Jump to content

Posesori de Tiguan 5N & 5N2


quatro2
 Share

Nivel de echipare, motorizare, cutie de viteze  

214 voturi

  1. 1. Nivel de echipare

    • Trend&Fun
      36
    • Sport&Style
      110
    • Track&Field
      64
  2. 2. Motorizare

    • 1.4 TSI 150 CP
      40
    • 2.0 TSI 170 CP
      9
    • 2.0 TSI 200 CP
      7
    • 2.0 TDI 140 CP
      119
    • 2.0 TDI 170 CP
      35
  3. 3. Cutie de viteze

    • Manuala
      159
    • Tiptronic
      51


Postare recomandată

Later edit:

La intrebarile din sondaj vor raspunde cei care detin deja un Tiguan sau care au lansat la un dealer o comanda ferma in vederea achizitionarii acestui model. Va rog sa faceti cunoscute in acest topic faptul ca ati votat, precum si nivelul de echipare, motorizarea si cutia de viteze pentru care ati optat. Aceasta este o conditie pentru validarea votului. Voturile care nu vor fi anuntate in acest topic vor fi sterse din poll.

In 15 octombrie am platit si eu avans 5000 euro pentru un Tiguan 2.0 tdi t6 sport&style, rosu.

Pretul este de 26,773 euro cip pentru ca am mai pus volan multifunctional, park assist, pachet iarna, climatronic.

Astazi m-a sunat salesmanul de la vw si mi-a zis ca nu mai ajunge in ianuarie 2008 cum era discutat initial cand am dat avansul si probabil vine in martie.

Super organizare ca de obicei la VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 282
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Danmarc

    33

  • Andy_B

    26

  • andreihey

    15

  • Vlad F Buc

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

De fapt nu au impins ei data livrarii, ci te-au ademenit ca ti-l aduc in ianuarie, insa importatorii au sustinut de la bun inceput ca livrarile vor incepe din luna februarie a anului viitor. :icon_thumright: Oricum felicitari pentru alegere si asteptare usoara :lol:

Dadule baga avansul mai repede sa inceapa si la tine cronometrul sa mearga pana la livrare :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cu livrarea in martie este din cauza park asist-ului...si eu am comanda lansata din noiembrie de track&field 2.0 tdi cu diverse optiuni si am fost informat de dealer ca din cauza optiunii respective masina ar veni la jumatatea lunii martie, asa ca am renuntat la respectiva optiune si vine la inceputul lui februarie. O fi bun park-asist-ul dar pentru atata nu mai pot astepta inca 45 de zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@quatro2, iio, puteti sa ne spuneti cat au costat Sport&Style 2.0 TDI T6 si, respectiv, Track&Field 2.0 TDI, fara TVA si fara optionale (pret de baza)? Si, desigur, asteptam si noi cu nerabdare sa vina comanda mai repede, pentru a ne impartasi impresiile despre noul motor 2.0 TDI (in special in combinatie cu cutia Tiptronic).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca lista de preturi este cea corecta? inca n-am ajuns la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@quatro2, iio, puteti sa ne spuneti cat au costat Sport&Style 2.0 TDI T6 si, respectiv, Track&Field 2.0 TDI, fara TVA si fara optionale (pret de baza)?

sport&style 2.0 tdi, T6 a fost 25038 euro cip

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cand ai facut comanda si cine ti-a spus ca nu va veni conform brosurii din Octombrie?

Sunt curios deoarece si eu astept masina (Sport&Style) care va intra in productie in 14 Februarie si inca nu m-a anuntat nimeni de aceste modificari.

A primit cineva masina pana acum cu echiparea Sport&Style?

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comanda am facut-o la mijlocul lui decembrie 2007. Acum 2 zile am vorbit cu reprezentantul PBN (asa am aflat ca nu vine conform brosurii din octombrie), care si el, la randul lui a comandat pentru el un S&S, care acum se afla la Curtici. A lui masina vine cu jante de 16 si fara tempomat. Apreciez mult faptul ca m-a pus "in garda" la un suc servit la baruletul lor de acolo. Impresia mea este ca vor sa tina situatia sub pres in puiblic- insa fata de cei care am comandat, nu. Ar fi bine sa iei legatura cu cel de la vanzari- cu care ai semnat contractul. Numele celui cu care am vorbit, ti-l dau offline printr-un mesaj daca vrei. Nu este corect sa il facem public, fiindca omul nu are nici o vina.

Eu am comandat masina cu cutie automata. Data productiei la al meu Tiguan nu este inca confirmata. In contract sunt trecute 30-35 sapt de la lansarea comenzii.

Va rog si eu sa postati daca aveti noutati. Cu totii suntem in aceeasi situatie si e bine sa comunicam.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

La jumatatea lunii Ianuarie am facut comanda pentru un T&F. In momentul in care am discutat cu agentul de vanzari de la PBN pentru a lansa comanda, acesta m-a avertizat ca daca insist pentru cutia de viteze automata, termenul de livrare va fi undeva dupa Iunie 2008 (adik la o data incerta...), ceea ce m-a facut sa renunt la aceasta. In momentul in care agentul s-a oferit sa se uite peste lista de masini programate pentru fabricatie, am gasit una care corespundea exact cu optiunile suplimentare dorite de mine, putine de altfel, cu o singura exceptie (pachet lumini I in loc de II cum doream).

Acum 1 saptamana am achitat avansul (30%) si am primit de la agentul de vanzari codul de sasiu si seria de motor, si am inteles ca practic masina a iesit din fluxul de productie. Data de livrare comunicata este undeva la inceputul lui Martie. Sper ca am avut noroc si ca o o primesc la acea data si nu mai tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat a fost avansul in ron si la ce rata te astepti?

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca intrebarea era pentru T&F-ul meu: avansul a fost aproximativ 35,000 RON, iar de rata nu este cazul. Daca nu, sorry pentru post.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aproape 37000 Eur, TVA inclus. Aflu saptamana aceasta daca mai trebuie sa platesc o diferenta pentru jantele de 17, versiunea "romaneasca" S&S vine standard cu cele de 16 si fara tempomat.

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
@alex_tox: poti, te rog, sa ne spui in sectiunea Tiguan ce configuratie ai ales? Scuze stiu ca sunt off-topic...

Sal,cred ca asta e locul unde pot a raspund fara sa fiu off topic,asadar am ales (pentru ca era o configuratie existenta cu un termen de livrare acceptabil):

Tiguan Track&Field 2.0 TDi Pret:28.643,30EUR(tva inclus) -pentru ca doream ceva cu un unghi de rampa mai mare,si cu scut de metal,si am vrut neaparat diesel cutia de viteze este manuala in 6 trepte

iar ca si optionale masina era dotata cu urmatoarele:

Climatronic 381.99eur (tva inclus)

Alarma antifurt "plus" 268,94eur

Cotiera centrala spate tapitata 32.13eur

Crom 170,17eur

Jante aliaj usor Boston 577,15eur (care sunt mai inalte cu 1" decat cele standard)

Lumini ambientale 52,36 eur

Lumini si vizibilitate1 188,02eur

Pachet iarna 258,23eur

Park assist 484,33eur(cel fara rear camera)

Radio RCD 510 cu mp3 276,08 eur (cu touch screen si magazie de 6 cd...yeeeey :Driver: )

culoare wild cherry me 433,16 eur

tapiterie negru titan 0eur :rolleyes:

pret total: 31.765,86 + 92 euro COVORASELE :lol:

Oricum....mi-a placut f mult masina la test drive..am incercat-o pe un teren destul de pretentios si este exact ce imi trebuia.Sunt foarte multumit ca am avut rabdare sa apara pentru ca acum 1 luna eram hotarat sa cumpar un rav4 care costa cu 1000 euro mai putin i ajungea in maxim 2 saptamani in bucuresti...cu siguranta mi-ar fi parut rau acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex_tox: Felicitari pentru achizitie - culoarea este tare faina - cumva cea de pe Track&Field-ul cu cutie automata din showroom?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!

cand am fost eu nu mai era masina despre care vorbesti tu in show room..era doar una gri si una baby blue (sau cum se numeste cularea aia turcoaz)...dar stiu ca mi-a mai zis cineva ca a fost una in showroom culoarea "wild cherry"..probabil ca s-a vandut :) cel mai probabil o sa o vad prin trafic

Modificat de alex_tox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur sa vad ca numarul posesorilor de Tiguan este in crestere. Dupa cum puteti observa, am "atasat" la acest topic si un poll referitor la nivelul de echipare, motorizarea si transmisia aleasa. Desigur, in poll vor vota doar cei care au achizitionat un Tiguan sau au lansat o comanda ferma in acest sens. Va rog sa anuntati in acest topic faptul ca ati votat.

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la faptul ca numarul posesorilor este in crestere vreau sa spun ca dealerul a spus ca pe toata tara exista in prezent 700 de comenzi pentru tiguan.Numai tipul cu care am discutat eu a spus ca a vandut 11 de la lansare (iar lansarea la PBN a fost spt trecuta), cred ca in momentul in care o sa inceapa sa fie aduse masinile comandate o sa fie plin orasul de ele...si nu vad de ce nu ar fi.

Ps:votat track & field cutie manuala tdi

motorul de 170cp o sa fie disponibil(la noi) abia spre sfarsitul anului din cate am inteles.interesant este ca acest motor are consumul declarat mai mic decat cel de 140cp

Modificat de alex_tox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Completare: si eu si Alex_Tox ales motorul de 140 CP.

Am citit undeva ca VW intentioneaza sa vanda peste 1,000 masini in Romania anul asta - nu mai imi aduc aminte exact unde am citit... Cred ca cifra este chiar prudenta, la 700 comenzi ferme in 2 luni de zile. Si tinand cond de vanzarile concurentei in 2007 (nu are sens sa le mentionam aici - off topic) cred ca target-ul de vanzari este rezonabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorul de 170cp o sa fie disponibil(la noi) abia spre sfarsitul anului din cate am inteles.interesant este ca acest motor are consumul declarat mai mic decat cel de 140cp
Cifrele oficiale au fost modificate intre timp. Consumul urban este acelasi (8.8), dar cel extraurban/mixt este acum mai mic la 2.0 TDI 140 CP (5.8/6.9) fata de 2.0 TDI 170 CP (6.0/7.0).
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur sa vad ca numarul posesorilor de Tiguan este in crestere. Dupa cum puteti observa, am "atasat" la acest topic si un poll referitor la nivelul de echipare, motorizarea si transmisia aleasa. Desigur, in poll vor vota doar cei care au achizitionat un Tiguan sau au lansat o comanda ferma in acest sens. Va rog sa anuntati in acest topic faptul ca ati votat.

:beerchug: Scuze ca ma bag, dar ii rog si eu pe cei care au votat sa anunte acest lucru in topic, impreuna cu variantele votate, ca sa ne cunoastem intre noi... Asa, nu e corect ca doar Michael sa stie cine si ce :sbine: ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, nici Michael nu stie... Intrucat in poll poate vota oricine, anuntarea votului si a variantelor pentru care s-a optat este singura modalitate de certificare a faptului ca votul a fost unul serios. Asa ca revin cu rugamintea de a confirma ca ati votat. Va multumesc pentru intelegere.

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu astept zilele acestea sa soseasca masina comandata in noiembrie: Sport&Style, 2.0 TDI 140 CP, cutie manuala. Masina a plecat vineri 22.02 din fabrica.

Modificat de nistoras
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat si eu; la fel astept si eu un Tiguan S&S, 2.0 TDI, tiptronic, pret cu TVA 37366 EUR. Masina va iesi din productie in saptamana 12.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!