Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Al meu inghite orice dvd. Din cate am testat pana acum treaba cu dvd original e vrajeala. Tot incerc sa fac rost de update pentru harti si nu gasesc nimik. Am incercat sa caut si un filmware ceva pentru a vedea divx si tot nimik. Momentan caut o solutie fara prea mult compromis sa-mi montez subwooferul (mentionez ca statia mea nu are intrare hi).

PS. Se pot copia dvd-urile pe hard? si daca da cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci treansformate in dvd ( daca merg) si puse pe card ar ttrebui sa merga :rolleyes:

De pe card citeste doar MP3uri. Intradevar, nu este nevoie sa fie original DVDul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am citit tot topicul acesta, dar eu nu am inteles urmatorul lucru: Cu RNS510 navigatia functioneaza in Romania asa cum trebuie sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Romania e cam slabuta. Bucurestiul e OK restul cam praf. Afara in schimb (si ma refer aici la Ungaria, Austria, Germania si Elvetia, cel putin atat am testat eu) e mai mult decat misto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

rns 510 nu are harta cu Franta Spania ...

harta cu romania mai mult te incurca

Adresele prin Italia incomplete

IGO este mult mai bun !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

A mai instalat careva V3-ul de la Navteq pt RNS510? Ati vazut vreo diferenta majora intre V2 si V3?

Eu l-am pus de curand si sincer pana acum nu am vazut ceva in plus.....cel putin harta Ploiestiului e la fel de saracacioasa.... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
pentru a nu se opri imaginea in timpul mersului :

(se pierd unele functii)

http://www.tixxon.de/product_info.php?info...l--TV-Frei.html

manualul lui RNS 510

http://rapidshare.com/files/60468040/RNS-5...ressed.pdf.html

ce functii se pierd ?

Pt ca CD changerul sau Ipod-ul sa se auda bine la RNS 510 trebuie inversate 2 fire (e simplu daca se vad schemele de la mfd2 si mfd3 )

http://mfd2.heim1.de/images/6/61/Top.jpg

http://img72.imageshack.us/img72/4849/1xldprns510rq0.jpg

intrarea auxiliara functioneaza ! ( e cu mufa de la cd changer )

trebuie activata din setup

cu statia de amplificare e posibil sa fie mai complicat

se poate lua semnal de pe difuzoare

sau poate se poate activa o iesire

- am mai auzit de chestia cu "ca sa se auda bine trebuie .." dar .. cum se aude daca nu inversezi (distorsioneaza, ce face ?) ? e diferenta mare daca inversezi ?

- eu nu am vazut nici o mufa la cd changer ! Am RNS 500 dar o sa-l schimb cu un 510. Si asta are AUX dar nu vad nici o intrare nicaieri :)

Modificat de Dreadfull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

daca nu se inverseaza firele se aude distorsionat puternic ca si cum semnalul de intrare e prea puternic si sunt taiate "varfurile"(poti testa initial cu firele neinversate)

mufa de la cd changer e impreuna cu celelalte (alimentare difuzoare etc) e mai simplu decat pare deoarece mufele sunt demontabile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

demontabile .. am inteles .. si daca n-am .. unde gasesc ?

Modificat de Dreadfull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca e bun topicul, dar poate stie careva daca se poate activa rear camera pe RNS510 fara sa fie nevoie sa dai in marsarier... :screwy: :unsure:

10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu fie o intrebare deplasata: cd-urile/dvd-urile cu navigatie de pe rns 510 merg si pe mfd2? Adica daca iau acum un mfd2 second pot sa folosesc ultimele versiuni de harti? Mersi anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uitandu-ma pe net vad ca sunt o gramada de versiuni de navigatii pt VW .. acum nush .. eu stiam doar de RNS 500/RNS 510 .. iar dvd-ul de RNS 510 NU merge pe RNS 500 (n-am incercat totusi dar stiu 99% ca nu merge, RNS 500 am eu si plang ca n-am harta decat de europa de vest ...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt compatibile ultimele versiuni de harti cu MFD 2. Pentru aceasta navigatie VW nu mai updateaza nimic, se concentreaza doar pe noile tipuri de navigatii. Deci vei avea doar Europa de Vest si ce tari or mai fi, dar fara Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu ma pregatesc sa-mi iau masina, deci SIGUR MFD2 nu poate folosi harti updatate ?

vad pe mobile.de masini cu navigatie la care scrie DVD navigation dar par a fi mfd 2.Mfd 2 are dvd ? scuze pentru ignoranta dar eu am mcd pe masina actuala , nu am avut sansa sa folosesc aparatul in ro si as vrea de data asta sa nu o mai iau in ...mana.

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao

Ultima versiune de MFD este intradevar DVD, dar nu are harta Romaniei(ultimul update, V3, a ajuns doar pana in Ungaria), putin probabil sa mai vina imbunatariri la acesta harta. Intre MFD si RNS 510 este diferenta majora, de producator, MFD foloseste harti Blaupunkt si este fabricat de Blaupunkt, pe cand RNS510 este fabricat de VDO si foloseste harti Navteq, deci este exlus sa se poata folosi hartile Navteq in MFD. Oricum ca si aparat, RNS510 este mult evoluat asa ca merita inlocuit MFD-ul.

Modificat de Scorpion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scorpion, cred ca te contrazic

eu am RNS 500 (care din cate stiu inseamna MFD ... nu ?) si are navteq :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao

Nu stiu de cine este produs "RNS500" , nu am gasit nimic despre el, insa harta cu romania stiu ca exista doar pe RNS510.

Al meu este "rns mfd dvd"(passat), are harta teleatlas - blaupunkt si nu am gasit harti cu Romania pentru el. Daca sti altceva dane de veste :Driver:

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pentru ca au exact aceleasi dimensiuni si acelasi sistem de prindere. Trebuie doar desfacuta partea centrala a bodului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce un prieten a cumparat DVD-urile eu am testat cele doua harti V3 pt RNS510 :

VW_DVD_6348_EE_V3 si

VW_DVD_6317_WE_V3

rezultatul nu e prea imbucurator

varianta V3 pt Romania aduce schimbari neglijabile

iar harta cu WE suprascrie harta EE pt a functiona (probabil e un mod de a fi dependent de DVD-uri)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca s-a mai intrebat!

Se poate instala iGo pe rns 510?

Intreb ca mie mi s-au parut foarte detaliate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

...E ca si cum ai vrea sa instalezi Windows in televizor

sunt sisteme de operare foarte diferite (dedicate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

SALUTARE si Craciun fericit tuturor

pe site-ul www.superskoda.com sunt doua variante de rns510 disponibile pt skoda:

1.rns510(columbus) original,mai ieftin decit a-l comanda ca optional pt o skoda noua,valabil pt toate noile modele skoda

2.rns510-alternative,mult mai bogat echipat si muuuuult mai ieftin,dar valabil numai pt octavia,fabia....etc. NU SI PENTRU SUPERB???

Aceste echipamente achizitionate si montate ulterior,vor fi in totalitate compatibile ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Clodius a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!