Jump to content

Teste realizate de revistele auto (Tiguan 5N & 5N2)


DANNY VW
 Share

Postare recomandată

Am vizionat ieri emisiunea Pro Motor si....daca nu as fi citit si alte review-uri mai concludente despre Tiguan, concluzia lor ca Tiguan-ul nu prea are ce cauta pe teren accidentat si ramane doar o varianta mai scumpa dar mai buna a Golf-ului pentru oras, m-ar fi desumflat bine de tot. Atata sictir in acel reportaj nu am vazut de o buna bucata de vreme, asta dupa ce ca m-au intoxicat de o gramada de reclame pana au ajuns la stirea cu prezentarea din Poiana Brasov, ce nu a durat mai mult de 6 minute dintre care vreo 3 vorbite !! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DANNY VW

    31

  • Michael

    18

  • Raf

    11

  • Andy_B

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sub titlul "Masina poporului poate fi si SUV - Volkswagen Tiguan ofera un raport calitate/pret surprinzator", Saptamana Financiara publica un articol realizat pe baza unui drive-test cu VW Tiguan Track&Field 2.0 TDI 140 CP Tiptronic.

Iata calificativele acordate in urma acestui test: confort (5*), calitate, performante, siguranta si costuri (4*), aspect (3*).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alt comparativ cu Tiguan, poate de data aceasta mai de ajutor pentru viitorii proprietari :vaidecapulmeu:

A new 4x4-Star?

http://translate.google.com/translate?u=ht...en&ie=UTF-8

Articolul original :

http://www.autobild.de/artikel/vier-kompak...est_517124.html

post-1756-1201800658_thumb.jpg

post-1756-1201800662_thumb.jpg

post-1756-1201800666_thumb.jpg

post-1756-1201800670_thumb.jpg

post-1756-1201800674_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrucat as dori ca urmatoarea masina sa fie un SUV/CUV compact non-premium, cu motor diesel si cutie automata, am facut, in masura in care a fost posibil, o analiza comparativa "statica" a tuturor modelelor de pe piata romaneasca care indeplinesc aceste criterii. Am eliminat din start din aceasta comparatie Kia Sportage si, respectiv, Ssangyong Actyon si Kyron, din cauza performantelor mai slabe si a designului (in special in cazul Ssangyong). Asa ca pe lista mi-au ramas Dodge Nitro, Hyundai Santa Fe, Nissan Qashqai, Nissan X-Trail, Opel Antara si VW Tiguan (Sport&Style si Track&Field). Desi Santa Fe ar putea fi incadrat, mai degraba, in clasa medie.

Mai astept in acest an si lansarea noului venit de la Ford - Kuga -, pe care il voi analiza pe baza acelorasi criterii in cazul in care motorizarea diesel 2.0 TDCI 136 CP va fi echipata cu noua cutie cu dublu ambreiaj Powershift. Ca design exterior, Kuga mi se pare cel mai reusit dintre toate modelele prezentate mai sus.

Am aceleasi intentii ca tine: SUV/CUV, diesel, cutie automata. Si eu astept cu nerabdare Kuga. Ca design nu prea exista comparatie, Kuga e mult peste Tiguan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca urmare a recentei lansari de la Poiana Brasov, revistele romanesti de specialitate au publicat articole despre noul SUV compact al producatorului german:

Auto Motor si Sport: Indraznetul. Profitand de experienta acumulata cu Touareg, Volkswagen a atacat de curand si clasa SUV-urilor compacte, dominata pana nu demult de nume mai sonore in acest segment, cum sunt Toyota, Honda sau BMW.

Cateva concluzii: Confortul interior este peste asteptari. Habitaclul dispune de dotari complete si ofera numeroase spatii de depozitare. Pozitia de condus inalta si ergonomia comenzilor, ce cuprinde si frana de mana cu actionare de la buton, contribuie la un condus putin solicitant. Spatiul pentru bagaje nu este foarte mare, dar se poate extinde usor prin rabatarea banchetelor spate, singurul minus ramanand legat de rampa de incarcare inalta. Abilitati off-road reduse, dar pe sosea Tiguan se descurca excelent. Tinuta de drum este apropiata de cea a unui autoturism obisnuit, ruliul mic si stabilitatea la viteze mari si in viraje tradand greu sentimentul ca am avea de-a face cu un SUV.

Si cateva critici:

-schimbatorul de viteze este pozitionat cam jos;

-accelerarile in forta la plecarea de pe loc scot la lumina un usor disconfort produs de transmisia Haldex;

-in afara soselei Tiguan nu se poate lauda cu performante deosebite, terenul accidentat nefiind mediul sau preferat.

Automondial: Volkswagen Tiguan: Maxi Golf sau Mini Touareg?

Cateva concluzii: "Acest <frate mai mic> al modelului Touareg poate fi recomandat tuturor soferilor ce sunt atrasi de aspectul vizual si de flexibilitatea unui SUV, dar doresc un nivel superior de confort, agilitate si variabilitate. Trenul de rulare al acestui autovehicul stabileste noi standarde in domeniul segmentului SUV, deoarece masina are o tinuta de drum extrem de dinamica si sigura. Tinuta de drum agila, sigura si confortabila este comparabila cu cea a unui autoturism normal. Versiunile autovehiculului Tiguan faca fata cu succes conducerii pe teren accidentat sau sarcinilor de tractare. Traseele pe teren accidentat cu adevarat dificile sunt lasate in seama variantei Track&Field.

Verdictul Auto Mondial - 4,5 stele:

-plusuri: pret, performante, calitati off-road, tehnica de varf;

-minusuri: consum ridicat in off-road, look destul de clasic.

Autoshow: "Fiara" din Poiana: Volkswagen a lansat oficial in Romania noul SUV Tiguan, in cadrul unui eveniment ce a avut loc in Poiana Brasov, pe 17 ianuarie, sub forma unui drive-test de amploare, cu nu mai putin de 50 de modele.

Cateva concluzii: Tiguan s-a descurcat bine si in zone cu zapada de 20 cm. Versiunile Track&Field au depasit mai usor portiunile dificile.

P.S.: In acelasi numar al revistei Autoshow este si un articol intitulat "Pe gheata si zapada", semnat de colegul nostru de forum Vlad MHL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alt comparativ cu Tiguan contra Bmw X3 si Jeep Patriot, motorizari pe benzina :icon_thumright:

Experience the Germans their blue miracle

http://translate.google.com/translate?u=ht...EN&ie=UTF-8

Articolul original :

http://www.autobild.de/artikel/bmw-x3-2.0i...tsi_574696.html

post-1756-1202893963_thumb.jpg

post-1756-1202893966_thumb.jpg

post-1756-1202893969_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce impresioneaza in test sunt reprizele si cuplul motorului 1.4 TSI de la VW, remarcabile in comparatie cu cele ale competitorilor, desi acestia vin cu motorizari de cilindree mai mare (2 litri BMW X3 si 2,4 litri Jeep Patriot). Desigur, ramane de vazut si cum vor rezista in timp aceste "supermotorase".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cuplul ma face si pe mine invidios cu diesel-ul meu cu tot !! :offtopic:

Modificat de DANNY VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre capacitatile off road ale Tiguanului T&F(numit Escape in UK) in Business.scotsman.com:

"The road manners are almost blameless, let down slightly by wheel-popping over poorer surfaces. The Escape model's offroad ability is admirable, even with normal road tyres. Ground clearance is adequate too, coping with a rutted, muddy, mostly flat trail. It grips grass well enough to reverse up a rain-soaked field, so full marks as an all-roader. "

Tot articolul:

http://business.scotsman.com/business/Esca...guan.3762436.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Chiar si dupa ce am citit toata discutia sunt sigur ca am facut cea mai buna alegere, Mitsubishi Outlander 2.0did(tdi) Instyle. Avantaje ar fi motorizarea vw, tractiune 2x4 sau 4x4 selectabila manual, consum ceva mai mic, spatiu interior mai mare, sapte locuri si pret mai mic la acelasi nivel de echipare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bogdanb : E firesc sa-ti aperi achizitia, asta ti-ai cumparat pentru ca asta ti-a dictat inima, e normal sa fii putin subiectiv, dar eu spun ca in afara de capitolul off-road si spatiu interior unde intr-adevar Outlander-ul il bate pe Tiguan, in rest....nu este deloc o alegere rea micul Tig :beerchug:

Alt comparativ de la AMS Germania, deocamdata fara clasament final :

Compact SUVs leisure show that even in the weak automotive market is still growing. Whether the new VW Tiguan doldrums or sympathizers, clarifies the test against Mitsubishi Outlander, Opel Antara and Land Rover Freelander with a four-cylinder diesel.

Cast Iron offroad compact SUV drivers take in about as serious as mountaineer their colleagues from the Nordic Walking Group. To effeminate for great adventure, in the view of the owner of Mercedes G & Co. They want the small Allradler not with the big measure of their times. They wildern with space, traction, ground clearance and the high seating position rather Combis.

VW Tiguan: doldrums or follower?

In this diesel compared with Mitsubishi Outlander, Opel Antara and Land Rover Freelander plays Tiguan 2.0 TDI in version Sports & Style with 30,700 euros at first glance the price fox. But that is deceptive: fog lights, automatic climate control, or multi-function steering wheel to be rewarded separately, with 23 extras garnished test car did come to more than 44,000 euros.

37,500 euro for the Land Rover Freelander TD4 SE as due. He offers as a proper value, but not as luxurious as the Mitsubishi facilities, as xenon headlights, leather seats or a navigation device here will be charged extra. But he remembers with his robust and high-quality acting interior on a pleasant way to more expensive models of the house. Even in places like hidden under the back seat flatter quality cladding eyes and hands. His trunk is neither particularly large nor excessively variable - as Einzigem lacks the sliding rear seat. That lack Landy not to the force.

Four-cylinder diesel with 140 to 152 hp

With 152 hp and above all, the 400 Nm of torque, the Freelander the strongest engine in this comparison. The three are rivals with 140 to 150 hp and 310 to 320 Nm very close together. Capital, the Freelander but it does not draw his weight and the long translation give him the level of the competitors.

With acceleration values from zero to 100 km / h between 11.2 and 12.5 seconds, and maximum speeds of 180 to 187 km / h takes none of the other. Bigger there are already differences in consumption: Mitsubishi and VW drive with 8.5 and 8.8 litres per 100 km economical than Land Rover and Opel, which is for the same stretch 9.5 and 10.2 litres of diesel approve.

http://www.auto-motor-und-sport.de/tests/f...10042_13987.hbs

post-1756-1203444899_thumb.jpg

post-1756-1203444907_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ai dreptate, sigur exista si putin subiectivism dar dupa cum spuneai chiar tu in off-road este superior, lucru de care am tinut cont, eu chiar folosesc masina si in off-road spre deosebire de majoritatea posesorilor de SUV-uri si a contat mult acest aspect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, cu atat mai mult la off-road unde si cei de la Quattroute l-au desemnat pe Outlander mai capabil decat Tiguan si RAV 4, cei 2 din urma avand oarecare dificultati pe terenul accidentat. De notat problemele Tiguan-ului cursa foarte scurta a amortizoarelor (nu tocmai buna pentru off-road) si daca nu ma insel aici chiar nu mai retin exact unele alunecari necontrolate pe lateral. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am mai uitat inca o data in revista Quattroruote, poate m-am inselat eu. Dar nu m-am inselat: la capitolul off-road, verdictul a fost Tiguan 4 stele, iar Outlander 3,5 stele. Daca doriti sa continuam discutia asta, va invit sa o facem in topicul "Tiguan vs. concurenta" din sectiunea Versus.

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Test comparativ realizat de revista AutoExpert: Honda CRV, Jeep Compass, Nissan Qashqai, Toyota RAV4 si VW Tiguan. Castigator: Honda CRV. O prima observatie: nu stiu de ce in test au folosit Jeep Compass si nu Jeep Patriot, care mi se pare ca se incadreaza mai bine in clasa SUV-urilor compacte.

Au fost evaluate exteriorul, interiorul si dinamica, precum si coeficientul financiar. Dar sa le luam pe rand.

Exterior (max. 50 puncte): 1. Tiguan 46; 2. RAV4 43; 3. CRV 42; 4. Qashqai 40; Compass 36.

Din punctul meu de vedere, plasarea Qashqai abia pe locul 4 mi se pare nedreapta.

Interior (max. 625 puncte): 1. CRV 565; 2. Tiguan 526; 3. RAV4 514; 4. Qashqai 512; 5. Compass 445.

La acest capitol, au fost avute in vedere urmatoarele aspecte:

-aspect general: Tiguan a fost plasat abia pe patru, inaintea lui Compass. Aici am insa o rezerva serioasa in ce priveste evaluarea calitatii materialelor utilizate. Din punctul meu de vedere, nu mi se pare ca materialele utilizate la interiorul RAV4 sau Qashqai sunt mai bune decat cele din Tiguan;

-aspect practic: Tiguan a fost pe trei, dupa CRV si RAV4. Si aici am insa o rezerva, in ceea ce priveste evaluarea modularitatii (scaune fata, bancheta spate), in conditiile in care Tiguan are scaun pasager cu spatar rabatabil si bacheta spate reglabila fata-spate si cu spatar reglabil;

-portbagaj: Tiguan a fost pe primul loc, la egalitate cu CRV;

-confort: Tiguan a fost pe doi, dupa CRV;

-comenzi: Tiguan a fost pe primul loc, la egalitate cu CRV;

-bord: Tiguan a fost pe doi, la egalitate cu Qashqai, dar dupa CRV.

Dinamica (maxim 150 de puncte): 1. CRV 147; 2-3. Qashqai, Tiguan 136; 4. RAV4 121; 5. Compass 105.

Coeficient financiar (maxim 10 puncte), stabilit pe baza informatiilor furnizate de importatori: 1. Qashqai 9.66; 2. Compass 9.61; 3. RAV4 9.28; 4. CRV 8.79; 5. Tiguan 8.39. Pozitia Tiguan se datoreaza, in primul rand, reviziilor extrem de scumpe. Au fost luate in calcul:

-pretul: Tiguan s-a situat pe trei, dupa Qashqai si Compass;

-consum: Tiguan s-a situat pe ultimul loc (intre timp insa consumul oficial mixt al lui Tiguan a fost reevaluat, scazand de la 7.2 la 6.9 litri la 100 km);

-piese: Tiguan a ocupat locul intai, avand cele mai ieftine piese de schimb. La acest capitol, CRV a ocupat ultimul loc;

-garantie: toti competitorii lui Tiguan au obtinut nota 10, pentru cei 3 ani garantie, in vreme ce Tiguan a obtinut, cu cei doi ani de garantie, doar 6.67;

-revizii: Tiguan a ocupat de departe ultimul loc, cu cele mai scumpe revizii: 1. Compass 10.00; 2. Qashqai 8.80; RAV4 8.10; CRV 7.40; Tiguan... 5.67. Porsche sa traiasca! Noroc ca mai exista si alte service-uri. Ce ma mira aici este punctajul destul de bun obtinut de Qashqai, desi stiu ca reviziile la Renault sunt destul de scumpe. Gandeam ca la Nissan nu ar avea cum sa fie mult mai ieftine. Repet, insa, e vorba de cifre oficiale oferite de importatori pe propria raspundere. Qashqai si CRV par a fi avantajate si de faptul ca reviziile se fac la 20.000 km, spre deosebire de ceilalti competitori pentru care reviziile se fac la 15.000 km.

Daca sunt doua capitole la care nu ma asteptam ca Tiguan sa castige, alea erau designul exterior si portbagajul. La aceste capitole, dar si la altele, eu pun testul respectiv, intr-o oarecare masura, sub semnul intrebarii.

In plus, testul nu face aproape nicio referire la abilitatile "off-road" ale modelelor testate, ci se insista mai mult pe utilizarea pe sosea a acestora, unde e stiut ca CRV sta foarte bine. M-ar fi interesat sa aflu mai multe si la acest capitol. In test a impresionat tractiunea integrala de la Compass, se pare ca nici Qashqai nu sta rau, dar despre celelalte nimic. Cei de la Porsche au avut insa "intelepciunea" sa prezinte in acest test, care in parte s-a desfasurat si pe zapada, un model echipat cu anvelope de vara!

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Michael, am luat si eu revista, si in afara faptului ca modelul este echipat cu anvelope de vara, au adus pentru test pe zapada si drumuri desfundate un Trend&Fun...

In alta ordine de idei, la calitatea materialelor utilizate, este primul test in care vad RAV4 mai tare ca Tiguanul... scuze, insa am testat RAV 4, si daca dai cu mana in bord iti rupi degetele... Alt aspect - modularitate: din cate stiu eu, la RAV4 nu rabateaza bancheta spate pentru cresterea spatiului de depozitare... De unde atata modularitate?

Design: CR-V pe primul loc, la mare distanta?! Din ce stiu eu, Honda a "gonit"o parte din clienti catre Mitsu si Toyota in primul rand datorita aspectului.

Mai rumegam putin articolul si revenim...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, nu stiam ca inca mai exista aceasta revista "de specialitate", o mai cumpara cineva ?! :wub:

De curiozitate ce motorizari au avut toate masinile testate ?? Stiu doar ca CRV-ul pe benzina cu motorul de 2.000 cmc si 150 este astronomic la capitolul consum :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Danny VW: :D , sa nu fim rai...

Masinile testate au avut urmatoarele motorizari: CR-V (2.2 CDTi - 140CP), RAV4 (2.2 Di-D 136 CP), Qashqai (2.0 dCi, 150CP), Jeep Compass (2.0 CRD - 140 CP), Tiguan (2.0 TDI - 140 CP). Michael, te rog sa ma corectezi daca gresesc, ca nu mai am revista... Iar varianta testata Tiguan era Sport&Style, am vazut grila cromata dupa ce am postat aseara - my bad!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A aparut in revista "Auto Test" editata de RAR, un articol destul de interesant, dar cam intarziat, despre Tiguan, articol care se numeste "Spirit de supravietuire". Ma rog, articolul incepe prin a mentiona Freelander-ul ca si competitor... 2 paragrafe mi-au atras putin atentia:

"Pentru cei 1998 de cmc ai sai, motorul dezvolta un cuplu motor maxim de 320 Nm incepand de la 1,750 rpm si cantareste 166 kg. Acesta dispune de sistemul common-rail CRS de la Bosch, avand injectoare piezo cu 8 guri de "purjare"."

"Transmisia este manuala (pe masina testata...) cu 6+1 raporturi care-i permite Tiguanului o evolutie neutra in diverse conditii de rulare. Aceasta poate fi actionata la o turatie a motorului de 1,000 rpm sau la o viteza de deplasare de doar 6,69 km/h, acest fapt echivaland practic cu treapta de viteza redusa a unui reductor. La deplasarea Tiguan-ului a contribuit intr-o mare masura noua versiune a sistemului 4-MOTION, succesorul "permanentului" synchro. Sistemul dispune de un cuplaj electro-hidraulic Haldex, cu ambreiaj multidisc in baie de ulei, plasat in puntea spate, intregul angrenaj cantarind 44 kg."

Si in final, articolul apreciaza la masina frana electronica de stationare si vizibilitatea buna ( :lol: ), si nu apreciaza dotarea standard fara jante de aliaj.

Daca doar asta nu este de apreciat, inseamna ca sta foarte bine :lol: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant, francezii numesc frana electronica de stationare ca fiind odioasa, insa nu au spus niciodata din ce cauza ?! :)

@woundedknee : Sincer acum, eu unul am fost convins ca AutoExpert si-a dat duhul de ceva vreme :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DANNY VW: francezii numesc frana electornica de mana odioasa probabil pentru ca nu apare pe nici un model de-al lor... Sau, altfel, probabil ca levierul ala li se pare mai "macho" in pozitia ridicat :icon_cool: . Oricum, pentru un sofer francez, toate masinile germane sunt proaste sau mult prea scumpe si nu-si merita banii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!