Jump to content

Eroare Epc


mirceateodor
 Share

Postare recomandată

Salut,

Poate ma ajutati si pe mine cu un sfat.

Mai intai sa va explic ce am facut.

Am un Golf 4 mi-am modificat stopurile. Mi-am inlocuit becurile cu leduri pe pozitie si frana. Pe stopurile vechi am avut leduri numai pe partea de pozitie de vreo 3 luni si nu am avut probleme.

Azi mi-am refacut aceasi operatie de schimbare becuri cu leduri dar mi-am schimbat si la frana.

Am 16 leduri conectate cu 4 rezistente corespunzatoare pe un stop (pe partea de frana).

Sincer as vrea sa incerc sa rezolv problema fara sa schimb inapoi pe becuri.

Poate stie cineva mai multa electronica decat mine si imi spune cum pot sa aflu daca pot rezolva problema. Sincer nu stiu care e diferenta de consum dintre un bec si cele 16 leduri.

Sunt oare prea multe ? Nasol e ca nu stiu exact caracteristicile ledurilor. Le-am cumparat ca baghete de cate 8 leduri cu rezistente folosite pentru alt treilea "bec" pentru frana.

Mersi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal sa-ti apara. Daca vei face o scanare cu VAGCOM vei gasi o eroare gen switch frana defect. Eroarea apare deoarece circuitul de frana este monitorizat in continuu. Asta presupune verificarea a cat curent curge prin acest circuit. In mod normal ar trebui sa ai consumul pentru 2 becuri de 21W adica cam vreo 3,5A sau 1,7A pe stop. Ledurile tale mananca fiecare cam 0,01A. Deci cele 16 leduri papa cam 0,16A (pe fiecare stop). Ca sa rezolvi problema doar leaga o rezistenta in paralel cu fiecare stop prin care sa se scurga diferenta de 1,54A. Rezistenta trebuie sa fie una de putere (20-25W) din aceea ceramica pentru a nu se incalzi prea tare.

Suna interesant ceea ce ai facut tu acolo. Pune te rog niste poze...

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Mersi mult pentru sfat. Am fost la un magazin de electronice si am cumparat 4 rezistente de 22 k-ohmi si sper ca sunt bune. O sa incerc sa pun si rezistentele. Se pare ca pana a urma azi mi-a disparut eroarea.

Uite aici niste poze. Nu sunt ele prea stralucite dar sunt ok . Nu e greu de facut ce am facut si nici nu e foarte scump, e doar o idee, ceva leduri, rezistente si timp.

Vreau pe viitor sa incerc si pe partea de semnalizare sa pun. Mai vad. Acolo am facut un "bec" cu 12 leduri dar din cauza diferentelor de tensiune nu mai semnaliza nomal asa ca am lasat-o deoparte deocamdata. Mai am ceva idei dar imi trebuie timp pe care nu tot timpul il am.

Daca iti place poti incerca si tu nu e greu deloc.

post-20276-1201708798_thumb.jpg

post-20276-1201708821_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai aceleasi leduri si pe pozitie si pe stop sau diferite ? Eu am variant si la mine pozitia si stopul sunt pe acelasi bec(filamente diferite). De aceea daca pun leduri trebuie sa folosesc aceleasi leduri si pe pozitie si pe stop. Adica iluminari diferite pt fiecare. De aceea am nevoie pt pozitie de un circuit PWM care sa le comande. Caracteristicile circuitului ar trebui sa fie fecventa de 25-30Hz, si factorul de incarcare cam de 20% (echivalentul la becul de 5W-pozitie fata de cel de 21W-stop).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine pozitia si stopul sunt diferite. Adica un bec de 5w pe pozitie si 21w pe stop. Ce este in imagini este doar pozitia care are 28leduri iar frana numai 16leduri. A fost simplu din acest punct de vedere. Ledurile de pozitie le-am luat efectiv si le-am legat in doua fire si am folosit baza a 2 becuri(soclu) pentru a nu modifica deloc suportul acela de becuri, in cazul in care mi se ard pe drum ledurile sa pot inlocui cu bec normal. Pentru a pune lecurile am fost nevoit sa decupez in spatele stopurilor ca mai apoi sa lipesc aproape totul la loc cu plactic din pistol pentru a evita condensul. Ce vezi acolo in culoare deschisa ce seama cu siliconul e plastic. Legatura cu suportul de becuri cu sclurile becurilorIn partea de sus e frana si randul trei e pozitia.Si la tine nu poate fi foarte complicat. Pui mai multe randuri de leduri 4 sau 5 si le legi intercalat 3 randuri pe pozitie si 2 pe frana. Problema la tine e probabil cu legarea lor.

post-20276-1201789810_thumb.jpg

post-20276-1201790118_thumb.jpg

post-20276-1201790230_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ledurile de unde le-ai cumparat si cat costa? au venit cu un suport ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer ti-a iesit super tare faza cu ledurile, daca poti face si la semnalizare sa stii ca ar fi super, tot respectul:), vb aia foarte tare frate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca intelegi mai multe din poza. Sunt 8 leduri pe bagheta legate cu 2 rezistente. Astfel ai 4 leduri cu o rezistenta legate in serie.Pretul a fost de doar 7 lei bagheta. Am cumparat 10 baghete din targ in Sibiu ( se tine duminica).Cat despre suport e cel din plasic din poza. Sunt cele mai simple.

post-20276-1201881307_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha. Eu ma gandeam la cele originale VW. Vreau si eu sa-mi fac dar o sa folosesc o placa perforata (din aia cu multe gaurele) si leduri superflux rosii+ rezistentele de rigoare.

Ma gandesc daca nu cumva cele 2 bucati care alcatuiesc stopul (oglinda si geamul) se pot desface una de cealalta prin metoda cuptorului...

PS Cred ca discutia de aici nu mai trateaza asa mult titlul topicului, si cred ca mai degraba ar fi mers ceva de genul "Stopuri cu leduri".... etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ai dreptate la titlul topicului. Discutia a ajuns in alt punct.

In ceea ce priveste ledurile e la alegerea ta de care vrei sa folosesti. La mine poate e un punct de plecare.

Eu sunt foarte multumit de ce am realizat pana acum. Daca as avea timp as face mult mai multe.

Faza cu desfacerea celor 2 componente ale stopului nu stiu daca e realizabila. Sunt foarte bine lipite, aproape pana in punctul in care cele 2 parti au plastic topit comun.

Oricum stopurile care le am acum pe masina cu leduri sunt cumparate recent de un Golf edition (semnalizare si pozitie fumurii) iar cele de pe masina au fost cu semnalizare galbena. Probabil ca mai incolo o sa incerc sa refac acestea tot cu leduri, semnalizare alb sau fumuriu transparent si sa inlocuies galbenul semnalizarii cu plastic trasparent dar si sa incerc sa le desfac printr-o metoda la cald.

La metoda desfacerii am vrut sa apelez si eu dar m-am gandit tot timpul ca poate sunt plecat cu masina mai departe si mi se ard ledurile sau se intampla ceva, si probabil numai asa pot scoate ledurile si sa le inlocuies cu becuri de rezerva. Nu se stie niciodata.

O sa incerc sa pun niste poze cu stourile montate pe masina. Arata ok si sunt multumit de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere ai despre semnalizare ?

Crezi ca procedand la fel ca la frana cu ajutorul unei rezistente mai mari sa poati pacali releul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ! Trebuie la fel sa simulezi 21W pe fiecare, altfel o sa palpaie mai rapid (scade consumul palpaie mai repede... poti incerca prin scoaterea unui bec si sa dai sa semnalizeze )

In ceea ce priveste stopurile nu prea as vrea sa tai din ele (operatie ireversibila)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum am promis o poza cu ele montate pe masina.

post-20276-1202079783_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.frumos lucrat si rezultatul e incantator :angry:

pentru variant o fi greu? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru hremus

Am adaugat rezistentele si gata eroarea.

Mersi mult de ajutor.

Intradevar aceata e o metoda mult " mai curata" . Pentru mine a fost un inceput cu costuri reduse. Nu a iesit rau dar in comparatie cu tipul care si-a facut acele stopuri mai am multe de invatat.

Una dintre intrebarile mele ar fi unde gasesti leduri Super Flux si cam la ce preturi ?

La cate leduri a folosit tipul cred ca din pacate costurie ar fi foarte mari . ( in sibiu la un agazin specializat de electronice un led costa 2 lei). Oricum mai am un rand de stopuri pe care in timp vreau sa le transform in miste stopuri mult mai frumoase si mult mai bine lucrate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e greu sa faci asa ceva pentru variant. Cred ca iti trebuie doar leduri, niste rezistente,timp si rabdare. Si ceva idei dat fiind problema cu becul cu dublu filament.La mine a fost mai usor din cauza ca eu am avut becuri independente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ca la tine si pozitia si stopul au aceeasi intensitate luiminoasa. Diferenta e data de mr de leduri... Eu unul vreau sa fac pe pozitie sa fie comandate de un oscilator PWM.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

auch, multumesc pentru raspuns dar cred ca va trebui sa apelez la un electrician/electronist :D suna mult prea complicat pentru mine

Gabi :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca date fiind proprietatile oscilatorului vrei sa controlezi intensitatea luminii ? Adica vrei sa cresti intensitatea pentru o mai buna vizibilitate in timpul zile, sau ... Din cate am vazut schema de constructie nu e foarte grea.E realizabila. Apropo , unde ai gasit leduri super flux ?In mod normal si becurile sunt diferite cele de pe stopuri fiind mult mai puternice iar in cazul ledurile pe care le am nu pot zice din punct de vedere al intensitatii ca ar trebui marita cea a ledurilor de pozitie. Si daca mai devreme iti spunea ca eroarea de la bord dupa montarea rezistentelor a disparut , :Driver: surpriza iara mi-a aparut eroarea. Se pare ca va trebui sa gasesc alta metoda. Daca mai alta idee si ma poti ajuta iti multumesc de pe acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca a reaparut din cauza ca ai folosit o rezistenta din aceea mica (0,25W) care la un curent de 1,5 A si 12V se cam incing ff tare. Probabil ca s-a ars, si din aceasta cauza a reaparut eroarea. Foloseste rezistente din acelea ceramice, paralelipipedice, lungi de 2-5cm si latura de 4-5mm, de culare alba de obicei.Sa fie de putere mare (15-20W).

Cu oscilatorul PWM controlez intensitatea luminoasa de la 0 la max (cat pot da ledurile). Plus ca asa nu apar modificari de intensitate datorate fluctiatiei tensiunii de alimentare (11,8V -14,4V).

Leduri superFlux am gasit la masazinele de electronice, cam 1,5Lei/buc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Imi cer scuze daca deranjez... dar am si eu o mica problema...

Astazi in timp ce mergeam ... mi s-a aprins martorul EPC... din bord... am mai patit-o cand am legat un alt fel de claxon si am facut din greseala masa aiurea cu claxonul. Pe scurt, ma gandesc ca e din siguranta, ma uit, se arsese. Ajung acasa, iau una buna... o schimb... martorul EPC tot aprins... ma mir... si apas frana... siguranta face poc. A doua... la fel...

Cine ma ajuta si pe mine cu un sfat plz ?

Am un scurt banuiesc pe undeva... aveti idee pe unde ?

Multumesc... si imi cer scuze daca am gresit "locatia" postarii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salut

am si eu o problema

nu mi s-au mai aprins becurile la panoul de ventilatie si comutatoarele de aer ( acelea rosii), si m-am trezit cu martorul EPC aprins

e posibil cAa martorul EPC sa fie aprins din cauza ca nu mi s-au mai aprins becurile la comutatoarele de aer?

orice opinie e binevenita!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@waterman Nu stiu pe unde ai umblat, dar din moment ce apesi frana si face poc siguranta, scurtul ar trebui sa fie pe circuitul de frana. Verifica becurile.

@rams Panoul este iluminat de un bec 12V/0.25W si costa cam 1leu/buc. Despre inlocuire gasesti destule topic-uri - > Search

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut

Am si eu un VW Golf 4 1.4 16V am fost cu masina la tester si mi-au gasit o eroare de genu "17545 - Fuel trim bank P1137-35-10" cand am plecat de acolo pe drum mi sa apris pe bord un martor EPC. Ma poate ajuta si pe mine cineva sa imi spuna de la ce e.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!