Jump to content

Probleme Geamuri Electrice


ceetah
 Share

Postare recomandată

Si masina era incuiata din telecomanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine geamurile se comporta ciudat, daca stau cu masina descuiata si geamul lasat, dupa vreo juma de ora daca incui masina nu se mai ridica geamul, nu stiu ce poate sa aiba dar s-a intamplat de cateva ori sa o uit cu geamul deschis, crezand si obisnuit fiind ca le ridica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 10 minute nu mai functioneaza ridicare geamuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta stiu, dar chiar daca pun contactul apoi inchid din telecomanda nu se mai ridica pana nu le fac calibrarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are cum. Ca doar la luarea contactului nu se pierd serarile de min si max.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu, dar o sa iti arat cand ne-om mai vedea, nu ma deranjeaza, dar asa face si pana sa imi dau seama, m-am trezit de cateva ori cu geamurile deschise si masina incuiata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spuneam ceva mai sus despre cum sa intervenim in "gandirea"calculatorului de use la acei dintre noi care avem probleme cu inchiderea geamurilor adica....tragem de buton sa-l inchidem si el coboara in jos,o problema foarte des intalnita la golf 5 mai ales la usile din fata. " Pinch Protection " se numeste chestia (protectia) ca atunci cand un copil are mana pe geam si  sa nu-I fie taiata, geamul imediat coboara in jos.Problema este cum sa o dezactivam cu VCDS-ul?

 +0000001 = Rear Lid Remote Unlock Button (E233)
 +0000002 = Ambient Mirror Illumination
 +0000004 = Mirror Turn Signals
 +0000008 = Interior Door Handle Illumination installed
 +0000016 = Automatic Run active
 +0000032 = Mirror Heater installed
 +0000064 = Door Exit/Warning Light installed
 +0000128 = 5-Door Chassis
 +0000256 = Seat Memory installed
 +0000512 = Right Hand Steering
 +0001024 = Safe-Motor not installed
 +0002048 = Pinch Protection inactive
am inteles caci la codarea de o avem la respectivul calculator de use(ex: eu am 0000052) adaugam 0002048 adica 52+2048=2100....adica,codarea cu protectia dezactivata este 0002100,Eu am pus aceasta codare dar cand sa dau "ok" nu vrea s-o ia...zice ceva de "range"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna ziua! Am si eu o problema cu geamurile, de la panoul din usa soferulu pot lasa geamurile jos, dar nu mai pot ridica niciunul??? Fiecare geam se poate ridica de la butonul lui da cel de la sofer nu! Si atunci trebuie sa opresc motorul si sa inchid masina din cheie si sa tin apasat ca sa se inchida si geamul de la sofer! Am intrebarea daca este ceva legat de inchidere centralizata sau trebuie sa fac vreo setare? Am curatat panoul de control am verificat sigurante??? Spre ex. Nu se mai deschidea masina din telecomanda! Dar apoi cineva m-a invatat sa trag de maner si sa deschid din telecomanda si surpriza acum functioneaza perfect! Nu stiam ca are legatura cu manerul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie vazut daca butoanele de la usa soferului functioneaza sau daca nu sunt erori stocate pe modulul de confort. O diagnoza ai facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

au trecut exact 5 luni si nimeni nu a dat nici un reply la ceea ce am scris mai sus.Chiar nu stie nimeni cum sa dezactiveaza "Pinch Protection" ? Oare e atat de bine pastrat acest secret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am alta ciudatenie, daca stau mai mult cu geamul deschis, indiferent care si indiferent cate geamuri am deschise, dupa un timp daca ma dau jos din masina si o incui, nu mai ridica geamurile. Daca pun contactul si trag de buton sa se ridice, nu mai merge decat manual, trebuie sa le invat mereu unde e cursa minima si maxima, de ce oare uita daca stau cu el deschis mai mult ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la scanare, ai ceva erori ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai a fost scanata de mai multe ori, inclusiv de tine, dar niciodata special pt chestia asta...nu mi s-a spus niciodata ca ar fi o problema pe acolo, adica ceva serios ma refer

Daca iti aduci aminte ca mi-ai activat tu luminile la 30% pt north america si cand ai incuiat din telecomanda nu s-a mai ridicat geamul, apoi l-am invatat cursa si a mers, nu stiu de ce face asa

Modificat de WooZie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, imi aduc aminte acum.... suspectez modulul confort sau calculator usa sofer.

 

Ai verificat daca face asa, indiferent de geamul care il lasi deschis ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

indiferent, uite ca n-am observat daca si alea din spate fac. Dar numai dupa ce sta masina mai mult cu geamul deschis si contactul luat, dar cheia in el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Romeo Dumitrascu

Salut. Am si eu o problema la partea electrica, usa spate stanga. Am cautat aici dar nu gasesc pe nimeni in aceeasi situatie.

In primul rand, geamul stanga spate, se deschide si se inchide, dar doar in functie de cum are el chef. Adica din usa stanga spate, uneori merge, alteori nu. Insa niciodata nu merge din usa de la sofer. Restul de 3 geamuri se deschid si se inchid. Insa si la restul mai am o problema, ca uneori se opresc si trebuie sa apas iar pe buton ( uneori merg de sus pana jos, alteori trebuie sa apas de cateva ori ). Am incercat si am dat cu un sprai de contacte dar nici o schimbare. A mers putin apoi iar a inceput sa faca probleme. 

Iar problema doi este ca la usa spate stanga (aceeasi ca in cazul geamului :) ) nu merge inchiderea centralizata. Pentru usa o sa mai caut pe alt topic, dar macar pentru geam poate aveti vreo solutie. Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie facute cateva verificari - cablaje, conectori, modul confort, butoane.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Romeo Dumitrascu

Si stii cumva si un service bun si decent ca pret, in Bucuresti, care sa poata rezolva problema asta? Ideea e ca am mai fost la vreo 2 si nu prea au stiut cum sa ii dea de capat, dar,ce-i drept,  niciunul nu s-a uitat la lipituri iar la cablaje, doar au verificat tensiunea si au zis ca e buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta in aria prestari servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Multumesc userului Al Bundy si al unui electronist obsedat de circuite si relee am putut repara calculatorul usii dreapta fatza . Era dus un releu care m-a costat 30 de ron :). Pentru probleme electrice apelati la Al Bundy un om care pana nu descopera problema nu te lasa sa pleci de la el :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
canonpixmamp160

Salut baieti,scuzati`ma daca nu postez il locul potrivit..si am si eu o pb la un golf 4..geamu din drapta fata...de coborat coboara aproapre perfect,insa de urcat nu urca,se aude ca si cand s`ar invarti ceva in gol,ca si cand ar scapa ceva.., am verificat dantrura de la motoras si cea de la macara..pare destul de ok...idei cva? mersii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca motorasul este ok, doar macaraua poate sa iti faca probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la problema setarii geamurilorse intampla cand scoti bateria sau se descarca mi sa intamplat recent, de la butoanele de comanda din stanga deschizi si inchizi fiecare geam separat cand il inchizi tii apasat la fiecare buton 2 secunde pana se aude un ticat, atunci sunt setate si pot cobori jos fara sa tii apasat

Salut eu rece t am o problema cu geamul din spate, cand dau sa-l deschid , defapt se i chide, si invers, cu vag mi-a dat eroare window rear left 0011, ma ajuta cineva, mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut am si eu aceeas problema la un passat b6 sau ceva asemanator

cand trag de butonul de la geamurile fata ,oricare din ele stang sau drept la impuls geamurile coboara cand ele trebuie sa se ridce 

la cele spate nu am aceasta problema

 

astept parerile voastre care poate sa fie problema

multumesc anticipat!!

Modificat de claudiu tzene
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!