Jump to content

Atentie La Garantie !


Alex2112
 Share

Postare recomandată

Salut!

Am o problema de garantie si anume am fost la revizie si mi au gasit 2 bucse si o bieleta de directie care ar trebui schimbate masina are 54.000 de km, bine am spus dar le schimbati pe garantie si raspunsul lor a fost binenteles NU ca nu mai intra pe garantie, ca garantie la suspensie e pana la 30.000 de km, bun am zis imi aratati unde scrie asta in cartea masinii si daca e asa platesc pt piese si le schimbati. Cand a auzit asta au scimbat placa si au spus ca e o uzura normala a acelor piese si ca nu pot sa le scimbe pe garantie.Dealer ul era Alto Syncro dar ma sunat si la Metrotehnica si mi au spus la fel sau mai rau ca acele piese nu au garantie decat 10.000 de km.

Ce ma deranjeaza e ca iti vand masina si iti spun ca ai 2 ani garantie fara limita de km si nu spun nimic de garantia legata de trenul de rulare adica esti mintit pe fata ca de fapt nu ai garantie 2 ani ! Faptul ca ei iti spun ca ai 2 ani garantie e un factor de decizie in alegerea masinii!

Am si un opel si dealer ul mi a spus clar la articulatii si tren de rulare ai 50.000 de km garantie! Mi se pare mult mai corect asa sa iti spuna exact ce si cum.

Asa ca atentie cand va alegeti masina intrebati toate conditiile de garantie, ca traim in romania si suntem mintiti pe fata si nu avem ce sa mai facem ca banii i am dat pe masina.

Acum ma gandesc daca mai merita sa te duci la dealer sa faci revizia, adica am platiti manopera la revizie de 60.000 3 mil juma si intr un service obisnuit pote mai bun decat iti ofera ei la service era 1.5 mil !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit si contractul de garantie? Spre exemplu, la masina din semnatura, aceste lucruri sunt CLAR specificate. Trebuie doar sa citesti tot contractul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit foarte bine contractul! Nu spune nimic de o limita de km pana la care se asigura garantie la trenul de rulare !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie la Metrotehnica mi-au spus de cand am fost sa ridic masina ca bucsele nu fac obiectul garantiei, asa ca macar au fost cinstiti (partial, pentru ca puteau sa-mi precizeze aspectul asta inainte sa o platesc :P). Oricum parca e stipulat si in contractul de garantie (la mine cel putin), dar nu il am la indemana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa citesc contractul de garantie dar din cate tin minte cand am intrebat de garantie inainte sa o cumpar, mi s-a spus ca trenul de rurale are 30k km iar apoi dupa ce am ridicat-o mi s-a spus ca nu exista asa ceva. Momentan nu mi-am facut griji si sper sa nu fie cazul. Dar chiar o sa citesc ala si o sa revin cu informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sop suna de curioziatate la metrotehnica si spune ca ai o problema cu bucsele si ca masina e inca in garantie si are s zicem 25.000 de km si vezi ce iti spun dupa care suna si la pbv2 si vezi ce iti spun si ei si o sa vezi ca fiecare are varianta lui !

Eu am facut topicul asta pe ca in mom in care te hot sa iei un seat si intrebi de garantie ti se spune 2 ani si atat , consilierul de vanzari nu spune nimic de nici o limita de km la suspensii si la trenul de rulare- aici e problema mea in momentul in care discuti cu consilierul de vanzari el nu spune NIMIC!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce e curios e ca eu am sunat la Alto, am spus ca am probleme cu bucsele de la bascula, au intrebat nr de km si au zis sa ma programez, ca daca chiar sunt duse se schimba pe garantie. A intrebat de cand e masina si cand expira garantia. Mentionez ca am 34.000 km si in mai 2008 masina iese din garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex sper sa nu am probleme. Tu se pare ca trebuie sa urmezi sfatul lui cristi si sa suni la alto din nou.

Oricum se pare ca e problema generala la toata gama vw. Incearca toti sa schimbe cat mai putine pe garantie. Era ceva legat de chestia asta pe undeva.

Oricum daca nu se precizeaza special in contractul de garantie dute peste ei.La urma urmei ce scrie in contract trebuie respectat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are 54.000 de km si cei de la alto syncro au spus ca le schimbau daca masina avea max 50.000 de km dar la 54.000 nu se poate, se leaga de orice chestie si iti dau niste raspunsuri in asa fel incat sa fie in favoarea lor! Asta e tara in care traim

Sop sper sa nu fi nevoit sa schimbi acele bucse

Am renuntat la ideea de a le mai schimba pe garantie si o sa le schimb pe banii mei, nu cred ca sunt asa scumpe, dar aveti grija cand discutati cu consilierul de vanzari ca el are interes sa vanda masina si spune 2 ani si atat.

La noi nu exista o colaborare intre departamentul de vanzari si service !!!!!!!!!!!!!

CristiN ai sunat marti, ca eram la service in mom in care a sunat cineva si s a plans de aceste bucse ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

binenteles ca o sa le platestesti.Daca citesti cu atentie manualul de utilizare ,mai mult ca sigur ca o sa gasesti mentionari de genul asta.Dealerul schimba in garantie doar piese cu defect de fabricatie, nu si cu uzura.Pe mine m-a lasat bateria la 2 luni dupa ce am luat masina noua ,si n-au vrut sa mi-o schimbe, ca cica e in parametri.Oricum,toti sunt invatati sa minta ca sa vanda produsul in primul rand , si in al 2-lea ca sa te mai usureze de bani. Sa-i vezi pe altii la care li s-a oferit garantie 5 ani fara limita de kilometri !!! Stiti ce inseamna asta ? CA TREBUIE SA MERGI LA EI PT REVIZII , ca altfel iti iese masina din garantie.Ca trebuie sa iei alarma de la ei si sa ti-o monteze ei,ca altfel iese motorul din garantie,ca de...se conecteaza cu calculatorul masinii (spun ei ).Si de ce sa nu iti ia ei cateva milioane pt un schimb de ulei si un filtru (de exemplu ) ,cand pe tine te-ar costa pe jumatate ! Toti dealerii stiu sa-ti ofere marea cu sarea, dar pana la momentul in care dai de belea si ajungi la mana lor.

Modificat de marian_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

....datorita drumurilor proaste din Romania ,bucsaraia cade mai repede ,

...sunt in garantie dar ce ar insemna sa schimbe la toti cu probleme ?

...cand depasesc nr de reaparatii in garantie incepe placa ,,nu este in garantie,, amanari etc.... :angry:

...cu insistenta se rezolva chiar daca se joaca cu nervii nostri ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare!

Am sa testez si eu acest aspect al garantiei elementelor de directie si suspensie.

Sambata asta 14.06.2008 am o programare la Alto Syncro pt o verificare completa a ceea ce tine de directie si suspensii.

Am o prob cu volanu care trage putin dreapta si intre 100 si 120 imi trepideaza putin volanul.

Am fost la Autosoft pt echilibrat si mi au zis ca erau ok doar la o roata din spate era fff putin dereglata si mi au zis ca trepidatia s-ar putea sa fie din alte cauze.

Mentionez de asemenea ca masina are 9000 de KM si deci ar tb sa se incadreze in toate limitele pe care le am vazut mai sus. Numai sa nu se acorde deloc garantie pe anumite chestii. Oricum daca mi zic ceva o sa le fac reclamatie la protectia consumatorului si daca cei de acolo le dau lor castig de cauza asta e macar am incercat. :)

Revin Luni cu un raspuns...

Bafta la toti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este specificat in TOATE contractele de garantie aspectul trenului de rulare precum si a filtrelor, bujiilor, etc. considerate "consumabile".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu cum este in tara, insa in franta sunt 2 tipuri de contracte:

- de garantie

- de intretinere

Primul are excluse o gramada de chestii: frane, ambreiaj, bujii, uleiul, bucsaraia, amortizoare, becuri (inclusiv xenon), etc. O droaie de prostii.

Al doilea are exclus doar cauciucurile.

Diferenta e enorma insa de pret: cel de garantie e cam 1/5 din pretul unuia de intretinere. Garantia e automat oferita (ca-n orice tara UE minim 2 ani). Nu si intretinerea.

Nu stiu la Seat, insa eu le-am cerut clar de la inceput sa-mi spuna ce contine "garantia" la ei. Cand am auzit ca amortizoarele nu-s neaparat incluse (putand fi eventual considerate piese de uzura...) m-am cam blocat in etapa de cumparare (tinand cont ca un set de amortizare MR e cam 6000 euro). Dealerul a avut insa prezenta de spirit sa remarce problema si sa ofere gratuit un contract de intretinere pe 70.000km/2 ani. Pretul la asa ceva ajunge pe la 1200 euro pt masina din semnatura (datorita reviziei "mari" de 60K Km).

Vedeti poate va descurcati prin tara sa ofere asa ceva ca e pacat sa inceapa cu prostiile genul aia da aia nu. Practic va vine un card acasa iar cu el va duceti direct la revizii. Ura si la revedere dl X, totul platit, indiferent daca e consumabil sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ma folosesc si eu de topicul asta pt a relua o intrebare despre care nu m-am lamurit (inca):

daca iau un Seat sh din Germania (unde garantia cred ca este de 3 ani) si masina are 8 luni vechime, inseamna automat ca eu pot beneficia de garantie in .ro de 2 ani si 4 luni in aceleasi conditii (de Germania) ??

mi se pare un studiu de caz interesant, iar daca raspunsul este pozitiv, Adio ... Arme ! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa citesti cu atentie contractul, sa vezi daca e stipulata o garantie internationala. Trimite si un email firmei producatoare pentru a-ti confirma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantia internationala seat este de 2 ani (asta cu siguranta o ai).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

La 120 000 km, am schimbat doar bucse fata si inca nu e prb cu amortizoarele...Caz fericit..!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca tine mult si de sofer.

Eu unul am bagat leonul pe drumuri unde nu se mai vedea asfaltul etc...

Si pana acum la 60.000 nu am schimbat nimic.

Oricum foarte interesant ce povsteste docman2. Chiar sunt curios daca se poate la orice masina chestia asta.

As da ceva in plus numai pentru a nu mai avea griji de genul: cat mo costa revizia, daca pica ceva oare imi schimba pe garantie? Etc

La urma urmei in 2 ani si 70.000 km pe langa chestii neasteptate care nu sunt incluse pe garantie numai reviziile se ridica aproape la suma spusa de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ouch ce m-ati speriat!

Pot sa imi zica si mie posesorii de ibize benzinare cam la ce probleme sa ma astept si dupa cati km?

si mai am o intrebare: daca vreau sa montez o alarma, avand inchidere centralizata din fabrica trebuie sa mi-o monteze la reprezentanta si cam cat face afacerea...

Va salut pe toti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!