Jump to content

Date tehnice (Tiguan 5N & 5N2)


Michael
 Share

Postare recomandată

Xeo said:
Ce greutate are? Au de gand sa ii puna si un motor mai puternic, cam peste cat timp?

Masa (minima) este in jur de 1.550 kg 1.4 TSI si cca. 1.600 kg 2.0 TDI. Importanta este insa sarcina utila maxima, remarcabila pentru un SUV compact: cca. 620 kg 1.4 TSI si aprox. 650 kg 2.0 TDI.

Iata lista de motorizari anuntata de VW:

1.4 TSI 110 kW/150 CP, Acc. 0-100 km/h: 9.3 sec., Vmax: 192 km/h, Cuplu max.: 240 Nm/1750 rpm, Consum mixt: 8.4 l/100 km

2.0 TSI 125 kW/170 CP, Acc. 0-100 km/h: 8.2 sec., Vmax: 200 km/h, Cuplu max.: 280 Nm/1.800 rpm, Consum mixt: 9.1 l/100 km

2.0 TSI 147 kW/200 CP, Acc. 0-100 km/h: 7.6 sec., Vmax: 211 km/h, Cuplu max.: 280 Nm/1.750-5.000 rpm, Consum mixt: 9.1 l/100 km

2.0 TDI 103 kW/140 CP, Acc. 0-100 km/h: 10.4 sec., Vmax: 186 km/h, Cuplu max.: 320 Nm/1.750 rpm, Consum mixt: 7.2 l/100 km

2.0 TDI 125 kW/170 CP, Acc. 0-100 km/h: 8.9 sec., Vmax: 200 km/h, Cuplu max.: 350 Nm/1.750 rpm, Consum mixt: 7.0 l/100 km

Motoarele mai puternice pe benzina (170 si 200 CP) si motorul diesel de 140 CP pot fi cuplate optional si la o cutie automata Tiptronic.

In comunicatul de presa VW afirma ca "for the time being, the strongest engine on the new Tiguan will be the 147 kW / 200 PS version of the 2.0 TSI". Asta inseamna ca mai tarziu vor exista si versiuni de motorizare mai puternice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Daca e sa ne luam dupa cifrele oferite de producator, Tiptronicul se potriveste mai bine motorului diesel decat motorizarilor pe benzina (in ceea ce priveste demarajul si consumul). Dar sa vedem ce spun cifrele:

2.0 TDI 140 CP M6 vs. T6: viteza maxima: 186/182 km/h; acceleratie 0-80 km/h: 7.2/7.3 sec.; acceleratie 0-100 km/h: 10.5/10.7 sec.; consum urban: 9.4/9.7 l; consum extraurban: 5.9/6.3 l.

1.4 TSI 170 CP M6 vs. T6: viteza maxima: 201/197 km/h; acceleratie 0-80 km/h: 5.5/6.9 sec.; acceleratie 0-100 km/h: 8.5/9.9 sec.; consum urban: 12.2/13.5 l; consum extraurban: 7.1/7.7 l.

2.0 TSI 200 CP M6 vs. T6: viteza maxima: 210/207 km/h; acceleratie 0-80 km/h: 5.1/5.8 sec.; acceleratie 0-100 km/h: 7.9/8.5 sec.; consum urban: 12.2/13.5 l; consum extraurban: 7.1/7.7 l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toata lumea!

Scriu prima oara pe acest site si sunt foarte interesat despre opiniile voastre cu privire la VW Tiguan.As avea o intrebare pentru cei care au fost norocosi sa vada sau chiar sa conduca masina.Am inteles ca volumul portbagajului este de 505 L fara roata de rezerva inclusa.Daca roata de rezerva este inclusa in portbagaj producatorul spune ca volumul acestuia scade la 470L.Pe site-ul www.km77.com spun ca volumul portbagajului cu roata de rezerva inclusa este de 395L.Aceste diferente (470-395) sa fie datorate de dimensiunea rotii de rezerva?Am inteles ca pentru Romania va fii dotat cu roata de rezerva tehnica , mai mica decat una normala.De aceea sunt curios de parerea celor care poate au reusit sa arunce o privire si la dimensiunea portbagajului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

tiguanul asta e un GOLF PLUS mai dezvoltat. Pot sa-ti spun ca diferentele de volum ale portbagajului apar foarte probabil din setarea diferita a locului la picioare in spate (bancheta spate gliseaza fata-spate si reglezi alt unghi la spatar astfel variaza foarte mult in litri si volumul portbagajului).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-o imagine de pe Tiguan Base apare un portbagaj fara roata de rezerva, cu bancheta spate in pozitia normala, iar langa imaginea respectiva scrie ca portbagajul are 438 litri :salut: Asa cum spune Dragos, depinde si in ce pozitie este bancheta spate cand se face masuratoarea. Cred ca solutia e sa iei o rigla si sa il masori singur, cand te duci sa comanzi masina :) VW nu s-a hotarat inca nici asupra garzii la sol: ba 200 mm, ba 195 mm :salut: E adevarat ca in functie de rotile alese garda la sol poate sa difere cu cca. 3 mm.

P.S.: Ma indoiesc ca Tiguan se va vinde pe vreo piata cu roata de rezerva normala. Ar insemna ca portbagajul sa fie si mai mic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

In ultimul numar al revistei Quattroruote este publicat un test comparativ VW Tiguan vs Mitsubishi Outlander vs Toyota RAV4. Potrivit masuratorilor facute de realizatorii testului, Tiguan are un portbagaj cuprins intre 467 si 577 litri.

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am sa incerc sa dezleg "misterul" volumului portbagajului in cazul Tiguan. Cei de la VW au anuntat doua dimensiuni: 438 si 470 de litri. Dupa estimarile mele, cele doua valori au fost masurate astfel:

-470 litri: cu bancheta in pozitie normala si fara roata de rezerva (masurare metoda VDA);

-438 litri: cu bancheta culisata in fata si roata de rezerva inclusa (masurare obisnuita).

Acestea sunt valorile intermediare. Cei de la Quattroruote au indicat si valoarea de 577 litri. Este valoarea maxima a volumului portbagajului, masurata in mod obisnuit (nu VDA) si este obtinuta fara roata de rezerva si cu bancheta culisata in fata. Valoarea "standard" a portbagajului (cu bancheta spate in pozitie normala si roata de rezerva inclusa) este de numai 340 litri (comparabila cu cea de la Golf V).

Concluzia este ca portbagajul nu este foarte mare, dar bancheta spate culisabila diminueaza acest dezavantaj, mai ales ca spatiul la picioare pentru pasagerii din spate este destul de generos. In aceste conditii, o solutie gen Touareg, cu optiunea roata de rezerva pe hayon, ar putea fi avuta in vedere de producator, pentru cei care isi doresc un portbagaj mai mare si roata de rezerva normala.

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cunoaste cineva codurile noilor motoare disel common rail - in mod special cel de 2 litrii si 140 CP ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare,

Am un Tiguan Track&Field, 140CP, TDI, 4000km pana acum.

Un prieten care are un Passat i-a adaugat 1l de ulei la 5000km. Cei de la service VW i-au spus ca e normal.

Stiti daca e nevoie si la Tiguan de asa ceva? Eu am verificat uleiul si totul pare acum ok.

Multumesc.

P.S. Scuze daca nu am postat la rubrica potrivita dar nu am gasit(inca) una.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Masina: Volkswagen Tiguan 1.9TDI, 140CP" Cred ca e vorba de 2.0TDI, corecteaza-ti te rog profilul.

Da, motoarele TDI PD 140CP de 2.0 sunt destul de mancatoare de ulei. Sa ai la tine un bidon cu ulei daca pleci la drum lung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

snakebyte: Eu am motorul de 2.0 TDI CR pe Tiguan, am "aniversat" 10,000 km ieri, masina cumparata in Romania in Februarie anul acesta, si nu am adaugat nici o picatura de ulei pana acum. Ultima verificare am facut-o duminica trecuta cand am plecat de la Breaza spre Bucuresti, si nivelul era in limite normale. Am cumparat si eu un litru de ulei pe norma de CR (nu mai stiu exact care este, dar daca iti trebuie ma duc la masina si revin), insa nu l-am deschis pana acum (il tin in portbagaj - "just in case..."). Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Norma e VW 507.00 <--- Click pentru o lista cu uleiurile care respecta aceasta specificatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Toate motoarele de pe Tiguan sunt CR , deci nu veti intampina problemele cu uleiul care erau frecvente la motoarele PD.

OffTopic: Si pe Passat motoarele actuale sunt tot CR , deci nici pe Passat nu va mai aparea aceasta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica completare: toate motorizarile Diesel de pe Tiguan (adica amandoua :icon_thumright: - 2 litri 140 CP si 170 CP) sunt Common-Rail. Mai exista 2 motorizari pe benzina cu trei variante (1.4 TSI - 150 CP, 2.0 TSI - 170 CP si 2.0 TSI - 200CP).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:angry: merci. Ma refeream , bineinteles la motoarele Diesel , adica cele care ard motorina :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Tiguan 2,0TSI, 170 CP. E masina mamei. Am mers si eu un pic cu ea. Trage foarte bine la ture joase si merge pana pe la 5000rpm. Spre 6000 oboseste. Oricum nu prea e nevoie sa ajungi acolo. Pana la 3000 rpm zici ca e tdi ( asa bine merge ). Pe teren nu am apucat sa ies cu ea, dar cred ca la iarna, cu cauciucuri adecvate o sa mearga bine. Am avut passat b6 4 motion cu dunlop wintersport m3 si am fost fff multumit. Stie cineva daca e vreo diferenta intre 2.0 tsi de 200 cp si 2.0 tfsi de pe golf gti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rfo: Din ce am citit in descrierile motoarelor din documentele de prezentare pentru Golf si Tiguan (site-ul volkswagen.ro), cifrele sunt identice pentru motoarele 2.0 FSI 200CP de pe Golf GTI si Tiguan, si anume: putere 200 CP (147 kW), cuplu maxim 280 Nm disponibil intre 1800 - 5000 rpm (1700 - 5000 la Tiguan), emisie 189g/100km pentru GTI (213g/100km, dar si masa este mai mare - 1350kg la GTI coparat cu aproximativ 1600kg la Tiguan). Insa nu stiu daca motoarele sunt identice sau doar foarte asemanatoare... Numai bine!

Modificat de Andy_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Im poate spune cineva, care este inaltimea Tiguan-ului Track&Field, inclusiv cu barele suport pe pavilion? Inaltimea intrarii garajului meu are doar 172cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi niste dimensiuni aici Are inaltime de 1,686 mm in mod standard si cu barele acelea se inalta inca cu vreo 4cm. Oricum antena nu incape, si nici nu poti sa deschizi portbagajul.

Sau inalti garajul sau tai cu bonfire-ul din Tiguan :)

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi niste dimensiuni aici Are inaltime de 1,686 mm in mod standard si cu barele acelea se inalta inca cu vreo 4cm. Oricum antena nu incape, si nici nu poti sa deschizi portbagajul.

Sau inalti garajul sau tai cu bonfire-ul din Tiguan :)

Multumesc. Foarte bun site-ul. Intradevar, nu incape nici antena, si nici portbagajul nu il pot deschide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am si eu o intrebare: pina la urma citi litri are portbagajul la Tiguan?

sa zicem la versiunea cu roata de rezerva normala si cu bancheta cit mai impinsa in spate (spatiu maxim genunchi)

Andy_B: Post mutat din topicul "Probleme Tiguan" - raspunsul la intrebare se afla la posturile 5-7 de mai sus.

Modificat de Andy_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

Atașez această diagramă care mi se pare foarte interesantă. Arată raportul cuplu putere la Tiguan cu motor de 140 CP. Cuplu maxim între 1750-2500(2800) și puterea maximă între 3750-4200. Interesantă este intersecția dintre ele pentru că acolo mașina ar trebui să fie cea mai eficientă.

leistungsdiagramm-VW-Tiguan-20+TDI+(103+kW)+4MOTION-7.png

Modificat de George Dimoiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare,

Nu stiu daca am postat corect, dar daca e vorba de date tehnice, sper sa ma incadrez.?

Am un Tiguan 5N, 2.0 TDI, 140 CP, cutie automata DSG 7 viteze, cod cutie 0BH, DQ500

Stie cineva daca filetul busonului de ulei de la aceasta cutie de viteze are filetul de M24 si pasul de 1,5?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Buna ziua,

 

Am achizitionat un Tiguan din 2008, motor de 2.0 143 hp. In cartea masinii si in raportul de evaluare a masini de pe registru auto roman, masina are norma de poluare euro 4. Ea are si filtru de particule. Ma puteti lamuri va rog. 

Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!