Jump to content

Zgomote Suspecte Ibiza/Cordoba


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

De vreo 2 luni incoace tot vb cu alti posesori de ibiza si cordoba si toti ne plangem de zgomotele pe care le face plasticul din aceste masini.

Spre exemplu: Am facut o verificare atenta cu ibizafan la masinile noastre si pe mine m-a luat durerea de cap cand vedeam in cate locuri poate sa trosneasca masina mea ........ ba mai mult masina mea trosneste mai rau decat a lui ibizafan si a mea tocmai a facut un an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 460
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    60

  • X-Ecutor

    28

  • Cornel.B

    20

  • blacka

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

yeap... trosneste

si la unele denivelari si cand merge aerul conditionat in anumite feluri (?!?! - probabil de la contractare)

dar foarte rar - in 90% din timp e liniste

nu pricep ce anume determina zgomotele... :lol:

Modificat de pinkzone911
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceste zgomote vor mai disparea la iarna ,stiu din experienta cu matizul

Am postat in celalalt topic care este solutia folie parhet,sau pt cei care vor sa bage bani e simplu Dynamat

Inca ceva la inceput cand am luat ibiza eram furios cand auzeam astfel de zgomote ,dar mi-am revenit este fix o masina de 10.000 e , daca vrem masina vara zgomote trebui sa mai bagam mana la buzunar .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este fix o masina de 10.000 e , daca vrem masina vara zgomote trebui sa mai bagam mana la buzunar .

<{POST_SNAPBACK}>

era sa zic o prostie... :lol:

pai asa imi luam solenza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

yeap... trosneste

nu pricep ce anume determina zgomotele... :lol:

<{POST_SNAPBACK}>

Eu am niste ipoteze pe care am inceput deja sa le verific dar nu postez inca ca sa nu influentez pe cineva. Revin dupa ce posteaza mai multa lume.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca ceva la inceput cand am luat ibiza eram furios cand auzeam astfel de zgomote ,dar mi-am revenit este fix o masina de 10.000 e , daca vrem masina vara zgomote trebui sa mai bagam mana la buzunar .

<{POST_SNAPBACK}>

Nu sunt de acord.

Seful meu conduce un bmw seria 3 decapotabil si am observat ca si la el trosneste plasticul din masina in special la drumurile pietruite. Masina asta are 100.000 de km si second hand valoreaza 26 k euro.... In plus masina asta a mers prin romania aprx 2000 de km in rest numai europa de vest si tot se aude cum trosneste cei drept mult mai putin ca la mine....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal sa trosneasca din cand in cand, mai ales la denivelari... Mai ales la denivelarile din Romania. Bineinteles ca nu trosneste ca o Dacie, dar totusi, sa nu trecem cu vederea ca multe din plasticele de pe aceste masini sunt refurbishate. Cum spunea cineva, daca vrei perfectiune cumpara-ti un Mercedes... :) Masinutza isi merita toti banii, dupa parerea mea are un raport pret-calitate foarte bun. Daca am fi avut Bugati as mai fi zis, dar totusi... Daca trosniturile sunt prea puternice, o vizita la service n-ar strica. La mine trosneste in limita normalului, mai ales pe piatra cubica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La nine trosneste peste tot.fata, spate stanga, dreapta.Adev este ca s-a umblat prin bord de catre niste neavizati si nu stiu daca au pus la loc toate suruburile.Aveti grija unde va efectuati micile reparatii de prin bord, montaje de scule audio etc.!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu mai raspunde nimeni la pol? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu aud ceva in dreapta, langa hayon.

M-am resemnat deja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am rezolvat problema usilor :P :P .Sambata m-am dus cu un prieten foarte tipicar la spalatorie,pe drum ii spuneam ca nu mai suport scartaitul usilor....ce imi spune el lasa mirceo ca dupa spalare nu mai face nimic ai sa vezi :) .

Surpriza dupa ce am plecat de la spalatorie ,parca schimbasem masina .Marea problema a zgomotului era de la broaste ,lipsea lubrefierea.Cum am ajuns acasa eu cobor cu sprayul de vaselina sa le fac de petrecanie.....dar ce zic?ia sa vad daca fara sa le ung face la fel ,sau ma luat asta la misto.Bineinteles ca duminica cand am plecat faceau la fel ca inainte :P ,dar gata le-am calmat am bagat spray la greu si in sfarsit am scapat de zgomote B) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo tata!!!! Cand vin la tine sa-mi dai si mie cu spray? Platesc, ca moca ingrasa! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te astept ,tariful este-1 buc use=1 bere.Da cat mi-am stors creieri sa vad de unde e zgomotul si ce simlu era un fas si gata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata serifu, diseara ma infiintez la tine cu berea :) :P :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va astept ,ca ma stiti cat sunt de insetat :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 usi 4 beri. Crezi ca te descurci cu ele? Sau scartaie numai alea din fatza? :)Mai nou la mine zdrangane ceva prin usa.

Modificat de cipi2ooo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 usi 4  beri. Crezi ca te descurci cu ele? Sau scartaie numai alea din fatza? :)Mai nou la mine zdrangane ceva prin usa.

<{POST_SNAPBACK}>

Le rezolvam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut

ma tot uitam pe forum dupa o solutie pentru scartaitul usilor si asa am dat peste solutia ta. Unde mai exact trebuie sa le dau cu spray?

De fapt, daca ai timp, crezi ca as putea sa vin pe la tine sa imi dai si mie cu spray? cu berile de rigoare, bineinteles

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treci cand vrei,suna-ma si vedem cum ne intalnim.

Mircea 0723.520.828

0788.520.828

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

se pare ca problema e si la generatia precedenta. am pus deja vreo trei bucati de plastic improvizate prin bord ca sa opresc zdranganeala continua. si usile mai scot sunete dar doar in curbe stranse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

se pare ca problema e si la generatia precedenta. am pus deja vreo trei bucati de plastic improvizate prin bord ca sa opresc zdranganeala continua. si usile mai scot sunete dar doar in curbe stranse

<{POST_SNAPBACK}>

Salut si bine ai venit pe forum!

In sfarsit avem si noi un membru cu ibiza cupra!

In ceea ce priveste zgomotele dintr-o cupra....ar trebui sa fie mai putine pt ca ... tre sa recunoastem e un pic dieferita fata de celelalte ibize... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Si eu aud ceva in dreapta, langa hayon.

M-am resemnat deja.

<{POST_SNAPBACK}>

Cred ca am descoperit zgomotul din dreapta spate,este aparatoarea de noroi-cred ca asa ii zice-dar nu stiu ce sa-i fac.Daca gasesti o solutie te rog sa mi-o zici si mie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am avut masina la vopsit au aparut zgomote in toate partile;

(nu recomand mai nimeni - mai bine cu citeva agirieturi). Pina atunci doar in usa cind aveam geamul coborit (un zornait metalic); daca il ridicam ori disparea ori se auzea f. incet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine s-au mai estompat zgomotele...mi-au dat baietii de la metrotehnica cu un spray (grease spray) rosu pe la incheieturile portierelor si de atunci f rar mai aud un plastic pe ici pe colo!

Singurul neajuns la acest spray este ca e rosu si toata lumea ma intreaba daca am omorat pe cineva. Se vede cam nasol pe galben si s-a mai scurs pe prag unde s-a facut negru. Nu am vrut sa sterg nimic...mai bine asa decat cu nervi :blink:

Am sa ma uit acasa sa va spun cum se cheama spray-ul respectiv si postez diseara sau maine!

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!!! - si mie imi trosneste ibiza destul de tare, uneori.....insa am observat si altceva. uitandu-ma mai atent am vazut ca plasticele nici nu sunt foarte bine ansamblate:pe stalpi ,pe bord la grila de ventilatie si capacele laterale ale bordului.ma rog nu stiu daca scartie de acolo ,dar cam asta am observat! si un scartait vine de la centuri!! :)) :D :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!