Jump to content

Duza Spalare Luneta


Sop
 Share

Postare recomandată

Am mers cu search initial dar nu am gasit pe nicaieri ceea ce ma interesa.

La sistemul de spalare luneta la leon stropeste din duza ca la dacie, jet continuu, si as fi vrut sa stiu daca merge schimbat sistemul astfel incat sa imprastie apa ca cele de pe parbriz, care sunt mult mai eficiente.

Multumiri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu e mare lucru sa cauti in dezmembrari iste duze de care iti doresti... eu am facut asa la fosta Solenza, sau la nova... am pus de opel, cred ca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rion, era vorba de duza de la luneta, nu de la parbriz. Din cate stiu, duza e integrata in sistemul de prindere a bratului, deci e mai greu de schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu,la a mea,as fi vrut sa stropeasca pe luneta (si asa ca la dacie),numai sa stropeasca! Asa imi da putin lichid direct pe lamela si apoi sterge! Nu cred ca merge schimbata duza...

Modificat de garfield
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aries13 are duza repctiva schimbata la stergatorul de pe luneta si arunca lichidul pulverizat (sub forma de perdea) dar nu mai retine de la ce masina se potriveste, din cate imi amintesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare merge schimbat si la Golf 5....?Duza se afla sigur in bratul stergatorului la Golf....ma gandesc ca ar trebui schimbat tot ansamblul... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...la golf 5 e ca la octavia 2,din ce-mi amintesc are 2 gaurele pe unde vine lichidul pe lamela! Ma intreb daca s-ar putea introduce in bratul stergatorului o duza ca cele din fata...??? :)

Modificat de garfield
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum este la skoda, dar la golf 5 este acelasi sistem ca si la golf 4, in ceea ce priveste stergatorul lunetei, pt ca eu am schimbat stergatorul cu unul de mk5 si functioneaza foarte bine. Iar duza se afla in axul stergatorului si arunca lichid direct pe luneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci in concluzie cred ca se poate schimba duza sa stropeasca perdea nu?...cine are idee ce fel de duza trebuie?... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da mai mult ca sigur ca se poate schimba si la mk5, dar nu stiu de la ce model VAG care sa stopeasca asa pulverizat lichidul. Poate stie cineva sa ne spuna si noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Adica ceea ce spui tu inseamna sa cumpar o duza fata care stropeste pulverizat si sa o inlocuiesc pe cea de la stergatorul de luneta?

Imi e cam greu de crezut ca e asa, cel putin din ce m-am uitat la duza stergatorului spate nu prea pare sa poate fi desfacuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

salut.

de 3 luni sunt posesorul unui seat leon 2002 1.6 16V si voiam sa va intreb daca stiti cum pot sa fac sa imi mearga si mie spalatorul de la luneta.

tin sa precizez ca motorasul merge dar nu arunca nimic.

duzele pe fata functioneaza. am crezut la inceput ca duza de la luneta e infundata, asa ca am bagat o sarma foarte subtire dar nu am obtinut niciun rezultat.

va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Muta cursorul la 10:44....toata operatiunea ar cam trebui sa o faci si tu, banuiesc ca furtunul este sarit.

Ok, nu e masinuta care o ai trecuta in semnatura.... dar ca idee...

http://youtu.be/B_wtbh1vtEs

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se invarte duza odata cu stergatorul este clara problema: teava care duce la duza este gripata si rupta. Cu indemanare se poate inlocui cu o mina de pix Parker metalica, daca nu alt mecanism

Daca duza sta pe loc atunci cand se invarte stergatorul cel mai probabil este ce a scris Carmina mai sus: furtunasul sarit la intrarea in motoras sau de la alta imbinare (nu sunt sigur dar mi se pare ca mai are una).

Oricum daca dai sa iasa mai multa apa in aceasta ultima situatie ar trebui sa se umezeasca ceva prin portbagaj sau sa curga pe undeva pe langa roata din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult de sfaturi. am rezolvat problema. era asa cum a zis carmina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...
On 12/31/2007 at 11:40 AM, WNS said:

Aries13 are duza repctiva schimbata la stergatorul de pe luneta si arunca lichidul pulverizat (sub forma de perdea) dar nu mai retine de la ce masina se potriveste, din cate imi amintesc.

Asa ceva incerc si eu sa fac, dar inafara de textul de mai sus nu am gasit nimic pe nicaieri.

Are cineva idee in anul 2017 cum se poate rezolva cu duza jet evantai pe luneta la golf 4 (ca postul colegului este din 2007)?

Iarna este foarte agresiv pentru stergatorul din spate sa racaie pe uscat si sa stearga doar putin in mijloc unde se iroseste tot jetul de apa.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca o sa rotesc jetul de apa la 60 grade pentru ca stergatorul sa prinda lichidul mai din vreme, nu sa mearga pe uscat pana ajunge la jumatatea lunetei, sau sa fixez o sarmulita la cativa mm distanta de gaura cu rolul de a sparge jetul de apa.

Am cautat "rear washer nozzle" la toti constructorii (Opel, Toyota, BMW, Citroen, etc) si inafara de Volvo care are cu 2 gauri si pare a se potrivi ca forma, restul au alt sistem de prindere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!