Jump to content

Probleme Geamuri Electrice


ceetah
 Share

Postare recomandată

Parfenenicus

Am o problema la ușă dreapta spate la un golf 5. Nu mai ridica geamul și se aude un zgomot hărăzit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pare sa fie vorba de sufe/macara stricata - da jos fata de usa, sa vezi cu exactitate ce are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parfenenicus

M-am dus la un mecanic a dat fata de usa jos si intradevar se vedea sufa pe un orificiu invaluita in afara rotii dintate de plastic. Ca sa o schimbe trebuie data fata de usa jos? E greu? La cat m-ar ajunge o macara sh si noua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie data fata exterioara de usa jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, Parfenenicus said:

M-am dus la un mecanic a dat fata de usa jos si intradevar se vedea sufa pe un orificiu invaluita in afara rotii dintate de plastic. Ca sa o schimbe trebuie data fata de usa jos? E greu? La cat m-ar ajunge o macara sh si noua?

macara - noua, cel mai bine - dupa seria sasiu, verifica la magazine, ce preturi au -acestea variaza, in functie de calitate, producator, vanzator, etc

fata de usa exterioara, se da jos repede, daca stii ce ai de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 2 ani am inlocuit macaraua exact la aceeasi usa.

A costat 530 lei, piesa originala, manopera inclusa.

Se da fata exterioara jos, geam etc, cred ca a durat mai putin de o ora toata reparatia, din momentul in care au primit piesa cei de la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, atat dureaza, daca stii ce ai de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parfenenicus

cum verific codul dupa seria la sasiu? WVWZZZ1KZ5P005773, tip 1K/ABBGUXO/GOLF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codul piesei ? ... la un magazin de piese auto....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am si eu urmatoarea problema la un Golf 5 plus. Geamul din dreapta fata coboara de la panoul de comanda sofer dar nu se mai ridica. De la butoanele din portiera lui, dreapta spate, coboara si se si ridica. La fel si automat impreuna cu celelalte geamuri daca tin apasat din telecomanda. Care sa fie problema? Ceva defect la panoul de comenzi din usa soferului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, pare sa fie de la panou comanda usa sofer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca in panoul ala iti intra apa foarte usor daca ploua si e geamul deschis putin, se oxideaza contactele si incep figurile, ala eu l-am demontat, e in cleme, am ajuns la contactele butoanelor si le-am sters cu o carpa si le-am pus vaselina de contacte, n-am mai avut probleme de atunci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este - unele ajung in asa stare, ca nu mai ai ce curata la ele... se curata de tot, placa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

Am un GOLF 5 din 2007 si doresc ca geamurile sa le pot cobora sau urca si fara contactul pus sau cheile in contact. Exista vreo setare in acest sens cu VAG COM sau vreo "improvizație"? 

Multumesc anticipat de răspunsuri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, NU ai cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Problema la golf 5 usa dreapta spate.

Am comandat piesa care era rupta, clema aia mare de plastic care tine sufele de la macara si in care intra geamul. Stiu sa o schimb, am mai dat jos fata de usa, problema mea e ca nu stiu si nu mai pot sa pun nicicum nici clanta de la usa dreapta spate si nici butucul ala fals, care tine clanta. Pur si simplu clanta mea nu vrea sa intre si sa stea lipita de fata de usa.

 

Am incercat operatia asta fara fata de usa, si intra si clanta si butucul in locul lor, insa cu fata de usa pusa nu intra neam. Am rasverificat fata de usa si e pusa corect, toate cel 3 tipuri  de suruburi la locul lor, mecanismul din interior/broasca functioneaza corect. 

 

Care este ordinea?sau ma ajuta cineva cu un pdf ori vre-un sfat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Scriu si eu pentru o problema cu geamurile fata.
Sunt momente in care ele merg perfect si sunt momente in care atunci cand vreau sa le inchid de tot, prin pozitia a 2a a butonului, geamurile merg pana sus, dar cand ajung sus ele nu se opresc ci coboara inapoi pana la o anumita pozitie. Pozitia e aceeasi de fiecare data. Dupa ce face treaba asta, nu mai merge pozitia 2 a butonului, merge doar prima, adica cat tii apasat de buton atata va si urca/cobori geamul. Pe urma cand vreau sa il inchid, geamu ajunge sus si ramane acolo.

Stie cineva vreo rezolvare la aceasta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 08.06.2016 at 0:19 PM, danny22tm said:

Salut, 

Am un GOLF 5 din 2007 si doresc ca geamurile sa le pot cobora sau urca si fara contactul pus sau cheile in contact. Exista vreo setare in acest sens cu VAG COM sau vreo "improvizație"? 

Multumesc anticipat de răspunsuri. 

Doar din telecomanda: tii apasat pe "deschidere usi" pentru coborare si pe "inchidere usi" pentru ridicare.

Sau cu cheia in broasca: rotesti spre stanga (si o tii asa) pentru deschidere si invers.

Prin ambele metode vei actiona toate geamurile simultan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am si eu mica problema cu geamul spate dreapta la golful meu. L-am lasat putin deschis si a plouat pe buton si maner...acum nu mai functioneaza de la buton, doar din telecomanda si de la butoanele de la sofer.

Stie careva cum se poate remedia problema?

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil a corodat, desfa butoanele si curata cu spray pentru electrica.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa desfac panoul de la usa? Sau cum se ajunge la buton?

 

O sa verific si siguranta de la usa..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa panoul, poti vedea mai bine daca e umezeala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai l-am desfacut...totul arata ca nou. :(

O fi vreo siguranta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU e de la sigurante, e de la buton.,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult pt sfaturi...o sa mai incerc maine sa dau cu wd40 la electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!