Jump to content

Activare Mirror Down


gabi71
 Share

Postare recomandată

eu am functia activata, apare in bord, oare mai trebuie si altceva in afara de motoras?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calculatorul din usa dreapta sa suporte functia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca am gen 3, dar mai departe nu stiu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cum sa-mi dau seama? vreun indiciu ceva fara vag sau vcds...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, WooZie said:

am cum sa-mi dau seama? vreun indiciu ceva fara vag sau vcds...

da, desfa fata de usa si posteaza codul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut...am demontat astazi oglinda si la motoras pe eticheta lipita pe spatele lui nu se mai vedea nimic,asa ca am facut si eu niste poze pe unde am vazut ceva scris,mai am ceva poze da nu ma lasa sa le incarc

DSC_0064.jpg

DSC_0063.jpg

Modificat de claudiuu1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare!

Am montat pe un golf 5 din 2005 motorasul motrivit, cu C in coada si am comandat de pe ebay modului 1k0959702L/Z03(1k0959792H). Inainte aveam modului cu terminatia E.

Dupa montarea componentelor si configurarea cablajului conform schemei de mai jos functiile oglinzii nu prea functioneaza:

MIRROR   -    DOOR CONTROLLER

1                -               3

3                -               9

5                -               2

7                -               1

 

2                -               12

6                -               5

8                -               4

Axele sunt inversate OX cu OY si oglinda se plimba in toate directiile cand, in timp pe schimbatorul e in R, schimb butonul pt oglinzi din 0 pe R si inapoi. Pare ca nu retine nici pozitia initiala, nici cea de mirror down.

Celelalte functii ale usii sunt ok.

Mentionez ca modulul poate fi de pe o masina din UK avand in vedere ca sunt foarte multe astfel de masini in parcurile de dezmembrari de la noi.

Orice ajutor este apreciat

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codarile sunt facute?

Incearca sa-i memorezi pozitia asa:

Cu buton pe R,bagi in marsariere si reglezi pozitia din butonul de reglaj.Apoi mergi 5 metri  inainte si reglezi din nou pozitia normala de mers.Ar trebui sa functioneze corect acum.Sper ca ai Gen 2 sau 3 MAX..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Central convenience si passenger door sunt ambele codate conform celor discutate pe acest topic.

 

Am incercat instructiunile de mai sus si tot nu memoreaza pozitia corecta.

 

practic am doua probleme:

1.cand misc de buton sus-jos oglinda se misca stanga si dreapta si invers. Firele sunt conectate conform schemei de mai sus.

2.functia de mirror down pare a fi prezenta dar nu memoreaza cele doua pozitii: normal si pozitia de marsariere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci e gresit cablata.Ai conectorul original al oglinzii? Parca erau ciudat numerotate...din ce mi-aduc aminte..

Concluzie-e gresita cablarea...parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am rezolvat prin inlocuirea modulului cu unul cu acelasi cod, L in coada. 

Cel initial era din UK si e posibil sa fie ceva “pe dos” in el sau pur si simplu era defect...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
On 9/15/2018 at 6:37 PM, spido said:

Sper ca ai Gen 2 sau 3 MAX..

Cum aflu generatia? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scaneaza si verfici dupa codul acestuia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa cumpar pt un retrofit de oglinzi cu rabatare puddle si mirror down, in dezmembrari nu scanez :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Destul de dificil de gasit module ptr ce vrei tu.Cel mai simplu-luate de pe masina care are oglinzi rabatabile .Atentie-ai nevoie si de motoras compatibil ptr oglinda din dreapta,ptr mirror down.

Spun asta ptr ca am gasit module Gen 2 sau 3 Max care nu fac mirror down.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar oglinda din dreapta se apleaca in jos(mirror down) ?  Aia din stanga nu face "mirror down" ?.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia din stanga coboara la masinile cu volan pe dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/1/2019 at 12:19 PM, z3dulik said:

Cum aflu generatia? 

 

On 2/1/2019 at 12:35 PM, F l o r i n said:

scaneaza si verfici dupa codul acestuia

 

22 hours ago, z3dulik said:

Vreau sa cumpar pt un retrofit de oglinzi cu rabatare puddle si mirror down, in dezmembrari nu scanez :)

ok, pe viitor macar scrii acest lucru..... nu arunci o intrebare.... dupa care scrii ce ai de gand. Parerea mea.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare sunt in aceiasi situatie ca si colegul de mai sus!am gasit sa achizitionez 2 modele de moudule 1k0959793/2 M si 1k0959793/2 P ...aveti idee daca sunt high line???am gasit aici o lista cu cele  high si cele low postase un coleg ..dar sunt codurile pe care le vezi doar cu diagnoza si nustiu corespondentu la ce scrie pe ele iar cei de la dezmembrari nici atat.... gen 3 ma gandesc ca ar fi, ca sunt fabricate in 2008...imi trb pentru oglinzi rabatabile electric, mirror down si puddle lights, cele dupa masina sunt gen 3! am mai gasit unele care sunt cu H  in coada dar sunt gen2 si nu stie protocolul LIN din pacate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!