Jump to content

Spuma Activa Pentru Utilizare Acasa ?


Paul_L
 Share

Postare recomandată

ia o gura de aer, cand postezi. citeste postul lui jhonny...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica sa pun buetele pe masina???? :D :cheers: :D ooo ce gluma buna deci dau 65 ron pe spuma activa si apoi tot dau cu buretele pe masina pai atunci o spal cu apa si smingher ca e mai ieftinsa nu mai pun la socoteala si banii pe aparat de presiunu 700 ron plus cirpe de piele crprioara iar o gramada de banii. A ma uitam pe net sa vad daca gasesc butelie deaia cum au astia la spalatorie si am dasit se numeste NEBULIZATOR si costa in jur de 750 lei o multime de bani , el contine manometru pt masurarea presiunii furtun si pistol dar nu spune nimik de compresor daca nu are mai costa si ala ceva bani , nu stiti de unde as putea lua unul mai ieftin ?? second sau mai mic nu de 25 L de 10 stiu ca e cel mai mic :huh:Costin M ce culoare are masina ta? de merge asa bine cdoar cu lancea si bidonasul de la aparat ca la mine nu da rezultate bune si am spuma de la mafra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Johnny spunea in postul 21, ca pt a stropi numai spuma iti trebuie o lance speciala, ca la spalatorii. Nici eu nu am aceasta lance si spuma este diluata cu apa. Eu am o culoare nemetalizata pe masina si la mine nu au fost probleme. Dar cred ca trebuie sa clatesti bine masina, poate din cauza asta raman 'zoaie'. vezi ca daca e soare afara si se usuca repede, la fel ies zoaie...

Sau poate chiar e necesara lancea aceea... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge data cu vermorelul spuma activa, sta pe masina sau curge repede?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana acum am gasit spuma activa intro gramada de locuri dar dupa cate am citit nu peste tot este spuma activa profesionala ci un amestec mai diluat pt ca cea profesionala daca nu este utilizata cum trebuie risti sa cam ai probleme cu vopseaua

pun niste linkuri cam pe unde am gasit eu spuma activa pana acum:

http://www.magazinpiese.ro/index.php?p=4&cat=2

http://www.beautycarsrl.com/produse.html

http://www.modra.ro/spalatorii_auto.html

http://www.dakoline.ro/detergenti/det_samp_spumaactivahp.htm

http://www.nerta.ro/produse.htm

http://www.alexcreativ.ro/

intrun cuvant eu m-am zapacit de tot pt ca undeva vad ca se dilueaza in 1:50 in alta parte 1:4. voi de unde luati si de care folositi si cam ce pret iesiti pe litru???

iar la capitolul imprastiere spuma activa aceasta trebuie data cu un dispozitiv sub presiune (6-8 bari) ca sa iasa treaba bun si ca ar cam intra 5 litrii amestec la o masina (100ml spuma activa + restul apa) de asta poate nu facea acea spuma care sa nu curga repede de pe masina. eu unde merg si spal masina baietii de acolo nu mai au nici un fel de pistol o dau direct cu furtunul numai ca ea este facuta cum trebie in rezervorul lor si este pompata sub acea presiune deci se poate rezolva (acum imi cam dau cu parerea ca pana nu iau spuma si incep sa fac teste nu pot sa zic nimik concret :D)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

in afara de Jhonny care a gasit formula corecta lancea+spuma de la nerta mai este cineva care a gasit o spuma sau solutie pentru aparate de spalat cu presiune?

am si eu un aparat de spalat cu presiune si nu am gasit inca spuma sau solutia optima

A incercat cineva solutia din selgros? este mentionata cateva posturi mai inainte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru ca spuma sa fie chiar spuma si nu amestec de apa cu solutie de spuma activa are nevoie de aer(care formeaza bulele). Cei de la spalatorie au un recipient in care se gaseste solutia diluata cu apa, si la care se aplica presiune de aer dintr-un compresor, care la iesire prin duza pistolului produce acea spuma consistenta. Ceea ce avem noi la Aquatak nu poate si nu va produce niciodata aceeasi spuma, ci soar o solutie de spuma activa care o va intinde pe masina.

In ceea ce priveste achizitionarea spumei , se poate face un sacrificiu sa stai o zi la coada la spalatorie, dupa care se vorbeste cu un baiat si pentru 10 ron ai un pet de 2litri de spuma activa concentrata. Fuga repede acasa si pune-o intr-o sticla de sticla, pt ca spuma activa ataca plasticul si il gaureste in mai putin de cateva ore.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.mafra.ro/?id=131

stie cineva daca e concentrat sau se da asa direct? vrea cineva sa se bage la un bidon sa il facem jumate?

Modificat de matlyxx2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o spuma activa proasta da,va gauri recipientele de plastic..si tot asa iti va lasa si pete pe elementele cromate(poate sa atace vopseaua,e chestie de ph)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu stiu cit e diferenta de presiune dar vreau sa va zic doua vorbe: Avind o problema cu deceruirea masinii noi am fost la dealer si intimplator era un italian acolo care vindea solutii pentru spalatorii auto si s-a oferit sa-mi rezolve problema. In spalatoria dealerului era un aparat de spalat cu presiune care arata destul de profi. Galben, mare, cu incalzire cu motorina. Totusi italianul a zis ca e slab. Ca el de 20 ani spala masini si daca dai cu jetul adevarat pe o masina data cu ceara lichida trebuie sa ramina aproape uscata. Si cred ca stia ce vorbea pentru ca problema cu ceara de transport mi-a rezolvat-o atunci . Problema e ca jet din ala eu nu prea am vazut nici in spalatorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paul_L, nu iti trebuie vermorel. eu folosesc o kestie de stropit florile de 1,5 l si e suf solutie pt toata masina. se gaseste la carrefour (20 ron) dar si la kaufland (12 ron);pompezi de cateva ori si stropesti toata masina. eu am facut rost de spuma activa de la o spalatorie, am dat dar nu inteleg de ce raman chederele patatestie cineva?

cosmin_cnl, i eu am patit la fel. am luat spuma de la o spalatorie unde am vazut efectul,,,,super, dar mie nu prea imi iese akssa fie si din diferenta de presiune a jetului de apa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

black_shadow
de ce raman chederele patate ?

poate e prea concentrata solutia de sampon activ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..cine e doritor sa se inscrie pe lista.

1. Valentin M.

2.

ma bag si eu...matlyxx2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate e prea concentrata solutia de sampon activ

nu cred ca oricum restul de murdarie se ia greu de pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valentin M.

@matlyxs2 - din pacate s-a dus promotia aia. Nu am mai fost de mult pe acolo sa vad daca mai exista pe raft

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Eu unu folosesc kimikar (verde ) raport calitate pret foarte buna 175 lei/ 25 litri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A naibii google ... imi da numai linkuri suspecte pentru "kimikar" ... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se scrie ,,kimicar'' cu ,,c''.Incearca si o sa-ti dea site-uri nea Google!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Spuma activa se foloseste numai in combinatie cu aparatele de spalat cu presiune (100 bari) ? Sau se poate folosi si cu furtunul clasic (pt. masini mai putin murdare eventual prafuite). A incercat cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca nu e nici o problema. Ramane sa gasesti cu ce sa aplici spuma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o pompa mica de 1,5 litri (probabil pt. gradinarit) care scoate ceva presiune. Am vazut ca au mai recomandat-o si altii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

a incercat cineva sa spele masina cu "PUR" ? Eu da, putin PUR si apa intr-un bidonas dala de gradinarit, imi dau toata masina si o spal cu o singura fisa! Iese perfect. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. sunt mai multe tipuri de pur, de care folosesti?

2. dupa ce il aplici, lasi o perioada sau dai direct cu apa?

3. mai dai cu un burete pe masina?

4. cand zici perfect....adica nu mai ramane nici o urma de mizerie pe ea, doar folosind putin pur?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pur active gel. Pun intr-un bidonas de gradina cumparat din carrefour, putin pur si restul apa, se face presiune si se stropeste toata masina. Apoi dau cu jetul cu apa si cade toata mizeria de pe ea. O spal astfel la OMV de ceva timp si mereu am fost multumit de rezultate. O singura data nu a iesit bine, pt ca era solutia cam veche (cred ca expirata). Nu am o masina tocmai mica, iar faptul ca iese super bine cu o singura fisa (5 ron)....eu zic ca este suficient. Nici nu iti mai pare rau cand ploua afara dupa ce iti speli masina :D . In plus se duce si tot cleiul ala de la copaci care se pune pe masina.

Dupa ce il aplic il las 2-3 minute sa zicem, apoi dau cu jetul cu apa direct. Nu se freaca deloc, decat la sfarsit cand stergi masina cu o laveta.

Modificat de radduu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!