Jump to content

Problema Pedala ambreiaj ?


voinageo
 Share

Postare recomandată

Intreb sa vad daca a mai auzit cineva de urmatoarea chestie, deja patita de vreo 3 ori.

Masina e un golf V GT TSI 170 cp cutie manuala 6 viteze pe la 2300km deja. Am patit o situatie de genul.

- 90km/h in viteza a treia, depasesc scurt un camion cu pedala calcata la fund. Motirul ajunge pe la 6000rpm peste 140km/h dau sa schimb in treapta superioara.

Apas pana in fund pedala de ambreiaj si dau a patra. Ridic piciorul de pe pedala si NIMIC ramane lipita acolo nu cupleaza a patra. Bag repede a cincea (fara sa mai dau pedala de ambreiaj ea fiind deja la podea singura).

Dupa o sec simt ca sare si cupleaza a cincea mai uit la kilometraj 165-170km/h.

A mai intilnit careva situatia asta ? Sa fie ceva cu ambreiajul sau ceva "feature" sa nu pot baga in treapta a patra la 160km/h ca ar fi prea puternica frana de motor ?

Un prieten mi-a zis ca el a auzit ceva de genul ca ramane blocat cilindrul hidraulic la ambreiaj, dar nu la vw golf ci la ceva puegeot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am patit asa ceva la al meu 307: am abuzat prea mult de pedala de ambreiaj (in special in ambuteiaje) si mi s-a intamplat sa nu revina la loc

rezolvarea s-a facut prin aerisirea circuitului hidraulic al ambreiajului. de atunci nu a mai aparut problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca este o problema cu ambreajul. Poate are aer in instalatia hidraulica sau alt defect la ambreiaj. Nu are voie sa se intample asa ceva. Masina e in garantie, asa ca mergi la service cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ... zic sa te duci la dealer sa intrebi, iar daca nu stiu pot sa dea un mail la vw in germania, pt ca aia stiu sigur. numai ca pentru asta le trebuie multa bunavointa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi s-a intamplat asa ceva cand am trecut peste niste denivelari si am vrut sa bag a doua, dar la mine nu mai mergea sa bag in nici o viteza. Am tras pe dreapta si am deblocat-o cu mana. Mi s-a intamplat o singura data in 17.000 km

Modificat de premieru`
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O vizita la service neaparat ...

Nu exista vreo limitare a masinii din ambreiaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o problema destul de grava a ambreiajului. Am patit cu 206-le meu dar nu am ambreiaj hidraulic.

La mine s-a manifestat in 2 moduri:

1. pedala caraia cand o apasam, dar puteam schimba viteza, si revenea cu intarziere(sarea deodata);

2. se intampla sa se si blocheze jos, situatie in care nu mai puteam schimba viteza si revenea doar daca o trageam cu mana sau cu piciorul cand eram in miscare.

Am schimbat kitul de ambreiaj. Mi s-a spus ca era posibil sa imi ramana blocata pedala in permanenta fara sa mai pot schimba vitezele, adica un lucru f. grav.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Poate fi o legatura directa intre cum tine pedala de ambreiaj si frane (in afara de lichidul care este comun).

Si la mine pedala de ambreiaj revine cu intarziere (cam 2/3 din cursa de revenire e normal, pe urma are o intarziere si daca tii piciorul deasupra e ca si cum te-ar lovi peste picior). In ultima vreme, de cand si franele tin mai jos (probail se apropie momentu schimbarii placutelor) parca si ambreiajul tine mai jos, daca nu il apesi pana la podea agata mai tare schimbatorul.

Ziceti ca se poate aerisi circuitul hidraulic de la ambreiaj? Este complicat? Eu am un Touran 1.9 TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut,

De cateva zile de cand este nebunia asta in Bucuresti in momentul in care merg mai mult in trafic incepe sa "scartie" pedala de ambreiaj.Acest sunet apare dupa aprox o ora doua de mers bara la bara.

Vreu sa stiu daca este vreo problema sau mai bine zis cat de grava este aceasta.

Multumesc anticipat de raspuns.

Eugen

Ps:

Am incercat sa caut pe forum aceasta problema dar ori nu ma vazut ori nu exista asa ca imi cer scuze daca am gresit cu ceva deszchizand acest topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am auzit uneori acel scartait dar a disparut este de la pompa hidraulica a ambreiajului ocalizata undeva sub cutia de la baterie in compartimentul motor, acolo mai se afla si o parghie si un arc, scartaitul poate si de la acel angrenaj....la mine a disparut si nu am avut nicio o problema , totusi daca ti se pare ca se aude direct de la pedala in interior incerca sa dai cu spary gresant ( WD 40 ) si ar putea sa dispara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multuemsc de raspuns xqzme, dar mai am o intrebare:

Tinind cont ca sunt anti tehnic te rog sa-mi spui unde mai exact trebuie sa dau cu acel spray.

Intradevar zgomotul se aude in interior.

Inca o data merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baga capul jos la pedala de ambreiaj si fa i miscarea de dute-vino a pedalei cu mana usor ai sa iti dai seama exact locul nde se aude ( daca acolo este ) in acel loc trebuie sa ii dai un pic de spary posibil sa cartie un nit de plastic sau o garnitura ...ceva de genul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am o problema (cred) cu pedala de ambreiaj. De abia mi-a venit masina din Germania si nu stiu daca este normal ce se intampla cu pedala: adica, cand apas ambreiajul (pe toata cursa lui), se simte o vibratie continua in pedala, ca o bataie. Nu se aude nimic, dar se simte destul de deranjant :icon_thumright: Care poate fi problema?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am auzit ( nu vreau sa te sperii ) dar la masina din semnatura ( a ta ) ar da semne de oboseala placa de presiune .....sper sa nu fie asa !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de informatie. Daca e asa, e costisitoare reparatia/schimbarea ??? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel trepidat vine de obicei de la volant....din pacate...daca vrei sa ne dam o parere poti sa vii la Intalnire in parcarea facultatii de Chimie in fiecare sambata la ora 14.00..

Daca e volant(sper sa nu) e destul de grav.. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc, dar vad ca numai vesti rele :lol: (ca oricum trebuie sa ii schimb distribuita, uleiul si filtrele :lol: ) Atunci am sa incerc sa vin sambata (in Tudor e parcarea asta de care zici, nu?), dar nu cunosc pe nimeni, de unde stiu eu care sunt cei cu care sa vorbesc :lol: ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da...in tudor...in parcarea dintre facultatea de chimie si bahlui...

daca reusesc sa vin (sper) ma uit si eu la trepidat...am avut acelasi simptom inainte de a-mi pica volant...:lol:

si apropo...intarzii 10 minute peste ora 14..si o sa-ti dai seama care sunt cei cu care trebuie sa te intalnesti..:lol:...vw,skode,audi si seaturi...una langa alta radiind de frumusete...:lol:

Modificat de kalu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salutare, sunt un proaspat posesor al unui Golf V 2.o TDI si din pacate deja am sesizat o problema la ambreiaj. Problema este foarte enervanta mai ales ca sunt din Bucuresti unde se merge bara la bara. Desi calc ambreiajul pana in podea, uneori agata in treapta 1 , chiar fac eforturi mari sa o scot din viteza. Chiar am sesizat ca tinde sa plece de pe loc masina chiar daca eu am pedala lipita de podea. Din cate pot eu sa-mi dau seama as spune ca este pompa de ambreiaj care scapa presiune. Voi ce parere aveti? Cam la ce pret s-ar ridica inlocuirea ei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te hazarda, cu schimbatul ei. Poate nu e pompa. Nu am desfacut niciodata un ambreiaj de golf, dar cert este ca nu are cursa completa, si cam asta ar fi prinicpala cauza. Daca e pompa poate gasesti undeva sa iti schimbe doar garniturile. nu cred ca ar fi asa scump. Sper sa nu fi spus o prostie (un sfat prost) asa ca mai asteptam si parerile unor colegi care au trecut prin aceasta experienta.

George

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve! Dupa :) 600km (adik mai mult stata decat mearsa :rolleyes:) pot sa spun si eu ca parca parca s ar intrevede o pbma. De multe ori nu intra in treapta 1. Nu face mereu asa dar o apuca uneori si nu intra. Am incercat in fel si chip, am zis ca poate nu calc ambreiajul bine, dai suceaste o invarteste o si nimic. Nu intra. Ba la semafoare in intersectie sa nu urle ceilalti am mai plecat si cu a 2 pt ca pur si simplu nu intra in treapta 1. Face doar jumate de cursa schimbatorul si daca incerc s aplec, caraie. Ideea e ca nu face mereu asa. De exemplu, dau s aplec, nu reusesc sa bag a 1 a ...plec cu a 2 a ... dupa faza asta merge. Intra a 1 a fara pbme. Apoi cand o mai apuca pe ea. Rar dar face !Poate mi se pare sau nu stiu eu sa bag in viteza :Driver: dar s a intamplat de cateva ori si incep sa intru la idei. Ce ziceti?

Modificat de dodoskoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate e rece cand face, poate nu apuca sa se inmoaie uleiul din cutie si intra putin mai greu, face si la mine in primii 2 km acum la frig, vara nu face nimic, e chestie de rabdare dupa parerea mea, chiar nu ma deranjeaza deloc. Cand vezi ca nu intra nu te panica, mai debraiaza odata si o sa intre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema voastra poate sa fie din sistemul hidraulic Prima data aerisiti ambreajul si vedeti daca mai aveti probleme Poate cand au fost aerisite franele ambreajul nu a fost aerisit de aceea nu va intra cum trebuie in viteza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

K, ms ! M am mai linistit, acum ca stiu ca se confrunta si altii cu pbma. O s o iau mai incet, pe frigurile astea... :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!