Jump to content

Radio Concert


rotnick
 Share

Postare recomandată

Mergand acum doua zile cu muzica foarte tare a inceput singur sa-si scada volumul. La inceput am fost mirat de ce se intampla, pe urma am realizat ca i-mi suna telefonul. Am respins apelul, apoi iar singur volumul s-a dus catre maxim.

Nu aveam bluetooth activat la telefor, nici nu am kit de telefon, stie cineva ce s-a intamplat?

Am repetat figura, rugand un prieten sa ma sune, dar nu s-a mai intamplat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca erai pe un post de radio, pare plauzibil datorita posibilitatii aparitiei interferentelor. Asemanator cu ce se intampla cu un TV sau un monitor in preajma caruia este folosit un telefon mobil. Dar a fost o intamplare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucrul asta se intampla cand ai volumul peste 23-24. cand se incalzeste are o functie de siguranta care da volumul la minim iar apoi il ridica treptat. e posibil sa fi fost o coincidenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ai avut gala activat si din reflex ai scazut viteza cand ai raspuns la telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fii mai explicit te rog. N-am activat nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GALA este functia care creste volumul automat cu viteza/turatia/zgomotul din habitaclu.

Am pus toate cele 3 optiuni pentru ca se intalnesc toate cele 3 pe tipuri diferite de RCD/auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma rog, nu stiu sa am asa ceva si daca se seteaza din RCD, ideea e ca orice volum ass folosi ramane constant in timpul mersului, iar eu am auzit telefonul dupa ce s-a micsorat volumul.

Poate e doar o intamplare, poate s-a incalzit, o sa vad ce se mai intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa activezi functia Gala se procedeaza cam asa( in cazul RCD 200):

- se tine apasat mai mult de doua secunde butonul drin dreapta( cu care cauti posturile)

- pe display apare SETUP- GALA OFF, in cazul in care e dezactivat

- din acelasi buton rotesti si pe display apar valori de la 1 la 9, care cu cat sunt mai mari cu atat se simte efectul mai mult la cresterea vitezei

Cam asta e procedura de setare, care este ,banuiesc, identica la majoritatea aparatelor cu care vin dotate masinile noastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, am sa incerc.

Mai stii cumva si alte functii ascunse? Sorry, dar manual la RCD nu am.

Modificat de rotnick
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La RCD 200 nu stiu daca sunt alte functii; aceasta este trecuta in manualul aparatului, dar poate stiu altii mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aseara am tinut apasat butonul Meniu si am gasit urmatoarele functii:

- timer 1

- timer 2

- gala = 3

- vol max start = 10

- rad / nav = 6, asta chiar nu stiu ce inseamna

Atat mi-aduc aminte acum. Stie cineva ce inseamna ultima pozitie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ultima pozitie inseamna ca la acel nivel va fi redus volumul radio-ului in timpul anunturilor de trafic/navigatie.

Modificat de A4UDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Sa nu mai deschid un alt topic scriu aici.

 

De ce cand vreau sa dau mai tare scade volumul deodata la 0.

Un alt aspect la volum mic 5-8 nu se aude in boxa din portiera sofer, cand dau mai tare cateodata isi revine (creste volumul pe masura ce invart de potentiometru), alteori caraie, sau se duce pe mute ( 0 ).

 

Aceste probleme la potentiometru am observat ca depind intr-o oarecare masura si cu temperatura exterioara. Iarna fiind mai frecvente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am incercat sa montez un subwoofer cu amplificator oem dar am intampinat obstacole... Nu ma descurc cu conexiunile dintre amplificator si hu! Nu stiu ce sa fac cu plusul amplificatorului, cu minusul si cu firul de remote! Plusul l-am conectat in mufa mini iso galbena, dupa schema, minusul l-am luat de pe carcasa hu si am facut verificare cu un bec de pozitie in mufa amplificatorului si se aprinde, deci ar primi tensiune! Ce fac cu firul alb al amplificatorului care dupa schema e remote? Merge si fara el? In mini iso galbena imi mai ramane un fir, la mijloc, langa +, care e gnd dupa schema! Apoi am 2 perechi de fire subtiri din amplificator, impletite pe care le-am legat la iesirile neamplificate ale hu in mufa galbena! Mai raman la amplificator 3 perechi de fire mai groase impletite, 2 cate 2 care ar trebui sa fie iesirile amplificate, dar nu scot nimic, niciun semnal! Ce sa fac???!!!

Mentionez ca atat subwooferul cat si amplificatorul sunt verificate!

Trebuie facuta cumva vreo codare cu vagcom-ul in cazul in care nu am avut subwoofer din fabrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CE amplif ai vrut sa pui? ce HU ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut. De doua zile intampin si eu o problema cu radio cd-ul, la modul ca pe cd merge ce merge vreo 2 melodi dupa care se taie sonorul desi pe display arata ca melodia continua :wacko: , scot cd-ul il bag la loc nimic, mai da sa se auda cate un pic si atat iar se taie de tot, schimb discul pun original nu tras pe calculator, aceeasi poveste :grrrrrr: . Mentionez ca radioul functioneaza perfect. Aveti idee ce se intampla? Ati mai intampinat problema aceasta? Cum ati remediat? 

Modificat de ezechiel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

la concert 2 exista functia de AF (automatic frecv) ? pt ca afara din oras nu imi comuta postul pe alta frecventa automat si daca caut manual un post care nu mai are semnal pe o frecventa il gasesc pe alta si merge perfect... si manual pt el nu am decat in germana si nu intaleg nimic :)

 

 

masina audi b6 2003

Modificat de danubius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

salutare ,am un audi a4 b6 ,si am cumparat din dezmembrari un casetofon audi concert dar nu ii cunosc codul.are cineva idee cum pot sa-i alfu codul?

gro concert 4b0035186g

auz2z3b1578372

made by grunding in portugal

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA reprezentanta se poate afla codul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut,am un casetofon de la un audi a4 b6 ,am vrut sa il probez si imi apare pe display SAFE. Eu l am probat la masina mea (golf 4 ).Butoanele nu merg niciunul.

audi 200.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este blocat, iti trebuie codul,de unde l-ai luat vezi daca mai are codul scris pe carte.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut baieti,

 

am o problema cu radio concert 2, nu mai il pot scoate din suport.Clema din partea stanga se pare ca nu mai functioneaza, cu sau fara cheie il scot 1 cm si apoi nu mai vrea.In partea dreapta iasa usor.

Am folosit cheitele originale de extras sistemul, am dat jos si panoul climatronic, am impins din spate nici o sansa sa cedeze.

In momentul de fata vad 2 solutii..sa il rup si sa il scot bucati sau sa tai suportul .

Daca are cineva ceva idei, sau cineva care a mai trecut prin situatia asta va rog sa ma  "luminati" si pe mine:)

 

Multumesc

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!