Jump to content

Spuma Activa Pentru Utilizare Acasa ?


Paul_L
 Share

Postare recomandată

eu sunt disponibil sa ma duc la depozitul ala cu aparatul meu de presiune (karcher 2.61) si o camera video/aparat foto, sa facem o proba. sunt si eu pentru aia mai scumpa dar buna (desi initial cautam sa o iau pe cea de 15 lire sub indemnul "daca nu e buna macar nu costa f mult)

Din ce am observat, cele de pe cleanyourcar desi asemanatoare, nu sunt autobrite. DIferentele din poze sunt la materialul din care e fabricat sistemul de prindere si la presiunea maxima de lucru (200bari vs 160 bari).

Alea de pe okazii sunt marca CAR din ce se observa din poze, si nu cred ca sunt acelasi lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca vrei suna-l pe individ si da o intalnire la depozitul de langa Bucuresti . El mi-a zis sa imi iau lancea cu mine insa cred ca nu se supara daca iti iei aparatul cu totul sa ii faci proba avand in vedere ca il vom usura de mai mult de 10 bucati.

SI daca o spumezi cu aparatul tau fa o poza repede imediat ce ai dat cu spuma pe ea sa vedem ce a iesit. Daca esti incantat de ea (adica daca ii dai mai mult de nota 7-8 ) ne bagam si facem comanda .

El a zis ca de la acel depozit se vor ridica daca batem palma.

E cu factura.

E cu garantie...

Defapt...nu e musai sa speli masina ca sa nu pari ridicol.Macar sa te lase sa spumezi putin pe trotuar sau pe un perete/gard ca iti dai tu seama

Modificat de dukku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa sun maine. desi pentru 5 euro reducere nici nu cred ca tb sa asteptam sa ne strangem 1o insi. pe langa lancea asta ne trebuie si o spuma activa adevarata. adica nu ma incalzeste cu nimic daca face lancea aia clabuci multi, daca nu ia si jegul de pe masina. in filmele de pe youtube e greu de observat mizeria initiala si finala, ca sa nu mai zic ca acolo e mai mult praf decat mizerie efectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuma activa e de fapt foarte alcalina. Ezit sa folosesc baze puternice pe vopseaua mea, nu din zgarcenie (ca am aruncat mult mai multi bani pe alte prostii) ci pt ca matuiesc vopseaua.

Inclin spre PUR in amestec cu samponuri auto. Mi se pare o combinatie OK, altfel cel auto e prost rau. Sigur, cam spala ceara carnauba, dar am o solutie siliconica de la Sonax care e mai rezistenta la spalare.

Spuma abundenta ajuta mult, pt ca tine detergentul in contact cu tabla mai mult timp.

Cand faceti testul, vedeti ce detergent foloseste si ce concentratie... altfel o sa aveti surprize cand folositi lancea acasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt spume si spume. mai nou curentul eco a ajuns si la ele. am gasit si o demonstratie cu bidonasul galben de 15 lire. si mi-a placut rezultatul: aici

Modificat de Valentin M.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In demonstratia indicata de tine se foloseste lancea de la Kaercher, cea cu 17 euro, sau cat era. Si mi se pare chiar multumitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu bidonasul galben e pentru karcher only, desi eu de peste 1 an de cand il stiu si il caut, nu l-am vazut mentionat pe vreun site oficial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sunat la aia cu lancea. cred ca ma duc maine dimineata ca astazi nu mai era nimeni acolo. sper sa nu fac drumul degeaba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci vorbim de lancea aia de 40 de euro, nu? dsc00667.th.jpg dsc00666.th.jpg

Desi asta pare un pic diferita de cea de pe site-ul englez: hdfoamlance2.th.jpg

Sa nu uiti sa filmezi macar cu telefonul. Sa ne facem o parere.

Ar trebui sa fie cam asa: pict1733cu2.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, aia de 40. desi pare sa aiba acelasi mod de prindere (cele doua chestii opuse=karcher) mi-e sa nu fie facute pentru pistoalele lor. am vazut filme in care spuma era mult mai proeminenta, dar asta depinde si de ce sampon folosesti. Din ce am citit, duza aia poate sa faca clabuci si cu un simplu sampon, aia pe afara folosind metoda asta cu spuma mai mult pentru prespalare. om vedea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot ce se poate. Diferenta ar fi ca un sampon normal nu inmoaie mizeria de pe tabla.

Referitor la sistemul de prindere, daca ai Kaercher, constati la fata locului daca merge sau nu pe pistolul tau. Dar pare sa fie acelasi tip.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce se mai aude?ati stabilit ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost la depozitul ala. din pacate nu se potriveste din prima acel bidonas la aparatele karcher. Spun din prima pentru ca se pot face niste reductii la un strungar care sa adapteze la acel filet prinderea specifica aparatelor noastre. O veste buna (cel putin pana testez) este ca am cumparat niste solutie concentrata (ma rog, am cumparat bidonasul ca solutia a fost mostra) si tipii de acolo au spus ca pentru un spalat 'pt acasa' e ok si pulverizarea cu puf-puf-ul si clatirea cu aparatul cu presiune. astept acum o zi mai insorita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inteleg ca ti-ai cumparat spuma la bidon?si cu ce o dai?pune si tu o poza sa vedem.dar aparatul pt care te-ai dus nu avea mai multe adaptoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu merge perfect in pistolul de Kaercher, inseamna ca nu e exact la fel cu cea de pe site-ul englez. Aia avea reductiile pentru toate tipurile de aparate.

Iar pentru banii aia, m-as astepta sa aiba reductia gata facuta pentru fiecare tip de aparat. Macar atat.

Nu sa umblu eu pe la strungari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adrian - i-am cerut niste solutie de spalat. pentru ca nu aveam recipient, si pentru ca nu poate fi pusa in sticle de plastic obisnuite (se topesc) mi-au pus 1 deget de solutie intr-un bidon pulverizator pe care l-am cumparat de la ei.

@all - arata la fel ca aia, de fapt cred ca e aceeasi. Diferenta consta in faptul ca partea aceea din metal argintiu lipseste (cea care contine terminatia de karcher de plastic negru)

DSC00668.JPG

Practic acolo unde e acel sticker alb este un filet interior. De acolo se pleaca pentru fel de fel de aparate, bidonul cu duza fiind universale. Aia nu aveau iesirea pt karcher ci doar pentru tipul lor de aparate. La o adica, daca e cineva care crede ca poate atasa la lancea vario din pachetul original al aparatului, o chestie cu filet exterior, eu sunt dispus sa o 'sacrific'.

Si ca o precizare, cele din uk nu vin cu 10 reductii pt diferite aparate, cand se comanda se comanda direct cu reductia potrivita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei nu ofera toate reductiile cu lancea, se ofera 1 singura reductie, pe care o ceri tu, cel putin pe cleanyourcar...

Asa ca si la acel depozit probabil trebuie sa ceri reductia de care ai nevoie...

Putem face o comanda de grup cu cea de pe cleanyourcar... pentru a ajunge la un pret mic la transport... eventual se pot lua si alte produse de pe site...

Modificat de cristi092
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa stiam si eu ca se comanda cu reductia de care ai nevoie. Deci daca din 10, 4 comenzi sant pentru Kaercher, 3 pentru Bosch, si 3 pentru Einhell (am dat pur un exemplu), atunci ele asa vin pe comanda. Nu ne apucam fiecare sa facem reductii si adaosuri pentru tipul de pompa pecare il are. Un importator serios asa procedeaza.

Cel putin eu asa vad lucrurile.

Deci nu vreau sa par carcotas, dar eu nu sant de acord sa fac modificari la banii astia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu sunt de acord cu modificari... eu de exemplu am Black & Decker... pe cleanyourcar nu exista reductie pentru ea, insa am sa ma documentez pentru ca se pare ca s-ar potrivi cea de Alto sau Lavor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am facut precizarea ca nu vin cu mai multe reductii pentru ca aveam impresia ca se presupune ca alea vin in pachet cu mai multe accesorii si fiecare isi alege ce are nevoie.

oricum bidonul ala e universal iar reductiile sunt fabricate de diversi (de aceea partea din spate difera pe autobrote si cleanyourcar). care reductie se poate comanda si separat pt 9 lire:

DSC00513.JPG

Oricum, cum la noi nu cred ca o sa gasim bidoane din alea mai ieftin(ca sa incerci sa faci o reductie manual), iar ca sa comanzi doar reductia din uk e aiurea, probabil ca dupa ce ne strangem 10 insi sa comandam de la cleanyourcar fiecare cu sistemul sau de prindere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O veste buna (cel putin pana testez) este ca am cumparat niste solutie concentrata (ma rog, am cumparat bidonasul ca solutia a fost mostra) si tipii de acolo au spus ca pentru un spalat 'pt acasa' e ok si pulverizarea cu puf-puf-ul si clatirea cu aparatul cu presiune. astept acum o zi mai insorita.

Nu am inteles ce ai vrut sa spui cu "puf-puf-ul". Solutia o poti da pe masina si cu altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ,

Pentru uz-ul casnic nu recomand o lance de spumare din cauza pretului , exista solutii mai ieftine care dau aceleasi rezultate de exemplu o pompa din aceasta manuala care costa 100 ron si nu mai trebuie facute reductii , cumparate pistoale cu cupla radida . post-13315-1237401302_thumb.jpg . Eu am acasa un Kaercher HD (heavy duty) si mi-am cumparat alt furtun , pistol cu cupla rapida , lance de spumare , sunt bune dar poti trece la alternativa aceasta mai ieftina si la fel de eficienta ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am inteles ce ai vrut sa spui cu "puf-puf-ul". Solutia o poti da pe masina si cu altceva?

ma refer la un pistol cum sunt cele de splat geamuri. aia au zis ca o pot imprastia pe masina cu ala sau cu o chestie cum vezi in postul de sus. evident, nu o sa mai faca spuma aia densa. despre efect nu pot spune nimic pana nu spal masina. doar ca afara ploua....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai atunci inseamna ca merge si borcanul pe care il are aparatul in afara de lance?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!