Jump to content

Probleme Geamuri Electrice


ceetah
 Share

Postare recomandată

Verifica folosind un aparat de masura fiecare buton. Sa nu fie de la calculatorul din usa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai repede ultima varianta, avand in vedere ca face asa si de la consola soferului si de pe usa pasagerului

 

cu VCDS-ul se poate verifica daca butoanele dau sau nu comanda.

 

cu aparatul de masura, nu poti depista cu exactitate -avand in vedere ca se da comanda pe CAN

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie iarna asta mi a facut probleme geamul din dr fata.ba coboara ba urca ...cand dadeam sa l inchid cobora.

vara nu mi face probleme...deci tind sa cred ca nu i prieste sezonul rece :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai repede ultima varianta, avand in vedere ca face asa si de la consola soferului si de pe usa pasagerului

 

cu VCDS-ul se poate verifica daca butoanele dau sau nu comanda.

 

cu aparatul de masura, nu poti depista cu exactitate -avand in vedere ca se da comanda pe CAN

 

Cu aparatul de masura poate verifica pe pinii butonului daca acesta inchide sau nu circuitul.

Modificat de maxyone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi asta vezi pe VCDS fara sa desfaci numic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu o problema la geamul din spate. Cand dau comanda sa coboare (de pe usa sofer), geamul coboara foarte greu, cam la jumatate si se aude un zgomot foarte puternic (ca si cum s-ar contorsiona ceva in usa). Cand vreau sa urc geamul, nu merge. Sunt nevoit sa-l ridic cu mana.

Butonul de comanda de pe usa din spate se pare ca nu functioneaza.

Stiti ce ar putea fi?

Florin, te ocupi si de astfel de troubleshooting in Bucuresti? :)

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa usa, vezi ce scoate zgomotul ala, ce tine geamul sa nu urce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate sa fie problema mecanica - macara, clema sau cheder imbacsit - sau electrica - motorasul respectiv calculatorul de usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si calculatorul din usa se inlocuieste sau se poate repara?Daca se defecta nu se duceau toate geamurile? Florin unde poti fii gasit in bucuresti?

 

Merci,

Cosmin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calculatorul de usa , nu prea se repara, se inlocuieste. 

 

LA diagnoza, calc de usa vede cand tu apesi butoanele?

daca il alimentezi pe direct, se ridica geamul ?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca de obicei cand am fost la diagnoza dar cum se lucreaza la noi in Romania mi-au zis ca e motorasul dus. Cum am mai spus am pus alt motoras si tot la fel face , coboara dar nu mai ridica. As vrea sa stiu daca exista cineva sau vreun service unde ma pot duce si rezolva problema asta , sa imi spuna clar e calculatorul e motorasul e un fir care nu mai face contact.

 

Merci,

Cosmin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si calculatorul din usa se inlocuieste sau se poate repara?Daca se defecta nu se duceau toate geamurile? Florin unde poti fii gasit in bucuresti?

 

Merci,

Cosmin

 

Nu e scump unul la SH - in jurul la 200-300 lei max.

 

Oricum, trebuie facute masuratori - poate sa fie buton, calculator, cablaj, etc.... oricum, se rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cu geamul care cobora dar nu urca am avut-o si eu, numai ca era invers, iar problema nu o facea decat de la usa pasagerului dreapta.

A fost butonul de vina, buton pe care l-am reparat singur.

Verifica butonul asa cum am mai spus, desfa-l si verifica continuitatea circuitelor fata/verso.

Eu aveam placa butonului oxidata si circuite intrerupte.

Cosmin2000us, vad ca esti din Bucuresti, in ce zona stai, poate esti aproape de mine si te ajut cu verificatul butonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat? am o problema cu geamul de la sofer care ma inebuneste!!!!

Nu mai imi merge de la buton sa faca cursa completa...adica incerc sa tin apasat pe butonul de portiera pt o sec doua sa se duca in jos si merge dar la urcare nu vrea din impuls ci doar manual si de la a 3-a apasare, incearca sa urce dar nu vrea...ce sa aiba????

Am recalibrat si cu cheia in broasca usii tinuta cateva secunde pana la deschidere/inchidere completa a geamurilor si din interior din buton...

Help!!!!

Modificat de nucu_as
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

du-l jos si tine butonul apasat, dupa ce ajunge jos geamul, inca cateva secunde. Tot asa si sus. Repeta procedura, daca nu merge din prima. Daca tot asa face, desfa butoanele si curata contactele cu alcool.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Procedura descrisa mai sus de tine, Florin, ar trebui sa reseteze cumva calculatorul usii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Procedura invata in calc de usa poz de maxim si minim a geamului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Procedura descrisa mai sus de tine, Florin, ar trebui sa reseteze cumva calculatorul usii?

 

Nu... invata limita de forta - exact, capatul de cursa, ca sa-i zicem asa......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am observat ca ușa din dreapta cam face probleme...

Dacă las geamul jos 20cm după care încerc sa îl închid, se operate la 10 cm înainte de partea de sus, după care coboară singur pana jos. La urcare nu mai merge din impuls...

Am încercat procedura de reinvatare a capetele, dar degeaba. Cred ca cere schimbat calculatorul uși....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cumva ordinea pinilor la golf v cu 2 geamuri electrice e aceeasi cu cea la 4 geamuri? Vreau sa mut firele si sa stiu daca respect ordinea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal,am o semi problema sa-i zic asa cu geamul de la sofer,se deschide si se inchide perfect,numai cand este inchis de tot si incerc sa inchid geamul nu mai face "tzac-tzac" cum fac si celelalte 3 geamuri,scartaie pt ca forteaza in chedere si face un "zzzz" ,aveti idee de ce nu mai face "tzac-tzac" cum fac si restul geamurilor? dupa un timp tot incercand s-a si oprit,nu mai puteam sa-l deschid sau sa-l inchid si am crezut ca l-am stricat :D , va rog niste sfaturi,thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

supraincalzirea motorasului, asa face si la mine un scart mai prelungit asa, banuiesc ca de la mizeria din culisa, daca e ud fleasca la ploaie sau cand o spal merge perfect fara sa forteze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am geamul desfacut cam de-o palma.Vreau sa inchid geamul:trag si tin tras de buton,urca putin geamul si apoi coboara cam pana la jumatate,trag a 2-a oara si tin tras de buton si geamul urca pana sus fara probleme! Sa zicem ca prima oara calculatorul de use "gandeste" ca ar fi mana unui copil si de aceea se da in jos ca sa nu i-o taie ! a 2-a oara de ce nu mai "gandeste" asa si da voie geamului sa urce pana sus?  Nu s-ar putea cumva cu VCDS-ul sa intervenim putin in "gandirea" acestui calculator de use sa gandeasca ca nu e nici o mana de copil acolo la prima tragere de buton si sa dea drumul pana sus la geam?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca gasesti o rezolvare, sunt si eu interesat de ea.

Eu am resetat de fiecare data capetele de cursa astfel:

Am ridicat geamul pana sus, dar am tinut apasat in continuare butonul vreo 5-7 secunde.

Am urmat aceeasi procedura si cu geamul coborat, dupa care geamul a inceput sa lucreze corect, insa din cand in cand il mai apuca damblalele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stii care e culmea culmilor? am uitat odata geamurile deschise si noaptea a plouat ! avand "rain-closing" pe masina geamurile s-au desfacut si mai mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!