Jump to content

Traseu Furtun Apa Stergator Spate 6n2


LordOfLie
 Share

Postare recomandată

Stie careva care este raseul la furtunul care duce solutia de curatat parbrizul la luneta spate?

Am observat ca nu functioneaza mai nou si toata apa imi ajunge in portbagaj. Inacceptabil, mi se inneaca roata de rezerva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai 2 usi, il vei gasi sub ornamentul lateral (inlocuitorul fetei de usa, daca ai fi avut 4 usi) de sub geamul lateral stanga. Traseul vine pe partea soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun si eu ca pe partea soferului vine pt ca pe partea aia apare apa in portbagaj. Da, am dat plasticul de pe stalpul stg spate jos si nu am vazut nici un furtun. Se pare ca o sa trebuiasca sa aprofundez pana la panoul lateral de care zici tu @llex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu o problema cu furtunul care duce solutia de curatat parbrizul la luneta spate...la un Polo 6N2, si nu-i stiu traseul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Aceeasi problema o am si eu: nu imi mai sropeste stergatorul spate! Banuiesc ca se pierde apa pe undeva pe traseu. Poate ne ajuta cineva cu niste sfaturi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut problema asta, dar la mine era chiar la motoras, era iesit furtunul si toata apa .. la roata de rezerva se aduna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

E foarte simplu... Am avut aceiasi problema. Nu va apucati sa demontati masina. Tot ce trebuie facut e sa dati jos fata de la haion, o sa gasiti inauntru un furtun care cel mai probabil e iesit din locasul lui, cel putin pentru cei care zic ca li se ineaca roata de rezerva. Puneti inapoi furtunul si fixati cu ceva acolo sa nu mai iasa(colier, sarma, orice). Problema rezolvata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda....

o problema similara am si eu, oarecum...

Deci, am dat jos plasticul de pe haion si am constatat ca captuseala este inbibata cu solutia mea de parbriz. :ceuameni: .Solutia vine pe furtun si cu presiune inca...m-am concentrat asupra acelei cuple, dar stupoare, solutia curge prin doua gaurele, nu pe la imbinarea cuplei ( vezi poza 1). Dupa 1-2 sec. iese si apa pe luneta , dar apa prin cele doua orificii tot curge :blink: . Sa ma lamureasca si pe mine cineva de ce? Ca doar nu o facut neamtu gaurelele alea sa iasa solutia pe acolo si sa-mi imbibe captuseala pe acolo... in concluzie solutia imi curge si in haion si pe luneta afara.

O alta problema , cauzata de cea de sus este intrerupatorul din broasca de la haion.Cum solutia de parbriz a curs fara incetare, a facut scurt intrerupatorul, s-a incalzi/topit si nu mai functioneaza.(vezi poza 2). Cum se scoate acel intrerupator din broasca( vezi poza 3 si 4), sau cum se demonteaza broasca daca intrerupatorul acela nu iese fara demontarea iei. :P Mentionez ca broasca nu are nici un surub sa o demontez si nu vreau sa o distrug.Sa trag de el pur si simpu si iese?

Nu gaseam problema nici in ziua de azi, daca nu doream sa vad de ce nu mai functioneaza becul in portbagaj...

Si mai o intrebare! Este o siguranta numai pt. becul din portbagaj, daca da, atunci la ce nr. este in blocul cu sigurante?

Astept solutii si sugestii la problemele mele ;)

Scuzati romanul meu :lol:

post-31938-1221925117_thumb.jpg

post-31938-1221925135_thumb.jpg

post-31938-1221925152_thumb.jpg

post-31938-1221925164_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am si eu problema... mi-se uda mocheta din portbagaj.Am desfacut sa vad daca curge pe langa furtun in momentul cand stropesc pe luneta si nimic nici pe laterala stanga pe unde este traseul de furtun totul uscat si totusi se uda mocheta iar in zona rotii de rezerva este transpirat(umezeala).poate a mai avut cineva asa ceva?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am si eu problema asta, la inceput nu merge deloc stergatorul din spate, apoi l-am facut, dar cand stropesc apa curge prelingandu-se pe portbagaj, nu stropeste cum ar trebui. Adica stregatorul e eficient numai pe vreme de ploaie, dar fara lichid. E drept ca nici nu am incercat sa il demontez sa vad pe unde vine si tot asa, dar poate imi fac curaj acum. Dar daca mai aveti sugestii la problema mea va rog sa-mi dati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andumoscaliuc

pt toti cei care au probleme cu stropitul lunetei si nu gasesc apa in hayon

eu am avut o problema asemanatoare

ce puteti face.....rabatati sezutul banchetei din partea stanga (in spatele soferului) puneti solutie in bidon si incercati sa stropiti luneta...insistent....apoi mergti si uitativa daca nu a aparut apa sub sezutul banchetei din partea stanga...daca sesizati ca a aparut apa atunci faceti asa ...rabatati spatarul ...demontati aparatoarea cea de langa chederul usii.....atentie apataroarea este cea din dreptul spatarului....veti vedea furtunasul acolo in spatele acelei aparatori....acolo se afla si o imbinare a furtunului....eposibil ca acea imbinare sa se fi deschis din cauza rabatari banchetei....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

exact aceiasi problema o am eu acum.intr-o dimineata am vrut si spal luneta fiind foarte murdara si am facut o constatare.apa nu mai ajunge pe luneta in schimb se scurge undeva sub scaunul soferului sub masina.poti sa imi dai mai multe detalii te rog despre cum ar trebui sa desfac acolo?multumesc anticipat

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andumoscaliuc

e foarte simplu....scoti chederul........trebuie sa desfaci si acea chestie unde se inchide broasca banchetei.....scoti toate acele plasticuri si vei vedea un furtunas negru dur.....pe langa niste fire....acela e furtunasul...:icon_thumright:....daca ti se scurge sub scaunul soferului .....vezi ca traseul acestuii furtunas este pe langa pragul din stanga masini pe sub mocheta.....trecuie sa acoti chederul de la usa ........si nu tot ci doar partea de jos......apoi scoti acele ornamente de plastic....vezi ca sunt prinse cu niste calme....apoi cauti furtunasul sub mocheta...

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ajunge sub masina cel mai probabil furtunasul a iesit chiar de langa pompa. dai jos bateria si cu o cheie de 10 desfaci cele doua piulite de plastic si scoti vasul de apa. pompa de apa este in spatele vasului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

si eu am avut aceasta problema, dar astazi am rezolvat-o. Am scos chestia aia mica de unde tisneste apa si am curatat bine cele doua gauri care erau infundate si acum merge.

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut, datorita acestui topic am reusit sa/mi repar singur masina.

Am urmat indicatiile si am reusit sa elimin doua defectiuni : imi iesise furtunul din cupla de langa usa dreapta spate, dupa remediere am observat ca curge apa in portbagaj, am demontat aparatoarea de la haion si exact cum a/ti spus apa tasnea prin cele 2 gaurele.Acum leam astupat si totul este ok.

Totusi daca poate sa/mi explica cineva ce rol au cele doua orificii??? Eu nu am inteles. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stie cineva daca si la 6N este acelasi traseu. Am dat jos aparatoarea din spate , am verificat dar nu curge pe acolo. In schimb cand dau sprituri pe parbriz miroase in masina a lichid de parbriz. Sa curga undeva in masina? Stie cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da cu sprit, si uitataedaca curge sub masina, cum sa spus ma sus ar trebui sa curga la usa dreapta spate, sau in portbagaj. Uita-te daca nu unde se uda mocheta. Traseul furtunuli este pe sub chederul din stanga.

Modificat de Aditu
Quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu am apucat sa ma uit prin masina dupa furtunas, astept sa se mai incalzeasca. Dar mi-am adus aminte ca anul trecut cand am umblat la vas am scos furtunasele din chestia aia de plastic si am suflat in ea. Cand suflu spre parbriz aerul iese ok, cand suflu spre luneta aerul iese foarte greu. Am observat ca in piesa de plastic, undeva in interior pe la jumatate exista o membrana de cauciuc ceva. Sa fie oare de la membrana accea? Nu mai sta cum trebuie acolo si nu mai permite apei sa se duca spre luneta? A mai observat cineva ceva de gen?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
cristi_barbulescu

Salut, stie cineva de unde pot cumpara cupla rapida de la stergatorul din spate...ii crapat si pe acolo curge apa in portbagaj. mersi.

post-31755-0-83247100-1301038910_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o problema asemanatoare, covorasul este foarte umed si la roata de rezerva era umezeala. Ideea este ca aparatul din spate stropeste, deci pana sa vad acest topic nu m-am gandit ca ar fi fost de vina furtunul. Ce imi recomandati sa fac ? Sa imi dau seama daca sigur este de vina furtunasul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e umed unde se imbina panoul de plastic al hayonului cu tabla in partea inferioara unde e broasca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu nu, azi am curatat pe acolo dar nu era umed. Mai degraba e umed in stanga sub stop, masca de acolo este umezita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionut melinte

furtumasu ala trece pe langa bancheta prin stanga , tre sa demontezi panou ala de plastic si este o imbinare acolo e sarit sigur !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi furtunasul stropeste luneta, voi incerca sa vad ce gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!