Jump to content

Sudura Bloc Motor


Tudor B.
 Share

Postare recomandată

stie cineva unde se poate suda in cluj un bloc motor din fonta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai acces la defect? e fisura? Stopeaz-o cu doua gauri la capete, mai scobeste din fisura, ar fi bine ca un samfren, fa rost de un electrod Ni-Cu, pentru sudarea la rece a fontei(castolin spun meseriasii), si poti sa-l sudezi si tu daca ai mai sudat sau orice sudor cu o mica experienta. Merge in curent alternativ.

Daca e cazu polizezi dupa operatia asta, daca nu, nu.

Ideal ar fi fost sudarea la cald dar e fff complicat si scump.

Modificat de mircea_cotiga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc fisura are cam 30 cm si e la un bloc de ims la vreo 10 cm de galeria de evacuare; rezista sudura? trebuie desfacut motorul si sudat blocul separat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aiaiaai! Ce o fi patit motorasul ala?

E asa de mare fisura? Pai atunci e cam obligatoriu sa-l desfaci, zic eu, sa vezi si pe ailalta parte cum si pana unde e!

N-ai de ales pentru ca daca nu se inlatura TOT defectul, MAI ALES in cazul fontei, acesta se va extinde.

Nasol!

Sudura la rece "tine" cam 50-60% din materialul de baza, indeajuns pentru ce tensiuni sunt acolo, dar trebuie facuta cu raspundere, mai ales pregatirea dinainte de sudare.

Deci: demontat, spalat, inspectat, stopat,(gauri la capete), inlaturat pe cale mecanica defectul (polizat , frezat), eventual se pot introduce in zona de reparat suruburi (dupa ce ai gaurit, filetat e.t.c) pozitionate in "X", dealungul canalului frezat si la care le-ai taiat capetele ca sa ramana cam la nivel, degresat si IN SFARSIT poti sa sudezi.(tot cu ni-cu)

Cam nasol. E, mult de munca si de bibilit!

Cu sudarea la cald e si mai nasol! Diferenta e ca in cazul asta sudura tine bine! Da' cine dracu sta la 20 de cm de un bloc motor incins la 900 de grade?

Eu am stat si nu-i bine! Apoi trebuie racit cu cuptorul...si daca o mai fi undeva cineva sa fac asta cred ca te costa de nu merita

In paralel, cauta si un alt bloc, m'pare rau!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu aparat hartman (credca asa i se zice) nu merge?

e un sudor in manastur, zona haly galy, la el am mai vazut tot felul de chestii de motor, cred si bloc motor, chiar si din alte aliaje. daca merge, caut nr lui, sau mergem pana acolo, sau iti explic cum ajungi la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

salut am un vw caddy si mi sa rupt o ureche de prindere a suportului motor pe partea dreapta aveti idee se poate suda ???? sau face ceva ca nu mai am nici bucata lipsa.... stiu ca trebuie dat motoru ca nu prea e loc acolo dar asta nu e o problema il dau jos ... de stiut vreau sa stiu daca se face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi chestie mi s-a intamplat si mie la M, tot in zona aia (acolo e buba lor) iar dupa ce l-am sudat in santierul naval tot nu a tinut. Cauta un motor functional L25 de aro pe benzina, mergi linistit la RAR si iesi si mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eeeeee...de la beutura...da sa-i puna motor de ims-eu pana la urma... :mop:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 5 months later...
  • 3 years later...

salut, stie cineva cu ce s-ar putea suda acea fisura? blocul este din fonta... si daca tine...daca merita! este pe partea cu racirea (antigel)!

post-129135-0-96308800-1449444224_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul nu ma prind unde e fisura, nu imi dau seama din poza.

Daca zonele sudate sunt supuse unor forte mari in timpul exploatarii, mai bine schimbi blocul. Daca nu, poti incerca la cineva care are experienta in sudarea fontei. Vezi mai sus un nr de telefon. Fonta e unul din cele mai pretentioase materiale ... sansele sa tina sudura, oricat de bun meserias ar fi cel care o face, le estimez la vreo 50%. Eu am sudat un bloc din fonta cu electrod special din fonta si invertor  in curent continuu. Sudura mea tine, merg curent cu masina aceea. Din pacate nu sudez pentru altcineva, nu imi asum responsabilitati. In plus, ce a fost la mine, nu e o sudura supusa unor factori extremi de temperatura si presiune ... In locul unde am sudat, actioneaza doar o forta de forfecare. O fisura intr-un bloc de fonta trebuie cusuta cu blocul complet incalzit in prealabil la peste 700 de grade si sudura se face in imediata vecinatate a cuptorului, deci conditiile sunt extreme si calificarea sudorului trebuie sa fie foarte mare. Daca e un por intr-un bloc si curge antigel pe acolo, nu e o problema, se poate suda. Daca e o crapatura aparuta in urma unor socuri sau a strangerii incorecte a unui prezon, mai bine cauti alt bloc. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un por, o gaura pe unde curge antigel, nu este foarte mare temperatura sau foarte mare presiune...! Am dus azi cuiva sa sudeze, m.a costat 250 lei...mi se pare mult pt ce por avea, dar sa speram ca tine si m.am bucurat ca nu am dat motorul jos! Nu stiu cu ce a sudat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

'Meseriasii' si-au batut joc, au sudat cu co2, am luat azi masina, m-am pus sub ea sa vad ce lucru au facut ei si surpriza, incepuse sa pice...dupa aproximativ 4 km de mers...! Am fost inapoi si a urmat ce a urmat...m-am ales si cu unghiul de fuga dereglat...pt ca au umblat la planetara! Am inteles ca se mai poate suda cu inox...si mai sunt si unii speciali...daca stie cineva cum se numesc electrozii...!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca  e "doar un por" cauta pe cineva cu autogen sa ti-l alameasca .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ufff ... imi pare rau de ce s-a intamplat. Poate ar fi bine sa dai pe garla numele si telefoanele celor ce au sudat, sa stim si noi. Au fost aia de mai sus ? De fapt, cel mai important e sa apelezi la cineva recomandat care a facut EXACT sudura de care este nevoie. Da, 250 lei este imens, daca si-a batut joc cu Co2 ... fonta nu se sudeaza cu CO2, argon sau alt kkt ... imi pare rau, dar o sa o spun pe sleau:  poti sa te pishi pe procedeele de sudura asa zis revolutionare, argon, Co2, MIG  ... in cazul fontei. Ori mesterul a facut la viata lui sudura in fonta si stie cu ce se mananca ori nu ar trebui sa faca lucrarea. Da, sunt electrozi speciali pt fonta, nu sunt din inox, au o compozitie speciala, mangan-crom, naiba stie ... ... nu cunosc denumirea sau standardele de notare ... eu am luat cativa din targ cand am sudat blocul meu. Mi s-a spus ca erau speciali pt fonta... acum, am riscat si eu, auzind de la cineva ca existau astfel de electrozi si m-am dus si am intrebat in mai multe colturi si cand s-au potrivit trei pareri am luat si eu :) Ce pot sa spun, e ca au invelisul protector mai gros si spre culoarea neagra.

 

Si, da, cum a zis si floro mai sus, mi-a mai zis cineva ca blocurile de fonta, in cazul porilor, se pot alami cu autogenul cu succes. Cred ca ar merge si asa. Costurile nu ar trebui sa ajunga la 250 lei ... pana la urma 250 lei reprezinta o zi de munca ? Sau cum este evaluata lucrarea ? Ca cunostintele si utilajele folosite sunt zero barat, daca ti-a facut mizeria care ti-a facut-o. Acum toti stiu sa sudeze cu mig-ul sau in argon ... ceea ce in afara de indemanare nu necesita cunostinte multe ... e plin de priceputi pe toate drumurile, daca au pus mana pe MIG, pot sa sudeze orice ...

 

Cred ca mai merge si cum a zis Komissar, dar trebuie sa cureti / degresezi bine inainte suprafata ... deci trebuie sa dai jos antigelul si sa astepti sa se usuce...

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, lasati sudura , se gasesc la Locctite  doua componente care se amesteca (pe baza feroasa), se polizeaza putin locul unde este porul pentru curatare si aderarea amestecului, (este pe principiul poxipol) se lasa 24 de ore se face beton dupa care se polizeaza pentru finisare. Toata lucrarea dureaza 30 de min. cu mentiunea ca blocul sa fie golit de antigel sa nu umezeasca locul de aplicare. Eu am folosit asa ceva la o fisura de 8 cm la un bloc in dreptul camasilor unde este subtire, trepidatii, si acum masina circula, nici nu se cunoaste interventia daca este facuta frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de acolo si-au batut joc..clar, nu sunt de pe forum...sunt din pitesti! Aia e...oameni si oameni...de aceea ne ducem in jos ca natie..am recuperat banii intr-un final! Sunt hotarat sau aproape sa iau electrozi pentru fonta...am fost sa ma interesez azi si se aduc pe comanda...si sambata sa fac lucrarea...asa cum trebuie, curatat, preincalzit! dar m-am gandit si la locctite, am mai auzit, acum nu stiu ce garantie as avea pt ca antigelul tasnea, avea ceva presiune, plus ca au mai umblat si romanii aia la ea, nu stiu la ce s-a ajuns acolo, si n-as vrea sa plec pe undeva si sa nu ma mai pot intoarce! Daca are Catalin o poza ceva cu lucrarea sau cu produsul si un pret eventual...sa stiu despre ce sa ma interesez...ar fi ok! Poti cauta pe google o imagine ceva cu ambalajul! Ms frumos! Astept pareri pro contra! Zilele acestea o sa lucrez la ea..si eventual o sa vin cu ceva imagini...pentru eventualele pareri!

Mai bine cauti pe ebay sau undeva jb weld http://www.jb-weld.co.uk/ http://www.jb-weld.co.uk/j-b-weld-epoxy-adhesive

Uite aici un filmulet despre ce face... citeste si comentariile

Multumesc, sa vad ce pot gasii si in cat timp ajunge...in caz ca ma hotarasc! Nu stiu ce sa zic! Modificat de firiss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu certitudine, trebuie sa golesi de antigel, sa usuci locul cu un suflai, sa polizezi un pic is sa degresezi inainte sa lipesti cu material bicomponent ca sa maximizezi sansele de reusita. Cred ca e cel mai ieftin si lipsit de riscuri. Gandeste-te la sudura doar daca in locul ala apar forte mai mari. Dar daca e doar un por ... mergi pe ideea adezivului sau a chitului bicomponent. Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

surprizele continua...atasez ceva poze cu lucrul baietilor...pivot prins decat intr-un surub :)

 

Am cautat solutie, am gasit ceva de la Bison, tot pe aceeasi baza ca Loctite-ul, insa astept sa polizez sudura, sa vedem ce mai ramane din acel por! Loctite nu gasesc, decat cel sub forma de picatura, dar garantat nu!

post-129135-0-25179800-1449749330_thumb.

post-129135-0-43277400-1449749363_thumb.

Modificat de firiss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!