Jump to content

Creioane corectoare si spray-uri cu vopsea


mmneg
 Share

Postare recomandată

Daca avem nevoie pentru mici retusuri, pe unde gasim vopsele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Carrefour Orhideea gasesti spray-uri dupa cod. Este acolo o lista cu toate codurile de vopsea, pe marci de masini, pentru care exista spray. Din pacate insa, nu le au pe toate pe stoc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

fac si io un apel la niste "oameni de bine", poate ma ajuta cineva cu un astfel de sprey.

masina e neagra, dar ramane sa ma uit exact ce cod are vopseaua.

fiind farmacist, primesc saptamanal produse de gen de la IMEDICA SA cu sediul in Bucuresti. m-am gandit la asta pentru ca e mai convenabil si mai comod decat a le trimite prin posta, cu ramburs.

asa ca daca cineva stie cat costa spreyul respectiv, eu o sa trimit prin soferul firmei banii, iar el imi va aduce sprayul.

vreau sa-mi fac un polish, si am mici zgarieturi de acoperit..........

in caz ca nu reusim pana la intalnirea din septembrie, va fi bine si atunci.

mersi anticipat.

P.S. am fost in Brasov, la Paneuro si Ausburg, dar nu am gasit asa ceva, sa fie de gasit undeva in Mures sau Cluj ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@oaspetele:

Pe langa spray-uri mai exista si acele creioane cu vopsea (tot dupa codul de culoare). Pentru retusarea unor zgarieturi cred ca sunt mai indicate decat spray-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de acord.

dar unde le gasesc ??

am o posibilitate in Germania, cred ca voi fi nevoit sa apelez acolo.

sau s-ar gasi si in Cluj-TgMures asa ceva ??

am mai avut asa ceva la Golf-ul 3, mi-a dat-o handler-ul de la care am luat masina, avea pe lang avopsea si un lac, numai bine pentru polish.

mersi, alex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit eu in Carrefour (pe acelasi raft cu spray-urile despre care vorbeam anterior). Din pacate nu au prea multe culori, dar daca imi spui ce (cod de culoare) te intereseaza pot sa iti caut (merg zilnic in Carrefour Orhideea) si chiar sa iti trimit unu, in cazul in care gasesc.

Marca este SINTO PEINTURE (made in Italy).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare,

Am vazut pe aici un topic in care se vorbea de creioane pentru vopsea care se gasesc in Carrefour Orhideea. Am fost si eu pe acolo si am vazut cate ceva .. dar nu m-am prins unde scrie codul vopselei .. mie mi-ar trebui un LA7W - reflex silver. Ziceti-mi please de unde iau un creion de-asta .. vreau sa maschez niste zgarieturi :beerchug:

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La raionul respectiv (in Carrefour Militari) exista tabelele de echivalare intre codurile de vopsea ale fiecarui producator auto cu codul de vopsea al creionului. Codul creionului de vopsea este inscriptionat pe fiecare creion in parte. Eu am identificat, cu ajutorul tabelelor respective, creionul potrivit pt. vopseaua Skoda cod 1B1B (argintiu diamant). Succes!

Later edit: Se numesc Sinto Peinture. Am mai scris aici: http://vwforum.ro/index.php?s...t=0entry63062

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Orhideea gasesc creioane din astea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, au si la Orhideea.

Daca vedeti pe undeva culoarea verde (mai inchis) da-ti un semn, ca eu n-am gasit pe nicaieri. :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat un creion de genul asta , dar nu ma nimerit culoarea, cea de pe capac este diferita de cea din el, noroc ca e ieftin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai vopseaua nu se cumpara dupa capac :beerchug: ci dupa cod :nono:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca nu stii codul vopselei (adik nu ai de unde stii codul), tot dupa ochi /capac alegi vopseaua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai fratilor .. oi fi eu chior :) .. dar in Carrefour Orhideea nu am gasit codurile de corespondenta ale creioanelor Sinto Peinture cu codurile de vopsea pe care le-a postat si dl. Voinea aci pe forum. Pe ambalajul creioanelor este scris jos un numar (305, 70, etc...) si au agatate acolo niste cataloage de la Bosch .. despre filtre si alte chestii .. dar nu inteleg cum fac corespondenta intre codul creioanelor si cele de vopsea .. :( Mie imi trebuie LA7W - reflex silver.

Help ?! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu fie in Orhideea?? Incearca in Militari! Sunt niste tabele imense (pe carton plastifiat) prinse de un raft...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu fie in Orhideea?? Incearca in Militari! Sunt niste tabele imense (pe carton plastifiat) prinse de un raft...

<{POST_SNAPBACK}>

Tabelele erau si in Orhideea (cel putin acum ceva timp) ca mi-am luat eu de-acolo creion Jazz Blue, dar tot dupa ochi am ales culoarea deoarece codurile din catalog nu se prea potrivesc intotdeauna. Alege la oki, iar daca eziti intre 2 apropiate cumpara-le pe amandoua si vezi afara care e bun :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Existau intr-o vreme si in Orhideea acele tabele, acum vad ca au disparut (am trecut azi pe acolo). Eu am gasit unul apropiat la culoare (am zis mai bine asa decat deloc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Aveti cumva idee unde se poate gasi asa ceva in Timisoara(mai degraba creion corector) ?

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

parerea mea e ca mai bine se folosesc creioane decat spray deoarece cred ca vopseaua de pe masina fiind mai "veche" ca sa ma exprim asa ,poate fii mai decolorata putin si se va observa diferenta.acum depinde si de suprafata ce trebuie acoperita.voi ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

cipi2000, codul tau cred ca il gasesti in oala rotii de rezerva, si are forma (probabil) Lxxx.

Ca idee generala, sugerez ca cine are nevoie de spray sa mearga la magazinul Ferdinand de la Piata Gorjului sau mag. Lipi 2000 de pe bd. Timisoara (cum iesi din pasajul Lujerului, la intersectia cu Timisoara faci dreapta si mai mergi aprox. 2-300m si mag e pe dreapta). Acolo se face pe loc vopseaua, pe baza codului, si se imbuteliaza la spray apoi. Este recomandat samergeti cu masina, ca se se faca si verificarea intre cod si vopseaua de pe masina.

Vopseaua este Standox (Germania) si este folosita in 90% din reteaua Porsche din Ro si nu numai.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un pret estimativ ne poti spune si noua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu o intrebare: stie cineva unde pot gasi in Cluj vopsea

gri metalizat mici reparatii - nu stiu exact codul, este gri metalizat

deschis.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la Glasurit in Cluj, in Grigorescu.

Am folosit eu si a iesit foarte bine. Pt. micile retusuri ar trebui sa mergi insa la un vopsitor.

Parerea mea...:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!