda, sunt curios cum se poate da acea sticla jos pt a schimba becul

Apropo, senzorul de lumina se afla in spatele oglinzii centrale

post-19020-1266357470_thumb.jpg

Modificat de Alinushu2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, nu cred ca se poate da jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine zici de senzor, dar daca te uiti sub oglinda mai atent unde e becu, se vede ceva obiect micut care ar semana cu senzor sau ceva de reglat nu stiu sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic:

Senzorii de lumina, ploaie etc. sunt in parbriz, in partea superioara, in dreptul oglinzii retrovizoare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si senzorul din SPATELE oglinzii centrale pentru ce este?

post-19020-1266500167_thumb.jpg

Modificat de Alinushu2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru oglinda interioara electrocromata, mai e unul in fata oglinzii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Sorin Petrescu

Are cineva idei legate de protejarea oglinzilor de passat impotriva furtului?

Pana acum am ramas de 2 ori fara ele.

Prima data nu erau scrise, dar a doua oara le avem inscriptionate (sablate) cu numarul masinii.

Recunosc ca erau pliate si in plus becul de pe strada nu batea in ele datorita pozitiei masinii.

Eu si un vecin (care nu le avea scrise) am ramas fara ele.

Presupun si sper ca le-au luat si pe ale mele pentru ca nu au vazut scrisul. Mi-e greu sa cred ca cineva ar fi atat de prost incat sa cumpere de la nenorocitii astia oglinzile si sa si le puna la el pe masina.

De data asta (pe noile oglinzi) scrisul este ff mare (cam 1,5 -2cm inaltimea literei).

Pe interior am pus si un dublu adeziv de la Tesa pe care l-am lipit pe nuca aia din metal care se misca.

Macar sa sune alarma sau se le sparga cand vor incerca sa le ia.

In afara de ce am scris mai sus, are cineva montat vreun sistem sau stie ce as putea sa mai fac?

As vrea sa lipesc ceva pe carcasa oglizii (pe interior) sa nu se mai poata scoate geamul.

NU vreau sa dau gauri si sa pun bare de metal cum am mai vazut pe la BMW-uri.

PS: Eu mi-am luat din Targ de la Vitan de la Vixal sau Vicsal (nu mai retin exact). Sunt facute in Franta (nu sunt originale) si costa 60 de ron bucata.

Sunt si cu incalzire care merge destul de ok. Nu am vazut mare diferenta fata de cele luate de la Porche pe mult mai multi banuti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Astazi mi-am inscriptionat oglinzile (si geamurile laterale, luneta si parbrizul) cu seria de sasiu a autoturismului (asa-zisul VIN). Aveau acolo si antifurturi pentru oglinzi (se monteaza cu nituri niste cleme care nu mai permit scoaterea geamului oglinzii, dar trebuie gaurita cu bormasina carcasa oglinzii).

Toata inscriptionarea a durat cam 45 minute si a costat 20 de ron de fiecare inscriere (20x8=160 ron). Baietii - seriosi si serviabili. Ii gasiti aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Petrescu

mersi Victor pentru link.

Deocamdata o sa raman doar pe instriptionare...daca mai patesc iar o sa montez si antifurturile alea...chiar daca trebuie gaurita oglinda!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

vad ca nu s-a mai scris demult aici, am si eu o nelamurire, am vazut la un passat model 2009, ca atunci cand este maneta schimbatorului in marcharriere oglinda din dreapta se lasa in jos, si nu avea scaunele cu memorie. L-am ntrebat pe tip si mi-a zis ca la cele care au lumina sub ele se poate adapta cu laptopul, ca asa i-a facut si lui un tip cu laptopul in 2 minute, fara sa ii monteze nimic altceva pe masina. Stie cineva daca ai oglinzi cu lumina sub ele si pliabile electric daca se bifeaza cu VagCom optiunea cu Mirror Down (chiar daca scrie ca numai la cele cu scaune cu memorie) daca merge ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am oglinzi pliabile electric si cu puddle lights si nu-mi merge. Stiu ca am incercat acum ceva vreme si nu am reusit. Nu cred ca are vreo importanta daca masina este 2006 (ca a mea) sau 2009. Important sunt scaunele cu memorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Important e ca amsamblul motorasului din oglinda sa aiba mufa cu 8 pini si nu cu 2 ca la cele clasice. Memoria e in controlerul de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ahhh mi-a luat-o AL Bundy inainte :blah_:. Da motorasul din interiorul oglinzii dreapta e cheia si nu scaunul cu memorie, la masinile cu oglinda heliomtata in interior ar trebui sa mearga si Mirror Down fara alte modificari ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca m-ati facut curios. O sa ma uit la mufa sa vad cati pini are ca mai am o oglinda schimbata (banuiesc ca nu difera mufele la cea de pe dreapta cu cea de pe stanga). Care e totusi legatura cu oglinda interioara heliomata (eu unul am si asa ceva pe masina si cand am incercat nu am reusit sa activez mirror down)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste pagina asta si te vei prinde cum sta treaba :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!