Jump to content

Spuma Activa Pentru Utilizare Acasa ?


Paul_L
 Share

Postare recomandată

Mi se intimpla a doua oara sa am masina penibil de murdara pe drumurile din .ro si la toate spalatoriile sa fie coada de stat citeva ore. Solutia a fost sa ma duc acasa , sa o inmoi cu apa si sa dau jegul jos cu jetul . Asta duce la o masina mai putin penibila dar nu curata, spalata. Nu vreau sa dau cu buretele si detergent. O solutie ar fi sa gasesc niste spuma activa pentru utilizare acasa. Un vermorel sa o pulverizezi pe masina nu poate fi o avere. AM incercat o cautare la mafra dar e site-ul down . Ceva idei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Nu am gasit. Crezi ca cel pe care il indici de la mafra e spuma activa ? Nu mi-e clar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompa de pulverizat gasiti la metro/selgros/hornbach/bricostore/mr. bricolage/ praktiker la instrumente de gradina. Eu mi-am luat una de 7 litri pt ca o folosesc si prin curte pe la una alta ... dar merge f bine si cu spuma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am o masinarie din asta de spalat ..compresor...de 1200 W si o mai spal din cand in cand si acasa dar doar cand e prafuita. murdaria nu iese..dupa ce se usuca arata si mai rau ca inainte :Driver: trebuie stearsa bine de tot..

spuma activa iau de la spalatorii ...il combini pe careva sa-ti dea o sticla de 2 litri care iti ajunge mult timp. am luat si din selgross Turtle Wax (spuma activa cu ceara) dar nu prea face spuma :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paul, ce ti se pare ca este (din descriere): "DETERGENT POLISH RAPID PENTRU EXTERIORUL VEHICULELOR

Dizolva fara efort murdaria cea mai tenace fara sa dauneze partile tratate" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A luat cineva ? Cum merge ?

Modificat de hbogdan
Quote inutil. Foloseste AddReply sau FastReply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc cu rezultate foarte bune Car & Caravan Wash de la Turtle Wax. E la bidon de 5 litri si costa cam 25 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut eu am aparat de spalat cu presiune nu e cine stie ce marca parca VK2 da asa scrie pe el il am de la baumax la 4 mil aparatul asta are si rezervor pt detergent am luat si spuma de la MAFRA dar masina iese ca DRACU chia acum am spalat masina si am stat toata ziua ca sa o sterg bachiar pot sune ca am spalat-o cu cirpa ca numa sters nu a fost la cirpa de caprioara normal

Acum nu inteleg unde gresesc la spalatorii aia nu ating masina si o sterg cu cirpa doar de apa nu si de mizerie , amaina e neagra si dupa ce dau cu jet si spuma daca o las sa se usuce se apbeste la loc de namol deci nu ia nimik decit nisipul sau namolul mai mare ca sa zic asa.Aparatul duce cam la 150 bari pres oricum asa scrie pe el si chiar ar presiune, cind dau cu spuma am impresia ca curge prea repede spuma de pe ea .A am uitat sa vad spun ca diluez samponul asa cum scrie pe bidon oare ar trebui sa nu il mai diluez deloc? ca il dilueaza deja aparatul??/ sunt disperat si foarte nervos am produse pt intretinere pe peste 15 mil incepind de la cirpe de toate felurile pina la ceruri polisuri, sol anti rain pt geamuri sol pt jante solutie pentru indepartarea insectelor si altele dar mor ca nu im ramine masina curata dupa ce o spal si tre sa o iau cu cirpa peste tot DECI VA ROG IDEII SAU SUGESTI :) :P :angry: :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) OT: Respira si tu cand scrii...

La spalatorie nu se dilueaza spuma activa, se aplica ca atare. In general, in aparatele de spalat (cum ai tu), detergentul se pune nediluat, pentru ca il combina cu apa in circuit. Mai este si varianta aplicarii spumei diluate fara inmuiere prealabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica sa aplic spuma diluat fara o inmuiere daca dupa inmuiere aplic spuma si degeaba dar fara inmuiere? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuma activa nu se aplica cu aparatul de spalat sub presiune. Spuma activa se aplica pe masina uscata sau inmuiata dace e penibil de murdara, cu un pulverizator cu aer comprimat. Detergentii clasici se aplica cu aparatul de spalat sub presiune dar trebuie dupa aplicarea detergentului sa spalati masina cu buretele pentru ca sunt puternic diluati cu apa si curg imediat.

Modificat de Paul_L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau sa imi iau un aparat de imparastiat spuna ??Paul l nu am inteles bine ce ai vrut sa zici ca cu un aparat de improscat spuma cu aer comprimat iese murdara masina sau ce ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipsea o virgula. Spuma activa se aplica cu o anumita dilutie numai cu pulverizator cu aer comprimat. Aparatul de spalat cu presiune dilueaza detrgentul mai putin controlabil si e numai pentru detergenti clasici dupa care se spala cu buretele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A ok am sa imi cumpar un bidon dinala cu maneta de dai la "mainvela" si face presiune am vazut la 10 litri 80 lei se foloseste si la stropit pomii si alte plante ce zici O FI BUN ALA? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu . Ce am vazut eu la spalatorie e un fel de vermorel in care baga aer sub presiune din instalatia de aer comprimat si "spoiesc" masina cu spuma in strat destul de gros.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumparat azi un bidon de spuma activa cu ceara 'floway' si alte fas-fas uri pt roti si jante, plus o laveta tot 'floway'.

Saptamana asta testez si revin cu impresii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 'vermorelu' Bosch Aquataq 120 plus pe care mi-l procurai in vara.

Are un bidonas special in care bagi solutia de spuma aciva si el face amestecul singur.

A fost vreo 700 ron, il recomand, are presiune si debit f bun.

Vad ca esti din Slatina. Am o gramada de veri acolo din partea mamei.

Hai noroc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma uitam prin oferta de la selgros. si ochii mi-au cazut pe ce vedeti in poza atasata. dupa cum se observa, bidonul de 20L e mai ieftin decat cel de 10L. Eu zic sa ne combinam 5 insi pt un bidon de 20L. Asta inseamna cate 4L de solutie pentru 130.000 lei. Eu spun ca e foarte bine. Daca nu e buna respectiva, nici paguba nu e prea mare (cu conditia sa nu se intample nimic cu masina:P).

Asadar..cine e doritor sa se inscrie pe lista.

post-20531-1204121865_thumb.jpg

1. Valentin M.

2.

Modificat de Valentin M.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un site cu produse profesionale pentru curatare auto si nu numai. http://www.nerta.ro/noi.htm

Cu putin noroc, gasiti si solutii in bidoane de 5 litri (de obicei au in bidoane de 20 litri, pentru spalatorii).

Folosesc de peste 1 an produsele lor si sunt multumit. Spuma activa este foarte buna.

Dar, atentie: pentru spalarea cu spuma activa, este absolut necesara o lance speciala de spumare, prevazuta cu un mic rezervor, care se ataseaza spalatorului sub presiune.

Degeaba ai lance cu rezervor de plastic, dotarea standard a aparatului, aceea nu poate regla amestecul apa-solutie spumare pentru a forma acea spuma cremoasa, consistenta, care se scurge in timp de pe masina.

Tot aici gasiti si acea lance, atentie la sistemul de prindere al ei, poate fi incompatibil cu sistemul aparatului vostru de spalat, asa ca trebuie facuta o adaptare la acesta, un strungar bun o face fara probleme.

Lancea nu e ieftina deloc (eu am dat pe ea aproape 3,5 mil. lei vechi, acum un an)... :unsure:

Unii zic ca nu merita, e mai scumpa decat multe aparate de spalat cu presiune destinate consumatorului casnic.

Fiecare apreciaza ... dar va asigur, ca folosind aceasta lance, in combinatie cu o spuma activa de calitate (vezi nerta, sau altele ...) rezultatul este acelasi ca la orice spalatorie auto. Spuma rezultata e excelenta.

Spal masina cu un Bosch Aquatak 1200, la care am adaptat o prindere la lancea de spumare cu pricina.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci rezervorul ala de la 1200 nu ajuta la imprastierea spumei pe masina???? la ce foloseste in cazul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel rezervor iti face un asa zis amestec de apa-sampon auto.

Dupa ce stropesti masina, ai putea trece la spalatul manual cu buretele.

Cam atat ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm spusele lui Jhonny...Spuma activa din bidonas, mi-a diluat-o cu apa, dar rezultatul a fost destul de bun.

Cred ca o sa sa caut lancea aceea care improasca numai spuma....

Am inmuiat masina, am pulverizat cu spuma+apa, am clatit-o si a iesit o.k

Numai ca era soare si se usca f repede.

Oricum am terminat repejor :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai fratilor cred ca am sa inebunesc am o skoda neagra si am luat si spuma activa de la mafra , am luat si aparat de spalat cu presiune, acum am incercat sa bag sloutia in bidonas nediluata si face spuma dar cade repede de pe masina si la sfitsit cind o clatesc im ramine patata de draci nu dizolva murdaria de fapt trebuie sa o sterg bine rau de tot ca sa fie oglinda in fine mi-am luat si pompa de stropit pt gradina si am incercat si cu aia ca am citit aici ca in aparatul de spalat cu presiune se dilueaza prea mult ok am dat si cu acea pompa si aiurea nu mere deloc nu face spuma cu ce sa dau spuma sau de unde iau un vas din ala ca la spalatorii cu tot cu lance se gaseste pe undeva are si compresor inclus sau e separat???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!