Jump to content

Kit Distributie


enosi
 Share

Postare recomandată

care sant primele simptome s ca ar trebui schimbata distributia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Daca nu exista altfel de probleme , conform specificatiilor producatorului distributia NU se schimba dupa simptome ci dupa un anumit numar de km !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu vreau sa schimb cureaua de distributie...e obligatoriu sa schimb si rolele si pompa de apa..etc ce mai face parte din tot kitul:-??

sau asa e recomandat? help please

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pentru ca topicul acesta nu ofera informatii si pentru ca exista deja un topic dedicat schimbarii distributiei la TDI : aici , acesta va fi inchis .

Discutiile pot continua acolo . :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 years later...

Am un Polo MK4 de 1.2 din 2005 si de ceva vreme imi face figuri martorul de presiune ulei, mai ales dupa un drum lung cand reduc viteza, pt. care am schimbat senzorul de presiune, filtrul si uleiul (cu unul mai gros). Degeaba.

Am fost la service vw unde au constatat ca a fost umblat la motor, nu se stie ce s-a facut insa mecanicul a spus din start ca nu e in ordine, nu a mai desfacut si el dar mi-a zis ca o parte din suruburi nu sunt originale. Desigur cand am mers prima oara cu ea la verificat mecanicul probabil nu se pricepe ca cei de la seviceul vw deci nu am stiut de faptul asta.

Acum a pus manometrul pt. ulei si nu dadea presiunea admisa. Necesarele de schimbat sunt pompa de ulei si distributia pe lant, in ulei s-a gasit span si mi-a spus ca lantul face nu stiu ce zgomot, nu ma pricep cum face un lant uzat... in fine, daca nu s-a uns ma gandesc ca s-a uzat atipic si excesiv si vine schimbat.

Toate pana la plata... pt. o masina de cam 2000eu nu-mi permit sa mai dau 1000eu+ doar pt. aceste piese. Plus ca pe langa asta mai vreau sa schimb o conducta ac fisurata, freonizare, uleiul, filtrul si cu totul plus manopere ajung la peste 1500eu cu preturile lor.

Am gasit o pompa SH pt. motorul BMD, pret f. convenabil, am gasit un kit distributie pe lant tot pt. BMD, nou de la FEBI, pret acceptabil (departe de cel de la service), am gasit si o conducta ac SH tot la un pret bun. Per total si daca e sa fac o cheltuiala undeva pe la 400eu degeaba macar nu fac o gaura de 1500eu in buget. Masina nu trebuie sa ma tina 10 ani, insa sa mai tina ceva.

Problema se pune ce mai e necesar, garnituri, suruburi etc. Cand am discutat evaluarea seful incerca sa-mi spuna ca la distributie mai trebuie si un surub si un silicon de etansare, mi-a aratat si schema din program... insa nu stiu daca fac parte din kitul de distributie sau sunt separat. La fel si pt. pompa, vine cu garnitura reutilizabila, separata sau iau pompa sh degeaba ca nu voi gasi garnitura decat la kit cu pompa noua. Daca nu fac nimic cu pompa sh o las balta...

PS: salut, long time lurker :)

Modificat de blowup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu piese sh la distributie si pompa ulei.Ia Am nou,mai citeste putin,cauta un mecanicos rezonabil si stai linga el.Data viitoare faci singur daca ai scule/loc.Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La distributie pachetul are lant, 2 roti dintate, 2 ghiduri si intinzator si sunt NOI, nu SH. Insa pompa nu pot sa iau noua la 2000 de lei. E prea mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,am inteles eu gresit.Mult 2000...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!