Jump to content

Consum Benzina .


LUCI86
 Share

Postare recomandată

Eu am golf 4 berlina an 1999, motor 1.6 benzina , 101 cai .

In oras sub 10% nu prea am scos... uneori am avut chiar 14 %

In afara minim 6.9...

Care sunt cauzele principale care cauzeaza cresterea consumului de benzina? Ce trebuie schimbat ?

Precizez ca nu prea ma pricep... probabil ca s-au mai deschis astfel de subiecte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 173
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • volnick1986

    15

  • soila

    10

  • LUCI86

    8

  • vitalie

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Temperatura scazuta, drumuri scurte, turatii inalte, viteza mica => consum mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as vrea sa stiu cei care au golf pe benzina ce consum au... ce trebuie schimbat? filtre? sa fie si de la astea..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice motor pe benzina consuma mult mai ales iarna.Daca vrei sa nu iti mai consume mult cumparati diesel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am 1.6 16v benzina....si cam asha se invarte si la mine consumul in oras (intre 8 si 10)...dar 14 ii cam exagerat , parerea mea. In afara intre 5.5 si 7.5...asta depinde si de cum ``o calci``. Si sa tinem cont si de frigul de afara dupa cum spunea si AIX...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fel ca si la colegul de mai sus, am o bora 1.6 16v si cam asta e consumul in regim normal de mers :5.5 exterior si 8.5 in oras

e real nu exagerat 14....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea ca o testare cu un vag-com kts sau alta diagnoza serioasa intr`un service nu ti`ar strica

e posibil sa fie consumul marit si datorita unor factori ce nu tin de "majoritatea benzinarelor consuma mult"

incearca un service serios ce iti e la indemana

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bun consum care l-am scos in oras a fost de 8.9 % dar asta s-a intamplat odata nu de mai multe ori ..... cauza consumului sa fie oare si stilul de condus... Am fost si la service si nu are nimic motorul.. E totul ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o bora din 2002 tot 1.6 16v AZD, consumul extraurban este cam de 6.5 iar urban in aglomeratia din bucuresti intre 8-9.

Consum de 14 l chiar nam facut niciodata.

Consumul acela este normal iarna cand motorul este rece si mai ales in oras

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IN primul rand exista un topic dedicat: http://vwforum.ro/index.php?showto...0&start=420.

Si sa fim seriosi: in Bucuresti 8,5?!?!? Ma faci sa rad. Mare atentie cand faceti consumul: cel corect e plin la plin. Daca va luati dupa gradatii nu o sa iasa niciodata corect.

Dupa cum vedeti in link-ul pe care l-am pus mai sus lumea vorbeste de consumuri de 12-13-14 in oras, si asta toamna si nu iarna la -10 grade. Atentie inca odata: eu vorbesc pentru bucuresti unde e circulatia ca la nebuni. Si ies consumuri mari. Cat pentru Dan4Bora: daca tu faci un plin si mergi in aglomeratia din Bucuresti si iarasi faci plin si iti iese chiar si 9 eu unul promit ca iti cumpar benzina cat timp vrei tu. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multi se lauda cu consumul lor ... sau poate ca e adevarat oricum ai dreptate plin la plin se face consumul cel mai corect si nu dupa liniute .. computer de bord... etc...

Modificat de R_a_z_v_a_n
Te rog nu mai da QUOTE la mesajul anterior. Citeste regulamentul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am motor de 1.4 FSI 90 CP si in oras consum cam 13 iar in afara cam 11 - 12 chiar si 13 la suta dar merg si cu 180 :icon_thumleft: cam mereu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intradevar...in Bucuresti se scoate consum simtitor mai mare.Haideti in Bistrita....si seara dupa 8-9 va promit ca scoateti consum de autostrada :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumurile difera de la traficul din fiecare oras si de la om la om. Fiecare are stilul lui de mers. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul poate sa difere foarte mult in functie de anotimp,distanta parcursa,trafic,sofer,etc.

Am mers intr-o zi in oras cam 7-8 km si consumul mediu de pe bc era de 9%,am mers insa si pe distante de cca 1-2 km si consumul era de 13-20%.

Frigul,distantele foarte scurte,perioadele lungi de stat la ralanti la semafor si talpa grea sunt cele care ridica mult consumul.

Cel mai bun test de consum este cel facut dupa metoda plinului.

Modificat de Catalin M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

al meu consuma 10-11 in oras si 6-7 afara...

motor 1.6 benzina 101 cp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tractat, sau era noapte adanca si orasul pustiu si incalzit???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in Valcea nu e aglomeratie ca in Bucuresti sau alte orase mari... am facut consumu plin la plin . eu am si un stil de mers mai sportiv dar acum am mers normal.. oricum rar mi se intampla astfel de consum in oras. deobicei de la 10 in sus .

Modificat de LUCI86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adevarul este ca in bucuresti e un trafic infernal plus ca mai este si ger afara, e normal sa consume intre 12si 14%, golful meu asa consuma in oras.

azi noapte mi a consumat chiar bine, am fost plecat vreo 15-20km prin bucuresti si BC mi a aratat intre 9 si 11%, deci asta inseamna consum bun in oras cand nu este aglomeratie pe sosea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce sa zic, mie imi consuma in oras cam 12%, dar sper sa fie doar acum, ca-i iarna. Asta e consumul urban. Mixt se duce undeva in 7,5% cu 40%urban si restul in afara. Condus destul de sportiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Totusi, are cineva o explicatie logica (si bazata pe lucruri tehnice) de ce este consumul mai mare iarna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt ca motorului ii trebuie mai mult timp sa ajunga la temperatura optima de functionare, pt ca socul automat este cuplat mai mult timp samd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Explicatia "tehnica" ar fi ca motorul merge mai mult timp iarna sub temperatura de regim. Dupa cum se stie, cand e rece motorul consuma mai mult. Daca mai ai si drumuri scurte, temperatura nu apuca nici macar 60-70 de grade.

A doua problema ar fi ca iarna viteza medie de deplasare e mai mica, aglomeratia fiind mai mare (zapada, polei, geamuri aburite, ziua mai scurta, etc).

Ar mai fi si un plus de consum atunci cand se incalzeste masina inainte de plecare.

Consumul marit e mai ales in trafic urban, in exterior cred ca-i acelasi.

Cu un G3 1.8i consumam cam 11% prin oras la mers vioi in trafic normal (stat odata la acelasi semafor).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!