Jump to content

Oglinzi Passat B6


mypassat
 Share

Postare recomandată

Salut dețin un Passat B6 2006 și am pus pe el oglinzi rabatabile electric și am schimbat calculatoarele in HW:1k0959793m SW:1K0 959 701 Q GEN3 am refăcut pinii din cablajul 32 și 20 pentru gen 3

dar cu vcds nu ma lasă sa codez oglinzile cu +4096 îmi da -31 out of range

am rabatat oglinda din butonul din interior fără codarea 4096 iar oglinda s a rabatat dar nu mai Răspunde la nici o comanda nici pentru reglarea sticlei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune codarea initiala, a calc cumparate. Daca ai cumparat calc hi cu pliere, ce codare aveau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus codarea originala și tot nu merg

se închid și după nu mai răspund la nici o comanda

247 este codarea 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o scanare sa vad erorile de pe modulele 42 si 52

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare, detin un passat B6 2010 CBAB si am pus recent oglinzi rabatabile electric, dar trebuie sa schimb modulele pentru a suporta functia. Stie cineva daca calculatoarea de B7 3C0 959 793C suporta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumva sunt calc de cc non facelift? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In anunt scria ca sunt de B7, dar nu stiu daca sa am incredere sau nu... Stie cineva exact niste coduri de module de B7 care sa suporte functia de rabatare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Retrofit oglinzi. 

Masina cu oglinzi normale 2006/ iar masina donatoare 2009 cu oglinzi rabatabile si puddle light/in afara de calculatoare de usi/Oglinzi/codare cu același cod ,mai trebuie schimbat cablajul usa ? de modificat mufa ? Trebuie schimbate calculatoare uși și cele din spate ?

Multumesc anticipat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca montezi 2009, alta gen, trebuie modificate cablaje , schimbate si calc usi spate, etc. Te complici 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Tot eu, tot Passat B6 2010, tot unchiul meu, care s-a decis sa isi monteze puddle lights.
A zis ca a luat partea de sub oglinda de la un Golf 6 (parca), a facut el ceva pe acolo, a legat un fir in pin10 de pe usa si minus luat de la incalzirea de la oglinda. (n-am vazut operatiunea, doar va zic ce mi-a zis).
Am intrat pe usi cu vcds, am pus +2 la cod pentru activarea puddle lights si nu se aprind. Trebuie sa modific altceva, a facut el ceva gresit, sau e ceva incompatibil?

Va multumesc.

Modificat de Fallen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai pot da edit, din pacate.
Am desfacut impreuna cu el acolo si am observat ca pinul 10 nu exista pe calculatorul de usa.
Asta are codul urmator : 1K0 959 792 N

Imi trebuie alt calculator de usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Trebuie un highline. Sunt postate codurile pe pag anterioare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna. Passat B6 2007 oglinzi pliabile dar nu electric. Am observat ca cea din dreapta se pliaza prea usor in interior si in exterior. Mie frica in timpul mersului sa nu se plieze de la viteza. Ce pot face pentru a o fixa sau ingreuna plierea ei. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

baietii va rog am citit  de am rupt 27 de pagini! cu tot respectul o mica intrebare: daca nu vine curent la oglinzi  pe unde sa caut? are vreo siguranta pe undeva? ambele oglinzi nu primesc curent. Passat b5 1.9  BXE /2007

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce insemna nu primesc curent? Pt incalzire? Ii poti da test cu vcds ul, pe fiecare sticla, sa verifici incalzirea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. multumesc mult. o sa incerc. Chiar daca butonul este  pus in pozitia corecta nu am 12 volti la cele 2 fire iar  iar rezistentele de pe sticlele sunt  bune. una cel putin este noua.   o sa incerc cu vcds.

 

 

Modificat de JR.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai, deoarece daca afara nu este frig, nu le comanda. Da-i test cu vcds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Marius Mitrea
On 20.01.2020 at 16:41, F l o r i n a scris:

Nu se întampla nimic, dacă interfață e originala. Și nu e codare forțată ci modifica eepromul automat. Ultima mașina identica cu a ta, am făcut-o zilele trecute 

Salut , am un B6 cu rabatare electrică a oglinzilor și doresc să o fac și din cheie

doar ca mașina e 13.06.2006 și nu e compatibilă cu calculatoarele de b7.

Se poate modifica softul calculatoarelor actuale să știe codarea ,dacă da mă interesează să o fac.

Multumesc anticipat !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu, nu se poate. Am incercat acum ceva mai mult timp (vreo 7 ani), cand aveam un B6 si nu era posibil. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este complicat , trebuie desfacute calc de usa, citit eeprom pe programator, modificat, scris, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius Mitrea
în urmă cu 2 ore, F l o r i n a scris:

Este complicat...

Dar pot pune calculatoare de b7 pe spate fără sa modific cablajul ?

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici pe fata nu poti pune fara sa modifici...asa ca nici pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!