Jump to content

Vw Caravelle Vs Mercedes Vito - Pro Si Contra


avantivan
 Share

Postare recomandată

O mica corectura ASR e pentru tractiune ( iar la mercedes fiind cu tractiune pe spate e cam standard ) esp e program de stabilitate si are treaba mai mult cu franarea si derapajul sunt sisteme total diferite unul e antipatinare asr*(te ajuta sa inaintezi) iar cellat corelat cu abs- ul te ajuta sa nu derapezi sa nu te intorci in mijlocul drumului sa pierzi controlul in curbe etc ESP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 148
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • soila

    22

  • vw-raz-van

    18

  • avantivan

    15

  • noobsound

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

E adevarat ca ASR inseamna anti slip regulation, dar se ocupa si cu franarea rotilor nu numai cu taierea puterii, si nu e conceput sa te ajute la inaintare, ci sa nu dai cu ea de gard.

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ASR la VW inseamna numai anti-derapare la demaraj... nu franeaza si nu regleaza traiectoria precum ESP-ul

zic asta ca si utilizator de T5 cu ASR si de golf cu ESP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut as vrea sa stiu ce ma puteti sfatui intre transporter t4 si t5 care ar fi cel mai fiabil....dar si cel mai accesibil din punct de vedere al pretului,adica cu 7 8000 euro ce as putea gasi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intre t4 si t5 clar t4 problema e ca nu prea se mai gasesc bune intretinute km putini etc plus taxa de inmatriculare ...t5 nas lua nici o forma mai degraba vito

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice ar fi, cu motor de 2.5 daca vrei sa tragi de ele, sau motor de 1.9 daca vrei numai sa plimbi familia :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La T4 cu 1.9 nu exista cu aer conditionat - deci plimbi familia dar nu vara in concediu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
alexandru_poparo

sfatul meu este sa nu te gandesti la un vito decat daca esti pasionat de mercedes. eu am avut pana nu prea de mult un vito 111 cdi. din 98. acum am un T4 di 97 adevarat motor 2,4. dar totusi parima parere este la consum  urmatoarea volumul e mult mai inalt t-ul decat vito T sta mai bine in curbe si cu toate ca am reusit de cateva ori sa pun pe el mai mult de o tona nu ma lasat nici pe gorizia la panta nici pe oituz am auzit. cu vito cu 900kg pe oituz salta apa si "besea" la deal cum zice tata  :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am intrebatr si in topicul Transporter/Multivan/Caravelle insa acum ma intereseaza exclusiv alegerea masinii.

Intentionez sa achizitioonez un van pt transport atat de persoane cat si de marfa.

Ca si buget aproximez pana in 20.000 euro.

Ma intereseaza in special fiabilitatea.

In acesti bani m-as incadra fara pbma lamodele curente de Vito si T5, model 2010.

Care credeti ca ar fi mai potrivit?

Ca si motorizare pt T5 ma gandesc la cel de max 140 cp, parca nu m-as incupeta pt biturbo.

 

La Vito tot asa, pana in 150 cp.

 

Vito am la servici modele 2007 si per total ca si motorizari nu am ce le reprosa.

Insa parca al tablarie nu stau f bine plus de asta au o instalatie electrica foarte delicata.

 

Dar, desi sunt folosite in special pt transport funerar, nu am avut nici un fel de pbma cu transmisia.

Bine, nici nu prea sunt calarite, la drum lung sarcina utila nu depaseste 500-700 kg.

 

Eu voi mai si cara ceva marfa din Germania, haince si alte acareturi si pot ajunge si la 1 tona sarcina pe masina.

 

Dar excluzand tinuta de drum, designul, astept pareri preferabil din partea detinatorilor despre fiabilitate si probleme specifice ale motorizarilor.

 

Daca acum ar fi sa aleg, parca as merge pe Vito pt o ceva mai mare vechime a motorizarilro Cr, T5-ul mi-e sa nu aiba multe boli ale copilariei.

 

Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti citi http://vwforum.ro/topic/69097-probleme-intalnite-la-t5-motor-r5-tdi-2500cmc-axd-si-axe/

 

am facut un fel de log al dubei mele :)

 

eu iti recomand oricare din ele, fie T5 fie Vito, cu o singura conditie, sa nu fie calarite, si e cam greu avand in vedere tipul masinii...

 

adica nu iti cumperi duba ca sa te plimbi cu ea goala pana la piata si inapoi...

pui greutate pe ea, pui remorca, faci mii de km fara oprire... etc

 

vito-ul are avantajul motorului care e nitel mai fiabil, mai ales la cutie, iar T5-ul are avantajul ca e mai bine construit, cum ai zis si tu, electrica, tablaria, plasticele sunt superioare... eu am pragurile atinse si apoi ruginite de vreo 4 ani, si tot nu a mancat tabla, a sarit vopseaua rugineste nitel, dar merge mult si bine... cu instalatia electrica nu au fost niciodata probleme, efectiv nu a crapat nimic in 10 ani

 

plus tractiunea pe fata a T5-ului e superioara la drum lung, la vito am observat ca tinde sa supravireze prin curbe mai mult decat T5-ul...

 

nu stiu sa-ti zic de CR-urile din 2010 incoa, e prea putin sa zici ca sunt fiabile fata de vechile PD-uri.. al meu T5 are 10 ani si 8 ani de cand il am eu cu taicamiu, e masina de familie, dar cara remorca, rulota, drumuri lungi pana in galati de unde suntem de loc.. etc

 

mie cel mai mult imi place duba la drum lung, nu exista nicio substitutie, si am mers si in suv-uri, si mercedes S500.. etc pozitia inalta, spatiul mare, scaunele sanatoase, iarna la fel, e un mic tanc prin zapada, la 2300kg masa proprie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, na, de calarit e discutabil, insa daca nu si-a batut joc de masina neamtul zic eu ca nu voi avea pbme.

Pana la urma sunt masini bine construite si se preteaza la calarie.

 

Voi mai studia pbma, m-ar avantaja motorul cr si la taxe de inmatriculare, respectiv impozite.

Dar nu asta e un criteriu extrem de important.

 

La dubele de la munca ce pot spune e ca nu mi-au dat niciodata vreo emotie la drum lung.

 

De luat noua nu se pune pbma, mi-am condfigurat un Transporter Kombi pt ca am nevoie de macar 8 locuri ( Caravelle vad ca are a doua bancheta doar de 2 locuri) si am sarit de 40.000 euro (scaune modulare, clima si pt pasageri, reglare scaune fata pe inaltime si lombar, podea de cauciuc, usi in spate cu geam, un calculator de bord acolo, culoarea am lasat-o standard, roti de tabla, deci fara fite, motorul de 140 cai).

 

De multivan nici nu ma pot atinge de nou, deci sh e singura optiune.

 

Am o cunostinta ce si-a adus un vito 315 cu 18.000e din Frankfurt si e super masina.

Dar na, microbul deocamdata ma face sa ma uit la T5.

 

Insa nu are nimeni de pe forum un T5 Cr sa-mi spuna parerea vis a vis de motorizare? Ca asta pana la uma e factorul decisiv.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma uitandu-ma si la Multivan, care trebuie sa recunosc ca imi surade sa-mi iau o asemena echipare de numa numa, m-as incadra in acesti bani pt un T5 insa nu modelul nou, ci cel cu motor de 2.5.

Intrebarea mea este ce ani sunt safe pt achizitie?

Citeam mai demult cum ca modele pana in 2006 (inclusiv sau nu, asta nu stiu) ar fi fost cu pbma la cutie.

Tu ce zici soila?

 

Ca asa, mi-as lua un T5 Multivan de 130 sau 180 cai.

Daca ma voi hotari sa fac transport de persoane extern nu ma va incurca deoarece voi pune accent pe confort. Cine nu ar merge cu un van in care noaptea va putea dormi efectiv pe un pat si va putea viziona filme pe tft-ul de pe plafon? Va zic eu ca f multi. Asadar locurile in minus pt multivan nu ar constitui un minus pt profit.

 

Dar, si cand ma voi decide sa ies la plimbare cu familia va fi un absolut deliciu.

Plus de asta, vad ca se poate configura de minune multivanul pt transport, asa ca pot impusca cei 2 iepuri vizati ( persoane / transport marfa) fara pbme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am un amic cu un T5 ultima generatie cu 2.5 174CP, dar inca are 190.000km, deci e inca tanara, mie mi s-a blocat cutia pe la 280.000

 

multivanul nu se compara cu transporterul, e lux pe roti :) daca iti permiti cauta unul lung

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare !!! Apreciez deschiderea discutiei despre VW T4. Sunt numai ochi si urechi :).Al meu e AXR de 151 cp din 2001.

IMAG0941.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

AXR-ul e de 101 CP. :emthup:
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e...AXR å fost Golful, Caravellul e AXG. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Buna ziua,

Imi poate da cineva un sfat daca sa cumpar sau nu un T5 ,2,5 TDI,131cp cu cutie automata.

De fapt dilema mea este legata de cutia automata,este fiabila ,as putea avea probleme?

Masina are 240000km,zice neamtul.

Insa nu am avut niciodata masina cu ,cutie automata.

Nu se pune problema la condus cit  mai ales la fiabilitatea acestui tip  de cutie,masina este de marfa,frigorifica si va face intre 25-40000km anual in Romania.

Ceva sfaturi sunt binevenite.

Multumesc

Modificat de sir_galahad61
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da un search pe mobile.de sau autoscout24.de si vezi cate T5 cu "getriebeschaden" gasesti. Concluzia cred ca o vei trage singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Avantaje VW T5 (ma refer la model dupa 2010)

 

VW T5 cu motor 2.0 CR sunt excelente indiferent de putere , 85-140 cai trag cam la fel, depinde ce cari

Super fiabile motoarele CR, consum minuscul pt o duba

Tinuta de drum net superioara fata de Vito si alti concurenti

Stabila , usor manevrabila (incredibil cat de strans vireaza)

Interior cu materiale de calitate, nu-si arata anii si km , nu se toceste nimic, nu zdrangane usile, nu rugineste, instalatie electrica fara cusur

Are ESP in standard si discuri spate !!

Inalta la condus si garda de sol net peste Vito (nici nu se compara)

Simpla de reparat, aerisita la compartimentul motor, mecanica fiabila

Distributia se schimba la 210000 km fara limita de timp , si oricum ar pret mic

Filtrul de motorina la 90000 km

Tabla este parca mai groasa si mult mai bine tratata anticoroziv

Nu tin sa laud dar se vede clar ca VW face acest segment de masini de peste 60 de ani.

 

Dezavantaje

Foloseste doar combustibil premium (doar motorina extra) , este esential pt a te bucura de consum si fiabilitate, asa sunt motoarele CR concepute

Modelele pt persoane ,Multivan si Caravelle au preturi exorbitante !

 

 

 

 

Mercedes Vito (dupa 2010)

 

Avantaje=

Marca din gama Premium , imagine mai buna, mai aerodinamica, place mai mult snobilor

Este mai joasa , pasagerii au acces mai facil (variantele pt persoane)

4 Matic este superior 4 Motion, diferente vizibile la tinuta de drum pe drum alunecos

Motorul mi s-a parut mai silentios

 

Dezavantaje=

Fiabilitatea injectoarelor lasa mult de dorit, nu exista CDI fara probleme la injectoare

Tractiune spate

Instalatie electrica sensibila

Tabla rugineste devreme

Distributia , este pe lant dar este ..consumabila , se schimba (are vreo 3 patine)...

Calitatea materialelor (plasticele se misca)

Discurile de frana se uzeaza repede

 

 

Cam astea am constatat eu.

Nu am mentionat aici ambreiajele/volantele destul de scumpe la amandoua, sunt deja consumabile

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
sir_galahad61

Multumesc frumos pentru sfaturi,T5 4x4 frigorific s-a dat intre timp asa ca voi lasa dupa sarbatorile  de Paste.

Intre timp am citit cam toate forumurile si am facut o ierarhizare :

T4-  frigorifice nu gasesc dar au ani si km multi ,deci in mod sigur nu voi lua

T5- motor de 2,5 sau 2,0 CR  ma gandesc ca ar fi varianta ideala ,la kilometri am gasit intre 200 si 400 tkm.

VITO-dar mai ales fiind frigorifice si deci un contact ridicat cu apa ar fi  ultima varianta.

Ar mai fi varianta Trafic sau Vivaro dar  nu prea cred.

Sper ca dupa Pasti voi schimba  poza din semnatura.

Multumesc celor care au postat sfaturi,idei si pareri in acest topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
sir_galahad61

Gata,dupa lungi cautari am luat-o.Vw t5 facelift,an 2013 si 140cp,frigorifica cu racire si in stationare(220v) si 310000km in bord, 12500 +TVA,fiind pe firma 

Masina arata impecabil,cu un search pe google am aflat si propietarul,unul singur,un institut de cercetari alimentare din De.

Din nordul Germaniei si pana acasa am facut cam 2200 km(a mai fost si o vizita pe la ceva rude),consum mediu undeva la 6,6%,tinuta de drum impecabila si ajuns acasa prima vizita la un tester .

Nici o eroare.

Deocamdata atat si o sa revin si cu ceva poze,nu stiu daca e voie aici.

 

Modificat de sir_galahad61
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Hello,

Am avut la firma atat T5 Caravelle long facelift din 2010 2.0 TDI 140 CP  cat si Mercedes Vito extra long 115 cdi din 2008 respectiv Vito 113 facelift din 2013.

Volkswagen T5 Caravelle 2010- 430.000 KM , 140 CP

Ca si plusuri la T5:

-Stabilittate mai mare in curbe, 

- Directie precisa ( tractiune fata)

- Pozitie de condus mai inalta, vizibilate mai buna pe drum

- Spatiu marit la bagaje si compartiment pasageri

- Confort sporit prin ventilatia de tip climatronic la fiecare rand de pasageri, respectiv spatiul mare pentru picioare

- Cutie de viteze bine etajata,

- Consum ff bun ( 8-9 %) - drumuri lungi in extern

Ca si minusuri la T5

- Probleme frecvente la EGR (daca mergeai mai sportiv se aprindea check engine in bord

- Kit-ul de ambreiaj trebuia schimbat cam odata la 90.000 km (erau mai multi soferi care trageau de masina )

- Injectoarele au fost schimbate de vreo 2 ori (masina avea  ultima data 430.000 km)

 

Mercedes Vito 115 cdi 2008 - 450.000 KM

Plusuri:

- Putin mai bine construita fata de T5 ( materiale putin mai de calitate)

- Insonorizare mai buna

- Motorul de 2.2 tragea putin mai bine in ture joase

- Design mai frumos

- Mai multe optiuni disponibile

Minusuri:

- Directie mai imprecisa decat la T5 in special pe curbe

- Bordul incepea sa se exfolieze in special in zona climatizarii

- Tractiune spate care iarna te cam incurca cand e masina goala.

- Multe defectiuni pe partea electrica.electronica (alternatoare, becuri arse, probleme cu ASR)

- Turbina defecta, furtunase turbo sparte

- Probleme cu timoneria cutiei de viteze,.

-  Spatiu mai mic la pasageri fata de T5 (cel putin pe bancheta din fata 2 persoane stateau ff inghesuiti)

- Spatiul de bagaje mai mic fata de Volkswagen  chiar dacat  Vito era Extra Long :)

- Intretinere mai scumpa decat la VW T5

-Consum mai mare decat la T5 (9-10 %) - drumuri lungi in extern

 

Mercedes Vito 113  cdi 2013 - 300.000 km vs Vito 115 cdi 2008 450.000 km

- Aici pot spune ca avea aceeasi tinuta de drum,  directie putin imprecisa (datorita tractiunii spate)

- Consumul era putin mai mic decat la cel 115 cdi mai ales ca 113 cdi  avea buton cu functie ECO

- Defectiuni electrice mai putine la cel din 2013

-  Butoanele de la geamuri, inchizatorile de la usi s-au defectat la cel din 2013, per ansamblu era mai slab calitativ asamblat decat cel din 2008/

 

Concluzie:

Eu as alege T5 Carravelle facelift  2.0 TDI 140 CP ( cele automate cu DSG 2 sunt mai problematice - am avut cunoscuti care au avut probleme la cutie cu acestea, de asemenea motorul 2.0 180 CP bi-turbo are prea multa tehnologie care se poate defecta si nu il recomand, chiar daca trage un pic mai bine decat cel de 140 CP) .

De asemenea, daca gasesti un 4Motion merita luat (chiar daca e putin mai costisitor de intretinut si consuma mai mult) ajuta mult iarna in special pe drumurile din Romania si il face mai stabil pe drum.

Argumente in favoarea achizitiei unui T5 :

- Intretinerea mai ieftina la Volkswagen 

- Gasesti piese mai usor,

- Spatiu interior mai mare pentru 9 persoane + bagaje

- Taxe si impozite mai mici 

- Consum ceva mai mic decat la Vito

- Motor mai nou ca si generatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare!

Vreau sa imi cumpar o masina frigorifica dar nu stiu ce model sa aleg. As aprecia daca ati putea impartasi din experienta voastra.

Am de ales intre:

- T5 din 2015 (1.986 cm3, 102 cp, 228.000 km)

- peugeot boxer din 2013 (2.198 cm3, 110cp, 293.000 km)

- Opel vivaro din 2008 (1.995 cm3, 114 cp. 150.000 km).

Ce cunoasteti despre aceste motorizari? Care e mai fiabila?

Orice sfat e bine-venit.

Multumesc

Modificat de dantesro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!