Jump to content

Consum Passat B6


XREDX
 Share

Postare recomandată

depinde pe ce distanta mergi . eu pe distante mici de 3- 5 km nu scot sub 10%. in schimb daca merg vreo 10-15 km cu ea coboara la 7-8 . iar de schimbat , schimb cam intre 2200 - 2500 rpm cand merg lejer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma refeream la consumul facut intr-o singura zi ...cam de dimineata si pana seara...circa 70 km/zi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dreptate gone_in_59sec, consuma undeva intre 10 si 11 (cand se circula normal, adica prost) si 12-13.5 (cand se circula prost, adica infernal), si da, intre 70 -100 km pe zi

afara, in schimb, 5,8 - 6! :)

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un consum mixt de aproximativ 6,6% in urmatoarele conditii:

- mers: urban 65%, extraurban 35%

- viteza: in afara 110 - 120 km/h, cu exceptia autostrazii unde merg cu 150 km/h si a unor drumuri de buna calitate cum este, de exemplu, Bucuresti-Iasi, unde ii mai dau 130 km/h

- schimbat treapta de viteza: dupa ce se incalzeste motorul in jur de 2800 rpm, cu unele variatii in functie de trafic (adica uneori schimb si la 2500, dar ajung si la 3500).

- chiptuning la TCM

- anvelope de 215/55/R16

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca masina mea are o legatura cu forumul acesta dupa 2 seri decat stau pe topicul asta masina a inceput sa-mi consume in bucuresti (azi ) intre 8,6 si 9,1

curios ...nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca am facut bine ca am deschis topicul asta :frigbaitata: Tre` sa dai o bere :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul spus de mine este facut de la plin la plin de motorina nu pe zile si intradevar in decembrie am scos consum de 12,1 la suta mers numai in Bucuresti si pe aglomeratie infernala.Stilul de mers l-am spus intr-un post anterior schimb cam la 3000 de ture

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

SITUATIE DE FAPT: (bc=bord computer) :)

1.oprire la benzinarie la iesire din ploiesti, verificat bc, bc: range 10km

2.facut plinul la iesire din ploiesti, verificat bc, bc: range 840km

3.mers pana la sinaia ( 60km ), verificat bc, bc: range 860km

4.mers gura diham ( inca 20km ), verificat bc, bc: range 860km

5.intors ploiesti ( 80km ), verificat bc. bc: range 880km

DECI, LA PLECARE, BC IMI ARATA RANGE 840KM SI DUPA CE MERG 140KM IMI ARATA RANGE 880KM.

INTREBARE: wtf??? ( wtf=what the fuck) :rolleyes:

E normal??? Passatul meu are doar 1000km (o mie), sa nu se fi reglat inca toate functiile electronice si partea tehnico-mecanica ?!

Modificat de CT 10 VWP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este absolut normal. Iti arata autonomia in functie de consum. Cand ai facut plinul aveai un consum mai mare, si ti-a aratat autonomia la acel consum, dar dupa aceea cum ai iesit la drum intins, ti-a scazut consumul, si automat creste si nr de km pe care il faci cu un plin :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal. BC -ul calculeaza range-ul in functie de consumul pe care l-ai avut de cand l-ai resetat ultima oara, si face o medie. Dupa distantele pe care spui ca le-ai facut, deduc ca drumul a fost liber si ca ai mers potolit sau cum se mai spune "la consum". :rolleyes: Daca te-ai fi uitat mai des, ai fi vazut si range de 1000 km. Toate bune. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc baieti, insa mai am 2 intrebari:

1. in momentul in care bc imi arata range 0km, inseamna ca s a terminat si rezerva din rezervor (cea de 8litri)?

2. rezerva se "pune/umple" automat din ceea ce pun in rezervor?

Vreau sa incerc sa ii fac un consum si nu prea reusesc sa ...golesc rezervorul.

( ieri mi a iesit o medie de CONSUM de 9.2/100km ) - cam mult, zic eu, in conditiile in care am mers cu 100-120 si drumul a fost liber.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
...

Vreau sa incerc sa ii fac un consum si nu prea reusesc sa ...golesc rezervorul.

Ca sa-i faci consumul nu trebuie neaparat golit rezervorul. Din contra, faci consumul de la plin la plin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CT 10 VWP, daca vrei sa faci consumul, trebuie sa mai astepti putin, ca ai abia 1000 km...oricum, asa cum spunea si Razvan, consumul il faci de la plin la plin (nu trebuie sa il consumi pe tot - faci plinul, mergi 100 de km si faci plinul iarasi).

Cat despre intrebarile tale, raspunsurile sunt: 1 - DA; 2 - DA.

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gone_in_59sec

as vrea sa-l intreb si eu pe domnu dm76ro pt ca stiu ca se pricepe la B6 ...daca ii dai tare 100 si ceva de km adica 220 -240 si iti scoate un consum de 8.9-9.2 ...e ok? :icon_thumright: ...sau mai trebuie umblat la motor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mai mult decat ok, e chiar suspect de ok. :icon_thumright:

LE: motorul e remapat, nu? Ca altfel e greu de crezut consumul asta.

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca dupa aceasta distanta, mergi linistit cu 120-140 e foarte normal. Cu siguranta la 220 (desi nu recomand) aveai consum de 14-15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gone_in_59sec

resetat la metro militari .....A1 in 38 min parca ...nu am redus sub 160 cred ca niciodata ...nu mai stiu sigur....ajuns Ploiesti 8,9l/100km

Modificat de R_a_z_v_a_n
Te rog nu mai da QUOTE la mesajul anterior. Citeste REGULAMENTUL.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica Pitesti, nu Romeo? Si e remepat motorul, nu?

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

INTREBARE: Cat de "exact/corect" e indicatorul din bc care indica consumul mediu per 100km? (nu ma refer la idicatorul de consum instant)

Eu conform acelui indicator am avut consum de 7.2 l/100km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul indicat de BC este relativ exact. Ca sa poti face o comparatie, fa tu un consum si vezi ce diferente ai. La mine a fost o diferenta de 0,2 in minus fata de BC, dar am facut consum de autostrada, probabil ca mixt e diferenta si mai mare.

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gone_in_59sec
Adica Pitesti, nu Romeo? Si e remepat motorul, nu?

da sefu asa e ...Pitesti...cum le vezi tu pe toate :icon_thumright: ...pacat ca nu te fac baietii si pe tine moderator :) ...niciodata nu e prea tarziu

e remapat ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stimati domni,

Am urmarit si eu consumul indicat de BC si cel real si gasesc o diferenta de aproximativ 10% in minus la indicatia BC (test efectuat pe 900km de la plin

la plin fara utilizare Webasto). Nu este o surpriza pt ca la vechea masina B5 era 5% in minus. Intrebarea este daca se poate recalibra cu ajutorul Vagcom

BC pentru a elimina aceasta diferenta?

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salve guy's,

Consumul meu cam asha:

urban = 7.8 - 8.1 l/100km

extraurban = 5.2 - 5.6 l/100km

mediu/mixt = 6.2 - 6.5 l/100km

acest consum este influentzat si de faptul ca folosesc si clima ...ca-i vara :blink:

precizez ca am un motor de 1.9 TDI 105CP si is multumit de el ....fatza de vechea masina acest motor chiar are putere, nu`i deloc puturos, fac niste depasiri de cate 2 - 3 masini deodata :P ...

oricum iarna nu prea am avut timp sa testez la consum ca abia mi-am cumparato dar sper sa nu sara de cel actual, oricum vechea masina era pe benzina si motor de 1.6, asta pe motorina mi se mai economicoasa ( chit ca motorina e mai scumpa si practic tot acolo ajung daca calculez consumul la ambele dupa ce fac un plin :offtopic: )

Drive safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B6 TDI 105CP - 10500km

Consumul mixt din BC: 6.9 - 7.1 l/100km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in oras 9-10 %

afara mers 140km/h si cateva atingeri la 160km/h doar in depasiri 6.4%

pe a2 de ex mers cu 160-170 km/h 6.5 % mie mi se pare chiar ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!