Jump to content

Solutie Geamuri


Scorpion
 Share

Postare recomandată

Am gasit in magazinele Selgros o solutie pentru tratarea parbrizului(lotus efect).Dupa aplicarea solutiei apa nu mai adera asa de bine, astfel ca la viteze mai mari(peste 70-80 km/h) aproape ca nici nu trebuie sa sterg parbrizul, decat foarte rar, marindu-se astfel si durata de viata a stergatoarelor. In plus nici gheata nu mai adera asa usor la geam fiind mai usor de indepartat. Eu am tratat asa toate geamurile inclusiv oglinzile. Solutia se numeste "SESAM" pe ea se spune ca ar fi de productie nemteasca iar pretul este de mai putin de 15 ron(am gasit si pe pagina Audi solutia asta si acolo costa 20 de Euro)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca folosesti stergatoarele, la cat timp trebuie sa reaplici tratamentul? nu lasa ceva urme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca folosesti stergatoarele, la cat timp trebuie sa reaplici tratamentul? nu lasa ceva urme?

efectul se mentine apox 1 luna, dar dupa aplicare trebuie lustruit foarte bine, altfel ramane unsuros si poate deranja noaptea, cand se reflecta lumina, eu am folosit un prosop pufos de bumbac pentru lustruire, alte efecte neplacute nu am observat(totusi, preventiv, evitati sa ajunga solutie pe chedere)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

solutii asemanatoare se gasesc pe piata si de la Turtle si Sonax si alti producatori, am folosit si eu si sunt bune doar ca pe timp de noapte uneori raman nici dare unsuroase care deranjeaza pentru 2-3 secunde

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Folosesc si eu o solutie asemanatoare de 2-3 ani de zile. O cumpar de la BricoStore si se numeste RAIN SHIELD marca ProX (www.pro-x.ro). Este foarte important cum se aplica aceasta solutie pentru a avea rezultatele dorite...

1. Parbrizul trebuie sa fie curat, uscat, sa nu fie fierbinte sau la temperaturi negative

2. Se aplica solutia direct pe parbriz si se intinde bine cu o laveta. Evitati sa stropiti pe suprafetele vopsite (tabla)

3. Dupa prima aplicare, aplicati solutia din nou sa nu fi omis vreo suprafata, si se intinde cu laveta in sensul opus

4. Asteptati 1-2 minute si ve-ti observa ca solutia se evapora foarte repede si ramane in urma o pelicula cetoasa. Imediat stropiti suprafata parbrizului cu putina apa curata si stergeti bine parbrizu cu o laveta curata. Daca este nevoie mai stropiti odata cu apa si stergeti din nou. Pelicula se indeparteaza foarte usor iar parbrizul trebuie sa ramana CLAR TRANSPARENT. Daca nu a fost sters bine, atunci se intampla chestia cu pelicula seara...

Efectul este intradevar de 4-5 saptamani, se poate aplica pe orice suprafata din sticla cum ar fi geamuri, luneta, faruri, oglinzi...la viteza de 60-70km/ora nu mai ai nevoie de stergatoare si poti sa mergi in spatele unui TIR. De ce ploua mai tare si mergi mai tare de ce parbrizul este mai curat/uscat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la cele postate de ddf.Si eu folosesc de cca 3-4 ani solutii de acest gen.Ultimele folosite sunt Arexons RainOff achizitionat de la Praktiker si G27 AntiPluie de la Carrefour.Dupa aplicare cu vata pe parbrizul uscat sterg cu o carpa umectata,dupa care curat geamul cu o carpa din bumbac pana devine perfect clar.Efectul persista in medie o luna.

Numai bine!

LE:Sonax are un produs cu efect abraziv pt lustruit geamuri care ar avea un efect asemanator.A folosit cineva asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cu G27 AntiPluie am avut probleme cu scartaitul lamelelor pe parbriz. Nu doar scartaiau, ziceai ca se rup, in asa hal trepidau. Parca mergeau in trepte. Atunci eram in Geneva pe o ploaie torentiala. Eram nervos la culme, ca de abia vedeam drumul, si era noapte, si cautam un hotel in disperare suportand calvarul facut de stergatoare. Singura solutie era sa stropesc parbrizul cu lichidul de spalare la fiecare cateva treceri a stergatoarelor. In prezenta lichidului de spalare stergatoarele mergeau ca "unse".

Si tot din cauza asta cred, am rupt si un stergator pe autostrada, in aceeasi perioada. Pur si simplu a iesit din "prindere", si s-a incalecat cu "fratele" sau. Nasoala senzatia la viteza "high". Banuiesc ca i s-a tras de la trepidatiile suportate in noaptea de neuitat de la Geneva.

Cred ca solutia si compozitia lamelelor de cauciuc nu se "pupau". In rest la viteze mari isi facea chiar foarte bine treaba.

Cu greu am scapat de solutia aia de pe parbriz. Au urmat vreo 3-4 spalari, adica aprox. 3 saptamani, dupa care am scapat de "simfonia stergatoarelor".

Ufff, mi s-a ridicat PH-ul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

totusi, parerea mea e ca aceste solutii sunt folositoare in vest, unde drumurile-s curate si apa care ajunge pe parbris e curata.

la noi, cand ploua se face noroi pe drumuri, asa ca daca ai pe unu' in fata trebuie sa dai cu stergatoarele si sa stropesti ca altfel nu mai vezi nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

si ca tot veni vorba de stropit, ce solutie puneti in rezervor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

iti recomand sa nu folosesti soluita de parbriz cu teflon mai rau imbacseste parbrizul, mai bine cumperi una din omv/carrefour la 5l obisnuita care e deja diluata si unele din ele nici nu ingheata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 years later...

Geamurile se spala cu alcool izopropilic foarte bine inainte (10-15 minute, mai multe randuri) de abia dupa aia poti aplica rainshield, altfel e de mantuiala, solutia adera la geam, daca nu e degresat inainte il aplici dejeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Pentru cei care au probleme cu stergerea geamurilor, respectiv acel efect de ceata, recomand acest produs de ls Ma fra. 

20171211_130259.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta l-am comandat si eu de pe Emag.. si chiar da rezultate bune! Sunt surprins de el.. nu ma asteptam sa fie asa bun! Recomand! :D

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Vreun produs recent aparut ce merita mentionat?

Eu inca mai am mai bine de jumatate de flacon de Abro Clear View, de care's multumit, iar alternativa a fost Aquapel, care insa e la alt pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Ce imi recomandati, cu ce pot curata coltul parbrizului unde este plin de pete/picaturi albe de la solutiile de spalat parbrizul, pe care nici macar cei de la spalatoriile locale nu le pot curata?? Ei spun ca solutia a intrat efectiv in sticla, de aceea picaturile albe nu se mai pot sterge...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca cu un polish de sticla, poti gasi si prin supermaket-uri de la carplan sau poti comanda de pe net ceva gen Meguiar's Perfect Clarity Glass Polishing Compound daca vrei sa incerci singur.

Sau poti apela la un profesionist.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare, daca vreti sa curatati geamurile extrem de bine, folositi diluant nitro, dar atentie sa nu dati pe vopsea sau pe chedere. Dupa sters cu solutie de sters geamurile. Dupa care cu hartie nu carpe decat daca sunt din piele de caprioara sau cu romburi ( speciale pentru geamuri ). 

Rain X Pro Shield, folosesc pe masina personala de 1 an si un pic. Rezista in jur de 6 luni pe geamuri, solutiile de la spalatorie in timp ii v-a diminua efectul hidrofob. 

Geamurile trebuie sterse foarte bine inainte si solutia aplicata la umbra la o temperatura de maxim 20 de grade, alfel se evapora ... 

Stergeti si pe interior geamurile, in timp se depune praf, vapori de la solutii pentru bord etc ... Eu nu am avut probleme cu ea. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!