Jump to content

Reglare Faruri


andrein
 Share

Postare recomandată

4 hours ago, ham04 said:

Becurile sunt pozitionate corect in soclu ? Incearca sa le mai reglezi din cele 2 suruburi de reglaj sus-jos si stanga-dreapta. Adu farurile in pozitia 0 pe rotita si incearca reglajul la un perete. Sa inteleg ca problema asta e recenta nu ai demult, incearca sa-ti amintesti de cand s-au dereglat, in ce circumstante, poate gasesti rezolvarea.

Am facut deja asta, rezultatul il vezi in poza, dereglarea sa produs cand s-a stricat butonul de reglaj din bord, am dat de 3ori in jos si el imi ridica farurile de 3ori in sus, in jos nu mai facea contact, am schimbat butonul dar inapoi jos nu am cum sa le aduc. Ai vreo idee? eu inafara de desfacut sticla si repozitionat oglinzile manual nu vad altceva. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate motorasele de far din prinderi si pune pe cineva sa se joace cu rotita din bord de reglaj si observa cum se misca tija de la motoras, vezi daca nu cumva problema e de la ele. Cu butonul de reglaj nou cand dai in jos ti le trage in jos dar nu suficient asta inseamna ca ele sunt reglate cam la maxim in sus. Nu prea stiu cum arata farul de Golf 5 in interior ca sa-mi dau seama cum vin fixate oglinzile pe suport si suportul pe parghiile de reglaj. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au sarit din motoras tijele si au ramas farurile in sus.poate daca identifici probl si le impingi inapoi in tija ,revin la poz initiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 18.03.2017 at 7:35 PM, MRP said:

au sarit din motoras tijele si au ramas farurile in sus.poate daca identifici probl si le impingi inapoi in tija ,revin la poz initiala.

Poi tija motorasului este prinsa in lacas. Motorasul nu joaca este fix. Daca folosesc butonul din bord imi coboara normal 3 trepte. Dar mie trebuie sa imi coboare 6 trepte ca sa fie ok.

On 18.03.2017 at 7:18 PM, ham04 said:

Scoate motorasele de far din prinderi si pune pe cineva sa se joace cu rotita din bord de reglaj si observa cum se misca tija de la motoras, vezi daca nu cumva problema e de la ele. Cu butonul de reglaj nou cand dai in jos ti le trage in jos dar nu suficient asta inseamna ca ele sunt reglate cam la maxim in sus. Nu prea stiu cum arata farul de Golf 5 in interior ca sa-mi dau seama cum vin fixate oglinzile pe suport si suportul pe parghiile de reglaj. 

Le-am reglat mecanic cat de mult au mers in jos pana au inceput sa pacane. Si dupa aia am dat si din motoras in jos 3 trepte cat imi permite...si rezultatul este in poza de mai sus. Adica imi bat mult in sus.

Modificat de SanKraN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorasul nu o sa joace niciodata.e prins in suruburi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FYI: motorasul nu este prins in suruburi....prin rotire se clipseaza de far si tot la fel se declipseaza.

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ai reusit sa-l scoti usor,prima oara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

ce parere aveti de cum e reglata faza scurta? mie mi se pare ca "raza" mai luminoasa pleaca din farul drept spre centru si dreapta, restul luminii e slaba. de inaltime nu stiu ce sa zic.

rsz_img_20170412_222819048.jpg

ps: a trebuit sa micsorez kb la poza sa nu depaseasca cei 1,99mb permisi, era poza de 13 mp desi nu pare.

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

mi-am schimbat farurile cu unele marca depo cu lupa (ca cele de fabrica) si trebuie reglate.

Unde pot regla farurile in Bucuresti?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice service care are reglofar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
On 15.07.2016 at 9:29 PM, Shymano said:

Farul se regleaza si pe suportul negru de plastic de sub el; cel putin asa e la Octavia 2.

Cum se regleaza farul pe suport?Il pot da mai in stanga sau mai in dreapta din suport?Am vazut ca acel suport are doua suruburi in acele cercuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor,
Astazi am fost cu masina in service, la PBN, pentru o verificare si o reglare manuala a farurilor led, in caz ca este necesar. Acolo am stat de vorba cu un angajat al service-ului, un domn care s-a recomandat sub numele de Tiberiu si care m-a asigurat ca aceasta interventie de reglare nu este necesara, deoarece farurile vin deja reglate din fabrica...dar daca totusi insist asupra procedurii, costul este de 200 lei si dureaza 4-5 ore toata operatiunea. Din pacate nu-mi puteam permite sa pierd atat timp in service si am renuntat astazi. Totodata am avut sentimentul ca acel domn a simtit ca nu sunt dispus sa petrec 5 ore acolo si a dorit sa scape de mine. 
Apelez la ajutorul vostru, al celor care au efectuat aceasta operatiune si va rog sa ma informati daca procedura a fost cu adevarat necesara, daca a avut aceeasi durata si daca imi recomadati alt service.
Si acum pun problema altfel: daca in urma verificarii se dovedea ca farurile nu sunt reglate din fabrica asa cum trebuie, tot mi-ar fi cerut 200 lei? Garantia masinii nu acopera verificarea+reglajul in vederea aducerii la conformitate?
Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost la un reglaj de faruri cu led, a durat 15 min, le-au ridicat mecanic adica reglat din șuruburi, au vrut sa-mi ceara bani dar le-am spus ca masina are mai putin de 10000km si orice reglaj e gratis, oricum au facut o treaba de 2 lei, acum farul din stanga e mai sus decat cel din dreapta 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru informatii. Mi-ai confirmat banuielile si anume ca "domnul" din service isi dorea doar sa scape de mine.
Legat de faptul ca orice reglaj, pana in 10.000 km e gratuit... este stipulat in contract sau in alta parte? As vrea sa detin toate informatiile, astfel incat sa nu mai patesc ca data trecuta si eventual sa intru un pic mai tare in ei.

Multumesc inca o data!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

8 hours ago, FRZ87 said:

Legat de faptul ca orice reglaj, pana in 10.000 km e gratuit... este stipulat in contract sau in alta parte?

Asa am aflat si eu de pe forum, le-am transmis si celor de la service si a functionat,  oricum nu au facut mare lucru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Doar sistemul Matrix are nevoie de reglaj complex ce dureaza si costa, in rest celelalte tipuri de faruri led se regleaza la fel ca farurile xenon. Faptul ca masina este in garantie si farurile se deregleaza ceea ce este normal (autoleveling, gropi, trepidatii) asta nu inseamna ca operatiunea va fi gratis, se taxeaza, in special setarea de baza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand dai +/- 20000 euro pe masina si ea vine cu mult laudatele faruri cu led si ele bat prea jos nu mi se pare normal sa-ti mai ceara bani pentru reglaj

Modificat de v-four
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

unde in Bucuresti reglaj profi pentru faruri cu halogen ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...
Catalin-Mihai

Astăzi am reglat farurile la reprezentanta Cibernet din Piatra Neamț cu un aparat digital,nu am mai făcut pe un asemenea aparat.

Totul era electronic,te uiți la culoarea ledurilor și este gata tot în 15 minute,sant curios cum bat diseară și mai ales pe ceață.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!