Jump to content

Pompa de injectie - probleme


kador
 Share

Postare recomandată

ok tovarasi nici pina acum nu iam DAT de cap dar o duc la un electrician ca nu vrea si gata toate furtunurile sint la locul lor am aerisit la injectoare dar tot nu vrea decit cu spray.So FI speriat de mine crede co bag la infanterie in prima linie.Oricum Tovarasi sa stiti ca ma CAM orientez spre un Ford SMAX ca sint PE lant de distribuite si sunt mai bune ca Masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ai cunostinte tehnice si SDV, logic ca nu ii poti da de cap. 

 

off topic

Cat despre S-max.... bafta multa, o sa ai nevoie. in ultima vreme nu tot ce e pe lant, e bun. Se rupa lanturile mai al dracu decat o banala curea... ca e Ford, bmw, etc.. tot lantul se rupe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te cred vezi eu cred ca la ora actuala fordul ca motor e mai superior decit VW. Poate sa FIE si o treaba de gust dar am vazut diferentele dintre un sharan si un galaxy ceea ce am vazut ca fordul e mai superior in toate.Dar cum ai spus defectele nu ocolesc PE nimeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutari ,

Am si eu o problema cu pompa de injectie pe ALH , pe scurt pierde motorina .Am cumparat setul de garnituri bosch si as vrea sa ma apuc sa le schimb.

La mine piede doar pe la tevile spre injectoare, doar acolo se vede umed  si curge doar pana se incalzeste masina , adica acul ajunge la 90 de grade (apoi nu mai curge oricat as merge cu ea).

Am gasit linkul :

,si atasez o poza cu garniturile pe care as vrea sa le schimb.

Din filmulet nu pare sa am nevoie de ceva reglaje , dar as vrea sa intreb daca e cineva care a mai facut chestia asta si  daca trebuie sa fiu atent la ceva in mod special , pentru cele 3 garnituri pe care vreau sa le schimb.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din filmulet nu prea pare dar in realitate trebuie sa ai foarte mare atentie mai ales la garnitura rotunda de la capul hidraulic. Celelalte 2 garnituri dreptunghiulare necesita niste semne inainte de a le demonta pentru a putea reveni cat mai aproape de reglajul initial inainte de schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da dar eu vreau sa le schimb schimb doar pe cele de la iesirile catre conductele de la injectoare si la capacul acela mai mare , si nu vad vreun nici un fel de reglaj, capacul acela mare din mijloc are ceva special? stie cineva?

Modificat de dannyxx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ca nu imi curge pe acolo , doar pe lateralul din dreapta, la conducte sau la capacul ala cu surub in cap, Oricum o sa ma acpuc de ea si o sa vedem dupa daca trebuie reglaj ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la acea garnitura rotunda care separa corpul pompei de corpul pe care sunt prinse tevile de la injectoare sa stii ca iti trebuie foarte mare atentie, iti spun ca am facut asa ceva si trebuie ceva pregatire inainte.

post-15836-14462860258674_thumb.jpegpost-15836-14462860353087_thumb.jpegpost-15836-14462860441291_thumb.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Lupo, acela este DIY excelent, daca se respecta exact pasii care trebuie facuti nu cred ca vor fi probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut , http://1drv.ms/1PWaAn4, in poza din link am incercuit ce garnitura trebuie schimbata , problema e ca nu am cheie pentru acel capac, stie cineva unde gasesc asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri nu am putut sa iti atasez o poza dar astazi am revenit,cu pompa de injectie si toate garniturile ei,este atat pentru ALH,ASV etc.

post-15836-0-83269500-1446380686_thumb.j

EDC Pump exploded view.pdf

Modificat de robert28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc dar  am fost la service ca trebuia sa rezolv problema ieri si cei de acolo au avut tubulara pentru capac hidraulic (nu are nevoie de reglaj). Schimbasem eu deja saibele de la conductele catre injectoare.

Cost 146 ron pentru desfiletarea capacului , schimbarea unei garnituri (din setul adus de mine) si infiletarea capacului la loc ,durata 10 minute. (in conditiile in care trusa de desfacerea pompei de injectie este 80 de ron dar vine in 2 saptamani).

Service-ul : Brady Services de pe Valea Oltului ,Bucuresti .un loc unde nu o sa mai calc vreodata..:)) ,  si asta nu datorita facturii pe care oricum o deconteaza firma, ca mie imi pare absurd sa dau atat de la mine...:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu vorbesti de acea tubulara cu 3 laturi mai mici si 3 mai mari?

Acel surub se poate desface cu o tubulara de 7 batuta usor in surub.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios daca a reglat si capacul dupa ce a umblat la el !!

In rest Al Bundy are dreptate, merge cu o tubulara de 7(eu am incalzit o teava si am batut o dupa un surub).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca el se refera la surubul mare de la capul hidraulic asa cum a indicat in link.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Buna ziua

 

Am o octavia din 2002 1.9 TDI motor ALH 90 CP. 

Ca simptome ... motorul are din din cand in cand variatii de turatie si nu se mai invarte "rotund". La puterea motorului nu am simtit modificari, trage ca si inainte.

Pe bord mi se aprinde intermitent martorul cu spira galbena iar pe tester imi da eroarea :

 

17970 - Quantity Adjuster (N146) 

P1562 - 35-10 - Upper Limit Reached - Intermittent

 

Eu am verificat si am 12V pe pinul 5 al mufei de la pompa.

Daca e o problema din pompa unde imi recomandati sa merg in Bucuresti .

Multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut....dupa ce am schimbat ceasurile nu am mai reusit sa le calibrez cum trebui si imi arata un consum mai mic, dupa un timp am vazut ca pierde motorina pe la garniturile de la pompa ,am luat chitul de garnituri ale pompei de injectie le am schimbat acum nu mai pierde motorina dar imi arata un consum mai mare decat in realitate. Inainte sa desfac pompa am verivicat cu vag com cantitatea de injectie la relant si era 4mg/str si iam facut semne la pompa dupa ce am montat o am pus o dupa semne si era la 4.6 mg/str si mi a fost lene sa o mai dau la loc la 4 cum era. Acum intrebarea mea este daca faptul ca nu am pus pompa la loc poate sa decalibreze calculul consumului de compustibil....practic eu am tunat motorul prin metoda hammer mode desi nu asta a fost intentia mea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ioane, regleaza iar pompa si o sa isi revina si consumul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc baieti mi ati fost de mare ajutor ,foarte explicative raspunsurile. Daca citeati cu atentie vedeati ca eu nu am zis ca e mic sau mare cunsumul doar ca nu corespunde ccu ce imi arata pe bord .... Din pacate nu mai am tubulara aceea speciala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Încearcă să-l ajustezi din vcds.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are ca sa faca din VCDS, trebuie reglat din corpul pompei la 4 cum era inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti inca o data eu nu spun ca este mare sau mic din contra din ce am scris rezulta ca consum este mai muic la pompa decat imi arata pe ceasuri cu un litru si jumate....nu ar fi trebuit sa fie invers daca am marit debitul....eu doream sa ma ajutati sa inteleg cu argumente daca prin marirea debitului prin metoda hammer mide se decalibreaza afisarea consumului? Am facut consumul si de la plin la plin si ddeka bec combustibil aprins la bec combustibil aprins si mi a iesit cu 1.5 mai putin decat imi arata pe bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!