Jump to content

Timp de asteptare (Tiguan 5N & 5N2)


iio
 Share

Postare recomandată

Eu nu inteleg dc comanzi masina noua?

Personal recunosc ca am facut cea mai mare greseala.

Gasesc acum variante asemanatoare cu 10 mii mai ieftin.

Daca aveam acum bani de masina plecam in Germania si direct Q5 luam pe la un 20.000 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nexus

    12

  • dadu

    7

  • Andy_B

    6

  • optzeci

    6

Top Posters In This Topic

Din 3 motive:

1 comoditate

2 Weltauto mi-a oferit un pret foarte bun pe masina veche care a fot folosita ca avans

3 imi place ideea de garantie

Modificat de tzupak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: uitandu-ma la sematura ta tzupak sunt tare curios ce pret a oferit dealerul....bineinteles daca nu se considera o indiscretie :)

on topic acum

personal comanda ferma a fost lansata undeva la sf lunii septembrie 2010 (25-27) si pe 19 octombrie ieseam cu masina pe poarta PBN.

initial masina venise cu o sapt mai devreme de 19 dar au balmajit ceva cu o omologare individuala....pana la urma tot m-au mai chemat la vreo doua sapt dupa ptr acea omologare...

@vlad mai mult in gluma decat in serios iti spun ca nimic nu se compara cu mirosul de masina noua (plastic interior) si cu emotiile asteptarii :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru partea "indiscreta" am raspuns pe PM

Sunt curios cat de repede ti-au spus care este termeul de livrare dupa ce ai dat comanda(cei de la PBN), eu am comandat masina de la MIidocar Vitan si mi-au spus ca dureaza 3 saptamani pana fabrica ofera un termen de livrare.

Si cel mai important comanda ta a fost lansata de la 0 sau era masina deja comandata de ei si modificata comanda lor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comanda a fost lansata de la 0, termenul de livrare mi-a fost comunicat a doua zi dupa lansarea comenzii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@drink Cam scumpe aceste doua senzatii. Mai ales pe foamea asta 10.000 pfff, pot sa-mi iau inca o masina noua pentru nevasta.

In cazul de buyback no comment, dar sa mai dau 30.000 acuma pe o masina noua ....

Am prieten care si-a luat x5 2007(model 2008) la 16.000 echipare full.

Apropo, la doua sapt dupa ce am lansat comanda au bagat oferta la Tuareg, cu 30.000 aveam super tractor si cu o echipare decenta.

Despre termene nu pot sa comentez am lansat comanda in martie 2008 si aveam masina la sf lui octombrie 2008. A venit si criza odata cu masina :)

Urmatoarea masina o sa fie Q5, triptronic, TDI cu incalzire in scaune exact ce mi-a lipsit la Tiguan :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Si la facelift tot cca 23 sapt.. Asa ca... :-&

---

- Sent from my iPad using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La facelift , cardinal motors constanta , timp de asteptare 8-10 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce este diferenta atat de mare? Poate din cauza echiparii? De exemplu cu DSG sau fara DSG? Sau unde s-a dat termen de 23 de saptamani s-a dat f acoperitor de catre dealer ca sa nu ajunga sa plateasca daune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu cum sta treaba, eu astept sa vad cand se da comanda cum ramane... :rolleyes:

sper sa vina mai repede... pe contract zice oricum cca. 23 sapt.

daca vine mai repede zic sar'mana. :)

STEF - la ce echipare? e f bun termenul...

Modificat de nexus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lol 23 sapt am primit eu in martie 2008 si nu era foamea asta. Cum sa astepti 5-6 luni pe criza asta?

Eu ma interesam in locul tau de ce aveau pe stoc. Exista o multime de masini prin tot felul de locatii gata de vanzare.

Modificat de Vlad F Buc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in ro nu este conf. mea inca... :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am trecut si eu azi pe la Midocar Vitan pt ca voiam sa vad cum arata Tiguan-ul cu farurile cu halogen si chiar aveau doua masini. Nu arata rau. Pozitia(luminile permanente de drum) este in acelasi compartiment cu semnalizarea din ce mi-am dat eu seama.

Dealer-ul mi-a spus ca a comandat cineva si ca i-au dat termen in februarie. Probabil tu erai nexus.

A zis ca termenul e asa mare pt ca au produs pe linii paralele si modelul vechi si cel nou, iar acum vor inlocui si linia veche pt a mari capacitatea de productie si el spera ca vor ajunge din nou la termen de livrare de 3 luni. Eu sper sa nu fie mai mult de 4 luni cand voi comanda eu, prin martie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie imi place mult, acu mie mi-a placut si non-face-liftul, in special R-line-ul... :Driver:

mie mi-a zis ceva de ian. sper sa nu treaca si iarna :frigbaitata:

:eek:

Modificat de nexus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

pana la urma se pare ca termenul o sa fie mai mic.. aflu miercuri cu cat... sper sa se reduca la cca. 3 luni ca vine iarna...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu pe cineva care a dat comanda dupa tine si i-au spus 20 de saptamani. Deci destul de apropiat cu termenul tau.

Eu sper sa se reduca termenul. As vrea sa dau comanda prin martie si sper sa vina cel tarziu prin iulie sa pot merge cu masina in concediu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza e ca la toti zic asa ca sa se asigure contractual in caz ca apar delayuri. Sunt sigur ca i-a dat termen 20-24 sapt

Eu sun maine la ei sa vad oricum, din cate am inteles martea primesc date noi despre asta...

---

- nex

Modificat de nexus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca afli vreun termen nou sa scrii si aici te rog. Chiar ma intereseaza un termen real. Posibil totusi sa fie multe comenzi, acum, la inceput.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata, m-am racorit - nu am aflat nimic, aflu in cca. 2 sapt. se pare... asa ca "chill" cat se poate ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am discutat si eu azi la Porsche si mi-au zis ca termenul e destul de mare. Mi-au zis ca au avut si comenzi carora li s-a dat data de livrare Martie 2012.

Omul imi spunea sa dau comanda acum daca o vreau anul viitor. I-am zis ca vreau sa beneficiez de programul Rabla si de aceea voi astepta pana anul viitor sa vad daca va mai exista acest program si in ce forma. In plus pentru versiunea pe care o doresc nu am toti banii inca. Sunt nevoit sa mai astept si din acest motiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am discutat si eu azi la Porsche si mi-au zis ca termenul e destul de mare. Mi-au zis ca au avut si comenzi carora li s-a dat data de livrare Martie 2012.

f*ck .. asta e cam naspa... sper sa nu fie cazul si la mine, desi.. daca stau sa ma gandesc bine, poate nu mai iau caucioacele si jantele de iarna... :|

oricum freaky daca e asa... faci un copil si se si naste pana vine masina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la timpul de livrare.. in mare parte difera de la configuratie la configuratie, foarte foarte mult dureaza cele cu cutie automata, spre exemplu o configuratie cat de cat decenta , 170 Cp fara automat..poate veni si in decembrie, daca vrei DSG , trapa panoramica, si tot felul de nebunii atunci da.. dureaza mult ai mult :) oricum cel mai bine inainte de a se da comanda.. trebuie intrebat ce are o restrictie. cine are vreo nelamurire PM si discutam .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca e in functie de cat de repede ajung pe stoc dsg-urile si xenoanele in fabrica :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut comanda la Cardinal Motors Constanta cu termen de livrare 12 saptamani dar cu promisiuni de 8 saptamani. Tocmai ce au trecut cele 8 sapt. si am fost anuntat ca 12 sapt. sant mai plauzibile. Baietii iti spun ce vrei tu sa auzi si sa semnezi contractul , dupa care ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!