Jump to content

Ambreiaj Sport


Bestie
 Share

Postare recomandată

esti sigur ca nu sunt rotile care rup aderenta?

pe strazile astea pline de praf nu e mare lucru sa patinezi si pe uscat. mi se intampla cand accelerez in forta in treptele 1, 2 si 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca imi rupea aderenta imi dadeam seama imediat pt ca imi intra ESp-ul si se aprinde martorul pe bord. Si patina incepand cu treapta 3 in sus, inclusiv in a 6-a.

Am inlocuit ambreiajul ieri, se pare ca era si placa defecta, in sensul ca forta cu care apasa discul era slaba, facandu-se comparatia cu placa noua achizitionata.

I-am facut ceva probe, ambreiajul imi tine acum mult mai jos si este foarte comod, de patinat nu mai patineaza si masina merge frumos. Sper sa isi mentina comportamentul.

Dar pt ca meniul sa fie complet, dupa ce am schimbat amreiajul si am montat totul la loc, mi-a aparut un joc in volan (specific zgomotului de caseta ) :)

Bafta tuturor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parca era vorba de ambreiaj sport aici..nu de probleme la ambreiajul stock...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@john33exe am vb azi cu Volksman si mi-a confirmat si el ca ambreiajul care-l am/avem acum montat pe masina tine 325 Nm, dar a zis ca placa ar tine pana la 375-380 Nm daca s-ar inlocui discul (care este organic) cu unul sinterizat..., dar cu dezavantajul ca ar fi mai brutala masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bestie> ce sa spun...in configuratia actuala zic ca nu va ceda. din punctul asta de vedere e ok.

insa trebuie luata in considerare schimbarea volantei cu una usurata. eu deja am luat legatura cu cineva (nu e pe forum) pentru asta si astept un pret. mi s-a spus ca va dura cam 2-3 saptamani dupa ce lanseaza comanda. piesa e de la spec si pretul de pe site e 299 $. la asta se adauga transport si taxe care nu cred ca sunt prea mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atentie. volant usurata, are cateva avantaje dar si dezavantaje. le-a prezentat fuscobal pe paginile trecute.

printre ele, ar fi si , in timp, afectarea cutiei de viteze, care primeste direct toate trepidatiile motorului, acestea nefiind amortizate de invartirea volantei mai grea.

si mare atentie...cum le alegti..sa fie "din set". adica aca vreti volant dual mass, discul sa fie fara arcuri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am ales volant cu masa simpla. discul de ambreiaj e fara arcuri.

am aflat si pretul final > 320 euro.

cea stock m-a costat 1300 lei, deci cam tot pe acolo.

cat despre avantaje si dezavantaje: oricum asta "de fabrica" e depasita. la mine deja se aud zgomote si se resimt vibratiile. asa ca una usurata si facuta pentru a duce cuplu mai mare a numa' buna.

de altfel, nu cred ca vrea cineva sa se trezeasca cu volant zburand prin habitaclu... :rolleyes:

Modificat de john33exe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

320 euro volant? si cu disc cu tot la ce pret au fost? sa compar cu ale mele... ce marca....ce stage... ce contine kitul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kit complet ambreiaj sachs performance disc si placa de presiune > 709 euro. specificatii privind cuplul maxim sunt in posturile de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si deci 709 kitul si volant altii 320? pana la urma mi se par ok ca pret. dar culmea e discul f scump si volant mai ieftina. :offtopic: de obicei, discul se mai uzeaza..volant mai rar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Ma scuzati ca readuc la viata acest topic dar mie cand mi-a cazut volant, si am schimbat volant si ambreiajul, mecanicul mi-a spus ca mi-a pus piese stock. Nu am marit puterea motorului insa si eu simt inca vibratiile astea cand ma pun in miscare. Nu s-au rodat inca sau mi-a pus piese proaste/eventual SH? Mentionez ca am facut cam 1000 de km de cand am schimbat volant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu sunt in dubii. Se pare ca voi fi nevoit sa schimb kitul de ambreiaj, si nu stiu daca sa iau tot unul stock sau unul sport. Cuplul e in jur de 400Nm acum, din cate am inteles. Actualul nu patineaza deloc, nici la forja majora :D dar scoate un sunet foarte ciudat. Inca n-am fost la mecanic, am sa revin cu noi detalii, daca ma poate ajuta cineva cu un sfat intre timp, as fi recunoscator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

johny eu zic sa iti iei volant minim 10 kg maxim 20 ...ca o sa zdrangane la ralanti

Modificat de 5TORM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg ce volant e aia pe 225mm ar trebui sa fie 228 nu 225.Sunt multe firme care fac ambreiaje bune dar tineti cont ca e mai bun un ambreiaj care tine fara probleme si nu iti rupe cutia decat unul care doar tine si iti rupe cutia.sunt zeci de firme noname dar eu nu stiu decat 2 bune...spec si sachs si fara sa fiu subiectiv va zic ca sunt bune... restu' nu stiu ce e de capul lor.

Modificat de 5TORM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cineva pe-aici care are motor 2.0TDI si si-a montat kitul asta? Intreb pentru ca vreau un feedback subiectiv inainte sa iau o decizie, poate si un drive-test... :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam usoara volant aia de 7 kile...o sa zdrangane la relanti.In principiu ambreiajul ar fi OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
hangyouridols

Revin si eu cu o intrebare:am audi a4 b5 din 96 de 90cp si cat de curand va urma un tuning la motor(duze PP 520 si cip cirip);masina are volant single mass(pana in 97 inclusiv s-a pus aceasta volant) si ambreiajul original de 228mm care am vazut ca s-a pus si pe AFN de 110cp.Sunt convins ca ambreiajul actual nu o sa faca fata cresterii de putere si cuplu,e si cam obosit(tine la jumatatea cursei si in trafic intens la plecarea de pe loc masina trepideaza putin,trebuie sa o accelerez putin mai tare sa dispara trepidatia),dar e normal dupa 12ani si 272k km,daca nu as face tuningul banuiesc ca ar mai duce vreo cateva zeci de mii de km(am facut 15k km de cand am masina si merge la fel ca atunci cand am cumparat-o).Intrebarea e sa pun tot acelasi kit de ambreiaj original SACHS de 228mm sau sa ma orientez spre un ambreiaj sport?Mentionez ca fac aceast tuning deoarece nu sunt multumit de demaraj,masina trebuind sa ramana fiabila pt folosinta de zi cu zi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

preferabil ar fi sa pui ambreiaj sport ca sa fii sigur ca tine fara probleme.Trepidarea la plecarea de pe loc e cauzata de volant sau de un tampon de la motor...verifica daca ai tampoanele in regula daca sunt ok atunci volant e pe duca.Oricum recomandarea mea e sa schimbi ambreiaj+volant a

Modificat de 5TORM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Un tampon motor a fost schimbat,celalat era k;cu volant m-ai pus pe ganduri,credeam ca asta single mass ar fi "nemuritoare".Avand in vedere costul unui kit ambreiaj sport in raport cu unul normal,deaja costurile se ridica prea mult si nu merita.Chestia e ca am mai citit pe forum ca si-au dus motorul la 120cp din duze PP502(nu PP520) si remapare si nu au avut probleme cu ambreiajul.

Modificat de mcornel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e acelasi ambreiaj ca la afn ar trebui sa tina 300 nm cuplu ca popa.Daca vrei o solutie OEM cred ca un ambreiaj de g60 sau vr6 ar tine destul de bine nu stiu cat de mult dar ar tine ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Am verificat si pe motoarele de pe audi din 95-97 s-a pus acelasi ambreiaj si volant atat pe motoarele de 90cp(1z,ahu si ahh) cat si pe cel de 110cp(afn);acuma AFN are cuplu max de 225nm,300nm nu e cam mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti pune un ambreiaj de asv atunci ca se potriveste sigur si tine sigur 300nm fara probleme.Din pacate tre cu tot cu volant.Eu raman la ideea cu ambreiajul de g60...daca volant e la fel de grea ca si a ta eu cred ca e cea mai buna solutie avand in vedere ca un g60 cu soft tot pe la 300 nm ajunge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Cred ca pt inceput va trebui sa verific starea volantei si pe urma sa i-au deciziile;5TORM multumesc de idei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vibreaza la plecarea de pe loc si nu e tamponul situatia e clara.Np.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!