Jump to content

Problema Et Jante 7j 16 ``


FLORO
 Share

Postare recomandată

Va salut

Am gasit niste jante Dezent V Dark la un pret foarte bun

Jantele sunt 7J pe 16 tzoli 5 x 112 si intentionez sa le pun anv. 205/55/16

Acu problema: l-am sunat pe omul care le vinde insa imi zice ca nu se potrivesc pe Passat B5,5 ci numai pe Passat B6 pt ca sunt disponibile doar cu ET 40 si 35, care zicea el ca nu merg la masina mea.

Intrebare: ET35 cu dimensiunile descrise mai sus nu se potrivesc pe Passat-ul din semnatura?

Ce ET are apssatu-ul la jantele originale de tabla 195/65/15

Interesant este ca am gasit un configurator pt aceste jante si mi le pune frumos pe Passat b5,5

Mai era un topic cu ET si J-ul insa nu prea m-am lamurit

post-15333-1199824673_thumb.jpg

Modificat de FLORO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prea mic ET-ul... Merge pe platforme noi gen Passat B6, Octy2 etc. Pentru tine ideal ar fi ET 45 din ce stiu eu (si ce am eu).

Stie bine ce zice omul ala. Eu tind sa cred ca intra dar o sa fie cracanata si in fata s-ar putea sa atinga. Nu m-as risca.

P.S. era postez la topicul care se sterge :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina ta (B5.5) are predominant ET37 la jantele de tabla (si nu numai).

Deci ET35 (adica 2mm mai putin nu e problema).

Passatul nou (B6) are predominant ET45 si ET47.

Verificati aici: http://www.passatplus.de/arbeitshilfen/felgen/index.htm

Eu zic sa nu incercati pe platforma B5.5 un ET45. Aparent merge, dar in timp s-ar putea sa va intrebati de ce cedeaza asa repede rulmentii...

Planul vertical care trece prin centrul latimii jantei este calculat sa fie in acelasi plan (sau foarte aproape) cu planul vertical care trece prin centrul rulmentului (tot in latime vorbind). Cu alte cuvinte roata este centrata fata de rulment.

Punand un ET diferit apar forte ciudate in rulment...

Dupa cum va e norocul, in timp, s-ar putea sa tina, dar la fel de bine s-ar putea sa nu tina...

Sper ca s-a inteles ce am vrut sa spun.

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa fac...

Alex din cate stiu eu Et 45 le baga mai inspre interior, deci in mod normal nu ar trebui sa ai probleme cu rulmentii doar ca nu aire un aspect `sport`. Doar sa nu frece pe interior...

Pe multe configuratoare am vazut ET-uri gen 35, 37 care zic ei ca se potrivesc pe Passat B5,5. Acu nu stiu cat sunt de credibile

Va dau un exemplu

http://www.aez-wheels.com/AlcarKonfigurato...&language=1

Daca dati pe `Technical info` o sa afiseze posibilitatie pe care le poti alege asupra ET-ului

M-am zapacit

V-ati pus careva 7J 16`` cu ET35 sau ET40?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jante 7J16 ET35 am avut si eu pe vechea masina Passat,no problem.Poti sa pui linistit ca merge 100%!!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult VAG4Ever

Azi le-am comandat

Imi ajung abia la sfarsitul lunii, nu mai aveau pe stoc.

Va fi grea asteptarea dar sper sa merite ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele de pe Touran se potrivesc pe Passat B6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De mers merg jantele de pe Touran pe B6 daca nu pui jante mai mari de 17" si anvelope mai late de 225,ET-ul e mai mare la Touran si din aceasta cauza o sa fie mai aproape de suspensia la Passat,daca pui jante mai mari de 17" s-ar putea sa atinga de suspensie. :P

Drive Safe.

Modificat de VAG4Ever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@FLORO: Am atasat certificatul TUV pentru jantele pe care vrei sa le cumperi. Il gasesti pe site la Dezent. E clar ca nu vei avea nicio problema.

Bafta.

37889582.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Acidutzul

Acu citesc ce scrie p`acolo :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma mi-au sosit jantele, insa problema este ca mi le-au trimis cu ET40

Nu stiu daca acei 5 mm diferenta sunt sesizabili, oricum pt look ET35 cred ca era mai potrivit

Asta e in Romania, comanzi una, primesti cu totul altceva !!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare.....

Este compensat Et-ul mai mic de latimea mai mare a jantei ( este vorba de 7 J)

Cu alte cuvinte: este compensata `tragerea` mai inspre interior a rotii (datorita Et-ului 40 ale jantelor pe care le-am luat fata de Et 37 ale jantelor de otel) cu latimea mai mare a jantei (care daca nu ma insel la jantele de otel este de 6J si la cele de aliaj cumparate este de 7 J) ????

Am studiat pe net si as vrea sa le incalt cu cauciucuri GoodYear Eagle F1/3 205/55/16 (care arata super si ca performante si ca look)

Iata si bijuteriile mele

post-15333-1201341128_thumb.jpg

post-15333-1201341382_thumb.jpg

Modificat de FLORO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat cauciucurile pe jante si azi le-am pus pt 1 ora pe masina sa vad cum se comporta si ce look au. De scos rotile inafara s-au scos, conteaza mult ca sun 7J desi Et-ul e 40. Am mers cu ele vreo 3 km si mi se par ok, nu se simt gropile mai tare decat cu 195/65/15 si virajele sunt abordate cu mult mai multa stabilitate. Cu alte cuvinte sunt foarte multumit.

Ieri, la cererea unui coleg forumist, am cantarit o janta (fara cauciuc si valva) si are 7,7 kg.

Promit sa pun si alte poze cand este si masina curata ...

post-15333-1201958341_thumb.jpg

post-15333-1201958354_thumb.jpg

post-15333-1201958366_thumb.jpg

post-15333-1201958381_thumb.jpg

post-15333-1201958397_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoase sa le stapanesti sanatos si sa ocolesti gropile.ET 35 am avut si eu pe fosta masina un B5,5 si mergeau fara probleme.Acum ma intreb daca merge sa pun aceleasi jante cu ET35 pe Passat 3C care are ET 45 din fabrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin. Aveam puternica senzatie ca pe jantele mele actuale am ET 45 si de aceea am fost circumspect ca n-ar merge ET35. DAR de fapt am tot ET35 latime 7j si nu am problemele. Jantele nu sunt nici prea in interior, nici prea in afara, sunt f. ok :)

P.S. Bine c-ai ales 16" pentru ca 17" se simt RAU gropile :rolleyes: fata de 195/65

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-mi spune si mie cineva daca pot sa pun Dezent F pe masina mea ? Mi-a spus cineva ca sunt "moi" si nici nu sunt agreate de RAR.

Cica in Germania ,Dezent e o marca de-asta care se vinde cum se vind la noi in Metro jantele de Logan.

I-mi place foarte mult modelul F cu ET 35. Voi ce credeti ? O fi adevarat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista un configurator pe www.janta.ro

Iti alegi tipul de masina si iti da mai multe posibilitati, o sa aflii daca iti perg pe masina ta.

Cu siguranta Dezent nu este liderul jantelor de top, insa nu cred ca sunt proaste, eu le-am gasit ca avand un raport exceptional calitate/pret. Si sa stii ca le-am gasit si la preturi muuuuult mai mari decat locul de unde le-am luat eu.

Si chiar daca nu sunt un cunoscator intr-ale jantelor, sa stii ca am auzit mai de demult de marca Dezent, deci nu-s chiar asa anonime

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut

Am gasit si eu 4 jante bbs 7Jx15 H2 ET 35 si nu stiu sigur daca merg puse pe un passat 2001 ( masina din semnatura)???

Poate sa imi spuna cineva??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

nu reusesc sa gasesc nici un topic cu explicatii clare ce inseamna ET si J . Eu am jante 16" Et 35 si 7 1/2 J X18 (asa scrie pe jante :) ) pe masina din semnatura.Sunt OK gumele sunt 205/55/16 pe care le am acum? As vrea pe spate sa pun cauciucuri mai late o idee(225 sa zicem). Pot face asta ?

Modificat de 82bog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

J-ul este latimea jantei, din buza in buza (exprimat in inchi), corespondentul pe cauciuc ar fi latimea benzii de rulare 205 de ex. Et-ul este dezaxarea adica cat iese cauciucul in afara fata de janta. Cu alte cuvinte daca pui un cauciuc mai lat (225sa zicem) in mod sigur et-ul va creste poate chiar peste 35, nu stiu sigur, caz in care iti va freca cauciucul (scuzati cacofonia) in viraje.

Eu cam asa stiu :D

Modificat de mihaintz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam aceeasi intrebare o am si eu....merg jante cu ET 35 pe Audi A4 (cel din semnatura)?

Vreau niste jante pe 17 iar in certificatul TUV oferit de producatorul lor au ET-ul de 35. Va cer si voua o parere...merg? Trebuie sa va mai spun ca am cauciucuri de 235.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
mircea munteanu
J-ul este latimea jantei, din buza in buza (exprimat in inchi), corespondentul pe cauciuc ar fi latimea benzii de rulare 205 de ex. Et-ul este dezaxarea adica cat iese cauciucul in afara fata de janta. Cu alte cuvinte daca pui un cauciuc mai lat (225sa zicem) in mod sigur et-ul va creste poate chiar peste 35, nu stiu sigur, caz in care iti va freca cauciucul (scuzati cacofonia) in viraje.

Eu cam asa stiu :icon_thumright:

J-ul nu e o dimensiune, iar ET-ul reprezinta dezaxarea dintre centul jantei (pe latime) si prindere ei si n-are nici o treaba cu cauciucul. Oricat de lat ar fi cauciucul ET-ul ramane constant. Daca nu esti sigur, nu dezinforma oamenii.

Este deschis un topic pe undeva intitulat Et-ul si J in care e tratata pe larg problema.

Folosind functia search am reusit sa gasesc raspunsuri la aproape toate problemele pe care le-am avut, lucru care, desi sunt vechi pe forum, nu m-a indemnat sa postez doar de dragul de a ajunge membru level "n".

"m-ai bine taci si lumea sa te considere prost decat sa vorbesti si sa spulberi orice urma de indoiala"

Nu o lua ca o adresare directa. E doar un proverb, adica "daca taceai, filozof ramaneai"

Modificat de mircea munteanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect Mircea, ET-ul este al jantei, nu are nici o treaba cauciucul cu el. Cu cat este mai mic cu atat janta va iesi mai in exteriorul masinii

Modificat de FLORO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

Pentru Passat b6 2009 care sunt dimensiunile (ET) la jantele de tabla pe 16?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!