Jump to content

Coduri piese OEM


cwr
 Share

Postare recomandată

Mersi mult AndyG o sa ma duc cu codul "1K0 805 903 J GRU ---> 2JQ (GT "SPORTS")" la Autoworld si sa vad ce imi zic.

P.S. Aveam nevoie de cod ca sa intreb cat costa genul ala de fusta. Si cum astia de la Autoworld sunt mai ingramaditi trebuie sa ma duc fix cu codul (ca altfel cine stie ce imi zic :unsure:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere rex!

Uite si o poza a spoilerului "J" pe un GT Sport!

post-314-1206625806_thumb.jpg

Codul asta (cu "J"), oficial, stock, nu este pentru tine, dar se pare ca se potriveste. Stock, nu vine pe masina ta niciun spoiler. Nu stiu daca cu sau fara modificari ar "merge" si alte spoilere. Sunt curios ce zic si cei de la Autoworld.

Uite si unul din catalogul de accesorii, 1KM 071 609 9AX:

post-314-1206627368_thumb.jpg

Si inca din accesorii OEM, 1K0 071 609 9AX:

post-314-1206628632_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndyG ai idee cumva ce semnificatie are acel "J" care apare in ETKA la rubrica "model" (ultima din dreapta) ?

Nu sunt sigur, dar din cate imi amintesc cand am schimbat bara fata si hayonul la masina mea, ambele repere aveau aceasta mentiune (acel "J" la rubrica "model"), motiv pt care am ramas cu impresia ca reperele la care apare aceasta mentiune sunt pt modelele fabricate pt state !? Gresesc ?

post-9546-1206630064_thumb.jpg

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndyG

Sunt putin in ceata:) Mie mi-a venit masina cu fusta fata similara cu cea a carui cod nu il stiu( dar cea cu care a venit masina e neagra, nu in culoarea caroseriei)

"spoilerului "J" pe un GT Sport!" se potriveste pe GTSport (e standard in Germania) dar nu e ceea ce caut.

Uite ce mi-a venit mie(prima poza):

Iar ceea ce caut eu e la fel dar in culoarea caroseriei(a doua poza):

Scuze ca te mai intreb, dar "1K0 805 903 J GRU ---> 2JQ (GT "SPORTS")" e ceea ce caut???

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care "J" WNS?

post-314-1206630033_thumb.jpg

"J" o fi Japan!?

Uite aici!

Modificat de AndyG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite ce mi-a venit mie(prima poza):

Iar ceea ce caut eu e la fel dar in culoarea caroseriei(a doua poza):

:)) pai vopseste-l!

Uite mai jos ce ai tu instalat pe masina stock, adica referitor la bara etc.. Etka nu-mi da niciun spoiler (numarul 3).

post-314-1206633537_thumb.jpg post-314-1206633560_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat pe forum informatii legate de codurile inscrise pe geamuri si n-am gasit :lol:. Am cautat inclusiv pe site-ul producatorului (Saint Gobain) si tot fara rezultat. Mi-am schimbat de curand geamul lateral dreapta (la masina din semnatura) in urma unei spargeri (am vorbit despre asta pe un alt topic, atentie deci sa nu lasati nici macar suportul GPS in masina) la A.G.E.R. Service. Mentionez ca ei au verificat existenta in stoc a geamului pe baza certificatului de inmatriculare unde exista inscris un numar de identificare. As vrea sa stiu daca geamul montat de ei are aceleasi caracteristici cu cel montat din fabrica.

Adica am asa:

Geam stanga fata (montat in fabrica)

Saint Gobain

DOT27 M235 AS2

E1 43R - 001057

E000184

...... 8

Geam dreapta fata (montat de curand)

Saint Gobain

DOT27 M235 AS2

E1 43R - 001057

E000184

7 ...

Exista deci o diferenta intre ultimele linii si vroiam sa inteleg despre ce e vorba.

Are cineva idee ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

M-ar interesa niste coduri si pe mine. Intentionez sa ii schimb look-ul viitoarei mele iubite , un GT Sport care e pe drum. Asa ca m-am gandit eu la urmatoarele:

- fusta spate decupata 30 Edition (vreau sa-i pun evacuare Miltek in viitorul apropiat);

- praguri 30 Edition (am inteles ca exista o diferenta intre cele de GTI si cele de 30 Edition);

- fusta pentru bara din fata 30 Edition.

Aceste piese pot a fi vopsite (culoarea masinei va fi United Grey - nu pot sa le las negre)?

Daca se poate si niste preturi v-as fi foarte recunoscator.

Multumesc. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee ?

E anul de fabricatie cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee ?

Si eu stiam ca e anul fabricatiei.

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,unde gasesc informatii despre reperul 1K5 853 651 este vorba de grila cromata din fata de la jetta.Daca are cineva idee il rog sa dea un tignal aici,multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce informatii te intereseaza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde o gasesc de cumparat si cam cat costa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Woozie

poti suna la orice dealer/service VW si iti vor spune pretul, termen de livrare, montaj, samd... Sa ai codul piesei (in general) si/sau un VIN de Jetta (sau de pe ce model e piesa)

Pentru piesa in sine, il poti suna si pe Volksman

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Woozie in primul rand codul 1K5 853 651 nu apare asa in ETKA.

Banuiesc ca vrei sa fie fara numarul de inmatriculare pe bara din ce-am citit eu intr-un post de-al tau dintr-un alt topic.

Ce-am gasit eu asemanator ar fi 1K5 853 651 D UBN. "Chrome matt silk" cred ca inseamna mai degraba "aluminium look":

post-314-1207695040_thumb.jpg

Totusi, ma gandeam ca poate vrei asa ceva:

- inainte (nu cred ca ai partiele alea cromate, dar "sa zicem":

post-314-1207695110_thumb.jpg

- dupa:

post-314-1207697465_thumb.jpg

Este nevoie de cumpararea urmatoarelor (urmaresti poza cu numerele), dupa caz:

1. "Decorative frame chrome", adica 1K5 853 761 A 2ZZ:

post-314-1207695545_thumb.jpg

2. Grila, adica 1K5 853 761 A 9B9, impreuna cu pct. 1. Este doar recomandat, nu neaparat, deoarece sunt probleme cu ruperea clipsurilor la desfacerea lor. Asta am citit pe net, nu-mi este 100% clar! De asemeni nu sunt sigur daca ai pe grila deja insertiile alea cromate si daca in codul pe care le-am pus le include. Exista insa un cod de reparatie, "repair set for radiator grille strips", cu codul 1KM 898 653. Un dealer VW te poate lamuri.

post-314-1207695719_thumb.jpg

3. In caz ca nu ai asa ceva deja pe masina, 1K0 853 101 2ZZ

4. Idem ca la pct. 3, 1K0 807 243 A 2ZZ

5. Nu stiu de unde-ti faci rost, si daca-i legal, dar asta-i optiunea ta.

Nu stiu cat de usor poti sa-ti faci rost de ele, dar toate reperele sunt oficial in ETKA.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andy, multumesc pt ajutor. Masina mea este cu crom, practic imi trebuie numai pct 1 din schita ta (poza 3) si DA, exact acolo vreau sa pun numarul, pe grila de aerisire. Ieri am dat masca jos si codul scris pe ea este exact ala care l-am postat eu mai sus. O sa ajung sa ii intreb si pe porsche, dar slabe sanse sa cumpar de la ei. Multumesc Andy si dudu si la restul care isi vor mai da cu parerea pe aici. Bafta

Modificat de WooZie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere Woozie.

Ar fi trebuit ca dupa codul pe care l-ai citit sa mai fie o litera.

Sa ai grija la clemele alea care se rup cand faci "transplantul".

Un pret (doar aproximativ) ar fi de 165 de euro pentru pct. 1.

Bafta la cumparaturi!

Modificat de AndyG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine ma ajuta si pe mine cu un cod pentru suportul de ochelari de langa plafoniera (Golf 5)? Am gasit pe un site codul: 1K0868278E, dar cand am vrut sa comand piesa la un service, nu a fost gasita :) .

Multumesc.

post-13132-1207756388_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un pret (doar aproximativ) ar fi de 165 de euro pentru pct. 1.

Bafta la cumparaturi!

Waaaaw, era sa cred ca am probleme cu ochii. Deci clar nu iau la scorul asta.La bibileala sunt calm, macar de-as face rost de ea sa am ce migali, dar mi se pare o mare hotie sa dai vreo 6 mil pe un plastic ordinar. In fine ma orientez eu cumva :) merci mult inca o data pt toate informatiile. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine ma ajuta si pe mine cu un cod pentru suportul de ochelari de langa plafoniera (Golf 5)? Am gasit pe un site codul: 1K0868278E, dar cand am vrut sa comand piesa la un service, nu a fost gasita :P .

Multumesc.

Codul este 1K0868837E Y20 (gri) daca oglinda din parasolarul soferului este iluminata (cel din poza ta), daca nu atunci 1K0868837F Y20 (nu cred ca este cazul).

Dupa cum cred ca sti, Y20 inseamna gri. Daca vrei alte culori schimba codul asta din coada cu:

7G8 - pure beige

71N - anthracite

:( cu placere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un cod pentru fusta de sub spoilerul din imagine.....sau ceva asemanator?

Ar fi de folos chiar si un site unde pot gasi asa ceva.....

Multumesc!

post-20430-1208108567_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Aditzos:

www.caractere.com -> Distributors

Pentru Romania vad:

AUTOGERMA Motors srl

Bd. Independentei 59

430067 - Baia Mare

ROMANIA

Bogdan Hasnes

Tel.: +40 262 223 298

Fax: +40 262 220 601

Mob.: +40 740 117 404

www.AutogermaMotors.ro

caractere@robot.ro

Site-ul nu e prea stralucit, cel putin la mine merge prost.

Dar poti incerca la alte tari (de exemplu Suedia: http://www.mhstyling.se/sv/category/10/golf_v ) pentru a-ti face o idee de pret.

Ceva asemanator ar fi si spoiler-ul spate de pe pachetul optional R-Line ( http://www.christian-meier.eu/golf_gt_sport/cimg1037.html ), poate te ajuta colegii cu mai multe informatii legate de cod si pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult de raspuns.....

Mai astept si alte variante de la alti membrii.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat mai de mult de pozele astea pe drive.ru parca

este un GT de 170CP TSI si se observa in partea de jos,la praguri, un ornament negru... sincer nu am mai vazut pana acum asa ceva... am vazut multe poze de GT de la noi si nu am gasit la nici una ceva asemanator

este ceva original?(masina nu pare modificata) daca da are cineva idee ce piesa/cod este?

409532nb2.th.jpg409528tg4.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut acum spoiler-ul spate de la R Line... este super. ajutor cu cod pentru fusta aceea dementiala, pret, ceva...

mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy changed the title to Coduri piese OEM
  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!