Jump to content

A6 Cu 1.8t De 150cp


teddy
 Share

Postare recomandată

cum se comporta modelul? e submotorizat? e buna rezistenta motorului? cam care ar fi consumul la masina asta?

eventual daca puteti sa-mi dati aceleasi raspunsuri si pt. 2.4 si eventual o recomandare intre cele doua ar fi perfect. :Driver:

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.8 T nu este submotorizat, gandeste-te ca pe A6 a fost pus si motorul de 1.9 TDI de 131 CP. Masina se va misca bine cu motorul asta, demaraje decente, in jur de 9,4 sec pana la 100 km/h.

De consum nu stiu ce sa-ti zic concret, el poate varia in functie de stilul tau de condus, traseul, vreme etc, cred ca va fi in jur de 14/15 in oras si 8/9 afara.

Motorul de 2.4 nu prea este laudat pentru performante, el este cunoscut pentru cat de gurmand e.

Eu zic sa mergi pe 1.8 T, este un motor excelent!

:lol:

Modificat de oozz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

thanks, oscilam intre astea doua si 2.5 tdi. insa nu prea sunt fan diesel. consumul este destul de putin important pentru mine, momentan am un ford care consuma cam 15L/100KM si m-am obisnuit :lol: la 2.5 tdi din cate am mai auzit de la cunostinte nu sunt prea multe avantaje, cost de achizitie mai mare, impozit asigurari etc. mai mari, consum nu mult mai mic cu variantele pe benzina si nici performante mult mai bune. am dreptate sau am fost prost informat? nu de alta dar am vazut ca e plin de 2.5 tdi-uri si sunt curios daca toti cu acel motor au facut o greseala :) informati-ma si pe mine, va rog :rolleyes:

later edit

am gasit informatii din care am selectat ce mi se parea important:

Kerb weight 1355 kg 2987 lb

Max. output(DIN) 150.1 PS (148.0 bhp) (110.4 kW)@5700 rpm

Max. torque(DIN) 210.0 Nm (155 lbft) (21.4 kgm)@1750-4600 rpm

0 -100km/h 9.40s

atat de usoara e masina asta?! :P performantele sunt mult mai bune decat ma asteptam, aveai dreptate cu 9,4. si dupa calculele mele (vagi) masina n-ar trebui sa depaseasca un consum de 13-14 la un mers linistit (compresie mai mica pana in turbo, right? eventual daca e vreun posesor sau fost posesor al acestui model care poate scrie niste impresii ar fi dragut :screwy:

Modificat de teddy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu observatia la 2.5TDI:cost de achizitie mai mare, impozit asigurari etc. mai mari

Insa ce zici de cuplu motor standard de 370Nm ??

Iar cu chiptuning -Aici Voinea poate sa-ti dea mult mai multe date -ajungi usor de la 180CP la 210CP

Deci performantele la 2.5TDI sunt mai bune :frigbaitata: chiar si consumul este mult mai mic decit la 2.4 benzina

Dar,da intre A6 1.8T si A6 2.4 benzina - este mult mai eficient si mai bine sa alegi 1.8T

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motorul de 2.5 TDI intradevar costurile de intretinere si achizitie sunt mai mari, taxele si impozitele de asemenea.

El compenseaza prin cuplu mare care nu este de neglijat. Este un topic unde se vb despre benzina vs diesel click , este destul de detaliat si iti poti face o parere despre ce vrei.

Daca ai bani de un 2.5 TDI si poti sa-l si intretii GO FOR IT.

Acest motor a fost disponibil in 4 variante:

-150 CP care s-a folosit pana in anul 2001 cand a aparut si facelift-ul, se gaseste si in varianta quattro

-155 CP a fost introdus dupa 2001 dar fara quattro, face 0-100km/h 9.40s.

-163 CP se gaseste fara quattro, este cu 0,1 sec mai rapid pana la 100 km/h decat cel de 155 CP.

-180 CP este numai cu quattro.

la cele care am scris 0-100 km/h am facut-o in ideea de ati forma o parere despre cum se misca motorul pe masina, nu pentru liniute sau alte chestii.

Daca nu vrei diesel mergi pe 1.8 T, daca nu te intereseaza chiar asa de mult consumul mai este si motorul de 2.7 T, 230 CP, cuplu 310 Nm, cat un diesel de 1.9.

Cateva date tehnice despre 2.7 T:

Max. output 230 CP @5800 rpm

Max. torque 310.0 Nm

0-100km/h 7.30s

Consum: 16.6/8.8/11.6 l/100km urban/extra-urban/combinat

:icon_thumright:

Modificat de oozz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca ai bani sa-l intretii, nu sa-ti bati joc de masina, e super tare, GO FOR IT :D

Super tare ce a scris proprietarul :D :D

NU NEGOCIEZ LA TEL;NU INTREBA CAT CONSUMA;

LE: Daca tot vrei 4.2 mai bine te uiti dupa un S6, are 330 CP si un design exterior mai agresiv :)

Modificat de oozz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

naahh, era doar fapt divers, o observatie. chiar nu isi gaseste locul la mine, merg aproape numai in oras, in aglomeratii, ziua. daca nu aveam nevoie de spatiu imi luam si un smart si tot n-as fi simtit lipsa de putere :) ar fi cam bataie de joc fata de masina, si probabil si fata de bani, indiferent daca ii am sau nu. oricum, pare foarte tare masina :) cred ca o sa raman la 1.8T sau poate 2.5 tdi. oricum o iau dupa anul nou... mai am timp sa ma gandesc si sa ma razgandesc de cateva ori :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
popescudanconstantin

masina este foarte tare, daca poti cumpara. consumul sa stii ca nu este asa cum iti inchipui am scos-o si la 7,8 dar daca te dai la ea papa ceva. timpii pe care ii spuneau colegii de fporum pot fi depasiti. masina este mai usoara decat pare . m-am uitat de curiozitate la un talon de a4 cu motorizare 1.8T si masina aia este mai grea decat audi A6! incredibil nu??? e uite ca se poate. masina se infige de nu se poate. gandeste-te ca poti tura motorul linistit pana in 6000rot/min, senzatia si sunetul sunt de avion iar demarajul........cu siguranta nu se compara cu cel de la 1.9TDI :lol: . bafta la cumparaturi. ca pret, sa stii ca in germania au pretturi mai mari decat cele diesel si diferenta nu e mica. la noi sunt putine, mai multe a4, dar nici alea foarte multe. masina merita.............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!