Jump to content

Probleme Geamuri Electrice


ceetah
 Share

Postare recomandată

Se poate, doar in felul urmator: tii apasat, se incuie , geamurile inceop sa urce si atunci iei degetul si geamurile continua urcarea. Si mai sunt si alte setari ce se poat face pe centrala si modul confort, vezi topicul de prestari servicii din semnatura mea.

Functia este "confort function automatic closing".

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George George

Cum spui tu este ideal,numai ca la mine,daca iau degetul de pe buton nu se mai inchid geamurile,raman asa...

E vre-un ritual ce trebuie facut pentru ca geamurile sa se inchida fara sa tin butonul apasat permanent?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ritual nu este :beerchug:

Se fac codari in Centrala .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se poate activa cu Vag Comul si tii apasat doar cateva secunde, apoi se inchid singure (fara sa mai tii butonul apasat). Citeste aici.

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George George

Multumesc frumos tuturor

Ramane sa-mi fac o lista cu ce vreau sa activez din VAG-COM si sa ma intalnesc cu cineva dintre voi pt pt a rezolva tot odata.

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lista poti sa o faci - dar acum depinde de ce functii suplimentare suporta centralele tale de pe masina.

Autoclosing suporta cu siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

nu mai deschid un topic nou

am o problema la geamul soferului ( golf v) numai merge sa-l las jos prin impuls si cel al pasgerului sa-l ridic prin impuls

mentionez ca am bagat cheia in butuc si le=am calibrat lasandu-le jos si sus pe toate 4 odata si din butonul de pe cheie am facut la fel

ce ar putea fi??

geamurile spate merg normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu contactul pus, tii de buton tras pana urca geamul, ii dai drumul si apoi il mai tii 3 secunde, la fel si la coborare, la fel cu cel de la pasager.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

trebuie sa ii fac si eu o adaptare de genul asta sa vad daca functioneaza, ca m-am trezit vineri cu geamul soferului coborat cam de-o palma asa fara nici un fel de explicatie, apoi a si plouat bine intre timp, asa ca am gasit jumatate de scaun destul de ud, si dupa aia cum deschideam geamul cum se inchidea singur la loc, o gramada de erori la scanare, inclusiv cea cu protectia termala si cu switch-ul. acum vad ca si-au mai revenit, atat ca geamul soferului nu mai coboara singur la impuls, in schimb urca, ceea ce tot este bine.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am desfacut astazi, am avut o mica inundatie deoarece cred ca am uitat geamul intredeschis si tocmai in ziua aia a plouat bine, eu nu am mai ajuns intre timp pe la masina sa vad ce destept am fost la prima ora, si acum am pinul no. 2, din cei 4 existenti, oxidat, e tot alb pe acolo, probabil si switch-ul acela cu butoanele arata tot asa pe dinauntru, singura solutie este sa il inlocuiesc cu totul, daca vreau modul de confort si la coborare geamuri si nu numai la ridicare.deocamdata am dat cu spray de curatat contacte sa vad daca se intampla ceva pozitiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eventual desfa-l si curata cu hartie abrazia fina, lamelele din interior. Astea de G5, Passat B6 sunt facute in Italia....pe sistem italienesc....adica, geu mai salvezi ceva din ele cand se strica. Au niste lamele foarte subtiri, care asigura contactul.

In cazul tau, e posibil sa le poti reface, avand in vedere ca nu a intervenit demult problema.....dar cine stie ce e in ele, din 2005.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e recenta treaba, cu spray de contacte ar trebui sa fie totul ok, pt ca nu cred ca a apucat sa oxideze in profunzime

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deocamdata merg acceptabil, nu se mai comporta ca in filmele s.f. , dar atunci cand a plouat pe ele se inchideau geamurile singure, eu il deschideam putin, cum il lasam liber se inchidea la loc si tot asa, sau il deschideam de tot si dupa ceva timp incepea sa se inchida singur, insa in etape, ca la desene animate, putin cate putin. banuiesc ca s-a evaporat apa de la caldura si s-au uscat contactele.singura problema acum este ca nu merge modul confort la coborare geam sofer, doar la urcare functioneaza, dar decat deloc mai bine si asa.

:)

multumiri de sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine sa le scoti si sa le cureti, ca altfel, pe unde a trecut apa, se va face oxid.

Problema e recenta....dar ele de atatia ani, sigur au mai prins ceva umezeala - implicit oxidat, datorita amplasarii lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un prieten indemanatic la din astea migaloase, ca mi-a reperat cu un gram de lipici o fanta de aia de aerisire care costa mult la reprezentanta, am sa il rog sa desfaca si sa curete putin pe acolo, desi nu cred ca poate desface prea mult acel switch cu butoanele, oricum doar un pin avea urme de alb, restul erau inca intacti.e aiurea pus ala pe portiera acolo, cum ploua cum intra apa.trebuie sa ii montez acolo o umbreluta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

problema continua, ieri am desfacut dimineata si am dat cu spray de contacte la greu montat la loc si mers geamurile sus jos cu degetul pe buton si modul confort doar pe urcare geam. zice amicul meu ca rezolva el si cu urcarea la impuls din buton si acum de la sofer nu se mai deschide/inchide nici un geam, iar de la pasager coboara la impuls geamul dar nu se mai ridica decat daca si cand vrea el. mentionez ca nici turela sau cum ii zice nu mai functioneaza deloc, nici o pozitie.

au dat dracii in ea? sau este cumva de la ledurile din plafoniera?

cu multumiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de celelalte probleme ale masinii, cum e releul X terminal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am ajuns inca acolo cu meseriasii si sincer nici nu prea am curaj sa mai incerc, ca ieri ma intrebau ei pe mine daca mai sunt si pe altundeva sigurante pe langa compartiment motor si laterala soferului. acum si-a revenit geamul din stanga, coboara si se ridica la impuls, au mai ramas blocate comenzile duble pentru geamuri din portiera mea si trapa electrica care s-a intepenit.

culmea ca am adaptat de 10 ori si aseara si azi cu cheia in usa si apoi in contact geamurile, din cheie si din telecomanda urca si coboara geamurile super fain, numai portiera mea e moarta.

Modificat de ondin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut problema sta in felul urmator.Azi am venit dupa o plimbare prin Romania si cand am aj acsa geamul de la sofer sa oprit undeva pe la jumatate nu mai urca si nici nu mai coboara care ar fi problema, motorasul se mai aude din cand in cand dar la un moment dat nu se mai aude deloc help

Modificat de Ady88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aude ca si cum rontaie cablul, cand dai sa urce sau coboare ? Daca da, s-a dus macaraua....cablul. Iti trebuie un kit de reparatie. Daca nu face zgomote suspecte, ori e de la buton ori de la calc de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am desfacut fata de usa extrioara si am descoperit ca,cablul care vine pe rotita s-a ros.Cand am tras de el s-a rupt exact din rotita.In concluzie imi trb un kit de reparatie.M-am interesat cat costa un kit,costa in jur de 100-130,de roni bafta si mersi

Modificat de Ady88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu geamul electric de la usa pasager fata. Cand am cumparat masina geamul era zgariat in partea de jos, dar nu i-am dat importanta. De ceva timp, insa, cand geamul este coborat la maxim si il ridic iar, se aude cum ceva zgarie geamul si cateodata nu ii da voie sa urce. Stiu ca trebuie sa desfac fata exterioara a usii, dar nu vreau sa fac asta si sa ma uit ca magaru la poarta noua. Aveti idee ce ar putea fi? S-a mai lovit cineva de asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca simti ca zgomotul e de la cheder, desfa-l. Dar, sa nu fie zgomot de la macara cu probleme...cablul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cum zice F L O R I N, ca de obicei dealtfel...

Si mie imi sunt zgariate geamurile de la jumatate in jos pe o grosime de 2 degete.

Ca sa determini problema uitate pe ce parte e zgariat geamul. Daca e pe interior e din cauza macaralei, cablului, motorasului, etc. tot ce se afla in interiorul usii caz in care trebuie sa desfaci usa. Este D.I.Y. aici pe forum.

Daca e pe exterior e din cauza mizeriei din cheder.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Konfabulator-cum ar putea sa zgarie macaraua sau subansambelele ei geamul ?

@tur- daca spui ca intampina ceva greutati la urcare, e clar macaraua de vina iar zgarieturile de pe geam sunt de la cheder, pentru ca si daca ar fi shufele rupte la macara, nu au cum sa zgarie geamul sub nicio forma. daca ar fi clema rupta geamul tot ar sta pe traiectoria lui pe rama usii.deci, zgarieturi=cheder murdar, pocnituri si blocareea geamului la un punct=macara defecta.daca se aude agatand clar shufa e incolacita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!