Jump to content

Timp de asteptare (Tiguan 5N & 5N2)


iio
 Share

Postare recomandată

Asteptarea :icon_thumright: o sa ma omoare! Am comanda lansata in noiembrie si masina va intra in fabricatie pe 15 februarie, (asa m-a informat dealerul din Constanta) desi am renuntat la park asist! Optionale prea multe nu am pus, sincer acum nici nu mai stiu lista exacta, dar mi se pare enorm de asteptat...probabil ca masina va veni prin martie pe la inceputul lunii! Am postat cu speranta ca nu sunt off topic si poate alte persoane care au dat comanda de Tiguan sa posteze si sa spuna cam cat au fost informati ca vor astepta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nexus

    12

  • dadu

    7

  • Andy_B

    6

  • optzeci

    6

Top Posters In This Topic

Esti un norocos :) Ia uite ce spune stirea asta: "Coada de comenzi la VW Tiguan. Din cauza cererilor foarte mari pentru Tiguan, dealerii din Germania si Olanda intarzie livrarile cu pana la sase luni".

"Contactati de Automarket, reprezentantii importatorului Volkswagen in Romania au declarat ca numarul de comenzi este de asemenea mare, insa livrarile nu intarzie mai mult de maximum trei luni, termen valabil pentru livrarea unui model cu dotari personalizate. Listele de comenzi pentru Tiguan s-au intocmit la Porsche Romania inca din luna noiembrie, cei care au depus un avans in acea perioada ridicandu-si deja masinile in aceste zile".

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, confirm si eu faptul ca, cei care si-au comandat masina in luna octombrie, urmeaza sa isi faca receptia saptamana viitoare. Eu, care am comandat Tiguan-ul in decembrie (acum am intrebat la reprezentanta), nu am inca confirmata data de productie... e adevarat ca am comandat masina cu multe extraoptiuni. Revin de indata ce am si eu o veste buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptarea :) o sa ma omoare! Am comanda lansata in noiembrie si masina va intra in fabricatie pe 15 februarie, (asa m-a informat dealerul din Constanta) desi am renuntat la park asist! Optionale prea multe nu am pus, sincer acum nici nu mai stiu lista exacta, dar mi se pare enorm de asteptat...probabil ca masina va veni prin martie pe la inceputul lunii! Am postat cu speranta ca nu sunt off topic si poate alte persoane care au dat comanda de Tiguan sa posteze si sa spuna cam cat au fost informati ca vor astepta!

La fel. Inceputul lui martie

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

"Volkswagen stops Tiguan campaign"

"Heidi Klum does not drive any more Tiguan. The campaign for the compact SUV with Heidi Klum and Seal one stopped. Because: who orders itself a Volkswagen Tiguan, must at present up to eleven months wait, until the vehicle can be supplied. According to Volkswagen the delivery times lie on the average at approximately six months.

The werbekampagne "ran out" at the end of January, so Volkswagen. November 2007 the Wolfsburger the Tiguan had only introduced at the beginning of to the market. The campaign kreier

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@aalex2006: din ce am citit acolo, nu pare a se referi in mod explicit la versiunile cu cutie automata. Din cate inteleg, cei care comanda acum se pot astepta sa le vina masina undeva in iunie. Iar daca se doreste un model complet echipat, timpul de asteptare poate fi si mai mare. De exemplu, daca cineva doreste piele sau trapa panoramica, timpul de asteptare ajunge la 11 luni. In plus, nici cei care au comandat deja masina nu sunt la adapost de orice surprize, intrucat este posibil ca termenul de livrare sa fie depasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Mihael, am vazut pe alte forum-uri ca membrii posteaza configuratia comandata si se monitorizeaza data de livrare in functie de aceasta. Ai dreptate, din acest motiv sunt intarzieri in productia Tiguan,in functie de dotarile comandate; eu am comandat in felul urmator:

Tiguan S&S, Biscay Blue, Tiptronic

Climatronic, antifurt plus,

ambiental

cotiera centrala spate tapitata, covaras portbagaj

bi-xenon, pachet iarna

lumini si vizibilitate II, pachet offroad, scut intarit

RNS 510 Dynaudio

trapa sticla panoramica, volan multifunctional

... sa vad cand vine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"VW doreste sa produca in perioada urmatoare mai multe unitati Tiguan. Capacitatea de productie ar urma sa creasca de la 440 la 650 masini pe zi. Motivul este nemultumirea clientilor legata de de timpul lung de livrari, care poate ajunge pana la 11 luni. O noua speranta pentru clientii Tiguan: VW reactioneaza la critica masiva legata de timpul de livrare de pana la 11 luni pentru noul SUV compact si integreaza in constructia caroseriilor roboti si unitati de productie. Scopul acestor schimbari: o crestere a capacitatii de la actualele 440 la 650 masini zilnic. In acest sens , conducerea firmei negociaza cu consiliul de administratie in legatura cu introducerea unor schimburi suplimentare in lunile martie si aprilie 2008. Deja in lunile ianuarie si februarie angajatii la banda de productie au efectuat ture suplimentare.

Mai multe ture suplimentare- pentru Tiguan exista deja 75000 comenzi. De asemenea, pentru modelele Golf si Golf Plus, VW doreste insturarea unor ture suplimentare, pentru a putea produce mai multe masini pe zi."

sursa: Autobild.de ; http://www.autobild.de/artikel/tiguan-lief...ten_577192.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri m-a sunat reprezentantul PBN, in saptamana 12, Tiguan-ul meu va fi gata, iar pana va fi transportat si livrat, mai dureaza cateva saptamani, nu multe, sper eu. Comanda am lansat-o in mijlocul lui dec 2007, timpul initial de livrare a fost de 35-37 sapt, apoi a scazut spre lunile iulie, iunie, mai. Pana am primit vestea buna. E bine ca omul m-a sunat- (trebuie sa il laud pe el exclusiv, nu si firma la care lucreaza- intotdeauna el a fost mai mult decat ok), numai ca acum... asteptarea este si mai grea :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru masina, si asteptare cat mai scurta (ca usoara n-are cum sa fie...)!

S-a pastrat confirguratia din comanda ta la masina? Stiu pe cineva care a renuntat la tiptronic si primeste masina in Martie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu am renuntat la configuratie, chiar din contra am cedat si am platit si o diferenta (aprox. 400 EUR) sa vina masina cu jantele de 17 si tempomat, cel din urma suportat de cei de la PBN- intr-adevar erau comentarii vis-a-vis de configuratie vs. timp livrare... Nu am eu rabdare sa imi mai bat capul, sa imi vina masina si gata. Citeam la nemti, ca sunt si altii care au comandat in aceeasi perioada cu mine, dar nu este nici o regula logica cu privire la termenul de livrare. Este un fel de loterie. Si chiar daca timpii de livrare au scazut, la fel a scazut si nemultumirea clientilor, de felul in care sunt tratati de cei de la VW, de catre deal-eri etc. Au fost oameni carora li s-a spus in fata ca pe deal-er nu il intereseaza comanda lor, fiindca la cate comenzi au, si daca au nemultumiri n-au decat sa se duca la alti producatori. Aceasta in Germania. F. tare, bravo VW, ma ingrozesc pe zi ce trece. Pacat, fiindca chiar este o masina draguta Tiguan, l-am vazut astazi parcat in piata Unirii- numar de inmatriculare ...POB, vesiunea S&S, pe partea staiei 783.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri mi-a ajuns masinuta la dealer! Luni merg sa o ridic! Voi reveni cu amanunte! PS in total am asteptat de pe 15 noiembrie pana pe 29 februarie...deci 3 luni si jumatate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@pess: Vad ca ai comandat trapa panoramica! Ti-a intarziat aceasta optiune termenul de livrare? In cat timp ti-au promis ca vine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@raf...since nu stiu daca a intarziat termenul de livrare..pentru ca mi-a zis ca voi astepta... aproximativ 3 luni sau 3 luni jumate..dar voi merge si voi inteba.si cand va stii exact termenul iti spun.:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crysty92crystyann

Am facut comanda la inceputu lu februarie si reprezentatu volkwagen mi-a spus ca vine cel tarziu pe 15 aprilie ....mi se pare destul de repede....credeti ca o sa vina asa repede???? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crysty92crystyann: Depinde de ce anume ti-a comunicat dealerul - daca masina este in programata la fabricatie, cu era a mea, poate sa vina chiar mai repede. Eu am avut MARE noroc si a sosit in 5 saptamani de la comanda. Daca insa in comanda ai optionale mai deosebite, atunci s-ar putea sa dureze chiar mai mult...

Eu iti doresc sa iti vina masinuta cat mai repede, si sa o arati si la altii :icon_thumright: !

Eventual poate iti faci putin timp sa iti descrii alegerea in aria asta: Ce dotari am ales/mi-as alege pentru Tiguanul meu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crysty92crystyann

Woundedknee ce coincidenta si a mea era programata la fabricatie :Driver: ....inseamna k avea dreptate reprezentantu volkswagen unde am facut comanda mai precis dealeru e Serpico Craiova :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca interiorul din piele, volanul multifunctional si cutiile automate intarzie livrarile, termen de peste trei luni si jumatate. Poate voi afla mai multe maine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cam cat timp trebuie sa dureze de cand a fost produsa masina pana cand ajunge in Curtici?

Problema este ca dealer-ul a primit factura de la fabrica in data de 22.02 si inca nu stiu nimic de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nistoras: raspunsul pe care l-am primit initial de la dealer a fost 4-6 saptamani. La mine a durat doar 3 saptamani. Masina unui vecin (tot Tiguan, dar Sport&Style) a venit in 5 saptamani, in cea de-a 6-a a facut receptia. Cred ca depinde de la caz la caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am o intrebare de al carei raspuns chiar as avea nevoie si poate ma puteti ajuta: seria de sasiu apare dupa ce masina a fost fabricata sau inainte ca aceasta sa intre in fabricatie?

Nu ma intereseza cand vine masina dar trebuie sa stiu macar cu o luna inainte ca ea sa vina in tara sa pregatesc finantarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dadu: Sper ca tin minte corect: agentul de vanzari de la PBN mi-a spus ca seria de sasiu o afli cand comanda ta a intrat in fabricatie, iar seria de motor o afli cand masina a iesit din ciclul de fabricatie. Practic din momentul in care ai seria de motor, restul e logistica: 3-4 saptamani maximum. Asta in teorie; practic, poate sa vina in 2-3 saptamani (cazul meu) sau chiar mai tarziu... Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am renuntat la Tiguan si am achizitionat un Altea Freetrack, 2.0 tdi 170 cp.

A renuntat deoarece am achitat avans in nov 2007 si am primit data de fabricare in saptamina 28, 2008.

Sistemul 4x4 este acelasi, motor probabil mai zgomotos dar mai puternic, dotari mai multe la bani mai putini. A fost 26.000 euro ddp si are o multime de dotari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am achitat avansul la mijloc de noiembrie si masina a venit pe 20februarie,asa cum au promis-Autoclub Timisoara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!